RUS Semenov Oleg

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2170.02, Rank: 316

First game: 2010-01-10, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2364.42 (2017-02-26)

Games: 543, Wins: 275, Draws: 42, Losses: 226

Gy1: 12, Gy2: 28, Gy5: 141

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2170.02
Round Color Result Opponent
A2 Black Draw RUS Sveshnikov Ilya 2037.58
A3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1970.09
A5 Black Draw RUS Sveshnikov Ilya 2037.58
A6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1970.09
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2175.53
Round Color Result Opponent
M2 Black Win RUS Semenov Andrei 1725.11
M3 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1965.65
M4 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2123.34
M5 White Loss RUS Noskov Pavel 1950.97
M6 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1676.06
M7 Black Loss RUS Kazantsev Konstantin 1869.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2187.35
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1965.64
1.2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1965.64
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2203.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1968.68
2 Black Loss RUS Gromov Danila 2320.36
3 Black Loss RUS Danilin Ivan 2477.87
4 White Win MAC Chan Kam Chio 1989.07
5 Black Win RUS Metreveli Maksim 2266.03
6 White Loss EST Kolk Kuno 2282.46
7 Black Loss TUR Kaan Aslan İbrahim 2145.85
8 Black Loss RUS Burtsev Peter 2323.76
9 Black Win EST Moor Karl-Mattias 2125.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2246.73
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sidorov Mikhail 2036.35
2 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1738.44
3 White Win RUS Prokopyev Andrei 1965.20
4 White Win RUS Stulova Veronika 2001.95
5 Black Win RUS Naumov Egor 2014.45
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2474.78
7 White Win RUS Matushkina Ksenia 2123.55
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2303.78
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win RUS Kinelovskiy Nikita 2085.40
AB2 White Loss RUS Orlov Maxim 2355.13
AB3 Black Draw RUS Lapin Ivan 1896.00
AB4 Black Win RUS Naumov Egor 1980.81
AB5 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1926.09
AB6 Black Win RUS Fedotov Denis 2591.47
AB7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2291.99
AB8 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2199.70
AB9 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2089.01
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2320.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kulin Maxim 1782.26
2 Black Win RUS Novikova Daria 1977.03
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 2068.63
4 White Win RUS Yudina Maria 2135.77
5 Black Win RUS Lashko Kira 2331.13
6 White Loss RUS Fedotov Denis 2581.24
7 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2076.96
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2328.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Egor 1970.77
2 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2444.20
3 Black Draw RUS Sadova Taisia 2153.17
4 White Win RUS Shkarupa Maria 1777.23
5 Black Draw RUS Mikhailov Alexey 2403.14
6 Black Win RUS Salnikova Nonna 2189.73
7 Black Win RUS Lisyutin Alexander 2226.89
8 Black Draw RUS Fedotov Denis 2579.45
9 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2608.44
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2336.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1794.78
2 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2094.11
3 White Win RUS Prokopyev Andrei 1926.53
4 Black Win RUS Lashko Kira 2346.74
5 White Win RUS Stoyanov Kirill 2060.39
7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2271.80
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2581.22
9 White Draw RUS Yusupmurzina Darya 2213.88
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2342.45
Round Color Result Opponent
2 Black Win EST Piik Sander 2211.46
3 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2592.26
4 Black Loss EST Mesila Villem 2558.49
5 Black Loss CHN Cao Dong 2705.57
7 White Loss JPN Iio Yoshihiro 2439.42
10 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2592.26
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2347.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2084.43
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2516.76
3 Black Win RUS Stulova Darya 2008.73
4 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1907.33
5 White Win RUS Vostryakov Alexey 2178.44
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2110.32
7 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2313.89
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2351.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2114.30
2 Black Win RUS Stulova Kristina 2120.51
3 White Win RUS Stoyanov Kirill 2047.18
4 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2126.99
5 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2174.83
6 Black Win RUS Stulova Veronika 1977.65
7 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2335.62
9 Black Win RUS Fedotov Denis 2560.35
10 White Win RUS Dyachkov Nikita 2198.01
11 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2211.44
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2360.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1920.17
2 Black Win RUS Lisyutin Alexander 2202.66
3 Black Draw RUS Kryuchok Roman 2522.08
4 Black Win RUS Volkov Sergey 2323.75
5 Black Draw RUS Danilin Ivan 2426.01
6 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2416.06
7 White Win RUS Fedotov Denis 2537.01
8 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2558.19
9 White Draw RUS Radzevelyuk Alexander 2373.93
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2360.92
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kachanov Danila 1687.77
2 Black Win RUS Popova Daria 1794.22
3 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2232.04
4 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2128.77
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2058.17
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2168.56
7 Black Win RUS Lashko Kira 2410.08
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2518.58
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2535.12
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2361.29
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win EST Kolk Kuno 2246.03
AB2 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2390.84
AB3 White Win RUS Vostryakov Alexey 2199.76
AB4 Black Win EST Heidmets Mark 2053.91
AB5 Black Loss EST Mesila Villem 2527.13
AB6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2525.92
AB7 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2095.68
AB8 White Win GRE Erentraut Andrei 1726.36
AB9 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2343.93
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2364.42
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Radzevelyuk Alexander 2370.12
2 Black Win RUS Danilin Ivan 2422.12
3 Black Draw RUS Fedorkin Oleg 2639.18
4 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2617.79
5 White Win RUS Salnikov Pavel 2556.88
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2155.67
7 White Draw RUS Mikhailov Alexander 2491.99
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2520.04
9 Black Loss RUS Makarov Pavel 2561.89
10 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2328.23
11 White Draw RUS Filinov Vladimir 2376.68
12 Black Draw RUS Karasyov Maxim 2559.02
13 Black Draw RUS Balabhai Viktor 2433.94
14 Black Win RUS Golomaryov Anthony 2553.57
15 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2621.57
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2360.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shangina Alexandra 1856.43
2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2033.54
3 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2187.20
4 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2100.30
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2059.27
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2519.71
7 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2214.83
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2355.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2081.17
2 Black Win RUS Filinov Vladimir 2394.16
3 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2544.14
4 Black Win RUS Rumyantseva Ekaterina 1999.20
5 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2321.59
6 Black Win RUS Metreveli Maksim 2171.58
7 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2436.47
8 Black Draw RUS Taiblin Yuriy 2404.62
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2342.10
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Grigoriev Roman 1952.03
2 Black Win RUS Stulova Kristina 2070.75
3 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1949.51
4 White Win RUS Karpov Fyodor 2147.82
5 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2150.00
6 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1958.29
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2446.09
8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2071.51
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2538.05
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2329.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Lashko Kira 2456.02
2 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1953.01
4 Black Win RUS Karpov Fyodor 2128.03
5 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1933.26
6 White Win RUS Vostryakov Alexey 2220.76
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2334.87
8 White Win RUS Kurdina Olga 2299.99
9 Black Win RUS Glibin Aleksey 2062.86
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2325.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2057.29
2 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2121.04
3 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2059.01
4 Black Win RUS Stulova Kristina 2048.73
5 Black Win RUS Pastuhov Ruslan 1740.62
6 Black Win RUS Stulova Darya 2068.01
7 White Draw RUS Lashko Kira 2455.39
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2508.96
9 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2202.41
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2323.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2124.69
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2056.81
3 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2056.77
4 White Win RUS Kryuchok Roman 2542.88
5 Black Loss RUS Lashko Kira 2452.90
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2502.86
7 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2067.83
8 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2320.95
9 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2327.45
10 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2222.04
11 Black Win RUS Kurdina Olga 2309.08
13 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2201.27
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2318.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Murumaa Mathias 1749.58
2 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2116.99
3 White Loss RUS Magdeev Igor 2257.66
4 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2378.27
6 White Win RUS Kalnitsky Oleg 2087.74
7 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2546.27
8 White Win EST Ikla Markus 2083.31
9 Black Win EST Lillemaa Argo 2204.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2317.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1848.20
2 Black Win RUS Stulova Darya 2066.33
3 Black Win RUS Karpov Fyodor 2114.81
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2492.86
5 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2115.49
6 White Win RUS Romanov Sergey 2118.07
7 Black Win RUS Prokopyev Ruslan 2014.14
8 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2192.42
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2313.57
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Filinov Vladimir 2430.25
2 White Loss RUS Balabhai Viktor 2405.67
3 Black Win RUS Lapin Ivan 1865.18
4 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2320.67
5 White Loss RUS Kryuchok Roman 2536.34
6 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2388.16
7 Black Loss RUS Katsev Ilya 2257.41
8 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2094.81
9 White Win RUS Rumyantseva Ekaterina 2010.94
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2310.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1810.19
2 Black Win RUS Makhina Alla 1818.25
3 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1833.35
4 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2525.03
5 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2097.10
6 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1961.43
7 White Win RUS Kurdina Olga 2348.23
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2448.11
9 White Win RUS Oborina Anastasja 2324.54
10 White Win RUS Lashko Kira 2434.96
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2291.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Karpov Fyodor 2082.74
2 White Win RUS Ponezhin Gennady 2148.08
3 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2208.71
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2433.31
5 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2181.53
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2052.31
7 Black Win RUS Lapin Ivan 1848.94
8 White Win RUS Shlyundikov Alexander 1948.29
9 Black Draw RUS Dyachkov Nikita 2104.29
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2282.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2386.23
3 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2207.07
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2118.32
5 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2099.35
6 Black Win RUS Stulova Darya 2074.13
7 White Win RUS Kryuchok Roman 2507.09
8 Black Win RUS Fedotov Denis 2426.16
9 Black Loss RUS Lashko Kira 2410.42
10 White Loss RUS Oborina Anastasja 2323.56
11 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2298.69
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2274.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Daria 1784.97
2 White Win RUS Romanov Sergey 2102.99
3 White Win RUS Prokopyev Ruslan 2008.70
4 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2507.68
5 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2038.14
6 Black Loss RUS Lashko Kira 2405.24
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1957.34
8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2005.96
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2257.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2419.26
2 Black Loss RUS Nikolaev Nikita 2085.70
3 White Win RUS Postnikov Fedor 2018.68
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2073.08
5 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2452.90
6 Black Win RUS Nikonova Natalya 2246.24
7 White Win RUS Rumyantseva Ekaterina 2034.69
8 Black Draw RUS Sirategyan Karen 2362.99
9 Black Loss RUS Katsev Ilya 2240.13
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2236.43
Round Color Result Opponent
B1 White Win RUS Shabanov Ruslan 1995.99
B2 White Loss RUS Fedotov Denis 2405.45
B3 White Win EST Lohmus Kristofer 2105.74
B4 White Loss CHN Yuan Jiayin 2311.87
B5 Black Win EST Kolk Kuno 2209.94
B6 Black Win CHN Lin Qianhao 2145.19
B7 Black Draw CHN Sun Jiahong 2160.81
B8 White Loss EST Lillemaa Argo 2261.30
B9 White Win EST Rahumagi Brenet 2121.41
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2233.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Piik Sander 1911.60
2 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2137.86
3 Black Win EST Kiviberg Emma-Lotta 1556.96
4 Black Draw EST Lillemaa Argo 2261.98
5 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2216.61
6 White Loss RUS Suhanov Arkadyi 1897.58
7 Black Win EST Rahumagi Brenet 2118.97
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2232.71
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Ikla Markus 2060.85
2 Black Win EST Reinik Liise-Marie 2030.91
3 Black Win EST Tiivel Tuuli 1958.54
4 White Win RUS Fedotov Denis 2402.90
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2402.90
5 Black Win EST Olumets Erko 2065.33
6 Black Loss EST Lillemaa Argo 2261.99
7 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2136.89
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2228.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Metreveli Maksim 1983.47
2 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1906.14
3 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2521.45
4 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2051.38
5 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1807.69
6 Black Win RUS Naumov Egor 1829.06
7 White Win RUS Matushkina Ksenia 2060.38
8 White Win RUS Stulova Darya 2067.42
9 Black Draw RUS Lashko Kira 2371.28
10 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 1993.13
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2203.04
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Postnikov Fedor 2019.24
2 White Win RUS Karpov Fyodor 2095.29
3 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2129.37
4 White Win RUS Ponezhin Gennady 2110.23
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2396.22
6 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2421.01
7 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1966.73
8 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2200.02
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2530.14
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2198.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1763.72
2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1962.64
3 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2196.94
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2370.44
5 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1901.52
6 White Win RUS Karpov Fyodor 2095.16
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1916.30
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2394.32
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2191.44
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2190.24
3 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2036.33
4 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2057.32
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1974.46
6 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2031.13
7 Black Win RUS Kurdina Olga 2364.40
8 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2539.65
9 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2367.60
10 Black Loss RUS Lashko Kira 2369.72
11 White Loss RUS Oborina Anastasja 2350.61
12 Black Loss RUS Fedotov Denis 2388.57
13 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2285.83
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2190.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sirategyan Karen 2383.38
2 Black Loss RUS Makarov Pavel 2556.21
3 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2535.34
4 White Draw RUS Sinitsyn Vladimir 2103.41
5 Black Loss RUS Sadelov Igor 2010.94
6 Black Win RUS Kurdina Olga 2363.87
7 Black Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2269.43
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2183.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1816.24
2 White Draw RUS Shabanov Ruslan 1969.45
3 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2017.74
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2381.18
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 2025.40
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2184.56
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2367.84
8 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2099.81
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2169.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kachaev Denis 2445.42
2 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1833.60
3 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2277.06
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 1993.58
5 White Loss RUS Kuleshov Mikhail 2108.91
6 Black Loss RUS Lisyutin Alexander 2170.25
7 White Win RUS Ponezhin Gennady 2089.91
8 Black Loss RUS Volkov Sergey 2340.71
9 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2025.68
10 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1960.15
11 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2261.45
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2149.61
Round Color Result Opponent
2 Black Win EST Ikla Markus 1976.99
3 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2040.25
4 Black Win EST Lillemaa Argo 2209.11
5 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2525.77
6 White Draw RUS Oborina Anastasja 2353.00
7 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2511.74
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2149.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Novikova Daria 1834.47
2 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1998.21
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2391.19
4 Black Win EST Kolk Kaia 2030.46
5 White Win EST Rahumagi Brenet 2016.93
6 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2353.68
7 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2277.23
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2148.20
Round Color Result Opponent
B2 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2156.20
B3 White Loss RUS Glibin Aleksey 2011.91
B4 White Loss EST Lillemaa Argo 2207.71
B5 Black Win RUS Postnikov Fedor 1989.33
B6 Black Win EST Topkin Georg-Romet 1964.44
B7 Black Win EST Rahumagi Brenet 2016.32
B8 White Loss EST Kolk Kuno 2168.97
B9 Black Win EST Viljamaa Ingvar 1982.89
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2127.22
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Postnikov Fedor 1988.07
2 White Win RUS Ponezhin Gennady 2052.46
3 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1810.93
5 White Win RUS Vostryakov Alexey 2139.18
6 White Win RUS Shabanov Ruslan 1923.56
7 White Draw RUS Glibin Aleksey 1996.76
БФ1 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2139.18
БФ2 Black Win RUS Postnikov Fedor 1988.07
БФ3 White Win RUS Glibin Aleksey 1996.76
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2111.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2366.50
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2381.18
3 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2134.93
4 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2288.48
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1968.43
6 White Loss RUS Fedotov Denis 2306.37
7 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2482.54
8 Black Loss RUS Kurdina Olga 2360.06
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2504.52
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2108.17
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2599.99
2 Black Loss RUS Makhina Alla 1784.32
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2133.45
4 Black Win RUS Sadelov Igor 1962.40
5 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2288.00
6 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2364.91
7 White Loss RUS Magdeev Igor 2247.34
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2103.57
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vasyukova Polina 1714.58
2 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2287.00
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2502.23
4 White Win RUS Maximov Nikolay 2214.37
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2352.34
6 White Loss RUS Romanov Sergey 2073.15
7 Black Win RUS Potapov Maxim 1881.03
8 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2109.58
9 White Draw RUS Vohtomina Vladislava 2007.94
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2082.56
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2489.30
B2 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2448.91
B4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2100.44
B5 Black Win EST Kolk Kuno 2035.97
B6 Black Loss EST Lillemaa Argo 2143.31
B7 Black Loss RUS Spirichev Vladislav 1978.56
B8 White Win EST Rahumagi Brenet 1931.71
B9 Black Win RUS Yakushkin Nikolay 1888.40
B10 Black Win RUS Karpov Fyodor 2021.50
B11 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1977.00
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2078.36
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2488.44
2 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1974.66
3 Black Loss RUS Stulova Darya 1981.33
4 Black Win RUS Makhina Alla 1781.50
6 Black Win RUS Stulova Kristina 1833.53
7 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2307.32
8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1852.19
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2275.78
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2074.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1803.62
2 White Loss RUS Merkulov Artyom 2494.71
3 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 1968.71
4 Black Win RUS Kaspirovich Maxim 1673.14
5 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1973.23
6 Black Win RUS Stulova Darya 1976.47
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2393.32
8 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2307.26
9 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1851.94
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2069.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1929.79
2 Black Win RUS Stulova Kristina 1824.03
3 White Win RUS Karpov Fyodor 2008.47
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2485.00
5 White Loss RUS Lashko Kira 2327.82
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1802.27
7 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1863.13
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2492.74
9 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1893.08
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2063.58
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2485.01
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2394.38
3 White Loss RUS Kurdina Olga 2307.39
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2317.84
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2246.49
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 1939.94
7 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2082.66
8 Black Win RUS Stulova Darya 1961.71
9 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2490.16
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2059.00
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2487.88
2 White Win RUS Spirichev Vladislav 1966.91
3 White Win RUS Bovkonyuk Pavel 1858.45
4 White Win RUS Glibin Aleksey 1924.88
5 Black Loss RUS Puh Alexander 2081.19
6 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2525.18
7 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2001.05
8 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2075.87
9 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2482.35
10 White Draw RUS Smirnov Evgeny 2393.45
11 Black Draw RUS Nogovitsin Alexander 1970.08
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2057.55
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vostryakov Alexey 2075.23
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1938.57
4 Black Loss RUS Karpov Fyodor 1999.44
5 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1969.15
6 Black Win RUS Stulova Darya 1955.56
7 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2481.67
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2487.58
9 White Loss RUS Oborina Anastasja 2394.05
9 White Loss RUS Oborina Anastasja 2394.05
10 Black Loss RUS Kurdina Olga 2304.71
11 Black Loss RUS Lashko Kira 2304.27
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2046.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1868.09
2 White Win RUS Karpov Fyodor 1981.70
3 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2294.56
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2383.69
5 Black Loss RUS Rachitskaya Viktoria 2204.79
6 White Loss RUS Bovkonyuk Pavel 1858.24
7 Black Win RUS Serebryannikova Anzhelika 1734.18
8 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 1978.55
9 White Win RUS Spirichev Vladislav 1962.65
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2041.80
Round Color Result Opponent
1/8 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2459.18
1/8 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2459.18
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2040.50
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Metreveli Irina 2403.08
2 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1770.93
3 White Win RUS Lashko Kira 2260.18
4 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2321.83
5 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2055.23
6 White Loss RUS Fedotov Denis 2191.59
7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2271.28
8 Black Win RUS Makhina Alla 1776.14
9 White Loss RUS Salnikova Nonna 2210.90
10 White Win RUS Ponezhin Gennady 1865.08
11 White Win RUS Shabanov Ruslan 1806.02
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2032.04
Round Color Result Opponent
B2 White Win EST Lillemaa Argo 2024.32
B3 Black Win EST Rahumagi Brenet 1892.12
B6 Black Win EST Staub Rain 1871.40
B8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2426.08
B10 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1955.47
B11 Black Win RUS Karpov Fyodor 1953.52
b5 Black Win EST Reimann Margus 1621.76
b9 White Loss RUS Merkulov Artyom 2511.50
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2027.64
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2268.28
3 Black Loss RUS Bovkonyuk Pavel 1861.17
4 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 1967.42
5 White Win RUS Stulova Kristina 1784.91
6 White Win RUS Kozhemjakina Lidia 1646.65
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2340.78
9 White Win RUS Chernenko Lidiya 1873.11
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2014.83
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2320.64
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2201.80
3 Black Loss RUS Kurdina Olga 2226.74
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2145.42
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2008.96
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1858.45
9 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2192.21
10 White Win RUS Merkulov Artyom 2509.27
11 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2395.11
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2007.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2305.82
2 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1939.43
3 Black Win RUS Vostryakov Alexey 1996.07
4 Black Loss RUS Karpov Fyodor 1937.73
5 Black Win RUS Belous Polina 1827.44
6 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1842.45
7 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2064.73
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2505.42
9 White Loss RUS Litvinova Yulia 2124.70
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2002.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Lashko Kira 2138.89
2 White Win RUS Lashko Kira 2138.89
4 White Loss RUS Kurdina Olga 2203.84
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2203.84
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2000.09
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Skuridin Alexey 2422.42
2 White Loss RUS Lashko Kira 2131.95
3 White Loss RUS Sobolev Pavel 2142.84
4 White Loss RUS Karpov Fyodor 1920.34
5 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1924.36
6 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1846.84
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 1982.10
8 Black Loss RUS Serdyuk Andrey 2187.08
9 Black Win RUS Komarov Sergey 1676.63
10 White Loss RUS Oborina Anastasja 2273.15
11 Black Win RUS Litvinova Alina 1889.96
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1986.09
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2222.86
7 Black Loss RUS Lebedeva Tatjana 2110.19
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1984.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2532.01
2 White Loss RUS Stulova Darya 1916.80
3 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1786.76
4 White Loss RUS Mokeev Vladimir 1922.66
5 Black Loss RUS Tikhomirov Mikhail 2005.96
6 Black Win RUS Kozhemjakina Lidia 1649.65
7 Black Win RUS Magdeev Igor 2056.52
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1810.22
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1979.57
Round Color Result Opponent
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2304.52
9 White Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2339.74