RUS Fedotov Denis

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2563.04, Rank: 34

First game: 2009-06-21, Last game: 2020-03-15

Top rating: 2574.65 (2019-07-10)

Games: 811, Wins: 532, Draws: 73, Losses: 206

Gy1: 51, Gy2: 172, Gy5: 456

Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2563.04
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Prokopyev Andrei 1870.14
2 White Win RUS Sidorov Mikhail 1880.07
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 2029.45
4 White Win RUS Dyachkov Nikita 2059.26
5 White Win RUS Stoyanov Kirill 2045.84
6 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2197.78
7 White Win RUS Stoyanov Egor 1957.59
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2559.85
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Burtsev Peter 2138.92
2 Black Win RUS Chernyi Anton 1945.92
3 Black Win RUS Kinelovskiy Nikita 2074.96
4 Black Win RUS Katsev Ilya 2300.20
5 White Win RUS Volkov Sergey 2252.75
6 Black Win RUS Rizvanov Edward 2496.16
7 White Loss RUS Danilin Ivan 2466.97
8 Black Loss RUS Mikhailov Alexey 2394.55
9 Black Loss RUS Morozov Egor 2194.15
World Championship AT
Date 2019-08-10 Rating 2572.44
Round Color Result Opponent
1 White Win CHN Cao Dong 2676.37
2 Black Loss JPN Kamiya Shunsuke 2716.11
3 White Win RUS Sushkov Vladimir 2729.27
4 White Loss CHN Mei Fan 2592.66
5 White Loss EST Oll Aivo 2640.76
6 White Loss JPN Inoue Fumiya 2311.69
7 Black Win RUS Epifanov Dmitry 2548.11
8 Black Loss JPN Nakayama Tomoharu 2724.26
9 Black Win JPN Koyama Jun 2515.44
10 Black Loss JPN Okabe Hiroshi 2622.43
11 Black Win SWE Gardstrom Petter 2612.79
World Championship QT
Date 2019-08-02 Rating 2573.59
Round Color Result Opponent
1 White Win SWE Jonsson Peter 2212.66
2 White Win EST Oll Aivo 2642.16
3 White Loss SWE Gardstrom Petter 2613.40
4 Black Win MAC Sun In 2336.44
5 White Draw JPN Koyama Jun 2515.29
6 Black Win RUS Epifanov Dmitry 2548.65
7 White Win EST Mesila Villem 2551.62
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2574.65
Round Color Result Opponent
AB1 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2397.24
AB2 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2514.68
AB3 White Draw EST Hõbemägi Martin 2486.88
AB4 Black Win EST Kolk Kuno 2239.81
AB5 Black Win EST Rahumagi Brenet 2228.64
AB6 White Win RUS Orlov Maxim 2310.19
AB7 White Win RUS Troitsky Vsevolod 1934.08
AB8 Black Win EST Piik Sander 2127.76
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2574.11
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Lapin Ivan 1815.75
2 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1815.22
3 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2201.59
4 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1971.41
5 White Win RUS Metreveli Maksim 2248.64
6 White Win RUS Oborina Anastasja 2242.62
7 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2116.28
8 White Win RUS Stoyanov Egor 1942.24
9 White Win RUS Sidorov Mikhail 1858.55
Tournament of Ten
Date 2019-05-05 Rating 2570.44
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kachaev Denis 2462.97
2 White Draw RUS Epifanov Dmitry 2552.90
3 White Win RUS Balabhai Viktor 2347.25
4 White Draw RUS Nikonov Konstantin 2568.64
5 Black Win RUS Salnikov Pavel 2478.72
6 Black Win RUS Karasyov Maxim 2548.66
7 Black Win RUS Danilin Ivan 2441.98
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2563.25
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1928.02
AB2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2010.94
AB3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2128.64
AB4 White Win RUS Orlov Maxim 2304.59
AB5 Black Win RUS Metreveli Maksim 2248.42
AB6 White Loss RUS Semyonov Oleg 2307.65
AB7 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1875.02
AB8 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2066.68
AB9 White Win RUS Troitsky Vsevolod 1922.22
The 27th Russian Championship, High League
Date 2019-02-24 Rating 2557.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2559.12
2 Black Win RUS Kachaev Denis 2459.53
3 Black Win RUS Salnikov Pavel 2484.74
4 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2547.00
5 Black Win RUS Smirnov Evgeny 2287.13
6 Black Win RUS Katsev Ilya 2296.60
7 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2572.53
8 Black Win RUS Barykin Victor 2279.39
9 White Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2414.97
10 Black Loss RUS Fedorkin Oleg 2575.06
11 White Win RUS Metreveli Maksim 2247.77
12 Black Loss RUS Mikhailov Alexey 2374.67
13 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2308.33
14 Black Win RUS Artemyev Sergey 2423.19
15 Black Draw RUS Makarov Pavel 2508.82
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2554.59
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Novikova Daria 1892.40
2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2073.37
3 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2198.70
4 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2135.87
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1988.71
6 White Win RUS Stulova Kristina 2031.19
7 White Win RUS Matushkina Ksenia 1986.04
8 Black Win RUS Stulova Veronika 1905.20
9 White Win RUS Stoyanov Egor 1910.26
10 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1990.51
11 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2004.88
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2550.86
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1824.93
2 White Win RUS Prokopets Tatyana 2036.47
3 White Win RUS Metreveli Maksim 2248.41
4 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2237.96
5 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2137.93
6 Black Win RUS Semyonov Oleg 2315.00
7 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2196.18
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2549.88
Round Color Result Opponent
A1 Black Win EST Lohmus Kristofer 2280.86
A2 White Win RUS Sadova Taisia 2109.11
A3 Black Loss RUS Sushkov Vladimir 2722.06
A4 White Win RUS Katsev Ilya 2298.52
A5 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2511.10
A6 Black Win RUS Metreveli Maksim 2248.44
A7 Black Loss EST Oll Aivo 2655.19
A8 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2355.70
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2548.00
Round Color Result Opponent
9.1 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2190.57
9.2 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2190.57
SOPAI Cup
Date 2018-11-25 Rating 2547.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Metreveli Irina 2295.55
2 Black Draw CHN Lan Zhiren 2565.73
3 Black Win CHN Zhu Tianyi 2392.60
4 White Loss MAC Wai Chan Keong 2638.56
5 White Loss CHN Liu Yang 2499.36
6 White Loss CHN Huang Shengming 2471.03
7 Black Win CHN Yu Yajun 2224.03
8 White Win CHN Huang Jianguang 2316.76
9 Black Loss CHN Wu Zhiqin 2442.68
Swedish Open Team Championship
Date 2018-11-18 Rating 2547.74
Round Color Result Opponent
2 Black Win EST Rahumagi Brenet 2217.33
3 White Loss SWE Karlsson Stefan 2492.12
4 White Win EST Piik Sander 2151.82
5 Black Win SWE Fanell Jan 1924.54
6 Black Draw SWE Eriksson Bjorn 2204.63
7 White Win EST Lohmus Kristofer 2273.35
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2548.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sadova Taisia 2102.92
2 Black Draw RUS Mikhailov Alexey 2368.49
3 Black Win RUS Salnikov Pavel 2493.32
4 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2405.84
5 Black Win RUS Salnikova Nonna 2158.92
6 Black Win RUS Nikonov Konstantin 2577.26
7 Black Win RUS Filinov Vladimir 2413.93
8 White Draw RUS Semyonov Oleg 2316.68
9 White Draw RUS Metreveli Maksim 2246.05
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2548.43
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Porohina Ekaterina 1980.04
2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2092.92
3 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2136.85
4 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2010.41
5 Black Draw RUS Yusupmurzina Darya 2176.00
6 Black Win RUS Stulova Kristina 2050.48
7 White Win RUS Matushkina Ksenia 1990.95
8 White Win RUS Stoyanov Kirill 1992.03
9 Black Draw RUS Stulova Veronika 1906.61
10 White Win RUS Stoyanov Egor 1874.40
11 White Win RUS Novikova Daria 1887.25
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2550.54
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Prokopyev Andrei 1844.16
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1902.73
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 1996.78
4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2110.73
5 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2000.81
6 Black Win RUS Metreveli Maksim 2227.48
7 White Win RUS Stulova Kristina 2054.51
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2317.49
9 White Win RUS Dyachkov Nikita 2106.80
Karepa camp
Date 2018-07-12 Rating 2550.35
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2224.88
A2 White Win EST Heidmets Mark 1943.90
A3 Black Win EST Lohmus Kristofer 2250.57
A4 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2465.65
A5 Black Win EST Ikla Markus 2147.16
A6 Black Win SWE Karlsson Stefan 2487.26
A7 Black Win EST Tuvikene Margus 2303.26
XIV Renju and Gomoku European Championship 2018
Date 2018-07-01 Rating 2550.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Salnikova Nonna 2152.01
2 White Win EST Hõbemägi Martin 2506.34
3 Black Draw RUS Epifanov Dmitry 2557.23
4 Black Win RUS Salnikov Pavel 2502.29
5 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2384.64
6 Black Win CHN Wang Qingqing 2555.61
7 Black Win EST Oll Aivo 2663.34
8 White Win RUS Balabhai Viktor 2367.01
9 Black Win EST Piik Sander 2168.00
10 White Draw EST Topkin Georg-Romet 2463.10
11 White Loss EST Mesila Villem 2526.99
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2543.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kozhin Mikhail 2607.70
2 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2452.24
3 Black Win RUS Makarov Pavel 2493.60
4 Black Draw EST Purk Andry 2537.23
5 White Loss CHN Liu Yang 2522.55
6 Black Win SWE Jonsson Peter 2213.47
7 Black Win JPN Fujita Yudai 2408.58
8 Black Draw EST Piik Sander 2167.22
9 White Loss SWE Jonsson Peter 2213.47
10 White Win RUS Nikonov Konstantin 2580.79
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2539.64
Round Color Result Opponent
B1 White Win RUS Orlov Maxim 2218.37
B2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1987.29
B3 Black Win RUS Metreveli Maksim 2209.44
B4 White Win RUS Danilin Ivan 2391.35
B5 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2135.75
B6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2148.75
B7 White Win RUS Lapin Ivan 1834.42
B8 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1908.35
B9 White Win RUS Nebolsin Aleksei 2081.44
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2531.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1904.30
2 White Win RUS Dyachkov Nikita 2145.91
3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2152.13
4 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2050.91
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1982.91
7 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2065.65
9 White Loss RUS Semyonov Oleg 2324.54
10 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2295.81
11 Black Win RUS Lashko Kira 2339.03
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2530.62
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Dyachkov Nikita 2148.00
3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2151.37
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2050.06
5 White Win RUS Stulova Kristina 2049.58
6 White Win RUS Matushkina Ksenia 2016.32
7 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2066.61
8 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2115.41
9 White Win RUS Porohina Ekaterina 1980.87
10 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1982.84
11 Black Win RUS Stulova Veronika 1904.05
12 Black Win RUS Novikova Daria 1836.05
13 Black Win RUS Stoyanov Egor 1852.38
Larix 2018, masters tournament
Date 2018-01-28 Rating 2530.18
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2150.72
2 Black Win RUS Golosov Viktor 2442.11
3 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2586.10
4 Black Win RUS Makarov Pavel 2508.12
5 Black Win RUS Metreveli Maksim 2203.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2525.69
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Naumov Egor 1839.24
2 Black Win RUS Stulova Kristina 2052.56
3 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2128.24
4 White Win RUS Dyachkov Nikita 2150.51
5 White Win RUS Kryuchok Roman 2495.09
6 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2289.69
7 Black Win RUS Lashko Kira 2345.09
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2519.72
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1566.49
2 Black Win RUS Viatkina Maria 1770.00
3 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2102.97
4 Black Draw RUS Stulova Kristina 2056.16
5 Black Win RUS Lapin Ivan 1831.83
6 White Win RUS Porohina Ekaterina 1989.08
7 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2135.58
8 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2070.00
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2515.57
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1989.18
3.2 White Win RUS Porohina Ekaterina 1989.18
4.1 White Win RUS Matushkina Ksenia 2028.88
4.1 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2028.88
5.1 White Win RUS Shabanov Ruslan 2044.34
5.2 White Win RUS Shabanov Ruslan 2044.34
5.2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2139.31
6.1 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2139.31
Swedish Open Team Championship
Date 2017-11-19 Rating 2512.08
Round Color Result Opponent
2 Black Win EST Piik Sander 2135.71
3 Black Loss EST Ilu Timo 2434.74
4 White Loss SWE Jonsson Peter 2214.52
5 White Loss SWE Karlsson Stefan 2482.27
6 White Win EST Pukk Oskar 1684.73
7 Black Win EST Purk Tauri 2292.18
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2510.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2131.62
2 Black Win RUS Sirategyan Karen 2190.60
3 White Loss RUS Danilin Ivan 2394.62
4 White Draw RUS Metreveli Irina 2279.75
5 Black Win RUS Orlov Maxim 2178.38
7 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2331.23
8 Black Draw RUS Katsev Ilya 2287.88
9 White Loss RUS Kachaev Denis 2432.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2507.21
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Popova Daria 1717.63
2 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1852.13
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 2049.57
4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2148.19
5 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2075.04
6 White Win RUS Kryuchok Roman 2490.57
7 Black Win RUS Oborina Anastasja 2297.24
8 Black Win RUS Stulova Kristina 2065.11
9 White Win RUS Semyonov Oleg 2329.85
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2505.81
Round Color Result Opponent
A1 Black Win EST Hõbemägi Martin 2557.57
A2 Black Draw EST Lents Johann 2530.59
A3 White Loss RUS Metreveli Irina 2279.82
A4 Black Win EST Rahumagi Brenet 2220.94
A5 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2073.12
A6 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2509.53
A7 Black Win EST Kolk Kuno 2216.97
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2497.89
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2357.28
AB2 White Win EST Kolar Johan-Eerik 1639.93
AB3 White Win EST Purk Tauri 2293.17
AB4 Black Win EST Lohmus Kristofer 2209.32
AB5 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2308.49
AB6 White Win RUS Semyonov Oleg 2329.28
AB7 Black Win EST Mesila Villem 2497.80
AB8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2041.16
AB9 Black Draw RUS Karpov Fyodor 2149.75
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2495.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2110.37
2 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1851.69
3 Black Win RUS Orlov Maxim 2097.34
4 Black Win RUS Kryuchok Roman 2496.98
7 White Win RUS Shabanov Ruslan 2041.18
8 White Win RUS Glibin Aleksey 2039.61
9 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2111.50
10 Black Win RUS Lapin Ivan 1815.25
11 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2520.70
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2492.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Filinov Vladimir 2344.24
2 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2531.37
3 Black Win RUS Balabhai Viktor 2402.34
4 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2519.72
5 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2592.69
6 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2339.00
7 White Draw RUS Danilin Ivan 2389.83
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2331.90
9 Black Draw RUS Epifanov Dmitry 2590.46
10 White Loss RUS Salnikov Pavel 2526.02
11 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2106.42
12 White Loss RUS Mikhailov Alexandr 2464.11
13 White Loss RUS Fedorkin Oleg 2613.46
14 White Loss RUS Makarov Pavel 2533.99
15 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2293.19
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2492.71
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Prokopyev Ruslan 1979.14
2 White Win RUS Kozlova Viktoriia 1908.17
3 White Win RUS Vostryakov Alexey 2168.50
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2412.26
5 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2291.98
6 White Win RUS Semyonov Oleg 2327.15
7 White Win RUS Kryuchok Roman 2498.01
Open Swedish Team Championship
Date 2016-11-20 Rating 2490.84
Round Color Result Opponent
1 Black Draw EST Purk Tauri 2272.45
2 Black Win EST Narva Mai 2069.90
4 White Win SWE Lind Bjorn 2299.71
5 White Win EST Muugamae Eric 1810.20
6 White Draw SWE Sandstrom Richard 2243.19
7 Black Win EST Ikla Markus 2056.15
Renju European Championship and Asian Cup (Eurasian Cup)
Date 2016-10-23 Rating 2490.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss CHN Wang Qingqing 2549.25
2 White Win EST Lents Johann 2566.57
3 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2603.99
4 White Win UZB Khramov Andrey 2197.48
5 Black Win RUS Mikhailov Mikhail 1788.67
6 White Win RUS Metreveli Irina 2280.96
7 Black Loss EST Taimla Tunnet 2661.98
F1 Black Win UZB Khramov Andrey 2197.48
F2 Black Loss UZB Khramov Andrey 2197.48
F3 Black Win UZB Khramov Andrey 2197.48
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2490.86
Round Color Result Opponent
A1 White Win EST Kolar Karl-Ustav 1944.20
A2 White Win RUS Orlov Maxim 2042.37
A3 Black Win EST Rahumagi Brenet 2234.11
A4 Black Win RUS Danilin Ivan 2381.05
A5 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2595.78
A6 White Loss EST Mesila Villem 2487.97
A7 White Win EST Olumets Erko 2065.26
A8 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2290.68
A9 Black Win EST Lohmus Kristofer 2161.11
A10 Black Win EST Piik Sander 2002.91
A11 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2104.93
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2491.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Viatkina Maria 1784.98
2 White Win RUS Stulova Darya 2016.55
3 White Win RUS Metreveli Maksim 2112.92
4 Black Win RUS Oborina Anastasja 2300.43
5 White Win RUS Lashko Kira 2422.15
6 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2089.82
6 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2509.97
8 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1886.44
9 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2103.85
Karepa camp
Date 2016-07-18 Rating 2490.90
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss EST Lents Johann 2568.47
A2 White Win EST Topkin Georg-Romet 2284.01
A3 Black Win EST Tiivel Siim 1853.61
A4 Black Loss CHN Wang Qingqing 2543.53
A5 Black Win EST Heidmets Mark 2053.89
A6 Black Win RUS Metreveli Irina 2301.64
A7 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2597.62
Youth Mind Sport Festival Renjutournament
Date 2016-07-09 Rating 2491.09
Round Color Result Opponent
A1 Black Win EST Orlov Denis 2186.87
A2 White Win EST Rahumagi Brenet 2230.01
A3 Black Win EST Kolk Kuno 2197.43
A4 Black Win RUS Metreveli Irina 2303.39
A5 White Loss CHN Wang Qingqing 2543.30
Team World Championship
Date 2016-05-04 Rating 2490.89
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Sushkov Vladimir 2756.92
4 Black Win TPE Feng Sheng-Yu 2005.85
5 Black Win JPN Ishitani Shin-ichi 2311.51
6 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2212.58
8 Black Win EST Taimla Tunnet 2664.53
9 White Win SWE Sandstrom Richard 2239.29
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2490.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Metreveli Maksim 2096.34
2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2085.60
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 2015.28
4 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2215.59
5 White Win RUS Danilin Ivan 2365.39
6 White Win RUS Dyachkov Nikita 2161.54
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2009.48
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2009.48
8 Black Win RUS Lapin Ivan 1824.75
9 Black Win RUS Postnikov Dmitrii 1999.28
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2487.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2078.73
2 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2031.97
3 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2161.53
4 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2081.68
5 Black Win RUS Lashko Kira 2428.95
6 White Win RUS Karpov Fyodor 2088.34
7 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2182.98
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2292.55
9 White Win RUS Shabanov Ruslan 2014.37
The 24nd Russian Championship, High League
Date 2016-02-28 Rating 2486.90
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2515.76
2 Black Win RUS Epifanov Dmitry 2606.25
3 Black Draw RUS Fedorkin Oleg 2626.59
4 White Win RUS Berezin Roman 2415.40
5 Black Win RUS Volkov Sergey 2330.46
6 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2554.36
7 Black Win RUS Makarov Pavel 2504.45
8 Black Loss RUS Artemyev Sergey 2482.59
9 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2624.39
10 Black Win RUS Balabhai Viktor 2373.18
11 Black Win RUS Potapov Alexey 2478.02
12 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2293.52
13 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2360.74
14 Black Win RUS Mikhailov Alexandr 2500.91
15 Black Draw RUS Sirategyan Karen 2309.54
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2481.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2013.04
2 White Win RUS Shabanov Ruslan 2012.57
3 White Draw RUS Kryuchok Roman 2515.83
4 Black Draw RUS Lashko Kira 2426.38
5 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2022.86
6 White Win RUS Semyonov Oleg 2290.08
7 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2296.27
8 Black Win RUS Oborina Anastasja 2290.93
9 White Win RUS Vostryakov Alexey 2183.84
10 Black Win RUS Kurdina Olga 2269.54
11 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2075.82
12 White Win RUS Dyachkov Nikita 2160.78
13 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2075.18
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2471.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Muugamae Eric 1758.21
2 White Win RUS Karpov Fyodor 2081.11
3 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2368.56
4 Black Loss RUS Arevkov Maxim 2317.24
5 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2554.74
6 White Win RUS Kachaeva Ilona 1924.45
7 Black Win RUS Kachaev Denis 2462.67
8 Black Win EST Kolar Karl-Ustav 1923.57
9 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2255.60
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2470.66
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kuznetsov Artem 1737.94
2 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2023.47
3 White Win RUS Ponezhin Gennady 2077.15
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2284.80
5 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2516.61
6 Black Draw RUS Serdyukov Egor 2464.49
7 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2186.65
8 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2286.96
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2453.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2048.39
2 Black Draw RUS Salnikov Pavel 2547.44
3 White Win RUS Kryuchok Roman 2510.41
4 Black Draw RUS Volkov Sergey 2346.00
5 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2360.22
6 Black Loss RUS Potapov Alexey 2493.40
7 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2377.48
8 Black Draw RUS Metreveli Irina 2339.26
9 White Draw RUS Berezin Roman 2408.45
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2429.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1705.12
2 White Loss TPE Lin Liu-Min 2478.43
3 White Win UZB Khramov Andrey 2174.65
4 White Loss RUS Vershinin Pavel 2412.54
5 Black Loss TPE Huang Yen-Hua 2379.81
6 White Win RUS Rumyantseva Ekaterina 1986.09
7 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2517.13
8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1988.00
9 Black Win RUS Balabhai Viktor 2368.43
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2425.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Viatkina Maria 1788.51
2 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2034.45
3 Black Win RUS Naumov Egor 1785.57
4 Black Win RUS Novikova Daria 1824.74
5 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1907.98
6 White Win RUS Shabanov Ruslan 1996.20
7 Black Draw RUS Kryuchok Roman 2500.58
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2279.40
9 Black Draw RUS Lashko Kira 2410.06
10 Black Loss RUS Kurdina Olga 2310.35
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2412.04
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shabanov Ruslan 1975.51
2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2010.01
3 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2066.90
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 2262.05
5 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2119.41
6 Black Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2149.80
7 White Win RUS Shlyundikov Alexander 1921.26
8 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2177.54
9 White Win RUS Karpov Fyodor 2057.19
The 23nd Russian Championship, High League
Date 2015-02-22 Rating 2407.31
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Mikhailov Alexandr 2514.27
2 White Draw RUS Balabhai Viktor 2391.48
3 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2446.15
4 Black Loss RUS Artemyev Sergey 2504.08
5 Black Draw RUS Karasyov Maxim 2535.41
6 Black Loss RUS Makarov Pavel 2529.09
7 Black Loss RUS Fedorkin Oleg 2631.77
8 Black Draw RUS Kryuchok Roman 2485.21
9 White Win RUS Oborina Anastasja 2293.34
10 White Loss RUS Filinov Vladimir 2429.37
11 White Loss RUS Epifanov Dmitry 2597.39
12 Black Win RUS Katsev Ilya 2203.63
13 White Draw RUS Metreveli Irina 2356.84
14 White Win RUS Salnikov Pavel 2525.78
15 Black Draw RUS Nikonov Konstantin 2615.98
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2405.59
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stulova Darya 2041.62
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2486.06
4 White Win RUS Lashko Kira 2388.43
5 White Draw RUS Oborina Anastasja 2295.75
6 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2291.43
7 Black Win RUS Sorokina Oksana 2365.98
8 White Loss RUS Semyonov Oleg 2254.67
9 White Win RUS Vostryakov Alexey 2177.16
10 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2076.85
11 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2066.18
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2402.54
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Novikova Daria 1820.24
2 White Win RUS Kulin Maxim 1695.35
3 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1969.37
4 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2000.94
5 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1841.35
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1989.78
7 White Win RUS Ponezhin Gennady 2110.65
8 White Win RUS Kryuchok Roman 2487.64
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2400.93
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Semyonov Oleg 2230.71
2 White Win RUS Lisyutin Alexandr 2132.44
3 White Win RUS Makarov Pavel 2523.88
4 White Draw RUS Katsev Ilya 2210.63
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2316.35
6 Black Win RUS Kurdina Olga 2327.06
7 Black Win RUS Balabhai Viktor 2407.19
8 Black Loss RUS Barykin Victor 2424.35
9 White Loss RUS Salnikov Pavel 2528.08
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2389.93
Round Color Result Opponent
B1 White Win RUS Lapin Ivan 1774.03
B2 Black Win RUS Semyonov Oleg 2210.60
B3 White Draw CHN Yuan Jiayin 2292.70
B4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2191.48
B5 White Win EST Lillemaa Argo 2232.98
B6 White Win CHN Sun Jiahong 2178.42
B7 Black Draw CHN Yin Zhouhao 2278.94
B9 White Draw RUS Karpov Fyodor 2068.38
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2388.05
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Kaljumae Kristina Katarina 1577.16
2 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2089.96
3 White Win EST Murumaa Magnus 1749.49
4 Black Win EST Olumets Erko 2031.81
5 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2550.78
6 White Win EST Lohmus Kristofer 2069.68
7 Black Draw EST Lillemaa Argo 2233.80
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2387.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Kolar Karl-Ustav 1764.09
2 Black Win EST Sonist Siim Artur 1651.16
3 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2211.53
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 2207.05
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2207.05
5 Black Win RUS Kryuchok Roman 2505.47
6 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2290.20
7 White Win EST Lillemaa Argo 2233.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2385.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1801.52
2 White Draw RUS Vohtomina Vladislava 2025.99
3 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1712.97
4 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2286.83
5 White Win RUS Novikova Daria 1822.40
6 White Win RUS Metreveli Maksim 1947.63
7 White Draw RUS Oborina Anastasja 2328.57
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2506.46
9 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1956.71
10 Black Win RUS Lashko Kira 2356.25
European Championship
Date 2014-07-02 Rating 2383.95
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Topkin Georg-Romet 2086.77
2 White Draw RUS Makarov Pavel 2530.14
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2505.80
4 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2443.95
5 Black Win RUS Katsev Ilya 2191.66
6 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2523.20
7 Black Win EST Tiivel Tuuli 1922.89
8 Black Draw SWE Jonsson Peter 2280.92
9 Black Win EST Orlov Denis 2099.74
10 Black Draw RUS Sirategyan Karen 2349.22
11 White Loss RUS Karasyov Maxim 2537.81
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2378.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1945.79
2 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1865.42
3 Black Win RUS Golomaryov Anthony 2397.68
4 White Draw RUS Kryuchok Roman 2512.66
5 White Win RUS Semyonov Oleg 2181.06
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2179.23
7 Black Win RUS Karpov Fyodor 2068.04
8 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2091.43
9 White Win RUS Glibin Aleksey 2004.26
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2376.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2005.96
2 White Win RUS Karpov Fyodor 2067.70
3 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1989.33
4 White Win RUS Vostryakov Alexey 2176.80
5 Black Draw RUS Lashko Kira 2352.75
6 White Win RUS Stulova Darya 2032.82
7 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2004.66
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2176.83
The 22th Russian Championship, High League
Date 2014-02-16 Rating 2372.45
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2617.54
2 Black Win RUS Mikhailov Alexandr 2526.14
3 White Draw RUS Radzevelyuk Alexander 2347.23
4 White Draw RUS Golomaryov Anthony 2392.64
5 White Loss RUS Salnikov Pavel 2518.32
6 Black Win RUS Makarov Pavel 2533.58
7 White Loss RUS Karasyov Maxim 2536.57
8 White Win RUS Smirnov Evgeny 2372.26
9 White Loss RUS Filinov Vladimir 2445.94
10 White Win RUS Fedorkin Oleg 2596.31
11 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2360.03
12 Black Draw RUS Balabhai Viktor 2438.64
13 White Draw RUS Artemyev Sergey 2510.94
14 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2585.40
15 White Loss RUS Kryuchok Roman 2520.00
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2370.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2025.71
2 White Win RUS Shabanov Ruslan 1939.57
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2009.85
4 White Win RUS Kurdina Olga 2339.13
5 White Loss RUS Kryuchok Roman 2521.19
6 White Win RUS Sorokina Oksana 2347.87
7 White Win RUS Lashko Kira 2351.67
8 White Win RUS Oborina Anastasja 2333.96
10 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2283.82
11 White Win RUS Vostryakov Alexey 2171.18
12 White Win RUS Semyonov Oleg 2170.73
13 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2004.06
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2362.65
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Novikova Daria 1821.85
2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2013.52
3 White Draw RUS Kryuchok Roman 2521.09
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2163.50
5 White Win RUS Sorokina Oksana 2348.88
6 Black Loss RUS Kurdina Olga 2343.45
7 White Win RUS Stulova Darya 2032.92
8 White Draw RUS Oborina Anastasja 2337.52
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2346.71
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Makarov Pavel 2535.25
2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1992.83
3 White Win RUS Lashko Kira 2354.72
4 Black Loss RUS Volkov Sergey 2317.78
5 Black Draw RUS Metreveli Irina 2371.71
6 White Loss RUS Salnikova Nonna 2233.02
7 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2275.82
8 White Loss RUS Smirnov Evgeny 2375.99
9 Black Win RUS Glibin Aleksey 1999.78
10 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1913.26
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2322.66
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stulova Darya 2025.64
2 Black Win RUS Sokovoi Oleg 1607.09
3 Black Win RUS Grigoriev Roman 1911.23
4 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1996.88
5 Black Win RUS Kurdina Olga 2344.11
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2506.69
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2506.69
7 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1800.14
8 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2151.03
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2319.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Narva Mart 1759.04
2 White Win EST Lohmus Kristofer 1960.63
3 Black Win EST Holtsman Kris 1921.12
4 Black Win RUS Lashko Kira 2371.66
5 White Win RUS Shabanov Ruslan 1917.01
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2504.36
7 White Loss RUS Metreveli Georgiy 2126.76
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2319.21
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Reinik Liise-Marie 1985.60
2 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2276.63
3 White Win RUS Vohtomina Vladislava 1990.38
4 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1760.86
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 1982.94
6 White Loss EST Hõbemägi Martin 2494.10
7 White Win EST Holtsman Kris 1920.89
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2318.79
Round Color Result Opponent
C1 White Win RUS Pestov Arseni 1990.98
C2 Black Win EST Tiivel Siim 1817.15
C3 Black Win EST Ikla Markus 1949.84
C4 White Win RUS Fedoseyev Arseniy 2025.36
C5 Black Win EST Heidmets Mark 2006.07
C6 Black Win RUS Tikhomirov Stepan 1916.21
C7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 1896.55
C8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1846.77
C9 Black Win EST Holtsman Kris 1920.39
C10 Black Win EST Piik Sander 1876.41
C11 White Win EST Kurgpold Reigo 1645.59
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2288.39
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kurdina Olga 2342.71
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2479.97
3 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2354.38
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2362.53
5 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2125.02
6 Black Win RUS Semyonov Oleg 2094.82
7 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1938.51
8 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2281.28
9 Black Win RUS Merkulov Artyom 2465.47
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2277.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makhina Alla 1753.92
2 White Win RUS Popova Daria 1699.99
3 White Loss RUS Lashko Kira 2352.92
4 Black Loss RUS Litvinova Yulia 2127.84
5 White Win RUS Shabanov Ruslan 1864.00
6 White Win RUS Spirichev Vladislav 1947.48
7 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2118.50
8 White Loss RUS Novikov Nikolay 2342.42
9 Black Win RUS Prokopyev Ruslan 1970.46
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2266.26
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2408.96
2 White Loss RUS Metreveli Irina 2371.81
3 Black Win RUS Makhina Alla 1751.63
4 White Win RUS Ponezhin Gennady 1985.54
5 White Loss RUS Balabhai Viktor 2434.41
6 Black Loss RUS Postnikov Fedor 1969.51
7 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1929.54
8 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1918.22
9 White Win RUS Buszkowski Ludwik 2041.71
10 Black Win RUS Glibin Aleksey 1934.16
11 Black Loss RUS Smirnov Evgeny 2367.46
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2265.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Tarannikov Yuriy 2644.86
2 White Win RUS Kurdina Olga 2309.60
3 Black Loss RUS Metreveli Irina 2377.47
4 Black Draw RUS Filinov Vladimir 2462.98
5 Black Win RUS Lashko Kira 2329.01
6 White Draw RUS Kachaev Denis 2390.78
7 Black Win RUS Sirategyan Karen 2334.89
8 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2615.45
9 Black Loss EST Taimla Tunnet 2759.47
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 2264.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedorkin Oleg 2602.32
2 Black Win RUS Kartashev Daniil 2349.36
3 White Win RUS Kurdina Olga 2309.01
4 Black Draw RUS Lashko Kira 2328.73
5 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2214.69
6 Black Win RUS Magdeev Igor 2186.92
7 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2286.41
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2263.61
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Bazalisky Artyomi 1675.37
C2 White Win RUS Ponezhin Gennady 1960.33
C3 Black Win EST Olumets Erko 2018.51
C4 White Win EST Tiivel Siim 1767.27
C5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1827.60
C6 Black Win RUS Georgiev Filip 1735.44
C7 Black Win EST Holtsman Kris 1902.87
C8 White Win RUS Pestov Arseni 1935.99
C9 Black Win EST Narva Mart 1782.23
C11 White Win RUS Fridman Mikhail 1793.13
C12 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1768.43
C13 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1893.74
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2257.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makhina Alla 1753.78
2 Black Win RUS Oborina Anastasja 2376.21
3 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2466.53
4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2081.36
5 Black Loss RUS Lysakov Mikhail 2535.80
6 Black Loss RUS Lashko Kira 2325.78
7 Black Loss RUS Karpov Fyodor 1981.17
8 Black Win RUS Stulova Darya 1961.41
9 White Win RUS Semyonov Oleg 2058.87
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2236.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sizov Viacheslav 1863.56
2 White Win RUS Novikova Daria 1771.20
3 White Win RUS Kryuchok Roman 2464.13
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2309.64
5 White Win RUS Bovkonyuk Pavel 1837.25
6 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2377.73
7 Black Win RUS Dynin Ilja 1696.62
8 Black Win RUS Karpov Fyodor 1971.52
9 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2476.41
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2228.41
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Lashko Kira 2299.65
2 Black Win RUS Stulova Darya 1941.31
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1916.15
4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2064.81
5 Black Win RUS Semyonov Oleg 2043.48
6 White Win RUS Merkulov Artyom 2473.94
7 White Loss RUS Kryuchok Roman 2464.49
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2377.70
9 White Loss RUS Kurdina Olga 2293.09
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2203.43
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2273.53
3 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2073.65
4 White Win RUS Romanov Sergey 2030.91
5 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2053.02
6 White Loss RUS Merkulov Artyom 2472.82
7 White Loss RUS Kryuchok Roman 2456.74
8 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2374.30
9 White Loss RUS Kurdina Olga 2282.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2190.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1789.79
2 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2504.37
3 White Win RUS Chernenko Lidiya 1860.61
4 Black Loss RUS Romanov Sergey 2029.67
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2178.35
Round Color Result Opponent
1/4 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2479.51
1/4 White Loss RUS Merkulov Artyom 2479.51
1/8 Black Win RUS Stulova Darya 1917.25
1/8 Black Win RUS Stulova Darya 1917.25
F5 Black Loss RUS Lashko Kira 2247.60
F5 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2038.75
F5 Black Win RUS Belous Polina 1814.55
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2173.94
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2470.99
2 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2277.26
3 Black Win RUS Stulova Darya 1914.92
4 White Loss RUS Karpov Fyodor 1934.54
5 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1945.66
6 Black Win RUS Semyonov Oleg 2020.14
7 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1897.59
8 Black Loss RUS Vershinin Pavel 2461.19
9 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2036.71
10 White Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2393.48
11 White Loss RUS Oborina Anastasja 2358.64
VLADIMIR OPEN 2011
Date 2011-08-19 Rating 2156.94
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2612.67
2 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2269.13
3 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2411.14
4 Black Win RUS Chernenko Lidiya 1855.77
5 Black Loss RUS Barykin Victor 2451.38
6 White Win RUS Ponezhin Gennady 1826.48
7 White Loss LAT Semjonov Dmitrij 2100.02
9 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1770.19
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2148.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Serebryannikova Anzhelika 1725.92
2 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2499.77
3 White Win RUS Stulova Darya 1902.70
4 Black Win RUS Novozhilova Olesya 1722.08
6 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1937.27
7 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2269.19
8 Black Win RUS Oborina Anastasja 2324.15
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2401.46
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2128.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Belous Polina 1810.28
2 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 1990.46
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1838.00
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 1994.89
5 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2175.53
6 White Loss RUS Merkulov Artyom 2497.07
7 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2375.58
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2304.17
9 Black Win RUS Lashko Kira 2184.61
10 Black Loss RUS Kurdina Olga 2211.01
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2114.11
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2350.06
2 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2155.90
3 White Win RUS Kurdina Olga 2201.19
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2284.50
6 White Loss RUS Lashko Kira 2153.18
7 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2056.29
8 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2275.74
9 White Loss RUS Merkulov Artyom 2492.90
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2101.81
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2051.22
2 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2051.22
3 White Win RUS Savrasov Ruslan 2051.22
4 White Loss RUS Merkulov Artyom 2485.24
5 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2485.24
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2077.32
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Savrasova Yulia 2541.87
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2239.73
6 White Win RUS Karpov Fyodor 1887.37
8 White Win RUS Stulova Darya 1897.47
9 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2103.78
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 2025.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Savrasova Yulia 2565.90
6 Black Win RUS Molotova Anastasja 1876.21
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2039.86
8 White Loss RUS Romanov Sergey 1936.64
10 Black Loss RUS Rachitskaya Viktoria 2146.25
11 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2148.82