RUS Lashko Kira

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2263.15, Rank: 200

First game: 2009-06-21, Last game: 2020-02-23

Top rating: 2430.49 (2016-03-30)

Games: 665, Wins: 422, Draws: 68, Losses: 175

Gy1: 15, Gy2: 22, Gy5: 173

The 28th Russian Championship among Women
Date 2020-02-23 Rating 2263.15
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Kristina 2007.95
2 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2153.68
3 Black Loss RUS Metreveli Irina 2331.53
4 White Win RUS Shkarupa Maria 1709.78
5 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2031.77
6 Black Win RUS Linich Anastasia 1720.79
7 White Win RUS Tolstoguzova Daria 1984.78
8 White Win RUS Sadova Taisia 2151.35
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2265.25
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shangina Alexandra 1759.68
2 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2031.69
3 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2103.45
4 Black Win RUS Stulova Darya 1862.06
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2025.90
6 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2205.10
7 White Win RUS Stulova Veronika 1909.01
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2297.87
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shangina Alexandra 1766.73
2 Black Win RUS Noskov Pavel 1661.04
3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2139.41
4 White Win RUS Porohina Ekaterina 1990.71
5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2315.37
6 Black Win RUS Stoyanov Egor 1906.49
7 White Win RUS Novikova Daria 1895.99
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2310.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sidorov Mikhail 1805.66
2 White Draw RUS Stoyanov Kirill 1991.42
3 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2002.22
4 White Loss RUS Semyonov Oleg 2317.76
5 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1665.65
6 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2107.81
7 Black Win RUS Lapin Ivan 1824.67
8 White Win RUS Stulova Kristina 2055.86
9 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2111.62
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 2336.42
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Prokopets Tatyana 2019.31
2 White Win RUS Sonina Vladislava 1642.57
3 White Loss RUS Stulova Kristina 2053.25
5 White Win RUS Tolstoguzova Sofia 2130.10
6 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1876.56
7 Black Win RUS Sadova Taisia 2073.52
8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2122.63
9 Black Draw RUS Kachaeva Ilona 1934.79
10 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1979.47
11 Black Win RUS Sonina Marina 1814.83
13 White Win RUS Novikova Daria 1841.63
14 White Draw RUS Oborina Anastasja 2268.29
15 Black Draw RUS Salnikova Nonna 2149.95
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2339.88
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Dyachkov Nikita 2146.79
2 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2153.48
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 2051.96
4 White Win RUS Stulova Kristina 2050.86
5 White Win RUS Stoyanov Kirill 1983.27
6 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2066.91
7 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2117.78
9 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2295.77
10 Black Win RUS Stulova Veronika 1905.78
11 White Loss RUS Fedotov Denis 2531.71
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2345.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1821.90
2 Black Win RUS Stulova Darya 1959.83
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 2022.50
4 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2290.57
5 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2070.45
6 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2147.88
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2526.00
World Championship WT
Date 2017-08-12 Rating 2372.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss TPE Ke Fang-Ying 2193.08
2 White Win CHN Liu Xun 2383.89
3 White Win RUS Metreveli Irina 2277.64
5 White Loss CHN Wang Qingqing 2556.61
6 White Loss CHN Wu Zhiqin 2429.06
7 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2078.38
8 White Draw TPE Lin Chiao-Ying 2278.57
9 Black Win TPE Sung Pei-Jung 1988.91
10 White Loss TPE Chien Yung-Hsuan 2413.04
11 White Win TPE Yang Hsiao-Yu 1992.58
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2376.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2040.16
2 White Win RUS Naumov Egor 1819.77
3 Black Win RUS Stulova Kristina 2066.23
4 Black Win RUS Metreveli Maksim 2191.77
5 White Loss RUS Kryuchok Roman 2490.73
6 White Win RUS Vostryakov Alexey 2148.77
7 White Loss RUS Semyonov Oleg 2330.10
8 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2160.58
9 Black Win RUS Oborina Anastasja 2298.11
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2407.27
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2315.21
2 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2036.93
3 White Win RUS Stulova Kristina 2050.25
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2002.13
5 Black Win RUS Stulova Darya 2005.04
6 White Win RUS Sonina Marina 1741.41
7 White Win RUS Volkova Sofia 1779.64
8 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1871.64
9 Black Win RUS Novikova Daria 1829.64
10 White Win RUS Matushkina Ksenia 2071.37
11 White Win RUS Novichkova Viktoriia 1533.74
F1 Black Win RUS Oborina Anastasja 2315.21
F2 Black Win RUS Oborina Anastasja 2315.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2412.96
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Grigoriev Roman 1920.21
2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2005.11
3 Black Win RUS Maximov Nikolay 2121.39
4 White Win RUS Fedotov Denis 2492.87
5 White Draw RUS Oborina Anastasja 2313.52
6 Black Draw RUS Dyachkov Nikita 2169.55
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2168.84
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2421.63
Round Color Result Opponent
E1 Black Win EST Mumm Kristina 1838.58
E2 White Win EST Kolk Mari 1869.95
E3 Black Loss CHN Wang Qingqing 2545.76
E4 White Win EST Tiivel Tuuli 1924.66
E5 Black Win RUS Popova Daria 1717.23
E6 Black Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2287.24
E7 White Win RUS Tolstoguzova Sofia 2064.73
E8 White Win RUS Kurdina Olga 2242.32
E9 White Win RUS Matushkina Ksenia 2090.89
E10 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 2039.95
E11 Black Win RUS Novichkova Viktoriia 1549.46
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2422.82
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1802.54
2 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2039.65
3 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2108.51
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2166.16
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2491.33
6 White Win RUS Karpov Fyodor 2110.09
7 White Win RUS Semyonov Oleg 2308.81
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2510.14
9 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1914.98
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2430.49
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Semyonov Oleg 2296.14
2 White Win RUS Karpov Fyodor 2092.46
3 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1894.01
4 White Win RUS Vostryakov Alexey 2181.23
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2297.84
6 White Win RUS Kurdina Olga 2260.31
7 Black Win RUS Glibin Aleksey 2026.31
9 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1907.19
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2429.56
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Prokopets Tatyana 2017.68
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2015.22
3 White Win RUS Karpov Fyodor 2088.84
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2162.18
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2488.08
6 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2078.92
7 Black Draw RUS Semyonov Oleg 2292.75
8 White Win RUS Vostryakov Alexey 2182.95
9 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2089.19
The 24nd Russian Championship, among Women
Date 2016-02-28 Rating 2429.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2018.96
2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2019.46
3 White Draw RUS Oborina Anastasja 2295.71
5 Black Win RUS Stulova Darya 2022.09
6 Black Win RUS Novikova Daria 1819.13
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1996.90
8 White Win RUS Kurdina Olga 2265.73
9 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1877.74
10 Black Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2288.56
11 Black Win RUS Salnikova Nonna 2152.61
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2426.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2013.45
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2515.96
3 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2024.21
4 White Draw RUS Fedotov Denis 2481.23
5 White Win RUS Semyonov Oleg 2290.28
6 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2296.44
7 Black Win RUS Oborina Anastasja 2291.56
8 White Win RUS Vostryakov Alexey 2183.75
9 White Loss RUS Kurdina Olga 2270.08
10 White Win RUS Ponezhin Gennady 2076.00
11 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2161.43
12 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2083.52
13 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2005.29
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2424.19
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Makhina Alla 1771.83
2 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2031.68
3 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2186.47
World Championship WT
Date 2015-08-12 Rating 2413.80
Round Color Result Opponent
1 Black Win CHN Guo Xinlu 1747.93
2 White Win RUS Salnikova Nonna 2195.03
3 Black Win RUS Kurdina Olga 2306.61
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2053.56
5 Black Win CHN Wang Qingqing 2542.02
6 White Win CHN Yang Yimeng 1843.32
7 Black Win TPE Sung Pei-Jung 2015.91
8 White Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2281.60
9 Black Draw RUS Metreveli Irina 2347.54
10 White Win SWE Jellve Emma 2025.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2410.57
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Popova Daria 1719.19
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1997.34
3 Black Win RUS Grigoriev Roman 1903.21
4 White Win RUS Vostryakov Alexey 2180.75
5 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2292.97
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2500.66
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2039.22
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2056.77
9 White Draw RUS Fedotov Denis 2426.00
10 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2279.21
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2400.47
Round Color Result Opponent
E1 Black Win RUS Stulova Darya 2037.63
E2 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 2060.61
E3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2068.36
E5 White Win EST Kolk Mari 1851.20
E6 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1713.67
E7 Black Win EST Tiivel Tuuli 1923.07
E8 White Win RUS Stulova Kristina 1925.43
E9 Black Win EST Örd Laura 1635.57
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-02-28 Rating 2392.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1783.60
2 Black Win RUS Stulova Kristina 1915.90
3 White Win RUS Novikova Daria 1818.34
4 Black Win RUS Stulova Darya 2039.96
5 White Win RUS Kozlova Viktoriia 1912.44
6 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1600.38
7 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2068.02
8 White Draw RUS Prokopets Tatyana 2078.44
9 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2001.81
The 23nd Russian Championship, among Women
Date 2015-02-19 Rating 2390.82
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Salnikova Nonna 2228.34
2 Black Win RUS Stulova Darya 2040.25
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2078.75
4 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2001.20
5 Black Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2291.10
6 Black Win RUS Salnikova Nonna 2228.34
7 Black Win RUS Stulova Darya 2040.25
8 White Win RUS Prokopets Tatyana 2078.75
9 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2001.20
10 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2291.10
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2388.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2068.45
2 Black Win RUS Stulova Darya 2042.74
3 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2486.08
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2405.64
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2296.03
7 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2291.54
8 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2366.08
9 White Win RUS Semyonov Oleg 2253.98
10 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2175.82
11 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2078.43
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2384.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1842.32
2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2053.07
3 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2065.45
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2487.64
5 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2289.78
6 White Win RUS Semyonov Oleg 2246.11
7 Black Win RUS Merkulov Artyom 2488.27
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2305.33
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2358.89
Round Color Result Opponent
E1 Black Win EST Tiivel Tuuli 1921.20
E2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2063.29
E3 White Win CHN Gao Junqing 1924.99
E4 Black Win EST Örd Laura 1630.98
E5 White Win CHN Huang Xinyi 2159.44
E6 Black Win EST Pozderova Elina 1905.67
E7 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2290.84
E8 White Win CHN Jin Yichan 2235.77
E9 Black Win EST Kolk Mari 1846.90
E10 Black Win EST Parjasaar Elerin 1734.62
E11 Black Loss RUS Stulova Darya 2035.74
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2357.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Lohmus Kristofer 2070.10
2 Black Win EST Narva Mart 1812.86
3 Black Win EST Holtsman Kris 1937.83
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2505.21
5 Black Loss EST Väljataga Paul 2272.23
6 Black Win EST Ikla Markus 2025.12
7 Black Win EST Tiivel Siim 1846.70
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2356.93
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Laur Ingel 1439.57
2 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1702.15
3 White Loss EST Hõbemägi Martin 2550.40
4 Black Win EST Pozderova Elina 1907.06
5 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2033.52
6 Black Loss EST Kolk Kuno 2161.56
7 Black Draw RUS Karpov Fyodor 2068.35
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2356.48
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1749.71
2 White Win RUS Matushkina Ksenia 2030.69
3 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2012.88
4 White Win RUS Vostryakov Alexey 2188.24
5 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2029.90
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2506.34
7 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2287.24
8 White Draw RUS Oborina Anastasja 2328.70
9 White Draw RUS Semyonov Oleg 2202.26
10 White Loss RUS Fedotov Denis 2385.16
Youth Russian Championship,group E
Date 2014-03-29 Rating 2352.74
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Stulova Kristina 1866.27
3 White Win RUS Korolyova Natalya 1650.47
4 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2009.55
5 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1846.55
6 Black Win RUS Novikova Daria 1828.29
7 Black Draw RUS Stulova Darya 2034.03
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2041.37
9 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2263.56
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2352.85
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Kristina 1862.93
2 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 1996.91
3 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2010.07
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2173.39
5 White Draw RUS Fedotov Denis 2376.15
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2171.25
7 Black Win RUS Stulova Darya 2034.08
8 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1990.27
The 22nd Russian Championship among Women
Date 2014-02-16 Rating 2352.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1912.62
2 Black Win RUS Oborina Anastasja 2333.32
3 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2009.56
4 White Loss RUS Salnikova Nonna 2231.48
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2340.23
6 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2031.60
7 Black Win RUS Nikonova Natalya 2217.09
8 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1761.06
9 Black Draw RUS Sorokina Oksana 2348.37
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2351.73
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Matushkina Ksenia 2011.23
2 Black Loss RUS Kurdina Olga 2338.86
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2520.92
4 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2347.93
6 White Win RUS Oborina Anastasja 2333.83
7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2370.03
8 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2283.61
9 White Win RUS Vostryakov Alexey 2164.91
10 White Win RUS Semyonov Oleg 2166.84
11 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2009.93
12 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2030.01
13 White Win RUS Shabanov Ruslan 1942.92
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2354.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Lisyutin Alexandr 2145.37
2 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2609.06
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2346.45
4 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2275.45
5 Black Win RUS Dyachkov Nikita 1966.48
6 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1807.97
7 Black Win RUS Glibin Aleksey 1999.58
8 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2152.73
9 White Draw RUS Smirnov Evgeny 2375.92
10 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2383.46
11 Black Loss RUS Kachaev Denis 2421.93
Women World Championship
Date 2013-08-13 Rating 2370.06
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Irina 2373.12
2 Black Win RUS Kurdina Olga 2344.86
3 Black Win EST Tiivel Tuuli 1901.40
4 Black Win RUS Krayeva Tatyana 2249.49
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2340.73
6 Black Win EST Kolk Kaia 2003.09
7 White Win EST Jogimaa Carmen 1686.70
8 Black Win EST Narva Mai 2092.13
9 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1714.73
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2371.51
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1981.87
2 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1885.47
3 White Win RUS Krayeva Tatyana 2250.34
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2506.24
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1986.85
6 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2191.30
7 Black Win RUS Stulova Darya 2027.02
8 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1997.79
9 Black Win RUS Kurdina Olga 2343.83
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2371.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Parjasaar Elerin 1728.06
2 Black Win EST Kolk Kuno 2138.95
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 1985.35
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2319.39
5 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2493.94
6 White Win EST Holtsman Kris 1920.99
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2346.66
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2371.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Lohmus Kristofer 1960.27
2 Black Win EST Rahumagi Brenet 1988.80
3 White Win RUS Semyonov Oleg 2125.73
4 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2065.34
5 Black Win RUS Pestov Arseni 1991.26
6 Black Win EST Taimla Tunnet 2771.63
7 White Loss RUS Kryuchok Roman 2503.31
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2371.70
Round Color Result Opponent
E1 White Win EST Parjasaar Elerin 1728.34
E3 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1977.06
E4 White Win EST Kolk Mari 1809.24
E5 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1835.70
E6 White Win EST Jogimaa Carmen 1686.22
E7 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1981.94
E8 Black Win RUS Stulova Darya 2024.38
E9 Black Win EST Reinik Liise-Marie 1986.02
Youth Russian Championship,group E
Date 2013-03-30 Rating 2366.65
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Darya 2016.19
2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1951.91
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1952.48
5 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1830.07
6 Black Win RUS Stulova Darya 2016.19
7 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1951.91
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1952.48
10 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1830.07
The 21th Russian Championship among Women
Date 2013-02-24 Rating 2363.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Salnikova Nonna 2190.54
2 Black Win RUS Makhina Alla 1753.49
3 White Win RUS Nikonova Natalya 2219.46
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1945.50
5 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1739.77
6 Black Draw RUS Glibina Ekaterina 1920.72
7 White Draw RUS Kurdina Olga 2343.31
8 Black Win RUS Oborina Anastasja 2353.14
9 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2274.08
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2362.23
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vostryakov Alexey 2112.62
2 White Win RUS Semyonov Oleg 2088.89
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1943.87
4 White Win RUS Fedotov Denis 2287.92
5 White Win RUS Merkulov Artyom 2464.96
6 White Win RUS Kurdina Olga 2342.37
7 White Win RUS Kryuchok Roman 2479.51
8 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2353.88
9 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2280.62
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2359.58
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Kozhin Mikhail 2627.77
2 White Win RUS Vostryakov Alexey 2111.26
3 Black Loss EST Soosõrv Ants 2648.79
4 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2279.70
5 White Loss RUS Kartashev Daniil 2399.83
6 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2580.70
7 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2219.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2352.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Darya 1997.40
2 White Win RUS Vostryakov Alexey 2108.04
3 Black Win RUS Fedotov Denis 2276.58
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2359.87
5 White Draw RUS Novikov Nikolay 2342.35
6 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2128.00
7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2335.57
8 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2368.91
9 White Win RUS Litvinova Yulia 2127.61
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2339.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2472.88
2 White Win RUS Makhina Alla 1752.41
3 Black Draw RUS Golomaryov Anthony 2351.68
4 White Loss RUS Sirategyan Karen 2343.12
5 Black Win RUS Buszkowski Ludwik 2041.96
6 Black Loss RUS Kurdina Olga 2324.26
7 White Win RUS Ponezhin Gennady 1985.39
8 White Loss RUS Kartashev Daniil 2374.72
9 White Win RUS Smirnov Evgeny 2367.34
10 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2278.20
11 Black Loss RUS Volkov Sergey 2315.33
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2328.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedorkin Oleg 2602.96
2 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2524.76
3 Black Draw RUS Kurdina Olga 2309.32
4 Black Win LAT Semjonov Dmitrij 2095.78
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2264.60
6 White Loss EST Mesila Villem 2333.81
7 White Draw RUS Artemyev Sergey 2503.62
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2466.15
9 Black Draw RUS Sirategyan Karen 2334.55
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 2328.43
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Hõbemägi Martin 2431.04
2 Black Win RUS Kurdina Olga 2308.73
3 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2376.97
4 White Draw RUS Fedotov Denis 2263.68
5 Black Loss RUS Kachaev Denis 2389.86
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2079.23
7 White Win RUS Kartashev Daniil 2349.04
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2328.22
Round Color Result Opponent
E1 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2214.30
E2 Black Win RUS Stulova Darya 1965.13
E3 Black Draw RUS Kurdina Olga 2308.46
E4 White Win RUS Zhukova Alexandra 1819.69
E5 Black Win RUS Makhina Alla 1754.84
E6 White Win RUS Prokopets Tatyana 1921.70
E7 White Draw RUS Oborina Anastasja 2376.88
E8 Black Win EST Narva Mai 2076.75
E9 White Draw EST Reinik Liise-Marie 1976.84
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2325.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1962.59
2 White Win RUS Maximov Nikolay 2195.92
3 White Loss RUS Merkulov Artyom 2481.29
4 White Win RUS Litvinova Yulia 2116.74
5 Black Draw RUS Kurdina Olga 2305.04
6 White Win RUS Fedotov Denis 2257.05
7 White Loss RUS Lysakov Mikhail 2535.45
8 White Win RUS Vostryakov Alexey 2076.59
9 Black Loss RUS Pestereva Maria 2224.08
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2321.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Ponezhin Gennady 1941.05
2 White Win RUS Karpov Fyodor 1974.97
3 White Win RUS Merkulov Artyom 2477.83
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2466.51
5 Black Win RUS Prokopyev Ruslan 1954.53
6 White Win RUS Oborina Anastasja 2376.80
7 White Win RUS Krayeva Tatyana 2277.72
8 White Win RUS Kurdina Olga 2299.80
9 Black Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2213.71
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2309.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Zhukova Anna 1873.79
2 Black Win RUS Dynin Ilja 1691.39
3 Black Win RUS Stulova Darya 1947.72
4 White Win RUS Fedotov Denis 2236.37
5 Black Win RUS Semyonov Oleg 2047.38
6 White Loss RUS Merkulov Artyom 2476.01
7 White Win RUS Kryuchok Roman 2463.82
8 White Win RUS Oborina Anastasja 2377.49
9 Black Loss RUS Kurdina Olga 2295.36
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2299.50
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fedotov Denis 2228.09
2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1917.64
3 White Win RUS Vostryakov Alexey 2061.74
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2041.79
5 White Loss RUS Merkulov Artyom 2473.56
6 White Draw RUS Kryuchok Roman 2464.20
7 White Draw RUS Oborina Anastasja 2377.48
8 White Loss RUS Kurdina Olga 2292.86
9 White Win RUS Stulova Darya 1941.88
Youth Russian Championship, groups D, E
Date 2012-03-30 Rating 2288.08
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Litvinova Yulia 2105.33
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2290.99
3 Black Win RUS Uarova Nyurguiana 1571.20
4 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1917.36
6 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2208.81
7 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1921.74
8 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2280.57
9 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2377.03
10 Black Win RUS Makhina Alla 1747.69
11 Black Draw RUS Stulova Darya 1937.33
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2285.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1916.44
2 Black Win RUS Karpov Fyodor 1963.13
3 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1949.74
4 Black Win RUS Stulova Darya 1935.63
5 White Win RUS Kryuchok Roman 2461.31
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2377.01
8 Black Loss RUS Kurdina Olga 2289.64
10 White Win RUS Vostryakov Alexey 2054.47
11 White Win RUS Semyonov Oleg 2035.90
The 20th Russian Championship among Women
Date 2012-02-25 Rating 2276.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Krayeva Tatyana 2278.54
2 White Win RUS Kurdina Olga 2283.00
3 White Loss RUS Nikonova Natalya 2253.27
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1909.52
5 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2193.26
6 Black Loss RUS Glibina Ekaterina 1923.20
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2375.56
8 White Win RUS Krayeva Tatyana 2278.54
9 White Draw RUS Kurdina Olga 2283.00
10 Black Win RUS Nikonova Natalya 2253.27
11 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1909.52
12 White Draw RUS Salnikova Nonna 2193.26
13 Black Loss RUS Glibina Ekaterina 1923.20
14 White Draw RUS Oborina Anastasja 2375.56
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2273.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fedotov Denis 2203.18
2 White Win RUS Savrasov Ruslan 2073.41
3 White Win RUS Romanov Sergey 2031.19
4 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2050.76
5 White Win RUS Merkulov Artyom 2472.49
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2456.54
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2374.18
8 White Draw RUS Kurdina Olga 2282.16
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2261.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1688.60
2 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2476.39
3 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1951.00
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 1901.53
5 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2462.61
6 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2191.21
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2366.69
8 White Win RUS Romanov Sergey 2029.94
9 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2288.48
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2247.66
Round Color Result Opponent
1/4 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2439.70
1/4 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2439.70
1/8 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1832.49
1/8 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1832.49
F5 White Win RUS Vostryakov Alexey 2037.17
F5 White Win RUS Fedotov Denis 2178.19
F5 White Win RUS Belous Polina 1814.62
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2242.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vershinin Pavel 2461.11
2 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1946.66
3 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2019.69
4 Black Loss RUS Volkov Sergey 2330.12
5 White Win RUS Arefyev Andrey 1906.85
6 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1887.20
7 White Win RUS Karpov Fyodor 1935.31
8 Black Loss RUS Berezin Roman 2392.96
9 Black Win RUS Semyonov Vladimir 2225.73
10 White Loss RUS Salnikova Nonna 2191.65
11 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2277.06
World Championship WT
Date 2011-08-10 Rating 2217.82
Round Color Result Opponent
1 White Draw SWE Jellve Emma 2076.78
2 White Loss RUS Metreveli Irina 2376.57
3 White Win RUS Oborina Anastasja 2333.14
4 Black Draw RUS Nikonova Natalya 2260.64
5 White Loss JPN Arai Kazumi 2303.44
6 White Draw EST Mirme Madli 2131.77
7 White Win EST Savik Aki 1659.15
8 White Win CZE Kolouchova Monika 2235.99
9 White Loss ARM Poghosyan Yeva 1993.65
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2215.11
Round Color Result Opponent
E1 Black Win RUS Makhina Alla 1756.02
E2 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2188.30
E3 White Loss RUS Kurdina Olga 2226.15
E4 White Win RUS Oborina Anastasja 2330.59
E5 White Win ARM Poghosyan Yeva 1993.26
E7 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2188.30
E8 White Win RUS Kurdina Olga 2226.15
E9 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2330.59
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2209.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1840.21
2 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1941.52
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2401.52
4 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1935.31
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2223.59
6 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1838.25
7 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2185.98
8 White Win RUS Krayeva Tatyana 2248.07
9 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2499.53
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2184.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1838.29
2 White Win RUS Semyonov Oleg 1995.36
3 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2175.60
4 White Loss RUS Merkulov Artyom 2496.90
5 White Win RUS Kryuchok Roman 2375.66
6 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2304.26
8 White Win RUS Kurdina Olga 2211.04
9 White Loss RUS Fedotov Denis 2128.54
11 Black Win RUS Vostryakov Alexey 1990.01
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2161.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Belous Polina 1810.91
2 White Win RUS Kurdina Olga 2204.74
3 Black Loss RUS Litvinova Yulia 2107.53
4 White Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2162.29
5 White Win RUS Karpov Fyodor 1909.70
6 White Draw RUS Oborina Anastasja 2289.61
7 White Loss RUS Merkulov Artyom 2493.97
8 Black Win RUS Vostryakov Alexey 1977.39
9 Black Draw RUS Savrasov Ruslan 2057.56
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2153.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kurdina Olga 2201.26
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2284.64
4 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2275.71
5 White Draw RUS Savrasov Ruslan 2056.37
6 Black Win RUS Fedotov Denis 2114.15
7 White Loss RUS Merkulov Artyom 2492.79
8 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2350.16
9 White Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2156.01
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2122.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semyonov Oleg 1984.25
2 Black Loss RUS Semyonov Oleg 1984.25
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2115.78
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2567.42
2 Black Win RUS Semyonov Oleg 1981.56
3 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2406.36
4 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 1963.84
5 White Loss RUS Serdyuk Andrey 2170.77
6 White Win RUS Karpov Fyodor 1893.86
7 Black Win RUS Litvinova Alina 1873.15
8 White Loss RUS Buszkowski Ludwik 2073.84
9 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1906.07
10 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1824.75
11 White Loss RUS Volkov Sergey 2348.13
Qualification Tournament
Date 2010-09-26 Rating 2107.14
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2256.10
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2179.75
3 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2048.66
4 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2118.03
5 White Win RUS Litvinova Yulia 2070.24
7 White Win RUS Novozhilova Olesya 1725.31
8 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2475.30
9 Black Win RUS Kryuchok Roman 2302.01
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 2094.46
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kozhin Mikhail 2616.64
2 Black Loss UKR Bulatovsky Oleg 2237.30
3 Black Draw RUS Magdeev Igor 2048.81
4 White Win RUS Polezhayev Aleksey 1950.41
5 White Win RUS Litvinova Yulia 2057.68
6 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2311.43
7 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2051.37
8 White Win RUS Matsjuk Oksana 1594.84
9 Black Win RUS Litvinova Alina 1857.98
Youth World Championship
Date 2010-08-10 Rating 2092.34
Round Color Result Opponent
1 White Win ARM Petrosyan Gayane 1814.04
2 White Loss ARM Poghosyan Yeva 1976.64
3 White Win ARM Voskanyan Ani 1834.92
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2251.01
5 Black Win ARM Tigranyan Seda 1771.94
6 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2112.77
F1 Black Win ARM Harutyunyan Katarine 1768.88
F2 Black Win ARM Harutyunyan Katarine 1768.88
European Championship BT
Date 2010-07-10 Rating 2082.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Savik Aki 1601.45
2 Black Loss RUS Zubashchenko Ivan 2403.86
3 Black Win RUS Molotova Anastasja 1871.27
4 Black Loss EST Soosõrv Ants 2636.41
5 White Loss RUS Kuleshov Mikhail 2024.60
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2079.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1710.67
2 Black Win RUS Romanov Maksim 1831.76
3 White Draw RUS Krayeva Tatyana 2206.73
4 Black Win RUS Chernenko Lidiya 1861.60
5 White Loss RUS Savrasova Yulia 2541.82
6 Black Loss RUS Kurdina Olga 2160.26
7 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1830.58
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2239.94
9 Black Win RUS Litvinova Alina 1849.88
10 White Win RUS Novozhilova Olesya 1724.32
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 2023.03
Round Color Result Opponent
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2283.13
9 White Loss RUS Berezin Roman 2343.23
The 18th Open Russian Championship, First League
Date 2009-10-17 Rating 1997.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Skuridin Alexey 2391.50
2 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2558.40
3 White Win RUS Kachaeva Ilona 1840.07
4 White Loss RUS Serdyukov Egor 2425.19
5 Black Win RUS Gorokhov Dmitry 1922.44
6 Black Loss RUS Belkina Nadezhda 1896.38
7 Black Win RUS Kurilova Svetlana 1834.96
8 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2215.69
9 White Draw RUS Kuleshov Mikhail 2013.95
10 Black Win RUS Daurskih Valeria 1791.29
11 White Loss RUS Sobolev Pavel 2088.85
Youth European Championship
Date 2009-07-09 Rating 1968.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Mirme Madli 2109.37
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2046.06
3 White Win EST Nõmm Liina 1796.94
5 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2012.40
6 Black Loss EST Krjukov Gerli 1980.58
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2154.84
8 White Loss RUS Pestereva Maria 2222.66
9 Black Win RUS Molotova Anastasja 1875.80
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 1964.93
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Okatova Anna 2211.51
5 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2179.38
7 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2258.28
8 Black Loss RUS Belous Polina 1777.01
9 White Loss RUS Tumanov Yuryi 1916.37
11 White Loss RUS Kurdina Olga 2040.07