RUS Vostryakov Alexey

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2147.98, Rank: 329

First game: 2008-08-10, Last game: 2020-01-04

Top rating: 2210.80 (2016-01-05)

Games: 505, Wins: 238, Draws: 33, Losses: 234

Gy1: 0, Gy2: 7, Gy5: 62

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2147.98
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Mikryukov Sergey 1748.34
2 Black Win RUS Metreveli Georgiy 2087.00
3 White Draw RUS Lashko Kira 2266.02
4 Black Loss RUS Maximov Nikolay 2109.11
5 Black Win RUS Yudina Maria 2118.00
6 Black Loss RUS Stulova Kristina 2066.09
7 White Win RUS Prokopyev Andrei 1935.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2143.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Potapov Maxim 1818.66
2 Black Win RUS Stulova Kristina 2085.67
3 Black Win RUS Fokicheva Anna 1797.20
4 Black Win RUS Fokichev Egor 1832.42
5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2053.78
6 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2242.17
7 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1969.00
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2152.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1756.42
2 Black Win RUS Lapin Ivan 1879.92
3 Black Win RUS Stulova Darya 1966.99
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2566.18
5 Black Win RUS Shangina Alexandra 1836.09
7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2066.49
7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2066.49
8 Black Win RUS Stoyanov Egor 1927.37
9 Black Draw RUS Lashko Kira 2328.22
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2160.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2090.60
2 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2296.59
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2065.10
4 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2502.14
5 Black Loss RUS Semenov Oleg 2330.31
6 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1890.64
7 Black Win RUS Stulova Darya 1988.71
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2165.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Potapov Maxim 1825.29
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1908.43
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2538.75
4 Black Win RUS Molotova Anastasja 1931.95
5 Black Loss RUS Stulova Darya 2010.81
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 2053.91
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2147.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2182.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Maria 1515.18
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1890.40
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2040.45
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2521.01
5 White Win RUS Metreveli Maksim 2217.05
6 Black Loss RUS Lashko Kira 2394.38
7 Black Win RUS Stulova Darya 2035.30
8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2111.88
9 Black Win RUS Kryuchok Roman 2504.44
9 Black Loss RUS Stulova Alisa 1667.44
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2183.56
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win EST Lohmus Kristofer 2239.48
AB2 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2078.96
AB3 Black Loss RUS Semenov Oleg 2346.46
AB4 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2147.63
AB6 White Win EST Kolar Johan-Eerik 1672.09
AB7 White Loss EST Purk Tauri 2317.43
AB8 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2141.83
AB9 Black Win GRE Paizis Manolis 1726.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2199.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Naumov Egor 1847.47
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2070.14
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2506.60
4 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2024.11
5 Black Win RUS Metreveli Maksim 2172.83
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2341.39
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2426.83
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2202.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1827.89
2 Black Draw RUS Matushkina Ksenia 2134.61
3 Black Win RUS Kulin Maxim 1760.86
6 Black Draw RUS Nogovitsin Alexander 1914.18
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2029.04
8 Black Win RUS Stulova Kristina 2055.34
9 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2194.33
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2207.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2321.31
2 Black Loss RUS Kurdina Olga 2286.89
3 Black Win RUS Glibin Aleksey 2050.27
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2442.66
5 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1938.84
6 Black Loss RUS Semenov Oleg 2316.18
7 White Win RUS Karpov Fyodor 2115.15
8 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1919.22
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2208.35
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2188.93
2 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1780.75
3 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2117.13
4 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1939.89
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2045.00
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2043.34
7 White Win RUS Fedotov Denis 2496.94
8 Black Loss RUS Lashko Kira 2442.14
9 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2103.39
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2208.62
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kurdina Olga 2296.21
3 White Draw RUS Dyachkov Nikita 2187.95
4 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2111.24
5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2043.02
6 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2042.91
7 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2530.78
8 Black Loss RUS Lashko Kira 2439.80
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2490.91
10 White Draw RUS Semenov Oleg 2310.27
11 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2308.19
12 White Win RUS Oborina Anastasja 2314.17
13 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2053.80
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2210.50
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Ponezhin Gennady 2099.77
3 Black Loss RUS Makarov Pavel 2520.32
4 White Win RUS Salnikova Nonna 2179.91
5 Black Loss RUS Potapov Alexey 2503.40
6 Black Loss RUS Lisyutin Alexander 2141.08
7 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2417.00
8 Black Win EST Raag Ardi 1958.92
9 Black Win EST Holtsman Kris 1998.59
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2210.80
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Naumov Egor 1828.22
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2041.47
3 White Draw RUS Lashko Kira 2436.97
4 White Win RUS Ponezhin Gennady 2100.40
5 Black Win RUS Pestereva Maria 2201.89
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2531.35
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2481.03
8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2039.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2203.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1746.45
2 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1900.20
3 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1940.49
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2422.81
5 Black Win RUS Naumov Egor 1822.39
6 Black Win RUS Naumov Egor 1822.39
6 White Loss RUS Kurdina Olga 2336.37
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2312.34
8 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 1984.51
9 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1948.00
10 White Loss RUS Kryuchok Roman 2513.68
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2199.31
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Metreveli Maksim 2049.19
B2 Black Win EST Olumets Erko 2065.79
B3 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2137.48
B4 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2235.41
B5 White Win RUS Dyachkov Nikita 2097.89
B6 Black Win EST Kolk Kuno 2244.77
B7 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2177.33
B8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2010.03
B9 Black Win EST Muugamae Eric 1740.71
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2196.83
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shlyundikov Alexander 1939.38
2 White Win RUS Utkin Dmitryi 1748.00
3 White Loss RUS Semenov Oleg 2279.49
4 Black Draw RUS Karpov Fyodor 2071.20
5 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2092.55
6 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2136.54
7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2039.24
8 Black Draw RUS Fedotov Denis 2422.35
9 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2170.29
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2195.40
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2287.23
2 Black Win RUS Sorokina Oksana 2374.71
3 White Loss RUS Semenov Oleg 2271.55
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2106.33
6 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2087.07
7 Black Win RUS Stulova Darya 2061.96
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2496.40
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2415.32
10 White Loss RUS Lashko Kira 2398.95
11 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2312.26
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2194.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1751.36
2 White Draw RUS Shabanov Ruslan 1995.87
3 White Draw RUS Molotova Anastasja 2011.93
4 White Win RUS Matushkina Ksenia 2058.96
5 Black Draw RUS Stulova Kristina 1944.98
6 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2125.43
7 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2082.71
8 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1885.55
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2205.72
Round Color Result Opponent
B1 Black Draw EST Olumets Erko 2055.41
B2 Black Win EST Holtsman Kris 1964.24
B3 Black Win EST Heidmets Mark 2031.67
B4 White Loss RUS Fedotov Denis 2395.14
B5 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2132.20
B6 White Loss EST Lillemaa Argo 2250.93
B7 Black Win EST Kolk Kuno 2199.54
B8 White Draw CHN Yuan Jiayin 2302.51
B9 Black Win CHN Lin Qianhao 2136.37
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2205.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Ikla Markus 2051.14
2 Black Win EST Olumets Erko 2054.91
3 White Loss EST Taimla Tunnet 2750.10
4 Black Draw EST Rahumagi Brenet 2108.55
5 Black Win RUS Semenov Oleg 2222.43
6 Black Loss RUS Kurdina Olga 2354.50
7 Black Win EST Holtsman Kris 1965.38
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2205.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Tiivel Siim 1887.08
2 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2126.51
3 Black Win RUS Metreveli Maksim 1977.36
4 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2295.41
5 White Loss EST Kolk Kuno 2198.97
6 White Win EST Heidmets Mark 2032.31
7 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2552.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2204.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Naumov Egor 1816.75
2 Black Win RUS Novikova Daria 1843.85
3 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1960.62
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2360.69
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 2049.00
6 Black Win RUS Stulova Darya 2056.34
7 White Loss RUS Kryuchok Roman 2511.57
8 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2043.09
9 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2040.09
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2189.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1956.08
2 Black Win RUS Lapin Ivan 1810.47
3 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2520.61
4 White Win RUS Postnikov Fedor 2008.51
5 White Win RUS Glibin Aleksey 2022.26
6 White Loss RUS Fedotov Denis 2386.28
7 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2411.28
8 White Draw RUS Semenov Oleg 2192.81
9 White Draw RUS Ponezhin Gennady 2099.82
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2186.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1744.59
2 Black Win RUS Stulova Darya 2050.24
3 White Win RUS Semenov Oleg 2188.17
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2384.44
5 White Win RUS Dyachkov Nikita 2022.41
6 White Loss RUS Lashko Kira 2360.29
8 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2014.13
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2180.03
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2181.37
2 Black Draw RUS Shiryaevskaya Daria 2025.68
3 White Win RUS Prokopets Tatyana 2046.88
4 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1963.92
5 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2020.31
6 White Win RUS Kurdina Olga 2354.56
7 White Loss RUS Kryuchok Roman 2530.23
8 White Loss RUS Sorokina Oksana 2357.34
9 Black Loss RUS Lashko Kira 2359.68
10 White Loss RUS Oborina Anastasja 2340.71
11 Black Loss RUS Fedotov Denis 2378.76
12 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2275.69
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2174.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1746.34
2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1944.23
3 Black Loss RUS Kurdina Olga 2358.11
4 Black Loss RUS Stulova Darya 2046.95
5 Black Win RUS Novozhilova Polina 1780.66
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2173.32
7 White Win RUS Novikova Daria 1838.50
8 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2014.68
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2167.57
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kurdina Olga 2362.04
2 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1932.72
3 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2079.92
4 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2396.69
5 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2247.89
6 White Win RUS Fedoseyev Arseniy 2055.18
7 White Win RUS Kuleshov Mikhail 2099.20
8 White Draw RUS Lashko Kira 2363.73
9 White Loss RUS Oborina Anastasja 2344.19
10 Black Loss RUS Volkov Sergey 2331.27
11 White Win RUS Shabanov Ruslan 1949.96
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2151.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2299.62
2 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1717.31
3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1928.82
4 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2190.18
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2339.72
6 Black Win RUS Stulova Darya 2029.92
7 White Loss RUS Kryuchok Roman 2518.90
8 Black Draw RUS Fedotov Denis 2332.53
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2146.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Kiviberg Emma-Lotta 1559.86
2 White Loss EST Lillemaa Argo 2200.04
3 White Loss EST Tiivel Siim 1844.10
4 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1999.78
5 White Loss EST Tiivel Tuuli 1922.28
6 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2267.68
7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1943.18
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2146.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Zhukova Iana 1729.42
2 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1880.57
3 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1784.46
4 Black Win EST Holtsman Kris 1951.29
5 Black Loss EST Taimla Tunnet 2781.71
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2516.33
7 White Win EST Lillemaa Argo 2199.31
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2146.76
Round Color Result Opponent
B1 White Win EST Topkin Georg-Romet 1955.03
B2 White Win RUS Semenov Oleg 2138.79
B3 White Win RUS Ponezhin Gennady 2072.08
B4 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2503.31
B5 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2007.05
B6 White Loss EST Kolk Kuno 2159.85
B7 Black Win EST Olumets Erko 2066.05
B8 White Win EST Kolk Paul 2134.06
B9 White Win EST Lillemaa Argo 2198.66
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2130.03
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Ponezhin Gennady 2043.10
2 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1914.11
3 White Win RUS Glibin Aleksey 1987.13
4 Black Win RUS Postnikov Fedor 1978.24
5 Black Loss RUS Semenov Oleg 2118.10
6 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1802.15
7 Black Win RUS Egorov Vladislav 1668.87
БФ1 Black Draw RUS Semenov Oleg 2118.10
БФ2 White Loss RUS Glibin Aleksey 1987.13
БФ3 Black Win RUS Postnikov Fedor 1978.24
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2125.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Lashko Kira 2372.41
2 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2279.52
3 White Win RUS Semenov Oleg 2102.34
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1959.14
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2297.55
6 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2474.44
7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2351.38
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2496.01
9 White Win RUS Oborina Anastasja 2357.79
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2124.49
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2519.15
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2369.72
3 Black Win RUS Semenov Oleg 2099.21
4 Black Loss RUS Magdeev Igor 2238.95
5 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2356.51
6 White Win RUS Sadelov Igor 1955.34
7 Black Win RUS Makhina Alla 1774.56
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2121.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Novozhilova Polina 1762.17
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2362.67
3 White Win RUS Popova Daria 1722.89
4 Black Win RUS Pestereva Maria 2201.51
5 Black Win RUS Krayeva Tatyana 2308.52
6 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2378.09
7 White Draw RUS Fedotov Denis 2286.45
8 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2364.98
9 White Loss RUS Savrasov Ruslan 2102.23
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2111.29
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Oborina Anastasja 2374.59
2 White Draw RUS Filinov Vladimir 2482.55
3 Black Loss RUS Metreveli Irina 2383.29
4 White Draw RUS Salnikova Nonna 2197.86
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1947.83
6 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2355.10
7 Black Win RUS Reibandt Vitaly 2001.12
8 White Loss RUS Kurdina Olga 2331.29
9 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2280.20
10 Black Draw RUS Ponezhin Gennady 1996.80
11 White Win RUS Glibin Aleksey 1948.99
European Championship Open
Date 2012-08-23 Rating 2093.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Rumyantseva Ekaterina 1934.31
2 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2289.60
3 White Loss RUS Kalyakin Dmitrii 2039.47
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 1850.98
5 Black Loss RUS Kartashev Daniil 2361.53
6 Black Win EST Savik Aki 1734.34
7 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2432.55
8 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2225.03
9 White Win RUS Prokopets Tatyana 1936.89
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 2092.38
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Balabhai Viktor 2431.40
2 White Loss EST Hõbemägi Martin 2441.81
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1936.04
4 White Loss RUS Kartashev Daniil 2359.36
5 White Win RUS Shabanov Ruslan 1849.37
6 White Loss RUS Lashko Kira 2338.70
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2092.03
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1968.34
B2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2481.28
B3 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2441.43
B4 White Loss RUS Semenov Oleg 2074.10
B6 Black Draw EST Kolk Kuno 2027.62
B7 Black Win EST Lillemaa Argo 2135.12
B8 Black Loss RUS Spirichev Vladislav 1970.52
B9 White Win EST Rahumagi Brenet 1923.39
B10 Black Win RUS Yakushkin Nikolay 1881.92
B11 White Loss RUS Karpov Fyodor 2012.98
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2089.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lysakov Mikhail 2543.58
2 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1847.20
3 White Win RUS Krayeva Tatyana 2299.39
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2267.56
6 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2384.09
7 White Win RUS Stulova Darya 1972.79
8 Black Loss RUS Lashko Kira 2335.79
9 White Loss RUS Karpov Fyodor 2010.91
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2086.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1857.08
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2480.39
3 White Win RUS Ponezhin Gennady 1953.61
4 White Win RUS Spirichev Vladislav 1963.51
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2385.30
6 Black Win RUS Prokopyev Ruslan 1960.01
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2304.84
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2486.94
9 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1837.04
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2079.04
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Maslov Ilya 1831.71
3 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1788.81
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 1830.18
4 White Loss RUS Merkulov Artyom 2485.04
5 Black Win RUS Ponezhin Gennady 1936.55
6 Black Win RUS Stulova Kristina 1815.12
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2386.31
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2477.19
9 Black Loss RUS Bovkonyuk Pavel 1854.89
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2074.61
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2386.52
2 Black Win RUS Kurdina Olga 2299.52
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2309.95
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2238.51
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1931.60
6 Black Win RUS Stulova Darya 1953.44
7 White Win RUS Semenov Oleg 2055.43
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2482.51
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2477.26
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2067.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1850.31
2 White Win RUS Glibin Aleksey 1916.09
3 White Draw RUS Puh Alexander 2074.61
4 Black Loss RUS Sumarokov Evgeny 2518.17
5 Black Loss RUS Karpov Fyodor 1992.90
6 White Loss RUS Smirnov Evgeny 2385.32
7 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2474.67
8 White Loss RUS Semenov Oleg 2050.93
9 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1961.85
10 White Loss RUS Merkulov Artyom 2480.28
11 Black Loss RUS Spirichev Vladislav 1959.04
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2067.28
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Semenov Oleg 2049.49
2 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1930.32
3 Black Win RUS Karpov Fyodor 1991.30
4 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1960.94
5 Black Win RUS Stulova Darya 1947.37
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2474.01
8 White Win RUS Oborina Anastasja 2386.27
9 Black Loss RUS Kurdina Olga 2296.93
10 Black Loss RUS Lashko Kira 2296.46
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2063.42
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2468.92
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2383.56
3 White Loss RUS Kurdina Olga 2289.87
4 White Win RUS Lashko Kira 2283.95
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2213.46
6 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2062.46
7 White Loss RUS Romanov Sergey 2043.83
9 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2481.03
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2059.44
Round Color Result Opponent
5 Black Win RUS Serebryannikova Anzhelika 1726.96
6 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1915.28
7 White Win RUS Karpov Fyodor 1973.75
8 Black Win RUS Stulova Darya 1937.73
9 White Win RUS Vohtomina Vladislava 1969.98
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2049.69
Round Color Result Opponent
1/4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2372.37
1/4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2372.37
1/8 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1904.55
1/8 White Win RUS Prokopets Tatyana 1904.55
1/8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1904.55
F5 Black Loss RUS Lashko Kira 2258.09
F5 White Loss RUS Fedotov Denis 2188.42
F5 Black Draw RUS Belous Polina 1825.12
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2047.71
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Tarasevich Stepan 2395.39
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1798.00
3 White Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2403.62
4 Black Win RUS Semyonov Vladimir 2238.76
5 White Win RUS Semenov Oleg 2032.81
6 White Loss RUS Berezin Roman 2403.86
7 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2283.69
8 White Win RUS Antonov Andrey 1985.82
9 White Loss RUS Fedotov Denis 2184.01
10 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1900.71
11 White Loss RUS Kachaev Denis 2338.10
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2027.52
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Karpov Fyodor 1945.96
B1 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2504.44
B2 Black Win RUS Karpov Fyodor 1945.96
B3 White Draw EST Lillemaa Argo 2017.20
B5 Black Win EST Staub Rain 1864.69
B10 Black Win EST Reimann Margus 1615.65
b6 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2418.98
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2021.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Novikova Daria 1755.60
2 White Win RUS Karpov Fyodor 1943.27
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2333.72
5 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2261.23
6 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1946.72
7 White Win RUS Kinozerov Kirill 1856.40
8 White Win RUS Litvinova Alina 1911.21
9 Black Loss RUS Pestereva Maria 2210.64
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2002.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kurdina Olga 2219.83
2 White Win RUS Fedotov Denis 2138.25
3 White Win RUS Belous Polina 1820.77
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 1851.00
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2007.61
7 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2185.22
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2502.41
9 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2388.21
10 White Loss RUS Oborina Anastasja 2313.74
11 Black Loss RUS Kurdina Olga 2219.83
11 White Loss RUS Lashko Kira 2194.89
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 1989.31
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Merkulov Artyom 2498.69
2 White Loss RUS Litvinova Yulia 2117.83
3 White Loss RUS Semenov Oleg 2000.61
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1835.12
5 White Loss RUS Savrasov Ruslan 2058.21
6 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1932.13
7 White Win RUS Belous Polina 1821.23
8 White Loss RUS Lashko Kira 2171.51
9 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2299.04
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 1978.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2334.82
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2334.82
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1975.74
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Tarasevich Stepan 2392.76
2 Black Loss RUS Komarov Sergey 1667.81
3 Black Win RUS Karpov Fyodor 1913.27
4 White Win RUS Lashko Kira 2125.50
5 Black Loss RUS Sobolev Pavel 2136.42
6 Black Loss RUS Tikhomirov Mikhail 2012.57
7 Black Loss RUS Semenov Oleg 1993.24
8 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1839.81
9 Black Win RUS Litvinova Alina 1883.77
10 Black Loss RUS Buszkowski Ludwik 2085.05
11 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1917.27
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 1975.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2460.14
2 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2321.20
3 Black Win RUS Polezhayev Aleksey 1957.55
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2261.30
5 White Win RUS Magdeev Igor 2058.85
6 White Loss EST Hõbemägi Martin 2190.22
7 Black Win RUS Matsjuk Oksana 1601.43
8 White Win RUS Savrasov Ruslan 2056.24
9 White Loss RUS Merkulov Artyom 2468.39
Youth World Championship
Date 2010-08-10 Rating 1974.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win ARM Ohanyan Hrant 1803.27
2 Black Win ARM Petrosyan Azat 1954.38
3 White Loss RUS Merkulov Artyom 2467.23
4 White Loss ARM Nersisyan Rafik 2027.43
SF1 Black Win ARM Poghosyan Davit 1869.16
SF2 Black Loss ARM Poghosyan Davit 1869.16
SF4 White Win ARM Poghosyan Davit 1869.16
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1970.04
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2308.78
4 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2216.69
5 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2112.95
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1958.16
Round Color Result Opponent
7 Black Win RUS Lebedev Dmitry 1798.23
Youth European Championship
Date 2009-07-09 Rating 1941.40
Round Color Result Opponent
1 Black Win UKR Piddubny Oleksander 1663.24
2 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2108.01
6 White Loss RUS Serdyukov Egor 2437.46
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 1939.99
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Oborina Anastasja 2157.04
3 Black Loss RUS Romanov Sergey 1946.12
4 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2016.61
9 White Loss RUS Pestereva Maria 2225.35
Youth World Championship
Date 2008-08-10 Rating 1921.54
Round Color Result Opponent
C10 Black Loss RUS Shlyundikov Alexander 1751.47