RUS Kryuchok Roman

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2444.20, Rank: 92

First game: 2005-11-12, Last game: 2020-08-06

Top rating: 2532.09 (2016-01-05)

Games: 893, Wins: 546, Draws: 91, Losses: 256

Gy1: 9, Gy2: 15, Gy5: 95

World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2444.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Holtsman Kris 1951.99
2 White Loss RUS Danilin Ivan 2458.54
3 Black Win RUS Savvateev Mikhail 1978.21
4 Black Win RUS Metreveli Maksim 2231.03
5 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2485.27
6 Black Win JPN Suenaga Daiki 2157.37
7 White Win EST Kolk Kuno 2278.70
8 White Draw HUN László Zoltán 2400.77
9 Black Loss RUS Gromov Danila 2333.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2457.82
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1932.77
2 White Win RUS Stoyanov Egor 2037.42
3 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2261.02
4 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2070.24
5 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2140.41
6 Black Win RUS Semyonov Oleg 2282.19
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2502.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sushkov Vladimir 2769.78
3 Black Loss RUS Fedorkin Oleg 2608.56
4 White Draw EST Oll Aivo 2680.23
5 White Draw CHN Lan Zhiren 2570.18
6 White Loss SWE Gardstrom Petter 2600.54
7 Black Win JPN Okabe Hiroshi 2626.65
8 White Win EST Topkin Georg-Romet 2469.68
9 Black Loss SWE Gardstrom Petter 2600.54
10 Black Draw RUS Fedorkin Oleg 2608.56
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2503.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Darya 1987.83
2 White Win RUS Semyonov Oleg 2341.08
3 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1889.91
4 White Win RUS Vostryakov Alexey 2158.22
5 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2087.45
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2295.92
7 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2063.90
The 26nd Russian Championship, High League
Date 2018-02-25 Rating 2505.63
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedorkin Oleg 2618.77
2 Black Win RUS Filinov Vladimir 2416.79
3 White Draw RUS Artemyev Sergey 2483.28
4 White Draw RUS Danilin Ivan 2407.91
5 Black Win RUS Metreveli Maksim 2229.79
6 White Draw RUS Golomaryov Anthony 2550.59
8 White Loss RUS Karasyov Maxim 2566.41
9 Black Win RUS Kachaev Denis 2455.78
10 Black Win RUS Salnikov Pavel 2519.88
11 Black Draw RUS Radzevelyuk Alexander 2364.99
12 Black Draw RUS Epifanov Dmitry 2583.59
13 Black Draw RUS Balabhai Viktor 2389.50
14 Black Win RUS Katsev Ilya 2323.31
15 White Loss RUS Makarov Pavel 2526.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2507.82
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1863.18
2 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2109.77
3 Black Win RUS Metreveli Maksim 2229.02
4 White Win RUS Oborina Anastasja 2305.90
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2539.38
6 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2181.92
7 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2043.16
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2509.15
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shabanov Ruslan 2082.92
2 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2365.87
3 White Draw RUS Semyonov Oleg 2351.75
4 Black Win RUS Metreveli Maksim 2230.48
5 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2362.34
6 White Win RUS Golomaryov Anthony 2546.58
7 Black Win RUS Filinov Vladimir 2403.76
8 White Loss RUS Balabhai Viktor 2404.76
9 Black Draw RUS Danilin Ivan 2413.30
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2505.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2044.34
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1919.19
3 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2149.79
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2191.01
5 Black Win RUS Lashko Kira 2394.06
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2521.67
7 Black Loss RUS Stulova Kristina 2108.52
8 Black Win RUS Semyonov Oleg 2350.97
9 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2181.46
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2512.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Orlov Maxim 2127.14
3 White Win RUS Postnikov Fedor 2044.49
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2510.78
5 White Win RUS Shabanov Ruslan 2076.51
6 Black Win RUS Glibin Aleksey 2065.35
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2144.36
8 Black Win RUS Lapin Ivan 1857.15
9 Black Win RUS Golomaryov Anthony 2543.58
10 White Win RUS Ponezhin Gennady 2137.72
11 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1880.68
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2514.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Molotova Anastasja 1953.56
2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2138.08
3 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2198.27
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2340.92
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 2123.27
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2068.75
7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2507.32
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2526.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2030.24
2 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2027.25
3 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2133.95
5 Black Win RUS Litvinova Yulia 2149.84
6 White Win RUS Dyachkov Nikita 2193.61
6 White Win RUS Fedotov Denis 2503.69
8 Black Win RUS Lashko Kira 2431.92
9 Black Win RUS Semyonov Oleg 2330.37
The 24nd Russian Championship, High League
Date 2016-02-28 Rating 2531.57
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fedotov Denis 2496.99
2 White Win RUS Volkov Sergey 2350.18
3 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2571.52
4 White Loss RUS Makarov Pavel 2520.98
5 Black Win RUS Artemyev Sergey 2499.39
6 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2640.72
7 White Win RUS Balabhai Viktor 2391.40
8 Black Win RUS Potapov Alexey 2495.19
9 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2312.06
10 White Draw RUS Radzevelyuk Alexander 2379.50
11 Black Win RUS Mikhailov Alexander 2517.09
12 Black Win RUS Sirategyan Karen 2331.39
13 Black Loss RUS Berezin Roman 2433.62
14 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2621.52
15 White Draw RUS Fedorkin Oleg 2642.02
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2531.56
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2052.80
2 Black Win RUS Lashko Kira 2439.71
3 Black Draw RUS Fedotov Denis 2491.69
4 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2311.40
5 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2314.52
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2314.11
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2208.33
8 Black Win RUS Kurdina Olga 2295.83
9 White Win RUS Ponezhin Gennady 2099.67
10 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2187.69
11 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2110.47
12 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2041.99
13 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2042.03
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2532.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Murumaa Magnus 1843.18
2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2180.61
3 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2638.34
4 Black Win RUS Moiseyev Kirill 2151.69
5 White Draw RUS Artemyev Sergey 2501.68
6 Black Win RUS Kuleshov Mikhail 2149.01
8 White Win EST Piik Sander 2005.53
9 Black Draw EST Lents Johann 2578.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2532.09
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Prokopyev Ruslan 2001.62
2 White Win RUS Novikova Daria 1853.17
3 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2304.58
4 Black Win RUS Oborina Anastasja 2312.96
5 White Win RUS Fedotov Denis 2481.86
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2210.56
7 Black Win RUS Serdyukov Egor 2477.60
8 Black Win RUS Kurdina Olga 2301.52
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2525.32
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2316.35
2 Black Win RUS Katsev Ilya 2246.25
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2464.80
4 Black Win RUS Sirategyan Karen 2343.27
5 Black Win RUS Semyonov Oleg 2302.14
6 Black Draw RUS Metreveli Irina 2356.69
7 White Loss RUS Salnikov Pavel 2563.83
8 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2378.29
9 Black Win RUS Potapov Alexey 2510.20
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2514.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Lapin Ivan 1844.70
2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2122.33
3 Black Win RUS Stulova Darya 2057.83
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2299.03
5 Black Win RUS Kurdina Olga 2336.12
6 Black Win RUS Lashko Kira 2422.83
7 White Draw RUS Fedotov Denis 2437.94
8 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2312.49
9 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2037.48
10 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2202.96
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2500.49
Round Color Result Opponent
A10 White Loss EST Hõbemägi Martin 2564.03
AD2 Black Draw EST Rahumagi Brenet 2154.92
AD3 Black Loss RUS Kurdina Olga 2352.28
AD4 Black Win EST Mesila Villem 2487.59
AD5 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2564.03
AD7 Black Win EST Rahumagi Brenet 2154.92
AD8 Black Win RUS Kurdina Olga 2352.28
AD9 Black Loss EST Mesila Villem 2487.59
The 23nd Russian Championship, High League
Date 2015-02-22 Rating 2496.42
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2407.55
2 Black Draw RUS Golomaryov Anthony 2462.93
3 Black Draw RUS Artemyev Sergey 2518.87
4 Black Win RUS Karasyov Maxim 2550.23
5 Black Loss RUS Makarov Pavel 2543.69
6 White Loss RUS Fedorkin Oleg 2645.69
7 Black Win RUS Oborina Anastasja 2310.47
8 White Draw RUS Fedotov Denis 2418.81
9 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2445.60
10 Black Draw RUS Epifanov Dmitry 2611.06
11 Black Win RUS Katsev Ilya 2223.09
12 Black Draw RUS Metreveli Irina 2372.91
13 White Draw RUS Salnikov Pavel 2540.94
14 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2630.43
15 Black Draw RUS Mikhailov Alexander 2528.93
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2496.93
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Fedotov Denis 2416.93
3 White Win RUS Lashko Kira 2399.19
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2312.63
5 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2302.02
6 Black Win RUS Sorokina Oksana 2380.16
7 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2272.57
8 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2195.63
9 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2098.04
10 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2086.35
11 Black Win RUS Stulova Darya 2060.98
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2497.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1885.69
2 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2025.33
3 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2125.77
4 Black Win RUS Lashko Kira 2394.23
5 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2499.15
6 Black Win RUS Kurdina Olga 2350.07
7 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2299.38
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2413.38
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2499.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1966.10
2 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2006.55
3 White Loss RUS Katsev Ilya 2229.67
4 Black Win RUS Barykin Victor 2440.19
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2352.40
6 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2443.24
7 Black Win RUS Volkov Sergey 2351.44
8 Black Win RUS Lisyutin Alexander 2150.74
9 White Draw RUS Metreveli Irina 2376.31
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2509.57
Round Color Result Opponent
A10 Black Win EST Väljataga Paul 2269.84
AD1 White Loss EST Hõbemägi Martin 2554.70
AD2 Black Win RUS Kurdina Olga 2353.77
AD3 White Win CHN Liu Xun 2347.28
AD4 Black Win EST Mesila Villem 2469.13
AD5 Black Win RUS Makhina Alla 1794.61
AD6 Black Loss CHN Wang Qingqing 2596.40
AD7 Black Win RUS Rizvanov Edward 2356.82
AD8 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2220.68
AD9 Black Win RUS Oborina Anastasja 2340.31
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2510.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Kiviberg Emma-Lotta 1546.99
2 White Win RUS Popova Daria 1773.84
3 Black Win EST Lillemaa Argo 2251.71
4 Black Win RUS Lashko Kira 2362.52
5 Black Win SWE Karlsson Stefan 2441.79
6 Black Loss EST Taimla Tunnet 2750.16
7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2354.73
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2510.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Pozderova Elina 1966.63
2 White Win RUS Karpov Fyodor 2083.42
3 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1963.02
4 Black Win EST Hõbemägi Martin 2553.01
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2395.23
6 White Win RUS Yusupmurzin Danila 1983.29
7 White Loss EST Kolk Kuno 2198.67
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2511.59
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Porokhina Ekaterina 1891.76
2 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1832.46
3 White Win RUS Semyonov Oleg 2218.88
4 White Win RUS Oborina Anastasja 2341.42
5 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2291.94
6 Black Win RUS Lashko Kira 2361.11
7 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2205.09
8 Black Win RUS Fedotov Denis 2393.24
9 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2031.77
10 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2102.93
European Championship
Date 2014-07-02 Rating 2511.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Orlov Denis 2122.50
2 White Draw EST Soosõrv Ants 2665.77
3 Black Win RUS Fedotov Denis 2392.38
4 Black Draw EST Hõbemägi Martin 2554.03
5 Black Draw RUS Serdyukov Egor 2473.09
6 Black Draw RUS Filinov Vladimir 2458.50
7 White Loss EST Mesila Villem 2464.99
8 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2257.13
9 Black Win SWE Jonsson Peter 2293.37
10 White Loss EST Lents Johann 2529.66
11 Black Win EST Lohmus Kristofer 2083.67
Team World Championship
Date 2014-05-03 Rating 2514.04
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Soosõrv Ants 2661.42
2 Black Loss TPE Chen Ya-Hui 2255.57
3 Black Loss TPE Chen Ko-Han 2617.61
6 Black Loss EST Meritee Ando 2810.93
7 White Win TPE Chien Yung-Hsuan 2393.87
9 White Loss JPN Fukui Nobuhiro 2539.45
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2520.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Karpov Fyodor 2085.41
2 White Win RUS Postnikov Fedor 2008.59
3 White Win RUS Vostryakov Alexey 2190.21
4 Black Draw RUS Fedotov Denis 2390.04
5 Black Win RUS Golomaryov Anthony 2411.92
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1955.53
7 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2100.38
8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1970.33
9 Black Win RUS Semyonov Oleg 2193.78
The 22th Russian Championship, High League
Date 2014-02-16 Rating 2528.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sirategyan Karen 2374.45
2 Black Win RUS Balabhai Viktor 2452.64
3 Black Draw RUS Artemyev Sergey 2523.79
4 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2597.57
5 Black Draw RUS Fedorkin Oleg 2609.23
6 Black Win RUS Nikonov Konstantin 2630.22
7 Black Loss RUS Mikhailov Alexander 2539.20
8 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2361.37
9 Black Win RUS Golomaryov Anthony 2406.57
10 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2531.55
11 Black Win RUS Makarov Pavel 2546.63
12 Black Win RUS Karasyov Maxim 2549.66
13 White Loss RUS Smirnov Evgeny 2389.42
14 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2459.65
15 Black Win RUS Fedotov Denis 2385.15
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2529.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sorokina Oksana 2360.55
3 Black Win RUS Lashko Kira 2360.37
4 White Win RUS Oborina Anastasja 2341.25
5 Black Win RUS Fedotov Denis 2383.22
6 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2281.42
7 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2180.68
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2182.32
9 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2025.88
10 White Win RUS Prokopets Tatyana 2045.59
11 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1963.87
12 White Win RUS Matushkina Ksenia 2020.03
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2529.66
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Sadelov Igor 2004.00
2 White Loss RUS Mikhailov Alexander 2539.07
3 Black Win RUS Karpov Fyodor 2088.68
4 White Loss EST Hõbemägi Martin 2526.66
5 Black Win JPN Kawamura Norihiko 2581.20
6 Black Win RUS Sinitsyn Vladimir 2095.29
7 Black Win EST Mesila Villem 2425.99
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2529.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1895.63
2 Black Win RUS Stulova Darya 2046.82
3 Black Draw RUS Fedotov Denis 2376.64
4 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1943.66
5 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2275.41
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2343.34
7 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2256.33
8 Black Win RUS Kurdina Olga 2358.63
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2526.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2251.71
2 Black Win RUS Volkov Sergey 2331.75
3 Black Win RUS Kurdina Olga 2362.53
4 Black Loss RUS Makarov Pavel 2547.91
5 Black Draw RUS Kachaev Denis 2436.48
6 Black Win RUS Sirategyan Karen 2378.17
7 Black Win RUS Nikonov Konstantin 2621.62
8 Black Loss RUS Artemyev Sergey 2532.16
9 Black Win RUS Salnikova Nonna 2248.18
10 White Draw RUS Metreveli Irina 2385.26
11 White Draw RUS Fedorkin Oleg 2598.59
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2516.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1818.63
2 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1883.30
3 Black Win RUS Stulova Darya 2029.99
4 Black Win RUS Lashko Kira 2382.40
5 White Win RUS Ponezhin Gennady 2075.02
6 Black Win RUS Fedotov Denis 2342.16
6 Black Win RUS Fedotov Denis 2342.16
7 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2152.53
8 Black Loss RUS Kurdina Olga 2356.34
9 White Win RUS Prokopets Tatyana 2003.05
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2513.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Olumets Erko 2064.69
2 Black Win EST Reinik Liise-Marie 1998.59
3 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2271.19
4 Black Win RUS Oborina Anastasja 2344.11
5 White Win RUS Semyonov Oleg 2141.03
6 Black Win RUS Fedotov Denis 2338.82
7 White Draw RUS Kurdina Olga 2355.47
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2513.36
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Taimla Tunnet 2781.62
2 Black Win EST Olumets Erko 2064.64
3 White Win RUS Metreveli Georgiy 2151.98
4 Black Win EST Savik Aki 1745.05
5 Black Win EST Holtsman Kris 1941.90
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2147.74
7 Black Win RUS Lashko Kira 2382.71
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2512.68
Round Color Result Opponent
A10 Black Win EST Kallikorm Kevin Kaido 1867.52
AD1 Black Win RUS Kurdina Olga 2355.11
AD2 Black Loss EST Mesila Villem 2368.97
AD3 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1927.24
AD4 Black Win RUS Oborina Anastasja 2345.38
AD5 Black Win EST Kallikorm Kevin Kaido 1867.52
AD6 Black Win RUS Kurdina Olga 2355.11
AD7 Black Loss EST Mesila Villem 2368.97
AD8 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1927.24
AD9 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2345.38
Youth Russian Championship,groups A,D
Date 2013-03-30 Rating 2495.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makhina Alla 1774.19
2 Black Draw RUS Kurdina Olga 2352.47
3 Black Loss RUS Pestereva Maria 2194.81
4 Black Win RUS Prokopyev Ruslan 1982.85
5 White Win RUS Kartashev Daniil 2418.12
6 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2354.76
8 Black Win RUS Makhina Alla 1774.19
9 Black Win RUS Kurdina Olga 2352.47
10 White Win RUS Pestereva Maria 2194.81
11 White Win RUS Prokopyev Ruslan 1982.85
12 White Loss RUS Kartashev Daniil 2418.12
13 White Win RUS Oborina Anastasja 2354.76
The 21th Russian Championship, High League
Date 2013-02-24 Rating 2490.73
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Filinov Vladimir 2490.52
3 Black Draw RUS Sirategyan Karen 2356.56
4 Black Draw RUS Metreveli Irina 2374.40
5 White Loss RUS Serdyukov Egor 2517.09
6 White Loss RUS Balabhai Viktor 2459.58
7 White Win RUS Radzevelyuk Alexander 2348.03
8 Black Loss RUS Mikhailov Alexander 2572.59
9 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2593.59
10 White Win RUS Makarov Pavel 2542.93
11 Black Win RUS Kartashev Daniil 2413.11
12 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2577.60
13 Black Draw RUS Karasyov Maxim 2537.29
14 Black Win RUS Salnikov Pavel 2532.93
15 Black Win RUS Volkov Sergey 2318.87
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2490.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1959.48
2 Black Win RUS Fedotov Denis 2304.40
3 Black Win RUS Merkulov Artyom 2474.84
4 Black Win RUS Kurdina Olga 2351.85
5 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2282.02
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2358.08
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2373.35
8 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2127.06
9 Black Win RUS Semyonov Oleg 2103.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2486.41
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Karpov Fyodor 2037.08
2 Black Draw RUS Novikov Nikolay 2351.42
3 Black Win RUS Semyonov Oleg 2095.78
4 Black Win RUS Kurdina Olga 2344.27
5 White Loss RUS Savrasov Ruslan 2139.70
6 White Win RUS Oborina Anastasja 2365.28
7 Black Win RUS Sorokina Oksana 2380.40
8 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2525.18
9 Black Draw RUS Krayeva Tatyana 2308.78
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2483.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Lashko Kira 2351.02
2 Black Draw RUS Radzevelyuk Alexander 2358.97
3 Black Draw RUS Balabhai Viktor 2446.18
4 Black Draw RUS Poltaratsky Nikolay 2419.93
5 Black Draw RUS Metreveli Irina 2383.43
6 Black Win RUS Kartashev Daniil 2385.23
7 Black Draw RUS Volkov Sergey 2327.64
8 Black Loss RUS Barykin Victor 2472.73
9 Black Win RUS Sirategyan Karen 2355.36
10 White Win RUS Golomaryov Anthony 2363.92
11 Black Win RUS Oborina Anastasja 2374.91
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2477.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Mesila Villem 2346.21
2 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2622.56
3 White Loss EST Taimla Tunnet 2768.78
4 Black Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2419.41
5 Black Loss RUS Artemyev Sergey 2514.80
6 White Draw LAT Semjonov Dmitrij 2106.76
7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2315.00
8 Black Win RUS Lashko Kira 2339.80
9 Black Draw RUS Karasyov Maxim 2536.03
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2477.66
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Semyonov Oleg 2074.92
B2 White Win RUS Vostryakov Alexey 2093.01
B3 Black Win EST Kolk Kuno 2026.47
B4 White Win EST Lillemaa Argo 2134.44
B5 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1971.43
B6 White Win EST Rahumagi Brenet 1922.04
B7 Black Win RUS Yakushkin Nikolay 1881.93
B8 White Win RUS Karpov Fyodor 2013.87
B9 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1968.71
B11 White Win EST Hõbemägi Martin 2441.12
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2477.22
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Semyonov Oleg 2070.76
2 Black Win RUS Krayeva Tatyana 2299.70
3 White Win RUS Fedotov Denis 2271.05
4 Black Win RUS Pestereva Maria 2213.59
5 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2490.86
6 White Loss RUS Lysakov Mikhail 2543.78
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2384.51
8 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1969.20
9 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2224.87
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2477.64
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Spirichev Vladislav 1964.37
2 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2087.15
3 Black Win RUS Kurdina Olga 2305.46
4 Black Win RUS Lashko Kira 2332.38
5 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2224.66
6 Black Win RUS Merkulov Artyom 2487.38
7 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1940.45
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2385.75
9 Black Win RUS Krayeva Tatyana 2299.71
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2475.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1792.10
2 White Win RUS Ponezhin Gennady 1937.04
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2249.85
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 2061.85
5 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1962.12
6 Black Win RUS Belous Polina 1825.67
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2320.67
8 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2080.01
9 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1963.08
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2475.46
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Semyonov Oleg 2056.17
2 White Win RUS Merkulov Artyom 2482.99
3 Black Win RUS Stulova Darya 1954.03
4 White Win RUS Oborina Anastasja 2387.05
5 Black Win RUS Kurdina Olga 2300.21
6 Black Draw RUS Lashko Kira 2310.76
7 Black Win RUS Fedotov Denis 2241.39
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1932.19
9 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2075.59
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2473.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1959.84
2 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1850.78
3 Black Loss RUS Glibin Aleksey 1916.61
4 White Win RUS Puh Alexander 2075.12
5 Black Loss RUS Sumarokov Evgeny 2518.43
6 White Win RUS Karpov Fyodor 1993.68
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2068.90
8 Black Win RUS Smirnov Evgeny 2386.97
9 White Win RUS Semyonov Oleg 2051.66
10 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1962.29
11 Black Win RUS Merkulov Artyom 2480.77
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2472.62
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Merkulov Artyom 2480.50
3 Black Win RUS Oborina Anastasja 2386.84
4 Black Win RUS Kurdina Olga 2297.67
5 Black Loss RUS Lashko Kira 2297.29
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2068.29
7 White Win RUS Semyonov Oleg 2050.22
8 White Win RUS Prokopets Tatyana 1930.92
9 Black Win RUS Karpov Fyodor 1992.07
10 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1961.38
11 Black Win RUS Stulova Darya 1947.97
The 20th Russian Championship, High League
Date 2012-02-25 Rating 2468.80
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2511.04
3 White Draw RUS Balabhai Viktor 2417.01
4 Black Draw RUS Metreveli Irina 2392.70
5 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2539.37
6 Black Win RUS Vershinin Pavel 2466.07
7 White Win RUS Nikonov Konstantin 2580.68
8 Black Win RUS Volkov Sergey 2331.83
9 White Draw RUS Filinov Vladimir 2441.63
10 Black Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2412.17
11 White Draw RUS Makarov Pavel 2552.51
12 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2559.36
13 White Draw RUS Salnikov Pavel 2514.28
14 Black Loss RUS Artemyev Sergey 2528.77
15 Black Draw RUS Mikhailov Alexander 2539.75
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2467.89
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vostryakov Alexey 2064.47
2 Black Win RUS Merkulov Artyom 2481.56
4 White Draw RUS Oborina Anastasja 2384.17
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2290.67
6 Black Win RUS Lashko Kira 2284.82
7 Black Win RUS Fedotov Denis 2216.08
8 White Win RUS Savrasov Ruslan 2084.69
9 White Win RUS Romanov Sergey 2045.35
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2463.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1955.68
2 Black Win RUS Kurdina Olga 2281.28
3 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2214.91
4 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2295.88
5 Black Win RUS Merkulov Artyom 2485.17
6 White Win RUS Krayeva Tatyana 2287.45
7 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2514.53
8 Black Win RUS Oborina Anastasja 2376.73
9 White Win RUS Novikov Nikolay 2339.51
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2451.27
Round Color Result Opponent
1/2 Black Win RUS Kurdina Olga 2269.61
1/2 White Draw RUS Kurdina Olga 2269.61
1/4 White Win RUS Lashko Kira 2258.92
1/4 White Win RUS Lashko Kira 2258.92
1/8 White Win RUS Semyonov Oleg 2034.76
1/8 White Win RUS Semyonov Oleg 2034.76
F White Draw RUS Oborina Anastasja 2372.97
F Black Loss RUS Oborina Anastasja 2372.97
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2447.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Darya 1928.07
2 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2523.23
3 Black Win RUS Karpov Fyodor 1962.67
4 Black Win RUS Vershinin Pavel 2471.63
5 Black Win RUS Poltaratsky Nikolay 2403.77
6 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2350.73
7 Black Win RUS Berezin Roman 2404.09
8 Black Draw RUS Metreveli Irina 2396.04
9 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2565.89
10 Black Win RUS Kachaev Denis 2338.36
11 White Draw RUS Savrasova Yulia 2475.00
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2418.84
Round Color Result Opponent
B1 Black Win EST Reimann Margus 1615.36
B1 Black Win EST Reimann Margus 1615.36
B2 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2338.43
B3 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2505.00
B4 White Win RUS Karpov Fyodor 1946.59
B5 White Win EST Lillemaa Argo 2016.78
B7 White Win EST Staub Rain 1864.12
B8 Black Win RUS Semyonov Oleg 2025.28
B9 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1948.33
b6 White Win RUS Vostryakov Alexey 2028.41
b10 Black Win RUS Shlyundikov Alexander 1829.13
b11 White Win EST Rahumagi Brenet 1883.63
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2413.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mikryukova Diana 1676.00
2 Black Win RUS Kaspirovich Maxim 1670.42
3 Black Win RUS Lashko Kira 2220.36
4 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2192.30
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2334.35
6 White Loss RUS Merkulov Artyom 2506.53
7 Black Win RUS Krayeva Tatyana 2261.60
8 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2277.21
9 Black Win RUS Fedotov Denis 2159.99
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2388.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2186.16
2 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2502.98
4 Black Win RUS Oborina Anastasja 2314.41
5 Black Loss RUS Lashko Kira 2195.79
6 Black Win RUS Kurdina Olga 2220.63
7 White Win RUS Fedotov Denis 2140.20
9 White Win RUS Vostryakov Alexey 2002.93
10 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1851.72
11 White Win RUS Semyonov Oleg 2008.34
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2368.65
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Savrasov Ruslan 2068.24
2 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2172.75
3 Black Win RUS Karpov Fyodor 1931.08
4 White Win RUS Oborina Anastasja 2299.72
5 White Win RUS Litvinova Yulia 2118.52
6 White Loss RUS Merkulov Artyom 2499.26
7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2214.40
8 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1932.60
9 Black Win RUS Belous Polina 1822.08
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2363.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fedotov Denis 2125.55
2 White Loss RUS Merkulov Artyom 2497.77
3 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2284.07
4 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2166.43
5 Black Win RUS Kurdina Olga 2210.91
6 Black Win RUS Oborina Anastasja 2294.72
8 White Win RUS Lashko Kira 2164.38
9 White Win RUS Savrasov Ruslan 2067.02
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2335.14
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vostryakov Alexey 1978.93
2 White Win RUS Vostryakov Alexey 1978.93
4 Black Win RUS Belous Polina 1824.07
5 Black Win RUS Belous Polina 1824.07
7 White Loss RUS Litvinova Yulia 2104.61
8 White Loss RUS Litvinova Yulia 2104.61
9b Black Win RUS Kurdina Olga 2198.09
10b Black Win RUS Kurdina Olga 2198.09
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2327.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Komarov Sergey 1668.03
2 Black Loss RUS Tarasevich Stepan 2392.98
3 Black Win RUS Semyonov Vladimir 2253.49
4 Black Loss RUS Skuridin Alexey 2415.99
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2267.28
6 White Draw RUS Metreveli Irina 2361.52
7 White Win RUS Tikhomirov Mikhail 2012.80
8 Black Loss RUS Mikhailov Alexander 2496.72
9 White Loss RUS Makarov Pavel 2490.91
10 Black Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2364.85
11 Black Win RUS Karpov Fyodor 1913.87
Qualification Tournament
Date 2010-09-26 Rating 2317.28
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Novozhilova Olesya 1734.55
2 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2477.22
4 White Win RUS Oborina Anastasja 2265.88
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2189.28
6 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2058.96
7 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2128.07
8 White Loss RUS Litvinova Yulia 2080.63
9 White Loss RUS Lashko Kira 2117.56
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 2311.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss UKR Bulatovsky Oleg 2250.34
2 White Win RUS Litvinova Alina 1868.91
3 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2061.58
4 White Loss RUS Serdyukov Egor 2460.32
5 Black Draw RUS Sirategyan Karen 2321.31
6 White Win RUS Oborina Anastasja 2261.89
7 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2527.86
8 White Loss EST Hõbemägi Martin 2190.65
9 Black Win RUS Matsjuk Oksana 1602.23
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2309.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Darya 1909.74
2 Black Win RUS Vostryakov Alexey 1970.79
3 White Loss RUS Kurdina Olga 2169.68
4 Black Win RUS Mikryukova Diana 1682.74
5 White Win RUS Yurlova Anastasja 1773.93
6 Black Draw RUS Oborina Anastasja 2249.42
7 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2548.63
8 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1845.06
9 White Draw RUS Pestereva Maria 2261.50
10 White Win RUS Karpov Fyodor 1909.05
Team Championship
Date 2010-04-23 Rating 2308.26
Round Color Result Opponent
5 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2060.20
6 White Win RUS Kurdina Olga 2154.62
9 White Win RUS Merkulov Artyom 2446.69
The 18th Russian Championship, High League
Date 2010-02-22 Rating 2302.28
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Salnikov Pavel 2471.86
2 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2437.13
3 Black Win RUS Makarov Pavel 2452.64
4 White Loss RUS Balabhai Viktor 2424.47
5 Black Loss RUS Sumarokov Evgeny 2459.97
6 White Loss RUS Filinov Vladimir 2428.61
7 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2463.10
8 White Draw RUS Metreveli Irina 2355.10
9 White Loss RUS Tarasevich Stepan 2395.54
10 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2290.87
11 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2533.45
12 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2603.39
13 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2555.25
14 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2563.04
15 Black Draw RUS Artemyev Sergey 2539.09
Podyuga Championship, High League
Date 2010-02-06 Rating 2302.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Maximov Nikolay 2159.67
2 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2253.23
3 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2163.61
4 White Win RUS Romanov Sergey 1961.96
5 White Win RUS Merkulov Artyom 2436.36
6 Black Win RUS Savrasov Ruslan 2050.32
7 Black Win RUS Oborina Anastasja 2216.00
8 White Win RUS Kurdina Olga 2132.84
9 White Win RUS Lysakov Mikhail 2473.31
10 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2436.45
11 Black Win RUS Okatova Anna 2229.24
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 2298.92
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Vysheslavov Ivan 1867.83
3 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2547.49
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 1973.82
6 Black Win RUS Lashko Kira 2032.87
7 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2599.36
8 White Draw RUS Myasoyedov Yevgeni 2255.41
9 Black Loss RUS Ryabov Alexandr 2399.38
The 18th Open Russian Championship, First League
Date 2009-10-17 Rating 2288.80
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Salnikova Nonna 2225.24
3 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2410.54
4 White Loss RUS Kozhin Mikhail 2586.94
5 White Win RUS Savrasov Ruslan 2040.20
6 White Loss RUS Tarasevich Stepan 2371.11
7 Black Win RUS Kachaev Denis 2213.22
8 Black Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2304.49
9 Black Draw RUS Myasoyedov Yevgeni 2255.06
10 White Win RUS Sirategyan Karen 2282.88
11 Black Win RUS Golosov Viktor 2354.14
Youth European Championship
Date 2009-07-09 Rating 2271.80
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Lents Johann 2409.01
3 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2108.34
7 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2437.56
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 2270.49
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Litvinova Alina 1814.47
3 Black Win RUS Litvinova Yulia 1980.66
4 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2573.35
5 Black Win RUS Kurdina Olga 2049.01
6 White Loss RUS Merkulov Artyom 2392.67
7 White Win RUS Lashko Kira 1974.29
9 Black Win RUS Oborina Anastasja 2157.31
10 Black Win RUS Yurlova Anastasja 1779.95
11 Black Win RUS Belous Polina 1786.70
Podyuga Championship, High League
Date 2009-02-06 Rating 2254.92
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Okatova Anna 2216.79
2 White Win RUS Pestereva Maria 2204.05
3 Black Win RUS Oborina Anastasja 2127.64
4 White Win RUS Tumanov Yuryi 1928.03
5 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2580.92
6 Black Loss RUS Lysakov Mikhail 2469.95
7 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2435.38
8 White Win RUS Merkulov Artyom 2358.22
10 Black Loss RUS Maximov Nikolay 2159.77
11 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2231.07
12 White Win RUS Krayeva Tatyana 2190.10
13 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2140.39
The 17th Russian Championship, First League
Date 2008-11-08 Rating 2238.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Kullamaa Mart 1773.01
2 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2406.53
3 Black Loss RUS Sobolev Pavel 2045.66
4 White Win RUS Merkulov Maxim 2092.10
5 Black Loss RUS Metreveli Irina 2321.59
6 White Loss RUS Vysheslavov Ivan 1853.35
7 Black Loss RUS Skuridin Alexey 2370.90
8 White Win RUS Smirnov Mikhail 1600.03
9 White Loss RUS Kurdina Olga 1980.73
11 Black Win RUS Tumanov Yuryi 1924.76
Karepa Rejection system tournament
Date 2008-08-15 Rating 2240.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Merkulov Artyom 2325.85
2 Black Loss EST Soosõrv Ants 2617.82
3 Black Win EST Hõbemägi Martin 2036.24
4 Black Win SWE Karlsson Stefan 2491.93
5 Black Win EST Väljataga Paul 2271.31
6 Black Loss EST Meritee Ando 2807.25
7 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2533.05
Karepa Taraguchi rules tournament
Date 2008-08-13 Rating 2240.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Taimla Tunnet 2708.50
2 Black Loss RUS Kozhin Mikhail 2532.72
4 White Loss RUS Karasyov Maxim 2447.35
5 White Win RUS Molotova Anastasja 1898.50
6 White Win EST Virma Iisak 1768.34
7 Black Loss EST Karlsson Irene 2038.04
Youth World Championship
Date 2008-08-10 Rating 2240.63
Round Color Result Opponent
B1 Black Win EST Purk Tauri 2094.85
B2 Black Loss EST Väljataga Paul 2270.12
B3 Black Loss RUS Prokopyev Ruslan 1846.17
B4 Black Draw RUS Gorokhov Nikita 2043.05
B5 Black Win EST Kodasma Rasmus 1744.07
B6 White Win RUS Savrasov Ruslan 1975.52
B7 Black Win EST Salula Ain 2110.58
B8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2325.46
B9 Black Loss RUS Kadulin Alexander 2464.95
RIF 20 years anniversary celebration tournament
Date 2008-08-07 Rating 2240.84
Round Color Result Opponent
1 White Loss JPN Ono Takayuki 2313.05
2 Black Win JPN Tamada Yoichi 2207.76
4 Black Draw EST Pajuste Renee 2328.91
5 Black Loss EST Purk Andry 2542.09
6 Black Win SWE Jonsson Peter 2249.31
Podyuga Sbory (reglament Soosyrv)
Date 2008-07-21 Rating 2241.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Savrasov Ruslan 1974.38
2 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2460.46
3 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2208.90
4 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2100.65
5 White Loss RUS Lysakov Mikhail 2478.81
6 White Loss RUS Sorokina Oksana 2391.02
7 White Win RUS Maximov Nikolay 2142.94
8 Black Loss RUS Okatova Anna 2241.90
9 Black Win RUS Merkulov Maxim 2082.03
Podyuga Sbory
Date 2008-07-14 Rating 2241.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Litvinova Alina 1775.22
2 White Win RUS Romanov Sergey 1904.83
3 White Loss RUS Kadulin Alexander 2466.99
4 White Win RUS Novozhilova Olesya 1790.82
5 White Win RUS Merkulov Maxim 2081.86
6 White Win RUS Kurdina Olga 1949.98
7 Black Win RUS Okatova Anna 2241.69
8 White Loss RUS Merkulov Artyom 2325.95
9 White Win RUS Pestereva Maria 2208.14
The 17th Youth Russian Championship
Date 2008-03-28 Rating 2232.80
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Merkulov Artyom 2315.21
2 Black Draw RUS Kadulin Alexander 2481.69
3 White Win RUS Sobolev Pavel 1988.83
5 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2379.90
6 Black Draw RUS Merkulov Maxim 2075.31
9 Black Win RUS Savrasov Ruslan 1959.34
Podyuga Championship, High League
Date 2008-02-10 Rating 2226.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Maximov Nikolay 2123.24
2 Black Win RUS Pestereva Maria 2209.46
3 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2200.49
4 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2185.45
5 Black Win RUS Lebedeva Tatjana 2046.59
6 Black Win RUS Vershinin Pavel 2467.53
7 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2388.15
8 White Loss RUS Serdyukov Egor 2456.40
9 Black Loss RUS Kadulin Alexander 2484.84
10 Black Loss RUS Nekrasov Evgeniy 2298.50
12 Black Loss RUS Nekrasov Denis 2197.57
13 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2311.41
Podyuga Championship, First League
Date 2008-01-24 Rating 2224.31
Round Color Result Opponent
Black Loss RUS Okatova Anna 2220.37
White Win RUS Krayeva Tatyana 2202.93
White Draw RUS Pestereva Maria 2209.23
Black Win RUS Molotova Anastasja 1873.28
White Win RUS Oborina Anastasja 2025.05
White Win RUS Kurdina Olga 1916.38
Black Loss RUS Litvinova Yulia 1948.28
White Win RUS Romanov Sergey 1897.23
White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2091.29
Black Loss RUS Savrasov Ruslan 1950.07
Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 1907.84
16th Russian Championship, First League
Date 2007-11-10 Rating 2218.66
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kadulin Alexander 2495.54
2 White Win RUS Gorokhov Dmitry 1910.86
3 Black Win RUS Balabhai Viktor 2361.86
4 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2348.49
5 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2370.71
6 Black Win RUS Belkina Nadezhda 1804.12
7 Black Loss RUS Skuridin Alexey 2341.31
8 Black Loss RUS Serdyuk Andrey 2107.05
9 White Win RUS Romanov Sergey 1888.82
10 Black Win RUS Kuleshova Tatyana 1757.54
11 Black Win RUS Egorov Vitaly 2221.60
Qualification Tournament
Date 2007-10-18 Rating 2217.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Merkulov Artyom 2310.39
2 White Win RUS Kurdina Olga 1929.16
3 Black Win RUS Molotova Anastasja 1873.48
4 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2084.04
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 1996.03
6 White Win RUS Pestereva Maria 2212.48
7 Black Draw RUS Krayeva Tatyana 2211.37
8 White Win RUS Romanov Sergey 1885.44
9 Black Loss RUS Kadulin Alexander 2495.05
10 White Win RUS Litvinova Yulia 1926.56
11 Black Win RUS Savrasov Ruslan 1923.89
13 Black Win RUS Merkulov Maxim 2073.52
Podyuga Sbory
Date 2007-07-10 Rating 2192.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2370.01
2 White Win RUS Maximov Nikolay 2079.10
3 Black Win RUS Savrasov Ruslan 1905.69
4 Black Loss RUS Lysakov Mikhail 2468.53
5 White Loss RUS Kadulin Alexander 2492.10
6 White Loss RUS Novikov Nikolay 2294.00
8 Black Win RUS Merkulov Artyom 2287.51
9 White Win RUS Romanov Sergey 1879.55
White Nights (St. Petersburg Open)
Date 2007-07-03 Rating 2190.13
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2343.65
2 Black Loss RUS Kamyshentsev Vasily 2288.02
3 Black Win RUS Litvinova Yulia 1909.66
4 Black Win RUS Savrasov Ruslan 1904.58
5 Black Loss RUS Arevkov Maxim 2306.88
6 Black Draw RUS Filinov Vladimir 2366.32
7 White Loss RUS Merkulov Artyom 2286.67
Individual and Team Youth Sports School Championship
Date 2007-04-27 Rating 2175.59
Round Color Result Opponent
3 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2195.46
4 Black Loss RUS Kurdina Olga 1936.79
7 White Win RUS Okatova Anna 2186.36
8 Black Loss RUS Rachitskaya Viktoria 2099.69
9 Black Win RUS Savrasov Ruslan 1897.34
New Year Tournament
Date 2006-12-26 Rating 2159.93
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Kadulin Alexander 2500.04
4 White Draw RUS Merkulov Maxim 2070.62
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 1945.78
6 White Win RUS Romanov Sergey 1867.65
7 Black Win RUS Sumarokov Evgeny 2356.91
8 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2251.87
9 Black Loss RUS Pestereva Maria 2194.47
10 White Win RUS Okatova Anna 2174.11
Podyuga Cup
Date 2006-11-23 Rating 2154.25
Round Color Result Opponent
3 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2186.72
4 Black Win RUS Merkulov Maxim 2069.27
5 White Draw RUS Merkulov Maxim 2069.27
6 Black Win RUS Okatova Anna 2170.61
7 White Loss RUS Okatova Anna 2170.61
8 Black Win RUS Sumarokov Evgeny 2350.37
9 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2350.37
XV Russian Championship, First League
Date 2006-11-18 Rating 2153.25
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Salnikov Pavel 2431.64
2 Black Loss RUS Sorokin Anton 1755.77
3 Black Win RUS Kurilova Svetlana 1815.79
4 White Win UKR Sushko Yury 2009.71
5 White Loss EST Soosõrv Ants 2589.41
6 Black Win EST Tänav Tõnis 1692.25
7 Black Draw RUS Gross Anna 2274.21
8 Black Loss RUS Volkov Sergey 2322.37
9 White Loss RUS Vinokurtsev Viktor 1983.54
10 Black Win BLR Mostovlyansky Oleg 1979.63
11 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2329.70
European Championship
Date 2006-09-29 Rating 2148.81
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2426.46
2 Black Loss CZE Nykl Ondrej 2299.35
3 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2191.22
4 White Win CZE Kolouchova Monika 2169.65
5 Black Loss CZE Nemec Tomas 2136.62
6 Black Loss CZE Neuman Petr 2104.21
7 White Loss RUS Metreveli Irina 2274.86
8 Black Win SVK Eged Igor 2185.28
9 Black Loss POL Nowakowski Maciej 2353.63
European Championship QT
Date 2006-09-23 Rating 2148.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss CZE Rejsek Jan 2092.87
2 White Loss RUS Moiseyev Kirill 2201.21
3 Black Win RUS Prokopyev Ruslan 1779.92
4 White Win CZE Stradal Jan 2072.73
5 White Loss POL Nowak Pawel 2265.77
6 White Win CZE Neuman Petr 2104.49
7 White Win CZE Kolouchova Monika 2169.86
8 Black Loss CZE Nemec Tomas 2136.29
9 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2083.07
Podyuga - Sbory
Date 2006-07-19 Rating 2150.20
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 1869.39
3 Black Draw RUS Okatova Anna 2170.65
4 White Win RUS Maximov Nikolay 2045.81
5 White Loss RUS Lysakov Mikhail 2453.53
6 Black Loss RUS Kazarin Mikhail 2342.32
7 White Draw RUS Pestereva Maria 2162.71
Individual and Team Championship of Podyuga
Date 2006-04-18 Rating 2150.80
Round Color Result Opponent
3 White Win RUS Merkulov Artyom 2221.21
4 White Loss RUS Lysakov Mikhail 2456.96
5 White Win RUS Rachitskaya Viktoria 2069.60
7 Black Loss RUS Sumarokov Evgeny 2302.41
8 White Loss RUS Kadulin Alexander 2488.16
9 White Win RUS Romanov Sergey 1888.43
10 Black Win RUS Maximov Nikolay 2034.49
XIV Russian Championship, First League
Date 2005-11-12 Rating 2140.91
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Klimashin Alexander 2555.92
2 Black Win RUS Gorokhov Nikita 1936.90
3 Black Win RUS Timokhina Nadezhda 2042.60
4 Black Loss RUS Nekrasov Evgeniy 2278.99
5 White Win RUS Okatova Anna 2163.80
6 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2293.00
7 Black Draw EST Sulane Sander 2019.40
8 White Loss RUS Salnikova Nonna 2183.18
9 Black Loss RUS Nadezhdin Kirill 2055.55
10 White Win RUS Potlova Tatyana 1967.83
11 Black Win RUS Arefyev Andrey 1965.97