RUS Buslakova Darya

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1722.18, Rank: 733

First game: 2019-01-05, Last game: 2021-03-30

Top rating: 1722.63 (2021-03-21)

Games: 103, Wins: 33, Draws: 4, Losses: 66

Gy1: 46, Gy2: 86, Gy5: 103

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1722.18
Round Color Result Opponent
G1 White Win RUS Karavaeva Maria 1744.53
G3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2305.06
G4 Black Loss RUS Tolstoguzova Daria 2097.57
G5 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1653.25
G6 Black Loss RUS Sonina Vladislava 1800.86
G7 Black Loss RUS Petrova Mariia 1949.21
G7 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1907.69
G9 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2088.51
G10 Black Loss RUS Churikova Daria 1821.09
G11 Black Draw RUS Popova Maria 1621.58
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1722.63
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win RUS Sokolov Andrei 1584.70
CG2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2088.87
CG3 Black Win RUS Lapin Maxim 1331.44
CG4 White Loss RUS Fokicheva Anna 1907.49
CG5 White Loss RUS Sidorov Mikhail 2085.59
CG6 White Win RUS Vostriakova Yulia 1653.53
CG7 White Win RUS Startsev Maksim 1861.95
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1721.53
Round Color Result Opponent
1.1 White Draw RUS Mikryukov Sergey 1832.96
1.2 White Loss RUS Mikryukov Sergey 1832.96
2.1 White Win RUS Matushkina Ksenia 2042.29
2.2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2042.29
2.3 White Win RUS Matushkina Ksenia 2042.29
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1717.23
Round Color Result Opponent
W5 White Win RUS Minkina Elena 1409.25
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 1713.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss GRE Papadaki Katerina 1805.42
2 Black Loss RUS Bykov Dmitrii 1703.15
3 White Win RUS Marushev Ilya 1632.76
4 White Loss RUS Stoyanov Egor 2078.86
5 White Loss RUS Fokicheva Anna 1915.33
6 Black Win RUS Apanasenko Aleksey 1468.20
7 White Loss RUS Semenov Andrei 1666.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1711.58
Round Color Result Opponent
G1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1663.09
G2 White Win RUS Popova Maria 1617.28
G3 White Loss RUS Volskaya Darya 1780.24
G4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2295.11
G5 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2074.85
G6 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1917.38
G7 Black Win RUS Mamontova Svetlana 1467.57
World Renju Youth Cup, G Group
Date 2020-08-06 Rating 1698.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1916.69
2 Black Win RUS Roshtshina Dilyara 1556.95
3 White Loss CHN Wang Xingyu 2113.69
4 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2282.46
5 White Loss CHN Wang Kemiao 2277.79
6 Black Loss RUS Karavaeva Maria 1765.99
7 Black Draw RUS Vostriakova Yulia 1675.44
8 White Loss EST Nitov Melissa 1797.82
9 White Loss RUS Tolstoguzova Daria 2068.56
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1688.39
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2053.21
2 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1921.08
4 White Loss RUS Semenov Andrei 1657.01
6 Black Draw RUS Fokichev Egor 1848.08
H32 White Win RUS Stulova Alisa 1624.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1684.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Kristina 2063.88
2 Black Win RUS Popova Maria 1594.11
3 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2080.68
4 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1930.70
5 White Win RUS Stulova Alisa 1624.75
6 White Loss RUS Stulova Darya 1971.83
7 Black Loss RUS Startsev Maksim 1805.90
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1683.85
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Potapov Stepan 1591.61
2 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2110.79
3 White Loss RUS Yudina Polina 1676.72
5 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1659.10
6 Black Loss RUS Mikryukov Sergey 1723.75
7 Black Loss RUS Orlov Maxim 1690.81
8 White Win RUS Stulova Alisa 1623.83
9 White Loss RUS Shangina Alexandra 1851.85
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1683.76
Round Color Result Opponent
3.1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2109.50
3.2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2109.50
3.3 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2109.50
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1675.76
Round Color Result Opponent
G1 White Loss RUS Sonina Marina 1905.71
G2 White Win EST Nitov Melissa 1736.11
G3 White Win RUS Galkina Veronika 1443.69
G4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2254.72
G5 White Loss RUS Sadova Taisia 2148.39
G7 White Loss RUS Sonina Marina 1905.71
G7 White Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2175.91
G8 Black Win EST Tammistu Mette Anete 1392.39
G9 Black Loss RUS Shkarupa Maria 1762.80
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1674.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stoyanov Egor 2015.58
2 White Win RUS Bykov Dmitrii 1726.67
3 Black Loss RUS Naumov Egor 1964.86
4 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2040.36
5 White Loss RUS Makhin Matvei 1762.63
7 Black Loss RUS Kulin Maxim 1718.03
8 Black Win RUS Semenov Andrei 1614.51
9 White Win RUS Geletyuk Konstantin 1612.01
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1668.31
Round Color Result Opponent
G1 White Win RUS Galkina Veronika 1444.58
G2 White Loss RUS Stulova Veronika 1971.70
G3 Black Loss RUS Shkarupa Maria 1753.57
G5 Black Loss RUS Sonina Marina 1901.49
G6 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2048.27
G7 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2178.41
G8 White Loss RUS Shangina Alexandra 1842.87
G9 Black Loss RUS Sadova Taisia 2145.68
G10 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2248.50
G11 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1806.27
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1670.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Georgiy 2087.04
2 Black Loss RUS Vostriakova Yulia 1691.87
3 Black Loss RUS Makarova Daria 1714.39
4 Black Loss RUS Tsehanovich Daria 1650.91
5 White Win RUS Pavlovskiy Egor 1538.70
6 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1709.03
7 White Win RUS Yudina Polina 1595.35