RUS Sidorov Mikhail

Place: Konosha, Russia

Rating: 2119.09, Rank: 381

First game: 2017-03-30, Last game: 2021-08-08

Top rating: 2123.14 (2021-03-30)

Games: 208, Wins: 113, Draws: 10, Losses: 85

Gy1: 71, Gy2: 117, Gy5: 208

The Fourth World Renju Open, online, gr. A
Date 2021-08-08 Rating 2119.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss KOR Choi Dong-wook 2211.17
2 White Win KOR Choi Gi Pyeong 1768.43
3 White Loss KOR Park Woong-bae 2269.94
4 Black Win RUS Makhina Alla 1666.25
5 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2434.02
6 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2137.54
7 Black Win RUS Makhin Matvei 1748.13
8 Black Win KOR Park Jong hyun 1927.65
9 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2288.63
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2120.22
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1645.30
B2 Black Draw RUS Kuvaev Vyacheslav 1989.46
B4 Black Win RUS Makhin Matvei 1748.52
B5 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2256.40
B6 Black Loss RUS Naumov Egor 2043.47
B7 Black Win RUS Semenov Andrei 1715.99
B7 Black Win RUS Semenov Andrei 1715.99
B8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2117.78
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2120.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win TUR Akbayır Çınar 1704.18
2 Black Loss EST Lääne Rauno 2097.73
3 Black Win RUS Strakulia Lev 1887.30
4 White Win RUS Stoyanov Egor 2110.48
5 Black Win RUS Burtsev Nikolai 2267.29
6 Black Win EST Kaljola Kaur 1924.47
7 Black Loss CHN Kang Tingrui 2361.44
8 Black Loss CHN Ma Chenzhi 2216.78
9 Black Win CHN Lin Xinpeng 2041.16
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2123.14
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Leontiev Anton 1704.36
C2 Black Win RUS Barinov Rendom 1843.86
C3 Black Loss RUS Burtsev Nikolai 2260.36
C4 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1679.08
C5 White Win RUS Prokopyev Andrei 1925.44
C6 Black Win RUS Fokichev Egor 1987.66
C7 Black Draw RUS Stoyanov Egor 2107.38
C8 White Win RUS Valinkin Andrei 1835.88
C9 Black Draw RUS Startsev Maksim 1973.82
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2122.98
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win RUS Orlov Maxim 1715.99
CG2 White Win RUS Prokopyev Andrei 1926.63
CG3 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2372.55
CG4 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2132.53
CG5 Black Win RUS Buslakova Darya 1862.47
CG6 Black Draw RUS Fokicheva Anna 1991.21
CG7 Black Win RUS Stoyanov Egor 2107.68
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2120.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Salnikov Pavel 2510.32
2 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1898.76
3 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1690.11
4 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1929.73
5 Black Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2279.38
6 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2133.33
7 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2193.08
8 Black Win RUS Fokicheva Anna 1987.41
9 Black Loss RUS Burtsev Nikolai 2253.07
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2119.79
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Yudina Polina 1777.09
1.2 Black Win RUS Yudina Polina 1777.09
2.1 White Loss RUS Stoyanov Egor 2104.08
2.2 White Win RUS Stoyanov Egor 2104.08
2.3 Black Win RUS Stoyanov Egor 2104.08
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2113.60
Round Color Result Opponent
3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2355.67
4 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2185.39
5 Black Win EST Oberle Henri 1655.42
6 Black Loss EST Ilu Timo 2425.92
7 Black Win USA Kim Jin-woo 1628.69
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2110.05
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Orlov Maxim 1717.89
C2 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1673.55
C3 Black Win RUS Lapin Maxim 1394.15
C4 Black Win RUS Kozhemjakin Kirill 1605.27
C5 Black Win RUS Sokolov Andrei 1628.78
C6 Black Win RUS Pakhalkov Stepan 1528.32
C7 Black Win RUS Stoyanov Egor 2103.96
C8 Black Loss RUS Fokichev Egor 1962.21
C9 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1945.09
C11 Black Win RUS Startsev Maksim 1945.46
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2093.39
Round Color Result Opponent
1 White Win MAC Kuong Chi Hin 1601.02
2 Black Win CHN Zhang Junyu 2237.60
3 Black Win RUS Chernyi Anton 2067.36
4 White Loss CHN Kang Tingrui 2355.81
5 Black Win EST Lääne Rauno 2078.36
6 White Loss CHN Li Jiajun 2320.17
7 Black Loss MAC Yuan Wa Chon 2217.01
8 Black Win RUS Gershman Artem 1917.05
9 Black Loss RUS Burtsev Nikolai 2228.53
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2058.02
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2572.16
3 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2081.92
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2304.38
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 2124.98
7 White Draw RUS Stulova Veronika 2000.74
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2036.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Semenov Oleg 2246.72
2 Black Loss RUS Maximov Nikolay 2128.99
3 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2113.56
4 White Loss RUS Noskov Pavel 1871.40
5 Black Win RUS Yudina Polina 1743.06
6 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1738.43
7 Black Win RUS Kulin Maxim 1761.87
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2030.58
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Novichkova Viktoriia 1595.00
2 Black Win RUS Barinov Rendom 1821.76
3 Black Win RUS Kulin Maxim 1761.94
4 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2079.81
5 Black Win RUS Puzanov Georgi 1757.31
6 White Win RUS Fokichev Egor 1884.01
7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2289.26
8 Black Loss RUS Burtsev Peter 2260.87
9 White Loss RUS Gorbachev Daniil 1826.50
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2022.70
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Yudina Polina 1730.90
1.2 White Win RUS Yudina Polina 1730.90
2.1 White Loss RUS Volskaya Darya 1843.30
2.2 Black Win RUS Volskaya Darya 1843.30
2.3 White Win RUS Volskaya Darya 1843.30
3.1 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2119.42
3.2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2119.42
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2017.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2295.54
2 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2139.64
3 White Loss RUS Savvateev Mikhail 1976.93
4 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1934.79
5 White Win RUS Sonina Vladislava 1831.97
6 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2295.42
7 Black Loss RUS Tolstoguzova Daria 2098.58
8 White Win RUS Linich Anastasia 1874.54
9 White Draw RUS Naumov Egor 2011.10
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1992.75
Round Color Result Opponent
C1 White Loss EST Raag Ardi 2144.33
C2 White Win RUS Gorbachev Daniil 1799.07
C3 Black Loss RUS Kondakov Ilya 2007.85
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1989.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2091.98
2 White Draw RUS Stoyanov Kirill 2086.34
3 Black Win RUS Stulova Veronika 1994.73
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2190.65
5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2044.77
6 Black Win RUS Makhin Matvei 1795.96
7 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2280.19
8 White Win RUS Novikova Daria 1964.23
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2598.85
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1960.77
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Bulagin Khristian 1820.54
C2 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1938.64
C3 Black Loss RUS Gorbachev Daniil 1793.23
C4 Black Loss RUS Fokichev Egor 1858.15
C5 White Loss RUS Sprikut Albert 1640.43
C6 Black Win RUS Mukhanov Konstantin 1547.45
C7 Black Win RUS Salmov Alexander 1850.27
C8 Black Win RUS Mukhanov Semen 1622.78
C9 Black Win RUS Reznik Grigorii 1850.52
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1933.97
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win RUS Startsev Maksim 1811.45
3.2 Black Win RUS Startsev Maksim 1811.45
4.1 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2071.29
4.2 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2071.29
4.3 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2071.29
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1926.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Mikhailov Alexey 2403.13
2 White Loss RUS Sadova Taisia 2153.17
3 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1855.25
4 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1923.68
5 Black Loss RUS Arzybov Vladislav 1980.35
6 White Win RUS Gorbachev Daniil 1772.91
7 Black Win RUS Shkarupa Maria 1777.22
8 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1924.95
9 Black Win RUS Naumov Egor 1951.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1906.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2346.74
2 White Win RUS Yudina Polina 1613.21
3 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2167.86
4 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1703.10
5 White Loss RUS Stulova Veronika 1982.62
6 Black Loss RUS Startsev Maksim 1771.88
7 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1597.25
8 White Win RUS Tsehanovich Daria 1675.06
9 White Win RUS Makhin Matvei 1806.37
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1887.24
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Kochanov Vasily 1716.76
C2 Black Draw RUS Roginski Roman 1854.75
C3 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1754.74
C4 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1908.58
C5 Black Loss RUS Noskov Pavel 1765.75
C6 Black Win RUS Pushkin Ivan 1667.55
C7 Black Win RUS Fokichev Egor 1841.27
C8 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1942.07
C9 White Win RUS Nikitin Alexandr 1620.28
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1873.91
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2110.11
2 Black Win RUS Ivanov Andrei 1579.24
3 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2066.33
4 White Win RUS Novikova Daria 1905.61
5 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2072.70
6 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1661.86
7 White Draw RUS Shangina Alexandra 1851.08
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1870.27
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2200.36
2 White Win RUS Ivanov Andrei 1579.21
3 Black Win RUS Viatkina Maria 1859.01
4 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1889.30
5 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2094.86
6 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2160.14
7 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1894.82
8 White Win RUS Shestakova Valeria 1760.09
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1868.17
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Startsev Artem 1645.38
1.2 Black Win RUS Startsev Artem 1645.38
2.1 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1889.53
2.2 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1889.53
2.3 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1889.53
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1865.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Danilin Ivan 2426.01
2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2152.84
3 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1971.07
4 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 2000.18
5 White Win RUS Noskov Pavel 1726.50
6 Black Loss RUS Glibina Ekaterina 1920.16
7 White Loss RUS Pirozhnikova Alisa 1737.18
8 Black Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1780.90
9 Black Loss RUS Arzybov Vladislav 1948.24
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1877.57
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokichev Egor 1767.99
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1891.04
3 White Loss RUS Denisov Pavel 1829.72
4 White Loss RUS Pushkin Ivan 1640.70
5 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1871.59
6 White Draw RUS Valinkin Andrei 1831.59
7 Black Win RUS Danilov Daniil 1683.91
8 White Win RUS Noskov Pavel 1707.12
9 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1670.58