RUS Fokicheva Anna

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2011.79, Rank: 522

First game: 2016-07-29, Last game: 2021-08-08

Top rating: 2011.79 (2021-08-08)

Games: 219, Wins: 102, Draws: 6, Losses: 111

Gy1: 80, Gy2: 123, Gy5: 211

The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 2011.79
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1849.57
2 Black Win RUS Pavlovskiy Egor 1773.94
3 Black Win MAC Yuan Wa Chon 2242.06
4 White Loss RUS Startsev Maksim 1997.86
5 Black Loss RUS Buslakova Darya 1905.39
6 Black Loss EST Lääne Rauno 2097.25
7 White Win RUS Karavaeva Maria 1801.20
8 Black Win RUS Petrova Mariia 2022.68
9 White Draw RUS Vislovich Vladislav 2042.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2011.22
Round Color Result Opponent
G2 Black Loss RUS Buslakova Darya 1902.35
G3 White Loss RUS Buslakova Anastasja 1913.61
G4 Black Win RUS Popova Maria 1671.01
G5 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1850.67
G6 White Win RUS Vostriakova Yulia 1680.40
G7 Black Win RUS Stulova Alisa 1748.59
G8 Black Win RUS Zvezdina Nataliya 1645.37
World Renju Youth Cup (online) G Group
Date 2021-07-16 Rating 2011.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Karavaeva Maria 1798.49
2 Black Win CHN Liu Shaoqi 2212.14
3 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2386.69
4 Black Win CHN Zhang Tianyu 1884.22
5 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2202.86
6 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2134.53
7 White Loss CHN Zhang-Gu Wenyu 2087.53
8 Black Win RUS Petrova Mariia 2021.51
9 Black Loss CHN Zhang Yunshu 2195.84
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 1995.65
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss RUS Burtsev Peter 2397.79
A2 Black Loss RUS Strakulia Lev 1880.61
A3 Black Loss RUS Churikova Daria 1860.07
A4 Black Loss RUS Linich Anastasia 1957.77
A5 White Loss RUS Petrova Mariia 2023.49
A6 White Win RUS Sadova Taisia 2101.05
A7 White Win RUS Tolstoguzova Sofia 2176.58
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1992.78
Round Color Result Opponent
G2 White Win RUS Petrova Mariia 2022.94
G3 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2132.69
G4 Black Loss RUS Churikova Daria 1858.42
G5 White Win RUS Popova Maria 1681.41
G6 Black Win RUS Karavaeva Maria 1803.35
G7 White Win RUS Buslakova Darya 1864.38
G8 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2374.27
G9 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2191.22
G10 White Win RUS Vostriakova Yulia 1689.53
G11 Black Draw RUS Sonina Vladislava 1846.82
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1991.21
Round Color Result Opponent
CG1 White Win RUS Lapin Maxim 1394.07
CG2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2372.55
CG3 Black Win RUS Orlov Maxim 1715.99
CG4 Black Win RUS Buslakova Darya 1862.47
CG5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2107.68
CG6 White Draw RUS Sidorov Mikhail 2122.98
CG7 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2132.53
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 1987.41
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Metreveli Irina 2369.24
2 White Loss RUS Volkov Sergey 2323.95
3 White Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 2003.11
4 White Win RUS Fokichev Egor 1978.44
5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2105.77
6 White Loss RUS Buszkowski Ludwik 2017.09
7 White Win RUS Vostriakova Yulia 1690.11
8 White Loss RUS Sidorov Mikhail 2120.75
9 White Win RUS Strakulia Lev 1875.85
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1984.46
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss RUS Simanovskaia Anastasia 1855.81
1.1 Black Loss RUS Simanovskaia Anastasia 1855.81
1.2 Black Loss RUS Simanovskaia Anastasia 1855.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1984.55
Round Color Result Opponent
W1 White Win RUS Sorokina Oksana 2367.53
W2 White Loss RUS Simanovskaia Anastasia 1853.04
W3 Black Loss RUS Yudina Maria 2154.94
W4 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1695.24
W5 Black Loss RUS Buslakova Anastasja 1915.02
W6 Black Loss RUS Buslakova Anastasja 1915.02
W7 Black Win RUS Minkina Elena 1491.95
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 1986.95
Round Color Result Opponent
3 Black Loss RUS Burtsev Peter 2367.35
4 Black Loss FIN Saarenpää Samuli 2391.48
5 Black Win RUS Buslakova Darya 1830.21
6 White Win EST Nitov Melissa 1848.57
7 Black Win KOR Kim Seong-hyeon 2084.95
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1987.01
Round Color Result Opponent
G1 White Win RUS Popova Maria 1686.16
G2 Black Loss RUS Volskaya Darya 1879.53
G3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2351.01
G4 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2117.32
G5 Black Win RUS Mamontova Svetlana 1522.23
G6 White Win RUS Buslakova Darya 1824.27
G7 White Win RUS Vostriakova Yulia 1702.21
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 1987.95
Round Color Result Opponent
1 White Win MAC Lei Ian Cheng 1864.92
2 Black Win RUS Churikova Daria 1839.89
3 Black Loss RUS Pinsky Alexander 2265.42
4 White Loss FIN Saarenpää Samuli 2389.67
5 Black Win MAC Chu Ut Ieng 1899.94
6 White Win MAC Huang Pou Fai 1910.54
7 Black Win KOR Kang Sang-min 2293.32
World Renju Youth Cup, G Group
Date 2020-08-06 Rating 1980.40
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Buslakova Darya 1798.14
2 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2142.44
3 Black Win EST Nitov Melissa 1843.02
4 White Loss CHN Zhu Jiayi 2340.95
5 White Win CHN Wang Xingyu 2149.42
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2330.98
7 White Loss CHN Zhang Xinyi 2285.00
8 White Win RUS Roshtshina Dilyara 1593.14
9 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2097.07
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1938.31
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2137.22
2 Black Draw RUS Shabanov Ivan 1688.41
4 White Win RUS Bykov Dmitrii 1761.72
5 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1897.02
6 White Win RUS Stulova Veronika 2000.74
7 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2081.92
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1915.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2142.21
2 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1757.55
3 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2080.17
4 Black Win RUS Popova Maria 1653.73
5 White Win RUS Novikova Daria 1958.63
6 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1943.54
7 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1999.18
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1909.18
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Zolotarev Konstantin 1575.08
2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2106.99
3 White Loss RUS Churikova Daria 1825.73
4 Black Win RUS Kazantsev Konstantin 1753.17
5 White Win RUS Startsev Maksim 1873.73
6 White Win RUS Bykov Dmitrii 1763.33
7 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2141.66
8 White Loss RUS Puzanov Georgi 1757.31
9 Black Win RUS Semenov Andrei 1695.60
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1902.32
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1730.43
2.2 Black Loss RUS Simanovskaia Anastasia 1730.43
2.3 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1730.43
3.1 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2078.11
3.2 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2078.11
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1869.40
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2296.91
2 White Win RUS Makarova Daria 1767.85
3 Black Loss RUS Lapin Ivan 1898.31
4 White Win RUS Vostriakova Yulia 1740.61
5 White Win RUS Geletyuk Konstantin 1673.38
6 White Loss RUS Shangina Alexandra 1887.40
7 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1964.82
8 White Win RUS Kulin Maxim 1768.87
9 Black Draw RUS Porokhina Ekaterina 2071.78
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1849.33
Round Color Result Opponent
G1 White Loss RUS Sonina Marina 1926.56
G2 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2077.95
G3 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2201.42
G4 White Win RUS Shangina Alexandra 1878.59
G5 White Loss RUS Sadova Taisia 2168.26
G6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2273.68
G8 Black Win RUS Galkina Veronika 1479.05
G9 Black Loss RUS Stulova Veronika 2000.37
G10 White Win RUS Shkarupa Maria 1775.23
G11 White Win RUS Buslakova Darya 1729.56
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1828.80
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2147.10
2 Black Win RUS Stulova Alisa 1691.15
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2163.08
4 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1639.69
5 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2292.52
6 Black Loss RUS Vostriakova Yulia 1732.21
7 Black Loss RUS Semenov Andrei 1653.39
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1823.05
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1683.73
2.2 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1683.73
3.1 Black Loss RUS Bykov Dmitrii 1792.60
3.2 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1792.60
3.3 Black Loss RUS Bykov Dmitrii 1792.60
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1802.20
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2200.33
2 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1729.96
3 White Loss RUS Stulova Veronika 1982.62
4 Black Win RUS Kazantsev Konstantin 1663.43
5 Black Loss RUS Novikova Daria 1951.15
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2094.11
8 Black Win RUS Makarova Daria 1721.22
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2073.03
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1783.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1665.11
2 Black Win RUS Yudina Polina 1591.41
3 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2058.94
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2189.27
5 Black Win RUS Sonina Vladislava 1737.26
6 White Loss RUS Tolstoguzova Daria 1986.86
8 Black Loss RUS Shevliakova Ekaterina 1630.07
9 Black Win RUS Shestakova Valeria 1761.73
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1767.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Maksim 2245.49
2 Black Win RUS Popova Veronika 1551.85
3 White Loss RUS Stulova Veronika 1971.82
4 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1886.72
5 Black Win RUS Semenov Andrei 1630.94
6 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1896.91
7 Black Loss RUS Fokichev Egor 1823.41
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1764.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Semenov Andrei 1630.63
2 Black Loss RUS Stulova Veronika 1967.34
3 Black Win RUS Kurchitskii Dmitrii 1477.27
4 Black Loss RUS Lapin Ivan 1902.62
5 Black Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1785.93
6 Black Loss RUS Shestakova Valeria 1760.09
7 White Win RUS Ivanov Andrei 1579.21
8 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1650.66
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1763.21
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Makarova Daria 1694.27
1.2 Black Win RUS Makarova Daria 1694.27
2.1 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1851.71
2.2 White Loss RUS Shangina Alexandra 1851.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1751.06
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2232.04
3 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2066.19
5 Black Win RUS Shangina Alexandra 1849.17
6 Black Win RUS Makhina Alla 1773.93
7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2097.44
8 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1884.53
9 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1886.76
Youth Russian Championship, group H
Date 2017-03-30 Rating 1737.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1657.20
2 Black Win RUS Volkova Sofia 1843.86
3 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1626.53
4 Black Loss RUS Tolstoguzova Daria 1920.21
5 Black Win RUS Artemova Veronika 1706.40
6 Black Loss RUS Sonina Vladislava 1624.44
7 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2065.75
8 Black Win RUS Popova Maria 1553.75
9 Black Loss RUS Shestakova Valeria 1768.26
10 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2099.70
11 Black Win RUS Shevliakova Ekaterina 1612.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1722.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2100.29
2 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1834.78
3 White Loss RUS Novikova Daria 1888.28
5 Black Loss RUS Shabanov Ivan 1657.39
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1710.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2018.62
2 Black Loss RUS Popova Daria 1776.01
4 Black Loss RUS Sokolov Mikhail 1751.52
5 White Win RUS Potiagov Nikita 1346.33
6 White Loss RUS Serebryannikova Darya 1816.58
7 White Loss RUS Naumov Egor 1855.27
8 Black Loss RUS Kulin Maxim 1780.02
9 Black Win RUS Makarova Daria 1657.49