RUS Bykov Dmitrii

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1738.59, Rank: 800

First game: 2016-07-29, Last game: 2021-03-21

Top rating: 1816.40 (2018-01-05)

Games: 127, Wins: 42, Draws: 7, Losses: 78

Gy1: 35, Gy2: 55, Gy5: 120

Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1738.59
Round Color Result Opponent
BF1 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1991.18
BF2 White Loss RUS Stulova Veronika 1984.36
BF3 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1913.74
BF4 White Loss RUS Kulin Maxim 1801.22
BF5 Black Win RUS Semenov Andrei 1717.44
BF7 Black Win RUS Piruakov Artem 1617.44
BF8 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2108.61
BF9 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2117.72
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1740.05
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss RUS Buslakova Anastasja 1919.40
1.2 Black Loss RUS Buslakova Anastasja 1919.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1742.49
Round Color Result Opponent
M1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2117.65
M2 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1965.74
M3 Black Loss RUS Piruakov Artem 1624.80
M4 Black Win RUS Potapov Stepan 1709.83
M5 Black Loss RUS Parshenok Andrey 1561.88
M6 Black Win RUS Pakhalkov Stepan 1528.03
M7 Black Win RUS Pavlovskiy Egor 1733.95
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 1745.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss JPN Kawano Takahisa 2406.99
2 White Win RUS Buslakova Darya 1830.29
3 Black Draw RUS Makhina Alla 1675.84
4 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2355.77
5 Black Loss FIN Saarenpää Samuli 2391.59
6 Black Win MAC Lio Hoi Lam 1672.16
7 White Loss RUS Fokichev Egor 1967.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1747.87
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1987.29
B2 Black Loss RUS Kulin Maxim 1769.63
B3 White Loss RUS Semenov Andrei 1730.23
B4 White Win RUS Makhin Matvei 1758.10
B5 White Win RUS Geletyuk Konstantin 1655.33
B6 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2259.42
B7 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2186.25
B8 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2117.83
B9 White Draw RUS Stoyanov Kirill 2121.43
B10 Black Win RUS Naumov Egor 2039.79
B11 White Loss RUS Shabanov Ivan 1708.02
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1761.80
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2130.57
3 White Draw RUS Shangina Alexandra 1897.12
4 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1938.40
5 White Win RUS Shabanov Ivan 1688.49
6 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1727.26
7 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2125.09
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1763.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yudina Polina 1737.68
2 Black Win RUS Volskaya Darya 1843.30
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2121.34
4 Black Loss RUS Puzanov Georgi 1757.38
5 Black Win RUS Noskov Pavel 1866.77
6 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1909.26
7 White Loss RUS Churikova Daria 1825.81
8 White Loss RUS Popova Maria 1649.28
9 Black Draw RUS Geletyuk Konstantin 1670.50
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1764.61
Round Color Result Opponent
2.1 White Win RUS Shangina Alexandra 1891.40
2.2 White Loss RUS Shangina Alexandra 1891.40
2.3 White Win RUS Shangina Alexandra 1891.40
3.1 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1968.84
3.2 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1968.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1765.60
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2086.44
2 Black Loss RUS Buslakova Darya 1739.11
3 White Win RUS Shabanov Ivan 1670.41
4 White Loss RUS Fokichev Egor 1857.59
5 White Win RUS Semenov Andrei 1664.52
6 White Loss RUS Naumov Egor 1998.93
7 White Loss RUS Geletyuk Konstantin 1673.46
9 White Loss RUS Makhin Matvei 1796.05
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1787.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2291.99
2 White Win RUS Tsehanovich Daria 1685.94
3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2061.62
4 Black Win RUS Noskov Pavel 1808.40
5 White Loss EST Muugamae Eric 1889.58
6 White Loss RUS Potapov Maxim 1841.73
7 Black Loss RUS Naumov Egor 1964.38
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1792.67
Round Color Result Opponent
3.1 White Win RUS Fokicheva Anna 1823.12
3.2 White Loss RUS Fokicheva Anna 1823.12
3.3 White Win RUS Fokicheva Anna 1823.12
4.1 White Loss RUS Stoyanov Egor 1980.69
4.2 White Win RUS Stoyanov Egor 1980.69
4.3 White Loss RUS Stoyanov Egor 1980.69
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1814.67
Round Color Result Opponent
B1 White Draw RUS Reznik Grigorii 1868.45
B2 White Loss RUS Orlov Maxim 2267.08
B3 Black Loss RUS Arzybov Vladislav 1965.25
B4 Black Win RUS Makhin Matvei 1793.30
B5 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1789.01
B6 White Loss RUS Metreveli Maksim 2252.84
B7 White Win RUS Mukhanov Semen 1633.96
B8 Black Draw RUS Lapin Ivan 1908.56
B9 White Loss RUS Danilin Ivan 2421.52
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1816.40
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Karpov Fyodor 2190.31
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2323.64
3 White Loss RUS Stulova Darya 2030.24
4 White Win RUS Shangina Alexandra 1851.16
5 Black Win RUS Stulova Veronika 1971.90
6 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2130.14
7 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1929.48
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1814.65
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Yudina Polina 1579.38
2 White Draw RUS Vohtomina Vladislava 2130.61
3 White Win RUS Makarova Daria 1696.49
4 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2069.18
5 White Loss RUS Kulin Maxim 1795.37
6 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2203.12
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1813.30
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Popova Maria 1557.60
1.2 White Win RUS Popova Maria 1557.60
2.1 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2129.74
2.2 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2129.74
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 1789.59
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Dik Kirill 1692.94
2 White Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2125.32
3 Black Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1751.08
4 White Loss RUS Gromov Danila 1975.92
5 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2044.12
6 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1844.17
7 Black Loss RUS Danilin Ivan 2421.75
8 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2215.67
10 White Win RUS Talanov Nikita 1613.43
11 Black Win RUS Reznik Grigorii 1879.73
12 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1879.73
12 White Loss RUS Arzybov Vladislav 1916.25
13 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2214.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1782.54
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Tsehanovich Valeria 1877.18
3 White Win RUS Shabanov Ivan 1657.45
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 2086.04
4 White Loss RUS Popova Daria 1785.64
5 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1856.45
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1770.04
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2057.98
2 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2049.70
3 Black Loss RUS Shelginskih Mikhail 1819.58
4 White Win RUS Makarova Daria 1657.55
5 Black Loss RUS Vasilieva Ekaterina 1542.81
6 White Loss RUS Kulin Maxim 1780.08
7 Black Win RUS Simanovskaia Viktoria 1602.18