RUS Kuvaev Vyacheslav

Place: Konosha, Russia

Rating: 1867.13, Rank: 610

First game: 2016-01-05, Last game: 2020-08-06

Top rating: 1873.31 (2019-03-30)

Games: 174, Wins: 75, Draws: 3, Losses: 96

Gy1: 54, Gy2: 96, Gy5: 174

World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 1867.13
Round Color Result Opponent
1 White Win MAC Cheng Seng Hei 1564.26
2 Black Win EST Moisto Mairon 1891.17
3 White Loss CHN Li Jiajun 2277.46
4 Black Win MAC Lam Pok Hong 1787.95
5 White Loss RUS Chernyi Anton 2017.69
6 Black Loss CHN Zhang Junyu 2186.86
7 Black Win EST Pukk Martin 1558.36
8 Black Win RUS Fokichev Egor 1772.89
9 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2024.43
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1858.83
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2230.29
3 Black Win RUS Semenov Andrei 1596.10
4 White Loss RUS Stulova Veronika 1948.07
5 White Win RUS Fokichev Egor 1772.39
6 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 1988.85
7 White Win RUS Buslakova Darya 1612.19
Larix-2020
Date 2020-01-26 Rating 1856.18
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2599.83
2 White Loss RUS Burtsev Peter 2187.92
4 White Loss RUS Gorbachev Daniil 1771.29
5 White Loss RUS Kinelovskiy Nikita 2111.54
6 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1908.26
7 Black Loss RUS Yudina Maria 2081.27
9 Black Loss RUS Makarov Pavel 2527.74
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1857.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Maksim 2267.53
2 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1599.52
3 Black Win RUS Stulova Darya 1922.57
4 Black Draw RUS Yudina Maria 2080.15
5 Black Loss RUS Stulova Kristina 2052.14
6 White Win RUS Fokicheva Anna 1841.20
7 White Loss RUS Metreveli Georgiy 2066.94
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1857.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Pritykin Denis 1434.51
2 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 1999.57
3 White Win RUS Semenov Andrei 1585.57
4 White Win RUS Stoyanov Kirill 2052.28
5 Black Win RUS Makhina Alla 1608.19
6 White Loss RUS Burtsev Peter 2181.81
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2236.16
8 White Win RUS Volskaya Darya 1683.72
9 White Win RUS Fokichev Egor 1767.68
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1854.91
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Semenov Andrei 1583.10
1.2 White Loss RUS Semenov Andrei 1583.10
1.3 White Win RUS Semenov Andrei 1583.10
2.1 White Win RUS Noskov Pavel 1759.21
2.2 Black Loss RUS Noskov Pavel 1759.21
2.3 Black Win RUS Noskov Pavel 1759.21
3.1 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2237.42
3.2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2237.42
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 1853.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2263.03
2 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2152.07
3 White Loss RUS Komarov Sergey 1740.48
4 White Loss RUS Sidorov Mikhail 1928.51
5 Black Loss RUS Linich Anastasia 1747.04
6 Black Win RUS Gershman Artem 1828.09
7 White Loss RUS Naumov Egor 1951.25
9 White Draw RUS Shkarupa Maria 1743.21
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1863.97
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss EST Ikla Markus 2231.99
C2 White Win EST Kaljola Kaur 1806.04
C3 White Loss EST Raag Ardi 2107.38
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1865.25
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2578.02
3 Black Win RUS Potapov Maxim 1780.56
4 White Win RUS Lapin Ivan 1851.77
5 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2144.88
7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1993.39
8 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1912.26
9 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2230.36
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1873.31
Round Color Result Opponent
C1 White Win RUS Malyarovskiy Stepan 1755.27
C2 White Win RUS Sidorov Mikhail 1889.18
C3 Black Loss RUS Gromov Danila 2178.56
C4 White Win RUS Burtsev Peter 2074.63
C5 White Win RUS Reznik Grigorii 1823.04
C6 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1900.21
C7 White Loss RUS Stoyanov Egor 1968.11
C8 Black Loss RUS Mityagin Anton 1850.40
C9 White Win RUS Gershman Artem 1836.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1868.79
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2561.22
2 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1659.93
3 White Loss RUS Stulova Veronika 1943.88
4 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1812.23
5 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1529.49
6 Black Win RUS Noskov Pavel 1725.54
7 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2105.00
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1868.29
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win RUS Shevliakova Ekaterina 1571.62
3.2 Black Win RUS Shevliakova Ekaterina 1571.62
4.1 Black Win RUS Lapin Ivan 1851.04
5.1 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2216.62
5.2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2216.62
5.2 White Loss RUS Lapin Ivan 1851.04
5.3 Black Win RUS Lapin Ivan 1851.04
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1866.97
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2325.84
2 Black Win RUS Gorbachev Daniil 1725.35
3 White Loss RUS Orlov Maxim 2295.58
4 White Loss RUS Troitsky Vsevolod 1945.80
5 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1825.57
6 Black Win RUS Sonina Vladislava 1741.57
7 White Loss RUS Tolstoguzova Daria 1968.80
8 White Win RUS Sidorov Mikhail 1862.44
9 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1957.85
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1850.92
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Danilin Ivan 2401.36
B2 White Loss RUS Reznik Grigorii 1838.07
B3 Black Win RUS Troitsky Vsevolod 1903.96
B4 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2013.64
B5 Black Win RUS Mukhanov Semen 1591.72
B6 White Loss RUS Nebolsin Aleksei 2102.11
B7 Black Win RUS Makhin Matvei 1743.63
B8 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1739.72
B9 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2154.66
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1845.20
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Nilov Lev 1884.14
3 Black Loss RUS Noskov Pavel 1682.46
6 Black Draw RUS Mezhenkov Dmitry 1738.18
7 Black Win RUS Fokichev Egor 1768.63
8 White Loss RUS Stoyanov Egor 1884.94
9 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1843.68
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1847.17
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kurchitskii Dmitrii 1422.65
2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2056.88
3 White Win RUS Vostriakova Yulia 1591.34
4 White Win RUS Bezrukov Timofei 1671.51
5 White Win RUS Shabanov Ruslan 2072.32
6 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1883.71
7 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2016.77
8 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1661.88
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1847.15
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Bezrukov Timofei 1671.56
1.2 Black Win RUS Bezrukov Timofei 1671.56
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1846.29
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2357.50
2 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2068.86
3 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1698.07
4 Black Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2119.58
5 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2016.24
6 White Win RUS Sonina Marina 1825.07
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2119.86
8 Black Win RUS Noskov Pavel 1664.89
9 White Win RUS Sadova Taisia 2074.41
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1834.82
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stoyanov Egor 1867.72
3 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1869.61
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2022.52
5 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2080.18
6 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1820.28
7 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2208.99
8 Black Win RUS Novikova Daria 1858.42
9 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1841.89
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 1803.17
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Gromov Danila 1942.24
2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2009.32
4 White Loss RUS Danilin Ivan 2402.42
5 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2186.60
6 White Loss RUS Bykov Dmitrii 1763.85
7 Black Win RUS Talanov Nikita 1581.80
8 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1855.93
9 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1884.23
10 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2192.51
11 White Win RUS Dik Kirill 1662.51
12 Black Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2099.36
13 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1708.45
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1783.50
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2026.49
2 White Loss RUS Grigoriev Roman 1938.21
3 Black Win RUS Turabov Egor 1385.77
4 White Loss RUS Shangina Alexandra 1814.31
5 Black Win RUS Naumov Egor 1826.69
6 White Loss RUS Tsehanovich Valeria 1837.61
7 Black Loss RUS Stulova Veronika 1874.63
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1758.91
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2015.06
2 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1825.76
3 Black Loss RUS Stulova Veronika 1853.16
4 White Loss RUS Naumov Egor 1818.78
5 Black Loss RUS Vostriakova Yulia 1550.17
6 White Loss RUS Shangina Alexandra 1827.29
7 Black Loss RUS Fokichev Egor 1668.49
8 White Win RUS Makarova Daria 1600.69
9 Black Win RUS Shabanov Ivan 1588.57
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1751.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Molotova Anastasja 1989.87
2 White Win RUS Prokopyev Andrei 1774.02
3 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 2016.68
4 White Loss RUS Stulova Veronika 1817.74
5 Black Loss RUS Kulin Maxim 1729.28
6 White Loss RUS Kokachev Artem 1701.58
7 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1527.38
8 White Win RUS Singaevsky Vladislav 1594.16