RUS Mezhenkov Dmitry

Place: Konosha, Russia

Rating: 1778.69, Rank: 759

First game: 2016-01-05, Last game: 2019-01-05

Top rating: 1794.85 (2018-07-22)

Games: 136, Wins: 44, Draws: 3, Losses: 89

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 97

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1778.69
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2263.32
2 White Loss RUS Yudina Polina 1644.58
3 White Win RUS Pavlovskiy Egor 1632.79
4 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1755.60
5 White Loss RUS Metreveli Georgiy 2108.17
6 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2147.19
7 Black Loss RUS Fokichev Egor 1860.20
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1780.29
Round Color Result Opponent
3.1 White Win RUS Noskov Pavel 1804.17
3.2 White Win RUS Noskov Pavel 1804.17
4.1 White Loss RUS Novikova Daria 1974.16
4.2 Black Loss RUS Novikova Daria 1974.16
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1780.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2348.06
2 White Loss RUS Sonina Vladislava 1791.64
3 Black Loss RUS Shkarupa Maria 1777.30
4 White Win RUS Sonina Marina 1914.22
5 Black Loss RUS Kinelovskiy Nikita 2065.32
6 White Loss RUS Naumov Egor 1951.15
7 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1923.76
8 Black Loss RUS Gorbachev Daniil 1772.99
9 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1970.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1794.85
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2336.61
2 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1597.32
3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2087.35
4 White Win RUS Startsev Maksim 1771.95
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2094.19
6 White Win RUS Novikova Daria 1951.23
7 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2200.43
8 Black Win RUS Stulova Veronika 1982.70
9 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2063.23
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1789.01
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2190.65
B2 Black Loss RUS Makhin Matvei 1793.30
B3 White Win RUS Mukhanov Semen 1633.96
B4 Black Loss RUS Nebolsin Aleksei 2131.69
B5 Black Loss RUS Bykov Dmitrii 1814.67
B6 Black Win RUS Reznik Grigorii 1868.45
B7 Black Win RUS Troitsky Vsevolod 1940.65
B8 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1900.92
B9 White Loss RUS Arzybov Vladislav 1965.25
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1786.67
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1873.72
4 Black Loss RUS Epifanov Evgenii 1981.81
6 White Draw RUS Kuvaev Vyacheslav 1893.42
8 Black Loss RUS Savvateev Mikhail 1934.41
9 Black Loss RUS Fokichev Egor 1826.95
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1787.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2204.99
2 Black Win RUS Semenov Andrei 1631.01
3 Black Win RUS Novikova Daria 1905.69
4 White Win RUS Stulova Kristina 2121.87
5 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2066.41
6 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2166.09
7 White Win RUS Agarkov Dmitrii 1730.81
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1786.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2203.12
2 White Win RUS Turabov Egor 1414.12
3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2108.11
4 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1517.95
5 White Win RUS Fokicheva Anna 1764.68
6 Black Loss RUS Naumov Egor 1918.20
7 White Win RUS Bezrukov Timofei 1716.74
8 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2047.13
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1784.19
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Startsev Maksim 1714.31
1.2 Black Win RUS Startsev Maksim 1714.31
2.1 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2047.05
2.2 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2047.05
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1780.97
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2203.62
2 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2068.54
3 White Loss RUS Salnikova Nonna 2173.37
4 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2103.93
5 White Loss RUS Sadova Taisia 2105.38
6 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1971.15
7 White Loss RUS Noskov Pavel 1726.56
8 White Win RUS Sidorov Mikhail 1865.26
9 White Loss RUS Sonina Marina 1861.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1766.56
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1622.78
2 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2168.64
3 White Win RUS Shangina Alexandra 1849.24
4 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2066.27
5 White Loss RUS Novikova Daria 1897.87
7 Black Loss RUS Kuznetsov Artem 1857.39
9 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2118.15
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 1751.08
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Danilin Ivan 2421.75
2 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2215.67
3 White Win RUS Bykov Dmitrii 1789.59
4 Black Win RUS Talanov Nikita 1613.43
5 White Loss RUS Reznik Grigorii 1879.73
6 Black Loss RUS Arzybov Vladislav 1916.25
7 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2214.21
8 Black Win RUS Dik Kirill 1692.94
9 White Draw RUS Fedoseyev Arseniy 2125.32
11 Black Loss RUS Gromov Danila 1975.92
12 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2044.12
13 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1844.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1739.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1956.61
2 White Loss RUS Makhina Alla 1799.26
3 White Win RUS Agarkov Dmitrii 1655.93
4 White Draw RUS Tsehanovich Valeria 1877.18
5 White Win RUS Popova Daria 1785.64
6 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2100.36
7 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2033.60
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 1715.82
Round Color Result Opponent
D1 Black Loss EST Murumaa Mathias 1784.99
D10 Black Loss EST Moisto Mairon 1816.37
D11 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1846.30
DH2 Black Loss EST Narva Jaan Oskar 1865.53
DH4 White Loss CHN Zhang Tianyi 2095.46
DH5 Black Loss EST Pukk Martin 1559.13
DH6 White Win RUS Sonina Marina 1771.34
DH7 Black Loss EST Aasav Jaak Andero 1830.48
DH8 Black Loss RUS Tolstoguzova Daria 1860.03
DH9 White Loss RUS Stoyanov Egor 1842.03
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1716.29
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2147.89
2 Black Win RUS Vasilieva Ekaterina 1542.81
3 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2088.60
4 White Loss RUS Shelginskih Mikhail 1819.58
5 Black Win RUS Kulin Maxim 1780.08
6 White Win RUS Agarkov Dmitrii 1647.63
7 White Win RUS Lapin Ivan 1876.66
8 White Loss RUS Litvinova Yulia 2160.92
9 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1864.23
Youth Russian Championship, group C
Date 2016-03-30 Rating 1710.48
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1790.18
2 White Win RUS Gromov Danila 1918.00
3 Black Loss RUS Valinkin Andrei 1822.30
4 White Win RUS Burtsev Peter 1879.02
5 Black Loss RUS Mityagin Anton 1884.77
6 White Loss RUS Epifanov Evgenii 1930.78
7 White Loss RUS Nebolsin Aleksei 2112.83
8 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1830.06
9 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1915.46
10 White Win RUS Kutarev Nikita 1700.42
12 Black Win RUS Shabanov Ivan 1625.97
13 White Win RUS Mamin Pavel 1479.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1702.05
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stoyanov Egor 1760.26
2 White Loss RUS Naumov Egor 1843.82
3 Black Loss RUS Vostriakova Yulia 1573.83
4 White Loss RUS Tsehanovich Daria 1620.07
5 White Win RUS Stoyanov Egor 1760.26
6 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1808.45
7 White Loss RUS Pastuhov Ruslan 1736.80
8 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1620.07