RUS Fokichev Egor

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2010.82, Rank: 523

First game: 2015-07-24, Last game: 2021-08-08

Top rating: 2010.82 (2021-08-08)

Games: 246, Wins: 120, Draws: 3, Losses: 123

Gy1: 79, Gy2: 117, Gy5: 219

The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 2010.82
Round Color Result Opponent
1 Black Win MAC Chan Ian Kei 1592.59
2 Black Win MAC Chao Hou In 1720.11
3 Black Win MAC Lam Ian Cheng 1905.35
4 Black Win MAC Lei Un Hou 2050.77
5 White Win RUS Startsev Maksim 1997.86
6 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2112.88
7 Black Loss MAC Yuan Wa Chon 2242.06
8 White Loss RUS Buslakova Darya 1905.39
9 White Win RUS Belova Polina 1923.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2009.93
Round Color Result Opponent
C1 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1868.72
C2 White Win RUS Nikolaev Mikhail 1636.46
C6 Black Win RUS Pavlovskiy Egor 1773.84
C7 White Win RUS Prokopyev Andrei 1912.23
C8 Black Loss RUS Startsev Maksim 1996.84
C9 White Loss RUS Stoyanov Egor 2111.34
C11 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1682.46
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2009.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mikhalitsyn Matvey 1682.78
2 White Loss RUS Stoyanov Egor 2110.48
3 White Win EST Kaljola Kaur 1924.47
4 Black Win CHN Zhao Lingxuan 2016.97
5 White Win RUS Startsev Maksim 1995.59
6 Black Loss CHN Kang Tingrui 2361.44
7 White Loss CHN Ma Chenzhi 2216.78
8 White Win CHN Lin Xinpeng 2041.16
9 White Win RUS Strakulia Lev 1887.30
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1987.66
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Danilov Daniil 1757.72
C2 White Win RUS Vereshagin Dmitrii 1679.08
C3 White Win RUS Stoyanov Egor 2107.38
C4 Black Loss RUS Burtsev Nikolai 2260.36
C5 White Win RUS Barinov Rendom 1843.86
C6 White Loss RUS Sidorov Mikhail 2123.14
C7 Black Win RUS Mikhalitsyn Matvey 1688.37
C8 White Win RUS Pushkin Ivan 1694.79
C9 White Win RUS Prokopyev Andrei 1925.44
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1984.81
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1677.97
CG2 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2107.68
CG3 White Loss RUS Startsev Maksim 1972.02
CG4 White Win RUS Vostriakova Yulia 1690.19
CG5 Black Win RUS Sokolov Andrei 1625.34
CG6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2372.55
CG7 Black Win RUS Orlov Maxim 1715.99
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 1978.44
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Smirnov Evgeny 2469.26
2 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1929.73
3 Black Loss RUS Churikova Daria 1854.11
4 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1987.41
5 White Win RUS Vostriakova Yulia 1690.11
6 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1898.76
7 Black Win RUS Strakulia Lev 1875.85
8 White Loss RUS Buszkowski Ludwik 2017.09
9 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2368.57
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1974.76
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Potapov Stepan 1710.42
1.2 White Loss RUS Potapov Stepan 1710.42
1.3 White Win RUS Potapov Stepan 1710.42
2.1 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1917.08
2.2 White Loss RUS Shangina Alexandra 1917.08
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1972.67
Round Color Result Opponent
M1 White Win RUS Semenov Andrei 1725.10
M2 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1937.87
M3 White Win RUS Vereshagin Dmitrii 1676.05
M4 White Win RUS Noskov Pavel 1950.96
M5 White Win RUS Mikryukov Sergey 1947.91
M6 White Win RUS Metreveli Maksim 2265.07
M7 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2189.57
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 1967.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Epifanov Dmitry 2647.97
2 White Win RUS Tikhomirov Artem 1623.12
3 White Loss KOR Park Woong-bae 2281.82
4 White Win KOR Park Doyoung 1996.55
5 White Loss RUS Metreveli Maksim 2261.46
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2355.67
7 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1745.86
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1962.21
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Lapin Maxim 1394.15
C2 White Win RUS Kozhemjakin Kirill 1605.27
C3 White Win RUS Sokolov Andrei 1628.78
C4 White Win RUS Pakhalkov Stepan 1528.32
C5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2103.96
C7 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1945.09
C8 White Win RUS Sidorov Mikhail 2110.05
C9 White Win RUS Startsev Maksim 1945.46
C10 Black Win RUS Orlov Maxim 1717.89
C11 White Win RUS Vereshagin Dmitrii 1673.55
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 1936.20
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kochanov Vasily 1728.34
2 Black Win EST Kaljola Kaur 1912.83
3 White Loss RUS Gershman Artem 1917.05
4 White Loss RUS Stoyanov Egor 2100.66
5 White Win EST Pukk Martin 1642.11
6 Black Loss MAC Yuan Wa Chon 2217.01
7 White Win EST Lääne Kristjan 1728.11
8 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1975.32
9 Black Loss MAC Lei Kin Hou 1952.37
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1905.00
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2081.92
2 White Loss RUS Stulova Veronika 2000.74
3 White Win RUS Prokopyev Andrei 1957.25
4 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2083.92
5 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1951.25
6 White Draw RUS Buslakova Darya 1772.79
7 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1727.19
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1887.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2299.07
2 Black Win RUS Noskov Pavel 1871.40
3 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2077.06
4 Black Loss RUS Startsev Maksim 1876.28
5 White Win RUS Shabanov Ivan 1680.29
6 White Loss RUS Popova Maria 1653.73
7 White Win RUS Yudina Polina 1743.06
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1884.01
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Puzanov Georgi 1757.31
2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2289.26
3 Black Win RUS Stulova Alisa 1700.00
4 White Win RUS Potapov Stepan 1676.71
5 Black Win RUS Shangina Alexandra 1893.64
6 Black Loss RUS Sidorov Mikhail 2030.58
7 Black Win RUS Mikryukov Sergey 1803.21
8 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2141.66
9 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1942.00
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1877.82
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Popova Maria 1643.70
1.2 Black Win RUS Popova Maria 1643.70
2.1 Black Win RUS Kulin Maxim 1762.93
2.2 White Win RUS Kulin Maxim 1762.93
3.1 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2075.00
3.2 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2075.00
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1864.95
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2139.39
2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2073.54
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2114.02
5 Black Loss RUS Stulova Veronika 1992.90
6 White Loss RUS Stoyanov Egor 2068.88
7 White Loss RUS Naumov Egor 2010.52
8 White Loss RUS Shangina Alexandra 1888.96
9 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1973.90
10 White Loss RUS Kulin Maxim 1766.90
11 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2293.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1857.51
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2190.65
2 Black Win RUS Semenov Andrei 1664.44
3 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2044.77
4 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1765.53
5 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2071.78
6 Black Loss RUS Novikova Daria 1964.23
7 White Draw RUS Makhin Matvei 1795.96
8 White Loss RUS Makarova Daria 1767.85
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1858.15
Round Color Result Opponent
C1 White Win RUS Mukhanov Semen 1622.78
C2 Black Loss RUS Gromov Danila 2216.10
C3 White Loss RUS Burtsev Peter 2128.20
C4 White Win RUS Sidorov Mikhail 1960.77
C5 White Loss RUS Salmov Alexander 1850.27
C6 Black Loss RUS Malyarovskiy Stepan 1797.41
C7 Black Win RUS Gershman Artem 1890.76
C8 Black Win RUS Mukhanov Konstantin 1547.45
C9 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1951.68
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1860.12
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Stulova Kristina 2107.54
2 White Win RUS Shangina Alexandra 1874.28
3 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2076.95
4 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2163.08
5 Black Loss RUS Naumov Egor 1964.29
6 White Win RUS Tsehanovich Daria 1685.87
7 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1778.62
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1858.96
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1726.78
3.2 White Win RUS Vostriakova Yulia 1726.78
4.1 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1871.94
4.2 White Win RUS Shangina Alexandra 1871.94
4.3 White Loss RUS Shangina Alexandra 1871.94
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1852.83
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Maksim 2271.79
2 Black Win RUS Stulova Alisa 1680.02
3 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2060.39
4 Black Win RUS Semenov Andrei 1645.23
5 Black Win RUS Shabanov Ivan 1671.21
6 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2087.27
7 Black Loss RUS Stulova Darya 1988.00
8 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1703.10
9 White Win RUS Shangina Alexandra 1861.41
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1841.27
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Kazanin Artyom 1493.68
C2 Black Win RUS Pushkin Ivan 1667.55
C3 Black Win RUS Roginski Roman 1854.75
C4 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1942.07
C5 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1908.58
C6 Black Win RUS Noskov Pavel 1765.75
C7 White Loss RUS Sidorov Mikhail 1887.24
C8 Black Win RUS Puzanov Georgi 1740.60
C9 Black Win RUS Danilov Daniil 1734.64
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1826.88
Round Color Result Opponent
3 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1898.32
5 White Loss EST Muugamae Eric 1885.52
7 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1893.35
8 Black Loss RUS Nilov Lev 1920.68
9 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1786.59
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1823.41
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2339.96
2 White Loss EST Muugamae Eric 1883.43
3 White Win RUS Popova Veronika 1551.85
4 White Win RUS Stoyanov Egor 1929.40
5 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2057.39
6 White Loss RUS Shangina Alexandra 1851.08
7 White Win RUS Fokicheva Anna 1767.28
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1820.07
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shevliakova Ekaterina 1622.22
2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2069.10
3 White Win RUS Shestakova Valeria 1760.09
4 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2160.14
5 White Win RUS Startsev Artem 1645.73
6 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2047.05
7 White Win RUS Artemova Veronika 1711.41
8 Black Loss RUS Stulova Veronika 1967.34
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1817.19
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Popova Veronika 1553.22
1.2 Black Win RUS Popova Veronika 1553.22
1.3 Black Win RUS Popova Veronika 1553.22
2,1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2156.72
2.2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2156.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1790.48
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2115.68
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2344.94
4 Black Win RUS Noskov Pavel 1716.54
5 White Loss RUS Stulova Veronika 1941.34
6 White Win RUS Bykova Ylia 1468.86
9 White Loss RUS Shangina Alexandra 1849.17
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1767.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Sidorov Mikhail 1877.57
2 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1871.59
3 Black Win RUS Valinkin Andrei 1831.59
4 White Win RUS Danilov Daniil 1683.91
5 Black Win RUS Noskov Pavel 1707.12
6 White Loss RUS Agarkov Dmitrii 1670.58
7 Black Win RUS Pushkin Ivan 1640.70
8 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1891.04
9 White Win RUS Denisov Pavel 1829.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1742.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2068.47
2 White Loss RUS Stulova Veronika 1910.30
3 Black Loss RUS Makarova Daria 1674.56
4 White Loss RUS Makhina Alla 1799.20
5 White Loss RUS Serebryannikova Darya 1819.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1714.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2088.53
3 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1460.93
3 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1813.02
4 Black Loss RUS Popova Daria 1776.01
5 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1460.93
6 White Loss RUS Viatkina Maria 1856.19
7 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1797.55
8 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1844.50
9 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1647.57
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1680.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Kristina 2027.62
2 White Loss RUS Shangina Alexandra 1863.35
3 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1760.20
4 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1573.78
5 White Win RUS Shabanov Ivan 1623.67
6 White Loss RUS Tsehanovich Valeria 1847.94
7 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1954.95
8 White Win RUS Sokolov Mikhail 1711.68
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1651.51
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kuzmina Alexandra 1913.17
2 White Loss RUS Utkin Dmitryi 1758.15
3 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1841.91
4 White Loss RUS Smirnov Aleksandr 1537.26
5 White Win RUS Vasilieva Ekaterina 1532.93
6 White Win RUS Vohtomin Matvei 1424.31
7 Black Loss RUS Tsehanovich Daria 1611.95
8 White Loss RUS Stoyanov Egor 1734.24
9 Black Loss RUS Popova Veronika 1588.98
10 White Loss RUS Bezukladichnii Dmitrii 1630.58