RUS Yusupmurzina Darya

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2386.70, Rank: 135

First game: 2014-01-05, Last game: 2021-07-16

Top rating: 2386.70 (2021-07-16)

Games: 549, Wins: 337, Draws: 35, Losses: 177

Gy1: 73, Gy2: 160, Gy5: 442

World Renju Youth Cup (online) G Group
Date 2021-07-16 Rating 2386.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Nitov Melissa 1847.60
2 White Win RUS Buslakova Darya 1899.85
3 White Win RUS Fokicheva Anna 2011.19
4 Black Win RUS Tolstoguzova Daria 2202.87
5 Black Win CHN Liu Shaoqi 2212.15
6 Black Win CHN Zhang-Gu Wenyu 2087.54
7 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2134.54
8 Black Win CHN Zhang Yunshu 2195.85
9 Black Win CHN Zhang Tianyu 1884.23
The 29th Russian Championship among Women
Date 2021-05-30 Rating 2381.91
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2133.05
2 Black Win RUS Shkarupa Maria 1767.79
3 Black Win RUS Salnikova Nonna 2097.96
4 White Draw RUS Metreveli Irina 2374.08
5 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2437.88
6 Black Win RUS Petrova Mariia 2023.13
7 Black Win RUS Linich Anastasia 1960.91
8 White Win RUS Sadova Taisia 2100.28
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2374.29
Round Color Result Opponent
G1 Black Win RUS Popova Maria 1681.42
G2 White Win RUS Karavaeva Maria 1803.36
G3 Black Win RUS Buslakova Darya 1864.39
G5 Black Win RUS Tolstoguzova Daria 2191.23
G6 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1689.54
G7 Black Win RUS Sonina Vladislava 1846.83
G8 Black Win RUS Fokicheva Anna 1992.79
G9 White Win RUS Petrova Mariia 2022.96
G10 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2132.71
G11 White Win RUS Churikova Daria 1858.43
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2372.56
Round Color Result Opponent
CG1 White Win RUS Popova Maria 1682.24
CG2 White Win RUS Fokicheva Anna 1991.22
CG3 White Win RUS Sidorov Mikhail 2122.99
CG4 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2107.69
CG5 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2132.54
CG6 Black Win RUS Fokichev Egor 1984.82
CG7 White Win RUS Prokopyev Andrei 1926.64
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2368.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Rumyantseva Ekaterina 2003.12
2 Black Win RUS Lisyutin Alexander 2207.02
3 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2477.03
4 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2193.10
5 Black Draw RUS Salnikov Pavel 2510.33
6 Black Loss RUS Smirnov Evgeny 2469.27
7 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2279.39
8 Black Loss RUS Kachaev Denis 2477.89
9 Black Win RUS Fokichev Egor 1978.45
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2366.06
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Nikolaev Mikhail 1631.19
1.2 Black Win RUS Nikolaev Mikhail 1631.19
2.1 White Win RUS Buslakova Anastasja 1919.34
2.2 White Win RUS Buslakova Anastasja 1919.34
3.1 Black Win RUS Shangina Alexandra 1917.10
3.2 Black Win RUS Shangina Alexandra 1917.10
4.1 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2132.80
4.2 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2132.80
4.3 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2132.80
5.1 White Win RUS Startsev Maksim 1966.62
5.2 White Win RUS Startsev Maksim 1966.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2361.61
Round Color Result Opponent
W1 White Draw RUS Savrasova Yulia 2436.04
W2 White Win RUS Popova Maria 1688.46
W3 Black Win RUS Yudina Polina 1781.28
W4 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1853.04
W5 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2128.47
W6 White Win RUS Yudina Maria 2154.95
W7 White Win RUS Matushkina Ksenia 2114.89
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2355.68
Round Color Result Opponent
2 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2117.58
3 Black Win RUS Sidorov Mikhail 2113.61
4 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1745.87
6 Black Win RUS Fokichev Egor 1967.77
7 White Loss FIN Saarenpää Samuli 2391.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2351.02
Round Color Result Opponent
G1 Black Win RUS Mamontova Svetlana 1522.24
G2 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2117.33
G3 Black Win RUS Fokicheva Anna 1987.02
G4 White Win RUS Buslakova Darya 1824.28
G5 White Win RUS Volskaya Darya 1879.54
G6 White Win RUS Popova Maria 1686.17
G7 Black Win RUS Volskaya Darya 1879.54
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 2345.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win MAC Chao Hou Lai 1553.37
2 White Win MAC Lee Chi Son 2011.40
3 Black Win MAC Lei Pui Ieong 1901.13
4 White Win RUS Pinsky Alexander 2265.44
5 Black Loss POL Żukowski Michał 2466.78
6 White Win RUS Karavaeva Maria 1826.53
7 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2643.35
World Renju Youth Cup, G Group
Date 2020-08-06 Rating 2330.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win CHN Zhang Xinyi 2285.01
2 Black Draw EST Nitov Melissa 1843.03
3 White Loss CHN Zhu Jiayi 2340.96
4 Black Win RUS Buslakova Darya 1798.15
5 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2142.45
6 Black Win RUS Fokicheva Anna 1980.41
7 White Loss CHN Wang Xingyu 2149.42
8 White Win RUS Karavaeva Maria 1825.08
9 White Win CHN Zhang Yunshu 2215.32
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2304.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shangina Alexandra 1897.03
2 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1951.26
3 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2130.48
4 White Win RUS Sidorov Mikhail 2058.03
5 White Win RUS Dyachkov Nikita 2137.23
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2572.18
7 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1957.26
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2302.98
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Dyachkov Nikita 2137.76
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 1987.28
4 Black Win RUS Naumov Egor 2013.24
5 White Win RUS Prokopyev Andrei 1957.89
6 White Win RUS Stoyanov Egor 2083.01
7 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1896.68
8 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2081.86
9 White Win RUS Matushkina Ksenia 2125.32
10 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2129.65
11 White Win RUS Stulova Veronika 2001.36
The 28th Russian Championship among Women
Date 2020-02-23 Rating 2300.78
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1941.49
2 White Loss RUS Metreveli Irina 2373.38
3 White Win RUS Makhina Alla 1674.16
4 Black Win RUS Linich Anastasia 1881.62
5 Black Win RUS Tolstoguzova Daria 2112.93
6 White Loss RUS Sadova Taisia 2166.20
7 Black Win RUS Stulova Kristina 2083.89
8 White Win RUS Shkarupa Maria 1783.60
Larix-2020
Date 2020-01-26 Rating 2298.82
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kinelovskiy Nikita 2144.93
2 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2445.48
3 Black Draw RUS Yudina Maria 2145.70
5 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1962.59
6 Black Loss RUS Golosov Viktor 2477.69
7 Black Draw RUS Fedorkin Oleg 2567.77
8 Black Win RUS Gorbachev Daniil 1823.99
9 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2616.25
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2299.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fokichev Egor 1887.89
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2113.57
3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2176.62
4 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2289.91
5 White Win RUS Metreveli Georgiy 2107.54
6 White Win RUS Lashko Kira 2287.48
7 White Win RUS Dyachkov Nikita 2142.22
Tallinn Open 2019 (and Estonian Gomoku Championship)
Date 2019-12-30 Rating 2298.70
Round Color Result Opponent
A2 Black Draw EST Oll Aivo 2652.22
A3 Black Loss EST Mesila Villem 2577.69
A4 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2511.25
A5 Black Loss SWE Karlsson Stefan 2500.62
A6 Black Loss EST Kolk Kuno 2287.26
A7 White Loss EST Lohmus Kristofer 2328.30
A8 White Win EST Lohmus Kristofer 2328.30
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2298.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Noskov Pavel 1866.71
2 White Win RUS Buslakova Anastasja 1847.75
3 Black Win RUS Stulova Veronika 2001.33
4 Black Draw RUS Matushkina Ksenia 2121.25
5 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2141.67
6 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2289.27
7 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1942.01
8 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2079.82
9 Black Draw RUS Burtsev Peter 2260.89
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2297.46
Round Color Result Opponent
3.1 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1937.46
3.2 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1937.46
4.1 White Win RUS Prokopyev Andrei 1968.76
4.2 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1968.76
F1 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2140.12
F2 White Win RUS Dyachkov Nikita 2140.12
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2295.43
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2098.59
2 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2506.14
3 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2166.51
4 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2287.18
5 Black Win RUS Makhin Matvei 1785.55
6 White Win RUS Sidorov Mikhail 2017.87
7 White Win RUS Buszkowski Ludwik 2033.12
8 Black Draw RUS Sadova Taisia 2170.70
9 White Win RUS Burtsev Peter 2243.58
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2293.50
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kulin Maxim 1766.91
2 White Win RUS Dyachkov Nikita 2139.40
3 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2073.55
4 White Win RUS Matushkina Ksenia 2114.03
5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2092.06
6 Black Win RUS Stulova Veronika 1992.91
7 White Win RUS Stoyanov Egor 2068.89
8 Black Loss RUS Naumov Egor 2010.53
9 White Win RUS Shangina Alexandra 1888.97
10 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1973.91
11 Black Win RUS Fokichev Egor 1864.95
Women World Championship
Date 2019-08-10 Rating 2285.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss CHN Wang Qingqing 2573.31
2 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1957.34
3 White Loss CHN Li Xiaoqing 2578.70
4 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2197.89
5 White Win EST Kollo Liisa Maria 1542.82
6 Black Win EST Kolk Mari 1807.92
7 White Win CHN Liu Xun 2373.09
8 White Loss RUS Metreveli Irina 2365.41
9 Black Loss CHN Wu Zhiqin 2461.54
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2282.74
Round Color Result Opponent
G1 Black Win RUS Galkina Veronika 1478.29
G3 Black Win RUS Sadova Taisia 2171.86
G4 White Win RUS Buslakova Darya 1740.80
G5 Black Win RUS Tolstoguzova Sofia 2199.50
G6 White Win EST Tammistu Mette Anete 1425.00
G7 White Win RUS Shkarupa Maria 1783.44
G8 White Win RUS Sonina Marina 1931.45
G9 Black Win EST Nitov Melissa 1773.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2280.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Potapov Maxim 1830.71
2 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1964.83
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2598.86
4 White Win RUS Naumov Egor 1998.85
5 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2296.92
6 White Draw RUS Stoyanov Kirill 2086.35
7 Black Loss RUS Sidorov Mikhail 1989.90
8 Black Win RUS Shangina Alexandra 1887.41
9 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1935.92
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2273.69
Round Color Result Opponent
G1 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2077.96
G2 White Draw RUS Tolstoguzova Sofia 2201.43
G3 Black Win RUS Shangina Alexandra 1878.60
G4 White Win RUS Sadova Taisia 2168.27
G6 Black Win RUS Fokicheva Anna 1849.33
G7 Black Win RUS Galkina Veronika 1479.06
G8 Black Loss RUS Stulova Veronika 2000.38
G9 White Win RUS Shkarupa Maria 1775.24
G10 Black Win RUS Buslakova Darya 1729.56
G11 White Win RUS Sonina Marina 1926.57
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 2270.95
Round Color Result Opponent
2 White Draw RUS Sadova Taisia 2165.74
3 White Win RUS Stulova Kristina 2101.24
4 White Draw RUS Metreveli Irina 2349.62
5 Black Draw RUS Tolstoguzova Sofia 2202.83
6 White Win RUS Kachaeva Ilona 1972.68
7 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2055.79
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2109.09
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2267.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2080.02
2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2081.31
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2584.57
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2145.22
5 White Win RUS Novikova Daria 1975.65
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2205.33
7 White Win RUS Shabanov Ruslan 2057.01
8 Black Win RUS Stulova Kristina 2105.36
9 White Win RUS Matushkina Ksenia 2068.51
10 Black Win RUS Stulova Veronika 1991.77
11 White Win RUS Stoyanov Egor 2001.54
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2263.24
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1778.62
2 White Draw RUS Yudina Maria 2135.77
3 White Win RUS Stoyanov Kirill 2076.80
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2061.54
5 Black Win RUS Oborina Anastasja 2291.90
6 White Win RUS Vostryakov Alexey 2163.08
7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2581.24
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2261.73
Round Color Result Opponent
A1 White Loss RUS Katsev Ilya 2340.34
A3 White Loss SWE Karlsson Stefan 2527.85
A4 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2328.28
A5 White Loss EST Purk Tauri 2334.95
A6 White Draw EST Piik Sander 2195.11
A7 White Win RUS Sadova Taisia 2158.54
A8 White Win EST Rahumagi Brenet 2254.49
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2255.54
Round Color Result Opponent
5.1 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1927.53
5.2 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1927.53
6.1 White Win RUS Stoyanov Kirill 2071.83
6.2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2071.83
7.1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2208.10
7.2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2208.10
8.1 Black Loss RUS Stulova Kristina 2114.36
8.2 White Win RUS Stulova Kristina 2114.36
8.3 White Win RUS Stulova Kristina 2114.36
9.1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2578.69
9.2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2578.69
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2247.69
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Nikonov Konstantin 2608.44
2 Black Win RUS Naumov Egor 1951.08
3 Black Win RUS Kinelovskiy Nikita 2065.23
4 Black Loss RUS Volkov Sergey 2312.20
5 Black Win RUS Taiblin Yuriy 2349.74
6 White Loss RUS Mikhailov Alexey 2403.14
7 Black Draw RUS Tolstoguzova Sofia 2203.14
8 Black Draw RUS Troitsky Vsevolod 1983.36
9 Black Draw RUS Salnikova Nonna 2189.73
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2237.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2064.27
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1988.56
3 White Win RUS Stoyanov Egor 1959.22
4 White Win RUS Novikova Daria 1967.37
5 White Draw RUS Fedotov Denis 2579.46
6 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2158.29
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2203.35
8 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2077.51
9 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2064.17
10 Black Win RUS Stulova Kristina 2123.22
11 White Win RUS Matushkina Ksenia 2069.32
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2216.74
Round Color Result Opponent
G1 White Draw EST Koni Kirke 2016.97
G2 White Loss RUS Sadova Taisia 2146.73
G3 Black Loss CHN Qiu Yujin 2330.64
G4 White Loss CHN Xu Xicheng 2278.36
G5 White Loss CHN Zheng Wenxin 2241.76
G6 White Win TUR Gurguc Melek Sofia 1425.55
G7 White Win TUR Zencir Pelin 1482.72
G8 White Win TUR Zencir Pelin 1482.72
G9 Black Draw EST Koni Kirke 2016.97
G10 White Win TUR Gurguc Melek Sofia 1425.55
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2213.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1703.11
2 Black Win RUS Kulin Maxim 1794.08
3 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2200.34
4 White Win RUS Stoyanov Kirill 2060.39
5 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2271.80
7 White Win RUS Matushkina Ksenia 2073.04
8 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2167.86
9 Black Draw RUS Semenov Oleg 2336.49
Karepa camp
Date 2018-07-12 Rating 2211.54
Round Color Result Opponent
A1 White Loss EST Hõbemägi Martin 2532.74
A2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2269.08
A3 Black Win EST Moor Karl-Mattias 2049.27
A4 Black Draw EST Karlsson Irene 2087.42
A5 White Loss EST Piik Sander 2212.42
A6 Black Draw RUS Metreveli Georgiy 2121.22
A7 White Win RUS Rumyantseva Ekaterina 1996.32
XIV Renju and Gomoku European Championship 2018
Date 2018-07-01 Rating 2209.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Balabhai Viktor 2403.31
2 Black Win RUS Kuleshov Mikhail 2146.40
4 White Draw EST Mesila Villem 2554.69
5 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2492.94
6 Black Win EST Moor Karl-Mattias 2046.18
7 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2535.45
8 Black Loss EST Piik Sander 2213.26
9 Black Win RUS Metreveli Maksim 2264.64
10 Black Loss RUS Makarov Pavel 2518.24
11 White Win EST Lääne Rauno 1948.23
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 2189.27
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Sonina Vladislava 1737.26
3 White Win RUS Tolstoguzova Daria 1986.87
4 White Win RUS Fokicheva Anna 1783.13
5 Black Win RUS Shevliakova Ekaterina 1630.08
6 Black Win RUS Shestakova Valeria 1761.73
7 White Win RUS Vostriakova Yulia 1665.12
8 Black Win RUS Yudina Polina 1591.42
9 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2058.95
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 2179.81
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Novikova Daria 1913.54
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2318.17
4 Black Draw RUS Salnikova Nonna 2180.74
5 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2081.97
6 White Win RUS Sonina Vladislava 1724.79
7 White Win RUS Stulova Kristina 2122.73
8 Black Loss RUS Lashko Kira 2374.22
9 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2183.44
10 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1950.65
11 White Win RUS Sadova Taisia 2125.53
13 White Win RUS Kachaeva Ilona 1981.11
14 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2057.35
15 White Win RUS Sonina Marina 1876.21
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2174.83
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Kristina 2120.51
2 White Win RUS Stoyanov Kirill 2047.18
3 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2126.99
4 Black Loss RUS Stulova Veronika 1977.65
5 Black Loss RUS Semenov Oleg 2351.81
6 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2335.62
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2377.61
9 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2198.01
10 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2211.44
11 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2114.30
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2173.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2127.86
3 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2060.12
4 Black Draw RUS Stoyanov Kirill 2046.87
5 Black Win RUS Stulova Veronika 1977.19
6 Black Win RUS Novikova Daria 1908.77
7 Black Win RUS Stoyanov Egor 1930.24
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2559.30
9 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2200.25
10 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2210.45
11 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2113.42
12 Black Win RUS Stulova Kristina 2119.99
13 White Win RUS Matushkina Ksenia 2086.66
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2166.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1661.86
2 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2204.91
3 Black Win RUS Kulin Maxim 1795.82
4 Black Win RUS Makhin Matvei 1796.92
5 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2202.83
6 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1787.79
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2183.74
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2160.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1650.66
2 Black Win RUS Kulin Maxim 1795.30
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2546.81
4 Black Win RUS Fokichev Egor 1820.07
5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1928.18
6 White Win RUS Sidorov Mikhail 1870.27
7 White Win RUS Naumov Egor 1918.13
8 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2200.37
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2156.72
Round Color Result Opponent
2,1 Black Win RUS Fokichev Egor 1817.19
2.2 Black Win RUS Fokichev Egor 1817.19
3.1 Black Win RUS Stoyanov Egor 1926.11
3.2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1926.11
4.1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2107.12
4.2 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2107.12
4.2 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2129.67
4.3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2107.12
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2152.85
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2558.19
2 White Win RUS Sidorov Mikhail 1865.19
3 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2378.13
4 Black Loss RUS Orlov Maxim 2226.21
5 White Win RUS Kachaeva Ilona 1971.07
7 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1892.16
8 Black Win RUS Rumyantseva Ekaterina 2000.18
9 White Win RUS Lisyutin Alexander 2202.66
World Championship WT
Date 2017-08-12 Rating 2131.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss TPE Sung Pei-Jung 2009.55
2 Black Loss TPE Chien Yung-Hsuan 2435.85
3 White Loss TPE Yang Hsiao-Yu 2014.02
4 Black Win TPE Ke Fang-Ying 2214.08
5 Black Loss CHN Liu Xun 2405.54
6 Black Loss RUS Metreveli Irina 2312.22
7 White Loss RUS Lashko Kira 2406.71
8 Black Loss CHN Wang Qingqing 2581.39
9 White Win CHN Wu Zhiqin 2450.35
11 White Loss TPE Lin Chiao-Ying 2297.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2128.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1886.77
3 Black Win RUS Stulova Veronika 1941.34
4 Black Loss RUS Semenov Oleg 2360.92
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2535.12
6 Black Win RUS Naumov Egor 1894.33
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2168.56
8 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2199.58
9 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2209.89
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2126.77
Round Color Result Opponent
A1 White Win EST Lohmus Kristofer 2260.28
A2 White Win EST Heidmets Mark 2042.30
A3 White Loss RUS Salnikov Pavel 2541.44
A4 Black Loss SWE Karlsson Stefan 2506.03
A5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2533.76
A6 White Win EST Raag Ardi 2006.51
A7 White Loss RUS Salnikova Nonna 2181.51
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2109.50
Round Color Result Opponent
DH1 White Win GRE Zilinskas Azuolas 1838.93
DH1 Black Win GRE Abovyan Ilias 1838.93
DH2 Black Win GRE Zefi Simona 1678.33
DH3 White Win GRE Panagasidis Kostantinos 1791.74
DH4 Black Win RUS Tolstoguzova Daria 1929.35
DH5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1898.52
DH6 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1879.86
DH7 Black Win RUS Gromov Ivan 1688.43
DH8 Black Win EST Moisto Mairon 1871.26
DH9 Black Win GRE Lufardaki Amalia 1475.33
H11 Black Win RUS Epifanova Alisa 1601.39
Youth Russian Championship, group H
Date 2017-03-30 Rating 2099.71
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Volkova Sofia 1843.86
2 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1626.53
3 White Loss RUS Tolstoguzova Daria 1920.21
4 Black Win RUS Artemova Veronika 1706.40
5 Black Win RUS Sonina Vladislava 1624.45
6 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2065.76
7 Black Win RUS Popova Maria 1553.76
8 Black Win RUS Shestakova Valeria 1768.27
9 Black Win RUS Shevliakova Ekaterina 1612.89
10 Black Win RUS Fokicheva Anna 1737.42
11 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1657.21
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2089.50
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Novichkova Viktoriia 1617.60
2 White Loss RUS Lashko Kira 2437.66
3 White Win RUS Prokopets Tatyana 2057.49
4 White Draw RUS Sonina Marina 1794.60
5 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1932.83
6 White Win RUS Matushkina Ksenia 2132.90
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2359.40
8 White Win RUS Stulova Kristina 2107.07
9 Black Win RUS Stulova Darya 2062.37
10 White Loss RUS Volkova Sofia 1843.09
11 Black Win RUS Novikova Daria 1891.31
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2068.47
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokichev Egor 1742.11
4 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2214.83
5 White Loss RUS Molotova Anastasja 1971.23
6 White Win RUS Stulova Veronika 1910.30
7 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1856.43
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2023.72
Round Color Result Opponent
D10 Black Win EST Pukk Martin 1559.07
D11 Black Win RUS Tolstoguzova Daria 1859.97
DH1 Black Draw RUS Sonina Marina 1771.28
DH2 White Win EST Ikla Markus 2086.70
DH3 White Win CHN Zhang Tianyi 2095.41
DH4 White Win RUS Stoyanov Egor 1841.98
DH6 Black Loss RUS Reznik Grigorii 1901.14
DH7 Black Draw EST Narva Jaan Oskar 1865.46
DH8 Black Win EST Murumaa Mathias 1784.94
DH9 White Loss CHN Lou Qiongwen 2106.62
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2018.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fokicheva Anna 1710.71
2 Black Draw RUS Kulin Maxim 1780.03
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2150.00
4 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1864.18
5 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1865.76
6 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1599.03
7 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1844.51
8 Black Win RUS Stoyanov Egor 1837.66
9 Black Win RUS Novikova Daria 1873.29
Karepa camp
Date 2016-07-18 Rating 2016.50
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss EST Taimla Tunnet 2688.05
A2 Black Win EST Piik Sander 2036.83
A3 White Loss SWE Karlsson Stefan 2492.01
A4 White Loss EST Raag Ardi 1987.55
A5 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2204.73
A6 Black Draw RUS Metreveli Maksim 2143.55
A7 White Loss EST Lillemaa Argo 2174.97
Youth Mind Sport Festival Renjutournament
Date 2016-07-09 Rating 2015.06
Round Color Result Opponent
A1 White Loss CHN Wang Qingqing 2567.24
A2 White Loss EST Olumets Erko 2106.03
A3 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2141.97
A5 White Loss EST Tiivel Tuuli 1968.13
Youth Russian Championship, group F
Date 2016-03-30 Rating 2008.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shangina Alexandra 1871.68
2 Black Win RUS Rastorgueva Ksenia 1634.48
3 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2027.09
4 White Win RUS Volkova Sofia 1851.56
5 White Win RUS Tolstoguzova Daria 1845.92
6 Black Win RUS Glibina Anna 1792.94
7 White Win RUS Popova Maria 1668.00
8 Black Win RUS Tolstoguzova Sofia 2079.07
9 White Loss RUS Sadova Taisia 2025.91
10 Black Win RUS Sonina Marina 1774.01
11 White Loss RUS Viatkina Maria 1857.56
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 1997.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1924.87
2 Black Loss RUS Kozlova Viktoriia 1955.45
3 White Win RUS Kuznetsov Artem 1788.82
4 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2199.09
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2068.88
6 Black Win RUS Novikova Daria 1868.89
7 White Win RUS Stulova Veronika 1850.43
8 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2075.71
9 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2068.92
10 White Win RUS Matushkina Ksenia 2113.29
11 White Loss RUS Stulova Darya 2065.94
12 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2122.07
13 White Loss RUS Stulova Kristina 2034.45
14 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2056.14
15 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2058.24
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1995.78
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kurdina Olga 2314.58
2 White Win RUS Dyachkov Nikita 2192.42
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2326.08
4 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2075.29
4 Black Win RUS Metreveli Maksim 2108.18
5 White Loss RUS Karpov Fyodor 2114.81
6 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2071.78
7 White Win RUS Stulova Kristina 2027.62
8 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2055.08
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1954.14
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Bezukladichnii Dmitrii 1630.58
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2029.20
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2215.45
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 2098.70
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2448.11
6 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2097.10
7 White Win RUS Kokachev Artem 1733.65
8 White Loss RUS Stulova Darya 2072.09
9 Black Win RUS Kulin Maxim 1757.87
10 Black Win RUS Makhina Alla 1818.25
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 1912.64
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sadova Taisia 1958.47
3 White Win RUS Tolstoguzova Sofia 2003.37
4 Black Loss RUS Popova Daria 1781.44
6 Black Win RUS Stulova Veronika 1779.72
8 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2086.90
9 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 1981.32
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1889.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Maurina Julia 1495.43
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2361.11
3 Black Loss RUS Stulova Kristina 1957.34
4 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1896.30
5 White Win RUS Tarabrina Elizaveta 1750.00
6 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2007.76
7 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 2008.70
8 Black Loss RUS Lapin Ivan 1845.55
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1862.87
Round Color Result Opponent
7 Black Win EST Pozderova Elina 1973.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1845.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2053.65
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2521.45
2 Black Loss RUS Pastuhov Ruslan 1713.37
3 Black Win RUS Shubin Andrei 1449.07
4 White Loss RUS Novikova Daria 1855.93
5 White Win RUS Prokopyev Andrei 1716.18
6 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1807.69
7 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1971.42
8 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 1911.85
9 White Win RUS Popova Polina 1762.71
10 White Loss RUS Popova Daria 1786.03
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1813.46
Round Color Result Opponent
3 White Loss RUS Vokhtomina Yulia 1505.40
4 White Loss RUS Grigoriev Roman 1960.68
5 White Loss RUS Pastuhov Ruslan 1706.14
6 Black Loss RUS Naumov Egor 1806.80
7 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1800.73
8 Black Win RUS Stulova Veronika 1678.62