RUS Kulin Maxim

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1611.73, Rank: 748

First game: 2014-01-05, Last game: 2020-03-15

Top rating: 1716.32 (2017-01-05)

Games: 149, Wins: 54, Draws: 2, Losses: 93

Gy1: 33, Gy2: 61, Gy5: 115

Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1611.73
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Porohina Ekaterina 1957.40
3 White Loss RUS Shabanov Ivan 1501.41
5 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1870.12
6 White Loss RUS Semenov Andrei 1540.52
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1619.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2096.24
2 Black Win RUS Shabanov Ivan 1498.35
3 White Loss RUS Stulova Veronika 1907.01
4 Black Win RUS Stulova Alisa 1455.66
5 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1937.76
6 Black Win RUS Startsev Masksim 1651.66
7 White Loss RUS Sidorov Mikhail 1873.86
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1621.36
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Barinov Rendom 1648.65
2 White Win RUS Novichkova Viktoriia 1463.23
3 White Loss RUS Sidorov Mikhail 1871.90
4 White Win RUS Popova Maria 1447.91
5 White Loss RUS Yudina Polina 1522.70
6 White Win RUS Stulova Alisa 1457.08
7 Black Loss RUS Volskaya Darya 1610.83
8 Black Loss RUS Noskov Pavel 1665.96
9 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1472.59
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1625.19
Round Color Result Opponent
2.1 White Loss RUS Fokichev Egor 1712.21
2.2 Black Loss RUS Fokichev Egor 1712.21
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1634.38
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2206.48
2 White Loss RUS Stoyanov Egor 1957.44
3 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2057.65
4 Black Win RUS Naumov Egor 1894.56
5 White Loss RUS Porohina Ekaterina 1966.08
6 White Win RUS Shangina Alexandra 1759.76
7 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2021.89
8 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1883.71
9 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2005.93
10 Black Win RUS Fokichev Egor 1707.72
11 White Loss RUS Stulova Veronika 1898.36
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1647.45
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Kristina 2018.50
3 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1874.34
4 Black Loss RUS Stulova Veronika 1902.83
5 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1647.48
6 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2003.58
7 White Win RUS Buslakova Darya 1561.50
8 Black Win RUS Fokicheva Anna 1691.74
9 Black Loss RUS Shabanov Ivan 1510.92
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1666.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semyonov Oleg 2314.88
2 Black Win RUS Pavlovskiy Egor 1393.71
3 White Loss RUS Stoyanov Egor 1904.63
4 White Loss RUS Makarova Daria 1623.20
5 White Win RUS Buslakova Anastasja 1588.57
6 White Loss RUS Stulova Alisa 1488.82
7 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2000.88
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1673.93
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win RUS Makarova Daria 1616.92
3.2 Black Loss RUS Makarova Daria 1616.92
3.3 Black Win RUS Makarova Daria 1616.92
4.1 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1779.75
4.2 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1779.75
5.1 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1997.08
5.2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1997.08
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1687.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mikryukov Sergey 1431.61
2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2155.62
3 Black Win RUS Makarova Daria 1593.75
4 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2058.73
5 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1430.15
6 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2001.07
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1700.60
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Makhin Matvei 1713.49
2 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2009.69
3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2108.46
4 White Win RUS Tsehanovich Daria 1559.87
5 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2148.38
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1701.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1373.84
2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2102.94
3 Black Win RUS Kulina Daria 1542.11
4 White Win RUS Stulova Veronika 1895.11
5 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1737.71
6 White Loss RUS Stulova Kristina 2056.16
7 White Loss RUS Potapov Maxim 1767.93
8 White Loss RUS Tsehanovich Valeria 1814.35
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1700.80
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss RUS Bykova Ylia 1325.58
1.2 Black Win RUS Bykova Ylia 1325.58
1.3 White Win RUS Bykova Ylia 1325.58
2.1 White Loss RUS Porohina Ekaterina 1989.16
2.2 White Loss RUS Porohina Ekaterina 1989.16
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1716.32
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Metreveli Maksim 2149.51
2 Black Win RUS Makarova Daria 1567.64
3 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1984.13
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1711.45
Round Color Result Opponent
2 White Draw RUS Yusupmurzina Darya 1968.07
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2173.90
4 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1886.58
5 White Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1651.27
6 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1726.32
7 Black Loss RUS Sokolov Mikhail 1697.94
8 White Win RUS Fokicheva Anna 1622.08
9 White Win RUS Serebryannikova Darya 1759.26
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 1703.44
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2032.00
2 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2078.47
3 Black Win RUS Popova Daria 1693.71
4 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1742.62
5 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2068.68
6 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1907.42
8 Black Loss RUS Pastuhov Ruslan 1690.73
9 Black Loss RUS Lapin Ivan 1823.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1706.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2025.32
2 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2076.90
3 White Loss RUS Molotova Anastasja 1964.48
4 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1804.63
5 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1726.38
6 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1738.04
7 White Loss RUS Novikova Daria 1819.90
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1702.69
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stulova Darya 2033.11
2 White Win RUS Yusupmurzin Konstantin 1639.71
3 Black Loss RUS Novikova Daria 1824.87
4 White Loss RUS Kuzmina Alexandra 1870.71
5 White Win RUS Popova Veronika 1523.91
6 White Loss RUS Stulova Kristina 1934.85
7 Black Win RUS Bezukladichnii Dmitrii 1582.24
8 White Win RUS Naumov Egor 1785.53
9 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 1907.88
10 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1734.32
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 1700.14
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1976.52
6 Black Win RUS Sokolov Mikhail 1625.00
7 Black Win RUS Molodtsov Kirill 1791.52
8 Black Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2045.96
9 White Loss RUS Nikolaev Nikita 2059.46
11 White Loss RUS Nebolsin Aleksei 2029.35
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1695.45
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2002.93
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2402.43
3 White Win RUS Shangina Alexandra 1768.42
4 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1841.50
4 White Loss RUS Kuzmina Alexandra 1841.50
5 White Win RUS Bykova Anastasya 1556.03
6 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1935.94
7 White Loss RUS Musaev Vladislav 1624.45
8 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1723.31
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1698.27
Round Color Result Opponent
1 White Loss EST Kolk Kuno 2168.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1700.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2012.17
2 White Win RUS Prokopyev Andrei 1667.86
3 White Win RUS Novozhilova Polina 1768.82
4 White Loss RUS Stulova Darya 2033.08
5 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1725.04
6 Black Loss RUS Popova Polina 1648.75
7 White Loss RUS Porohina Ekaterina 1858.81
8 Black Win RUS Viatkina Maria 1750.54
9 White Draw RUS Piruakov Artem 1600.17
10 Black Win RUS Shabanov Ivan 1574.65
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1702.63
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Kristina 1849.75
2 Black Loss RUS Porohina Ekaterina 1826.46
3 Black Win RUS Pastuhov Ruslan 1668.47
4 Black Win RUS Shabanov Ivan 1593.32
5 White Loss RUS Dyachkov Nikita 1986.59
6 Black Loss RUS Novikova Daria 1821.96
7 White Loss RUS Sarhadov Andrey 1790.32
8 White Win RUS Vohtomina Yulia 1610.90