RUS Lapin Ivan

Place: Konosha, Russia

Rating: 1867.52, Rank: 616

First game: 2013-07-28, Last game: 2019-06-24

Top rating: 1880.60 (2018-03-30)

Games: 192, Wins: 61, Draws: 10, Losses: 121

Gy1: 0, Gy2: 17, Gy5: 79

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1867.52
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2581.56
2 Black Win RUS Makhin Matvei 1758.92
3 White Win RUS Fokicheva Anna 1823.93
4 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1893.23
5 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2061.34
6 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1626.96
8 Black Loss RUS Stulova Kristina 2065.83
9 White Win RUS Vostriakova Yulia 1691.18
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1865.71
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2267.23
AB2 Black Win RUS Kovalyov Mikhail 1520.18
AB3 White Draw RUS Semyonov Oleg 2310.83
AB4 Black Draw RUS Nogovitsin Alexander 1905.06
AB5 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2168.69
AB6 Black Win RUS Potapov Maxim 1800.62
AB7 Black Loss RUS Troitsky Vsevolod 1979.01
AB8 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2055.08
AB9 White Loss RUS Vaneev Maxim 1808.77
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1866.76
Round Color Result Opponent
4.1 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1890.85
5.2 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1890.85
5.3 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1890.85
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1871.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Pavlovskiy Egor 1512.69
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2146.09
3 Black Loss RUS Noskov Pavel 1741.31
4 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1738.57
5 White Draw RUS Makhin Matvei 1774.74
6 White Win RUS Geletyuk Konstantin 1620.06
7 White Loss RUS Lashko Kira 2321.14
8 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2031.55
9 Black Win RUS Shabanov Ivan 1623.59
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1880.60
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Mukhanov Semen 1608.40
B2 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2164.48
B3 White Win RUS Makhin Matvei 1762.93
B4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2183.29
B5 Black Win RUS Reznik Grigorii 1845.53
B6 Black Win RUS Gromov Danila 2064.90
B7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2551.89
B8 White Draw RUS Bykov Dmitrii 1784.09
B9 White Draw RUS Orlov Maxim 2246.52
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1876.07
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Noskov Pavel 1693.98
2 Black Win RUS Bezrukov Timofei 1689.56
3 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2106.69
4 White Win RUS Fokicheva Anna 1729.10
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2529.61
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 1853.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Glibin Aleksey 2062.72
2 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2141.36
4 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2540.92
5 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2134.91
6 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1877.61
7 Black Loss RUS Orlov Maxim 2124.23
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2509.96
9 White Loss RUS Postnikov Fedor 2041.82
10 White Loss RUS Fedotov Denis 2507.97
11 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2073.31
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 1848.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2309.33
2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2153.86
4 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2283.27
5 White Loss RUS Buszkowski Ludwik 2083.99
6 Black Loss RUS Postnikov Fedor 2035.66
7 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2136.15
8 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1983.31
9 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2061.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1856.50
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1413.72
2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2128.61
3 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1751.77
4 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1930.64
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2323.46
6 Black Loss RUS Stulova Darya 2048.34
7 Black Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1692.00
8 White Win RUS Novikova Daria 1851.95
9 Black Win RUS Naumov Egor 1832.00
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 1858.65
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2100.26
2 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1876.04
3 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2117.12
4 White Win RUS Kokachev Artem 1712.83
5 White Draw RUS Stoyanov Kirill 2039.47
6 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2113.31
7 White Win RUS Orlov Maxim 2047.45
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2496.61
9 White Loss RUS Postnikov Fedor 2027.25
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 1857.45
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kuznetsov Artem 1775.94
2 White Loss RUS Karpov Fyodor 2108.06
3 White Win RUS Stulova Darya 2049.37
4 Black Loss RUS Pastuhov Ruslan 1723.53
5 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2100.57
6 White Win RUS Popova Daria 1729.11
7 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2113.63
8 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2039.50
9 White Win RUS Kulin Maxim 1739.66
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 1853.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Filinov Vladimir 2415.46
3 White Loss EST Holtsman Kris 1994.25
5 White Win EST Raag Ardi 1955.03
7 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2177.67
8 White Loss RUS Salnikov Pavel 2569.19
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 1847.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2375.89
2 White Draw RUS Ponezhin Gennady 2108.37
3 White Loss RUS Semyonov Oleg 2299.59
4 White Loss RUS Katsev Ilya 2243.89
5 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2078.49
6 White Draw RUS Rumyantseva Ekaterina 1996.71
7 White Loss RUS Salnikova Nonna 2193.00
8 White Loss RUS Kuleshov Mikhail 2142.30
9 White Loss RUS Lisyutin Alexander 2139.91
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 1842.78
Round Color Result Opponent
1 White Loss JPN Miyagawa Junzo 2168.53
2 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 2004.79
3 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2383.16
4 White Loss MAC Sun In 2362.79
5 Black Loss RUS Buszkowski Ludwik 2042.82
7 White Win RUS Khramov Aleksey 1726.86
8 White Loss RUS Karpov Fyodor 2073.45
9 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1734.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1842.03
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2511.88
2 Black Win RUS Shabanov Ivan 1606.45
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2078.21
4 Black Win RUS Kulina Daria 1586.87
5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2013.12
6 Black Win RUS Makhina Alla 1806.97
7 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2080.27
8 Black Loss RUS Stulova Kristina 1965.70
9 Black Loss RUS Kokachev Artem 1718.11
10 Black Win RUS Pastuhov Ruslan 1709.26
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 1833.37
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2168.72
3 White Loss RUS Karpov Fyodor 2068.76
4 White Loss RUS Shlyundikov Alexander 1937.50
5 White Win RUS Utkin Dmitryi 1745.23
6 White Win RUS Kuznetsov Artem 1750.20
7 White Loss RUS Semyonov Oleg 2278.12
8 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1999.59
9 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2036.32
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1830.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Karpov Fyodor 2070.48
2 White Win RUS Piruakov Artem 1641.12
3 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2094.12
4 White Win RUS Sokolov Mikhail 1651.27
5 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2055.85
6 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1708.41
7 White Loss RUS Molotova Anastasja 2008.74
8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 1872.83
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 1817.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2361.22
2 Black Loss RUS Glibin Aleksey 2040.06
3 White Draw RUS Stoyanov Kirill 1976.09
4 Black Loss RUS Postnikov Fedor 2005.08
5 Black Loss RUS Suhanov Arkadyi 1888.75
6 White Draw RUS Knyazeva Ekaterina 1796.06
7 White Loss RUS Glibina Ekaterina 1929.03
8 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2061.41
9 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2111.76
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 1806.86
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2395.53
B2 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2103.83
B3 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2081.28
B4 White Loss EST Kolk Kuno 2197.12
B5 White Loss RUS Suhanov Arkadyi 1883.99
B6 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2103.89
B7 White Win EST Holtsman Kris 1959.15
B8 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2092.34
B8 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2092.34
B9 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2133.19
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 1806.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1790.45
2 White Loss EST Reinik Liise-Marie 2018.09
3 Black Win EST Murumaa Mathias 1627.68
5 White Loss EST Heidmets Mark 2025.14
6 White Loss RUS Popova Daria 1771.39
7 Black Win EST Berg Brigite-Christine 1730.52
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 1806.11
Round Color Result Opponent
1 White Loss EST Tiivel Tuuli 1944.62
2 White Win EST Murumaa Mathias 1627.47
3 White Loss EST Holtsman Kris 1960.26
4 White Loss EST Ikla Markus 2046.79
5 Black Win EST Parjasaar Elerin 1763.99
6 White Win EST Örd Laura 1663.03
7 White Loss EST Tiivel Siim 1884.07
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1807.91
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2188.07
3 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 1953.34
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 1968.15
5 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1993.86
6 White Loss RUS Glibin Aleksey 2020.48
7 White Loss RUS Suhanov Arkadyi 1888.67
8 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2117.75
9 White Loss RUS Karpov Fyodor 2083.28
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1809.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2049.54
2 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1999.54
3 White Win RUS Yusupmurzin Danila 1949.33
4 White Loss RUS Karpov Fyodor 2083.27
5 White Win RUS Shilov Nikita 1732.88
6 White Loss RUS Stulova Kristina 1902.43
7 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2025.81
8 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1724.38
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1806.52
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Grigoriev Roman 1938.81
3 Black Win RUS Sokovoi Oleg 1632.65
4 White Win RUS Utkin Dmitryi 1715.01
5 White Loss RUS Stulova Darya 2027.98
6 Black Loss RUS Kinozerov Kirill 1904.48
7 White Win RUS Novikova Daria 1820.57
8 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1943.18
9 White Loss RUS Stulova Kristina 1884.87