RUS Stulova Veronika

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1981.25, Rank: 558

First game: 2013-07-28, Last game: 2021-07-16

Top rating: 2001.95 (2020-01-04)

Games: 293, Wins: 121, Draws: 15, Losses: 157

Gy1: 11, Gy2: 54, Gy5: 208

World Renju Youth Cup (online) EF Group
Date 2021-07-16 Rating 1981.25
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Shangina Alexandra 1920.21
2 White Loss CHN Cao Xueyu 2162.38
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1984.27
Round Color Result Opponent
BF1 Black Loss RUS Semenov Andrei 1717.36
BF2 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1738.51
BF3 Black Win RUS Piruakov Artem 1617.37
BF4 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2108.51
BF5 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2117.61
BF6 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1991.07
BF8 White Win RUS Shangina Alexandra 1913.65
BF9 White Win RUS Kulin Maxim 1801.12
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1987.68
Round Color Result Opponent
White Loss RUS Matushkina Ksenia 2120.56
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 1992.31
Round Color Result Opponent
2 Black Loss CHN Huang Xiangning 2229.59
3 White Win RUS Novikova Daria 1956.90
4 Black Loss RUS Stulova Kristina 2085.10
5 Black Win RUS Shangina Alexandra 1910.49
6 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1976.50
7 Black Loss CHN Cao Xueyu 2171.78
8 White Loss CHN Liu Xun 2351.22
9 White Loss RUS Stulova Darya 1999.80
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2000.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1727.20
2 Black Win RUS Fokichev Egor 1905.01
3 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2137.23
4 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1951.26
5 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2083.93
6 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1938.32
7 Black Draw RUS Sidorov Mikhail 2058.03
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2001.36
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2137.76
2 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1987.28
3 White Win RUS Naumov Egor 2013.24
4 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1957.89
5 Black Win RUS Stoyanov Egor 2083.01
6 Black Win RUS Shangina Alexandra 1896.68
7 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2081.86
8 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2125.32
9 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2129.65
11 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2302.98
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2001.95
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Popova Maria 1653.74
2 Black Loss RUS Stulova Kristina 2089.77
3 Black Win RUS Kulin Maxim 1761.88
4 Black Loss RUS Semenov Oleg 2246.73
5 Black Win RUS Makhin Matvei 1781.96
6 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2176.62
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2287.48
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2001.33
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Semenov Andrei 1695.61
2 White Win RUS Vostriakova Yulia 1741.16
3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2298.32
4 White Win RUS Startsev Maksim 1873.74
5 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2121.25
6 White Win RUS Shangina Alexandra 1893.65
7 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1847.75
8 White Win RUS Metreveli Maksim 2289.27
9 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2141.67
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1997.15
Round Color Result Opponent
3.1 White Loss RUS Naumov Egor 2013.66
3.2 White Loss RUS Naumov Egor 2013.66
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1992.91
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2068.89
2 White Loss RUS Naumov Egor 2010.53
3 White Win RUS Shangina Alexandra 1888.97
4 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1973.91
5 White Win RUS Fokichev Egor 1864.95
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2293.50
7 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2139.40
8 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2073.55
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2114.03
10 White Draw RUS Stoyanov Kirill 2092.06
11 Black Win RUS Kulin Maxim 1766.91
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1994.74
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Makhin Matvei 1795.97
2 White Loss RUS Stulova Kristina 2094.58
3 White Loss RUS Sidorov Mikhail 1989.90
4 White Win RUS Kulin Maxim 1768.88
5 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2086.35
6 White Win RUS Potapov Maxim 1830.71
7 White Loss RUS Naumov Egor 1998.85
8 White Win RUS Geletyuk Konstantin 1673.39
9 Black Win RUS Makarova Daria 1767.86
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2000.38
Round Color Result Opponent
G1 White Win RUS Shkarupa Maria 1775.24
G2 Black Win RUS Buslakova Darya 1729.56
G3 Black Win RUS Sonina Marina 1926.57
G4 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2077.96
G5 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2201.43
G6 Black Draw RUS Shangina Alexandra 1878.60
G7 Black Win RUS Sadova Taisia 2168.27
G8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2273.69
G9 White Win RUS Fokicheva Anna 1849.33
G10 Black Win RUS Galkina Veronika 1479.06
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 1991.77
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2057.01
2 Black Loss RUS Stulova Kristina 2105.36
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2068.51
4 White Win RUS Novikova Daria 1975.65
5 White Loss RUS Stoyanov Egor 2001.54
6 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2080.02
7 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2081.31
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2584.57
9 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2145.22
10 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2267.59
11 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2205.33
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1992.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Noskov Pavel 1808.33
2 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1639.70
3 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1929.97
4 White Loss RUS Novikova Daria 1977.03
5 White Draw RUS Yudina Maria 2135.77
6 White Win RUS Naumov Egor 1964.30
7 White Draw RUS Stulova Kristina 2107.55
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1994.45
Round Color Result Opponent
5.1 Black Win RUS Viatkina Maria 1867.36
5.2 Black Win RUS Viatkina Maria 1867.36
6.1 White Win RUS Shabanov Ruslan 2065.64
6.2 White Win RUS Shabanov Ruslan 2065.64
7.1 White Draw RUS Stulova Kristina 2114.36
7.2 White Loss RUS Stulova Kristina 2114.36
7.3 Black Draw RUS Stulova Kristina 2114.36
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 1988.56
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shabanov Ruslan 2077.51
2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2237.68
3 White Win RUS Stulova Kristina 2123.22
4 Black Draw RUS Matushkina Ksenia 2069.32
5 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2064.27
6 White Draw RUS Porokhina Ekaterina 2064.17
7 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1959.22
8 White Loss RUS Novikova Daria 1967.37
9 White Draw RUS Fedotov Denis 2579.46
10 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2158.29
11 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2203.35
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1982.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Startsev Maksim 1771.88
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2581.22
3 Black Win RUS Fokicheva Anna 1802.21
4 White Loss RUS Shangina Alexandra 1861.42
5 Black Win RUS Sidorov Mikhail 1906.89
6 White Win RUS Naumov Egor 1938.04
7 Black Draw RUS Stoyanov Egor 1950.39
8 White Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1794.78
9 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2060.39
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1977.72
Round Color Result Opponent
E1 White Win RUS Popova Maria 1661.00
E2 White Loss RUS Shangina Alexandra 1851.21
E3 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2125.04
E4 White Win RUS Shkarupa Maria 1779.63
E5 White Loss RUS Stulova Kristina 2127.91
E6 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2084.61
E7 White Loss RUS Knyazeva Ekaterina 1954.01
E8 Black Win RUS Kazanina Daria 1703.80
E10 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1738.79
E11 White Win RUS Sadova Taisia 2130.47
E12 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2184.75
E13 White Loss RUS Sonina Marina 1883.63
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 1977.65
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2560.35
2 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2126.99
3 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2198.01
4 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2174.83
5 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2211.44
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2351.81
7 White Win RUS Shabanov Ruslan 2114.30
8 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2335.62
9 White Loss RUS Stulova Kristina 2120.51
10 White Loss RUS Lashko Kira 2377.61
11 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2047.18
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 1977.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2113.42
2 White Win RUS Stulova Kristina 2119.99
3 White Win RUS Matushkina Ksenia 2086.66
4 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2127.86
5 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2173.28
6 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2060.12
7 White Win RUS Stoyanov Kirill 2046.87
9 White Loss RUS Novikova Daria 1908.77
10 White Win RUS Stoyanov Egor 1930.24
11 White Loss RUS Fedotov Denis 2559.30
12 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2200.25
13 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2210.45
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1971.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Noskov Pavel 1738.71
2 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2202.83
3 Black Win RUS Fokicheva Anna 1767.28
4 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2204.91
5 White Loss RUS Bykov Dmitrii 1816.33
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2110.11
7 White Win RUS Ivanov Andrei 1579.25
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1967.34
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Startsev Artem 1645.74
2 White Win RUS Fokicheva Anna 1764.62
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2094.87
4 Black Loss RUS Kulin Maxim 1795.30
5 White Win RUS Potapov Maxim 1847.21
6 Black Win RUS Bezrukov Timofei 1716.69
7 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2108.04
8 White Win RUS Fokichev Egor 1820.07
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1964.32
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1721.29
2.2 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1721.29
3.1 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2097.74
3.2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2097.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1941.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1636.81
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2518.58
3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2128.77
4 Black Win RUS Popova Daria 1794.22
5 Black Win RUS Fokichev Egor 1790.48
8 Black Loss RUS Stulova Darya 2053.32
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2115.68
Youth Russian Championship, group G
Date 2017-03-30 Rating 1920.69
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Pirozhnikova Alisa 1720.00
2 White Loss RUS Sadova Taisia 2110.27
3 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2105.94
4 Black Win RUS Popova Maria 1666.33
5 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2165.33
6 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1883.36
7 Black Win RUS Glibina Anna 1787.88
8 Black Draw RUS Kazanina Daria 1720.39
9 Black Win RUS Sonina Marina 1800.46
10 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2128.64
11 Black Loss RUS Knyazeva Ekaterina 1934.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1910.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2356.53
2 Black Win RUS Fokichev Egor 1742.11
3 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2033.54
4 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2059.27
5 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2040.15
6 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2068.47
7 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1823.55
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1886.40
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Agarkov Dmitrii 1647.57
2 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1949.51
3 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1797.55
4 White Win RUS Stulova Darya 2068.20
5 White Loss RUS Karpov Fyodor 2147.82
6 White Loss RUS Metreveli Maksim 2145.92
7 White Win RUS Stoyanova Anastasiya 1769.23
8 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2057.92
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 1850.43
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2199.09
2 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2122.07
3 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2068.88
4 White Win RUS Stulova Kristina 2034.45
5 White Loss RUS Novikova Daria 1868.89
6 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2056.14
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 1997.71
8 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2058.24
9 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2075.71
10 White Win RUS Kuzmina Alexandra 1924.87
11 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2068.92
12 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1955.45
13 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2113.29
14 White Win RUS Kuznetsov Artem 1788.82
15 White Loss RUS Stulova Darya 2065.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1848.20
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2317.56
2 White Win RUS Stoyanov Egor 1760.20
3 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2067.83
4 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1788.20
5 White Win RUS Stulova Kristina 2027.62
6 Black Win RUS Metreveli Maksim 2108.18
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2071.78
8 White Loss RUS Romanov Sergey 2118.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1810.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2310.10
2 Black Win RUS Popova Veronika 1588.98
3 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2134.34
4 White Win RUS Vasilieva Ekaterina 1532.93
5 Black Loss RUS Utkin Dmitryi 1758.15
6 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1833.35
7 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 1998.67
8 White Win RUS Vostriakova Yulia 1569.29
9 White Win RUS Grigoriev Roman 1945.03
10 White Loss RUS Novikova Daria 1870.22
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 1779.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2086.90
2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 1981.32
5 White Loss RUS Sadova Taisia 1958.47
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 1912.64
7 White Win RUS Tolstoguzova Sofia 2003.37
8 Black Loss RUS Popova Daria 1781.44
11 White Loss RUS Kuzmina Alexandra 1896.60
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1764.92
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2205.78
2 Black Win RUS Musaev Vladislav 1671.14
3 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2088.16
4 Black Win RUS Kokachev Artem 1716.94
5 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 2008.70
5 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 2008.70
6 Black Loss RUS Kuznetsov Artem 1768.90
7 Black Win RUS Ustinova Milana 1603.60
8 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1813.79
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1739.38
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2144.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1725.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2351.37
2 Black Loss RUS Viatkina Maria 1802.15
3 Black Loss RUS Popova Daria 1786.03
4 White Win RUS Shubin Andrei 1449.07
5 Black Win RUS Ustinova Milana 1602.81
5 White Win RUS Prokopyev Andrei 1716.18
6 White Win RUS Prokopyev Andrei 1716.18
7 Black Loss RUS Korolyova Natalya 1693.74
8 Black Win RUS Novozhilova Polina 1787.57
10 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 1911.85
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1678.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1969.45
2 White Loss RUS Popova Daria 1772.07
3 Black Loss RUS Kuznetsov Artem 1764.08
4 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1800.73
5 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1816.24
6 White Loss RUS Piruakov Artem 1653.61
7 Black Loss RUS Shabanov Ivan 1644.17
8 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 1813.46
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1661.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1742.37
2 Black Loss RUS Pastuhov Ruslan 1706.77
3 White Loss RUS Popova Daria 1756.54
4 Black Loss RUS Sarhadov Andrey 1825.58
5 White Loss RUS Naumov Egor 1800.95
6 White Loss RUS Sheina Elizaveta 1654.45
7 Black Win RUS Vokhtomina Yulia 1504.26
8 Black Loss RUS Shabanov Ivan 1660.37
9 Black Loss RUS Piruakov Artem 1667.96