RUS Naumov Egor

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1992.31, Rank: 498

First game: 2013-07-28, Last game: 2021-02-07

Top rating: 1992.31 (2021-02-07)

Games: 245, Wins: 113, Draws: 7, Losses: 125

Gy1: 22, Gy2: 85, Gy5: 161

Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1992.31
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Kulin Maxim 1625.46
1.2 Black Win RUS Kulin Maxim 1625.46
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1990.85
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Kulin Maxim 1627.22
B2 Black Win RUS Semenov Andrei 1711.26
B3 White Loss RUS Makhin Matvei 1727.06
B4 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1612.89
B5 White Win RUS Metreveli Maksim 2214.15
B6 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2142.95
B7 White Win RUS Dyachkov Nikita 2061.55
B8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2075.22
B9 White Loss RUS Shabanov Ivan 1650.47
B10 White Loss RUS Bykov Dmitrii 1730.56
B11 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1917.92
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 1989.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Metreveli Maksim 2225.51
2 Black Loss EST Kolk Kuno 2275.76
3 Black Loss GRE Pestov Arseni 2092.88
4 Black Loss TUR Kaan Aslan ─░brahim 2056.78
5 White Win EST Lillemaa Argo 2048.62
6 White Win RUS Savvateev Mikhail 1981.29
7 White Win RUS Dyachkov Nikita 2073.22
8 Black Loss RUS Troitsky Vsevolod 2032.13
9 White Win MAC Chan Kam Chio 1958.27
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 1969.64
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2097.84
2 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2087.51
3 Black Loss RUS Stulova Veronika 1964.40
4 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2248.58
5 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2092.34
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1942.82
8 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1923.19
9 White Loss RUS Stoyanov Egor 2045.03
10 Black Win RUS Shangina Alexandra 1845.47
11 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2034.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1971.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Nikolaev Mikhail 1505.47
2 Black Loss RUS Yudina Maria 2098.02
3 White Win RUS Mikryukov Sergey 1703.25
4 White Win RUS Stoyanov Egor 2039.06
5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2277.97
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1956.33
7 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2072.17
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1971.88
Round Color Result Opponent
1.1 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1620.45
1.2 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1620.45
2.1 White Win RUS Vostriakova Yulia 1690.88
2.2 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1690.88
3.1 Black Win RUS Stulova Veronika 1959.66
3.2 Black Win RUS Stulova Veronika 1959.66
4.1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2098.15
4.2 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2098.15
4.3 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2098.15
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 1969.80
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2281.38
3 White Loss RUS Arzybov Vladislav 1964.88
4 Black Loss RUS Troitsky Vsevolod 2006.01
5 White Loss RUS Kondakov Ilya 1978.94
6 Black Loss RUS Gorbachev Daniil 1792.72
7 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1886.70
8 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1932.40
9 Black Draw RUS Sidorov Mikhail 1964.02
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1969.70
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Stoyanov Kirill 2052.82
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1955.63
3 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2031.68
4 White Loss RUS Kulin Maxim 1683.59
5 Black Win RUS Shangina Alexandra 1841.19
6 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1939.35
7 Black Win RUS Fokichev Egor 1803.55
8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2252.04
9 White Win RUS Dyachkov Nikita 2098.87
10 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2032.30
11 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2083.33
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1960.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1626.96
2 White Loss RUS Metreveli Maksim 2264.48
3 White Win RUS Buslakova Darya 1658.62
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2244.41
5 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1931.04
6 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1732.01
7 Black Win RUS Stulova Veronika 1958.68
8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2050.16
9 White Win RUS Shabanov Ruslan 2000.97
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1944.01
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2106.08
AB2 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2168.69
AB3 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2055.08
AB4 White Loss RUS Semyonov Oleg 2310.83
AB5 Black Loss RUS Arzybov Vladislav 1957.30
AB6 Black Win RUS Kovalyov Mikhail 1520.18
AB7 White Loss RUS Kinelovskiy Nikita 2062.18
AB8 Black Win RUS Vaneev Maxim 1808.77
AB9 White Win RUS Potapov Maxim 1800.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1928.62
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shabanov Ruslan 2029.00
2 Black Draw RUS Stoyanov Kirill 2044.48
3 Black Loss RUS Yudina Maria 2094.45
4 White Loss RUS Prokopyev Andrei 1900.56
5 White Win RUS Fokichev Egor 1813.75
6 Black Loss RUS Stulova Veronika 1959.66
7 White Win RUS Bykov Dmitrii 1754.22
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1921.67
Round Color Result Opponent
3.1 White Loss RUS Buslakova Anastasja 1687.80
3.2 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1687.80
3.3 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1687.80
4.1 White Win RUS Prokopyev Andrei 1895.20
4.2 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1895.20
4.3 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1895.20
5.1 Black Loss RUS Stulova Kristina 2086.59
5.2 Black Win RUS Stulova Kristina 2086.59
5.3 Black Loss RUS Stulova Kristina 2086.59
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1916.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Metreveli Irina 2312.22
2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2221.54
3 Black Win RUS Gorbachev Daniil 1745.34
4 Black Loss RUS Smirnov Evgeny 2346.05
5 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2036.11
6 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1746.18
7 Black Loss RUS Arzybov Vladislav 1957.61
8 White Draw RUS Makhin Matvei 1775.90
9 White Loss RUS Sidorov Mikhail 1886.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1904.71
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shkiperova Karina 1488.42
2 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2096.82
3 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2250.32
4 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2045.01
5 White Win RUS Tsehanovich Daria 1635.02
6 Black Loss RUS Stulova Veronika 1951.81
7 White Loss RUS Novikova Daria 1922.67
8 Black Win RUS Noskov Pavel 1741.31
9 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1919.92
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1890.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2536.30
2 White Win RUS Tsehanovich Daria 1624.61
3 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2106.07
4 White Win RUS Semenov Andrei 1590.32
5 White Win EST Muugamae Eric 1859.97
6 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2225.92
7 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1858.42
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1887.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Startsev Maksim 1660.79
3 Black Win RUS Barabanov Daniil 1631.20
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2176.11
5 White Win RUS Kulina Daria 1600.52
6 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1755.61
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2137.29
8 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2042.04
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1885.39
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1623.26
1.2 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1623.26
2.1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2179.21
2.2 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2179.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1865.77
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2389.72
3 White Win RUS Startsev Maksim 1668.89
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2146.67
5 White Win RUS Agarkov Dmitrii 1654.71
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2107.22
7 White Win RUS Vostriakova Yulia 1600.36
8 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1833.66
9 White Draw RUS Popova Daria 1765.00
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1840.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2195.31
2 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1620.78
3 White Loss RUS Stulova Kristina 2075.46
4 White Loss RUS Novikova Daria 1865.30
5 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1797.73
6 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1832.54
7 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 1981.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1832.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2323.46
2 Black Win RUS Simanovskaia Viktoria 1577.86
3 White Loss RUS Stulova Kristina 2050.95
4 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1772.65
5 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2128.61
6 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1814.39
7 Black Win RUS Fokicheva Anna 1680.69
8 Black Win RUS Shelginskih Maksim 1745.06
9 White Loss RUS Lapin Ivan 1856.50
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1823.22
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2207.88
2 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1678.82
3 White Loss RUS Romanov Sergey 2105.72
4 Black Win RUS Sokolov Mikhail 1693.17
5 Black Draw RUS Yusupmurzin Konstantin 1715.30
6 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2035.92
7 White Draw RUS Shangina Alexandra 1841.96
8 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2097.75
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1818.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vohtomin Matvei 1401.06
2 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2034.80
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2435.57
4 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2013.12
5 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2200.43
6 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2200.43
6 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2078.21
7 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1822.28
8 Black Loss RUS Kulin Maxim 1735.86
9 White Loss RUS Kulina Daria 1586.87
10 White Win RUS Sokolov Mikhail 1672.06
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 1818.04
Round Color Result Opponent
C1 White Loss RUS Danilin Ivan 2329.08
C2 Black Win TUR Erman Deniz Kaan 1913.43
C3 White Loss EST Narva Mart 1867.67
C4 Black Win TUR Toprak Sarp Firat 1680.68
C5 Black Win EST Kolar Karl-Ustav 1905.83
C6 Black Loss EST Ikla Markus 2051.03
C7 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1720.78
C8 Black Win TUR Teyyar Selim 1856.71
C9 Black Loss EST Pukk Oskar 1648.75
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 1815.04
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Danilin Ivan 2319.85
3 Black Loss RUS Sokolov Mikhail 1657.84
5 White Win RUS Prokopyev Andrei 1715.25
6 Black Loss RUS Epifanov Evgenii 1893.07
7 White Loss RUS Nebolsin Aleksei 2057.14
9 White Loss RUS Molodtsov Kirill 1815.34
10 Black Win RUS Kokachev Artem 1706.77
11 White Loss RUS Nikolaev Nikita 2083.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1816.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2297.05
2 Black Win RUS Bykova Anastasya 1582.07
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2319.10
4 Black Win RUS Shangina Alexandra 1800.03
5 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2016.46
5 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2016.46
6 Black Win RUS Musaev Vladislav 1655.83
7 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1952.85
8 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1708.41
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1813.99
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2202.89
2 White Win RUS Mikerin Maksim 1595.34
3 White Loss RUS Stulova Darya 2053.46
4 Black Win RUS Viatkina Maria 1784.62
5 White Loss RUS Novozhilova Polina 1793.26
6 White Loss RUS Semyonov Oleg 2216.71
7 Black Win RUS Sokolov Mikhail 1640.97
8 White Win RUS Musaev Vladislav 1659.61
9 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1741.08
10 Black Win RUS Korolyova Natalya 1681.91
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 1804.29
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Danilin Ivan 2259.50
3 White Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2061.45
4 White Win RUS Metreveli Maksim 1939.51
5 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1726.96
6 White Loss RUS Nikolaev Nikita 2060.85
7 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2030.77
8 Black Loss RUS Musikhin Leonid 1937.56
9 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1748.03
10 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1933.18
11 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1692.21
12 White Loss RUS Tikhomirov Stepan 1955.43
13 Black Win RUS Mityagin Anton 1751.11
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1792.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Karpov Fyodor 2088.33
2 Black Loss RUS Novikova Daria 1836.33
3 White Loss RUS Zhukova Iana 1736.98
4 Black Loss RUS Piruakov Artem 1652.71
5 White Loss RUS Tsehanovich Valeria 1786.37
6 White Win RUS Yusupmurzina Darya 1798.55
7 Black Win RUS Vokhtomina Yulia 1491.73
8 Black Win RUS Shabanov Ivan 1625.93
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1787.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Matushkina Ksenia 1992.31
2 Black Loss RUS Tarabrina Elizaveta 1729.80
3 White Loss RUS Sarhadov Andrey 1814.12
4 White Win RUS Sheina Elizaveta 1644.07
5 Black Win RUS Stulova Veronika 1647.97
6 Black Win RUS Pastuhov Ruslan 1693.90
7 Black Loss RUS Popova Daria 1743.96
8 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 1830.54
9 White Loss RUS Tsehanovich Valeria 1799.16