RUS Dyachkov Nikita

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2124.25, Rank: 373

First game: 2013-07-05, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2215.60 (2017-03-30)

Games: 527, Wins: 296, Draws: 15, Losses: 216

Gy1: 27, Gy2: 88, Gy5: 276

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2124.25
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Semenov Andrei 1716.33
B2 Black Win RUS Kulin Maxim 1802.72
B3 Black Loss RUS Gromov Danila 2319.51
B4 Black Win RUS Burtsev Peter 2391.22
B5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2117.42
B6 White Draw RUS Kuvaev Vyacheslav 1991.15
B7 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2191.72
B8 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1946.28
B9 Black Win RUS Makhin Matvei 1752.26
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2117.55
Round Color Result Opponent
M1 White Win RUS Bykov Dmitrii 1742.41
M2 White Loss RUS Mikryukov Sergey 1947.92
M3 White Win RUS Kulin Maxim 1783.62
M4 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1869.54
M5 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2123.34
M6 Black Win RUS Startsev Maksim 1958.60
M7 Black Loss RUS Naumov Egor 2042.02
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2117.74
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Makhin Matvei 1758.02
B2 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1655.26
B3 White Win RUS Metreveli Maksim 2259.31
B4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2186.13
B5 White Win RUS Shabanov Ivan 1707.95
B6 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2121.32
B7 Black Loss RUS Naumov Egor 2039.69
B8 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1747.80
B9 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1987.19
B10 Black Win RUS Kulin Maxim 1769.54
B11 Black Win RUS Semenov Andrei 1730.15
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2124.38
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Danilin Ivan 2477.87
2 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1954.98
3 Black Win MAC Chan Kam Chio 1989.07
4 White Win RUS Troitsky Vsevolod 2059.34
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2560.71
6 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2337.97
7 Black Loss RUS Naumov Egor 2035.93
8 Black Win EST Holtsman Kris 1976.87
9 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2121.82
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2137.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fokicheva Anna 1938.32
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 2083.93
3 White Win RUS Stulova Veronika 2000.75
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2572.18
5 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2304.39
6 White Win RUS Shangina Alexandra 1897.03
7 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2130.48
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2137.76
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Veronika 2001.36
2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2302.98
4 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1987.28
5 White Win RUS Naumov Egor 2013.24
6 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1957.89
7 Black Loss RUS Stoyanov Egor 2083.01
8 Black Win RUS Shangina Alexandra 1896.68
9 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2081.86
10 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2125.32
11 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2129.65
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2142.22
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokicheva Anna 1915.24
2 White Win RUS Stulova Darya 1983.40
3 Black Win RUS Yudina Maria 2144.16
4 White Win RUS Stulova Kristina 2089.77
5 White Loss RUS Metreveli Maksim 2289.91
6 White Win RUS Maximov Nikolay 2129.00
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2299.08
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2141.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Simanovskaia Anastasia 1736.37
2 Black Win RUS Buslakova Darya 1759.89
3 White Loss RUS Burtsev Peter 2260.89
4 White Win RUS Makhin Matvei 1784.29
5 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2298.32
6 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1741.16
7 White Win RUS Fokicheva Anna 1909.19
8 White Win RUS Fokichev Egor 1884.01
9 Black Win RUS Stulova Veronika 2001.33
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2140.12
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win RUS Buslakova Darya 1757.97
3.2 White Loss RUS Buslakova Darya 1757.97
3.3 White Win RUS Buslakova Darya 1757.97
4.1 White Win RUS Naumov Egor 2013.66
4.2 White Loss RUS Naumov Egor 2013.66
4.3 White Win RUS Naumov Egor 2013.66
5.1 White Win RUS Stoyanov Egor 2075.01
5.2 White Win RUS Stoyanov Egor 2075.01
F1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2297.46
F2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2297.46
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2139.65
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Gorbachev Daniil 1820.81
2 White Win RUS Sidorov Mikhail 2017.87
3 White Win RUS Tolstoguzova Daria 2098.59
4 White Draw RUS Barykin Victor 2315.61
5 Black Win RUS Radzevelyuk Alexander 2311.61
6 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2416.73
7 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2357.38
8 White Loss RUS Burtsev Peter 2243.58
9 White Loss RUS Gromov Danila 2251.18
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2139.40
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokichev Egor 1864.95
2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2293.50
3 Black Win RUS Kulin Maxim 1766.91
4 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2073.55
5 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2114.03
6 White Win RUS Stoyanov Kirill 2092.06
7 Black Win RUS Stulova Veronika 1992.91
8 Black Win RUS Stoyanov Egor 2068.89
9 Black Loss RUS Naumov Egor 2010.53
10 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1888.97
11 White Win RUS Prokopyev Andrei 1973.91
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2140.66
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss RUS Naumov Egor 1980.81
AB2 White Win RUS Potapov Maxim 1832.32
AB3 Black Win RUS Troitsky Vsevolod 2004.55
AB4 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2089.01
AB5 White Win RUS Kinelovskiy Nikita 2085.40
AB6 White Loss RUS Orlov Maxim 2355.13
AB7 Black Win RUS Kovalyov Mikhail 1541.57
AB8 White Loss RUS Fedotov Denis 2591.47
AB9 White Loss RUS Metreveli Maksim 2291.99
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2145.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2081.31
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2584.57
3 White Loss RUS Novikova Daria 1975.65
4 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2267.59
5 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2205.33
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2057.01
7 White Loss RUS Stulova Kristina 2105.36
8 White Win RUS Matushkina Ksenia 2068.51
9 Black Win RUS Stulova Veronika 1991.77
10 Black Win RUS Stoyanov Egor 2001.54
11 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2080.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2147.11
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokicheva Anna 1828.81
2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2076.96
3 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1732.22
6 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1778.62
7 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1929.97
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2149.86
Round Color Result Opponent
5.1 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1980.62
5.2 White Win RUS Stoyanov Egor 1980.62
5.3 White Win RUS Stoyanov Egor 1980.62
6.1 White Win RUS Stulova Kristina 2114.36
6.2 White Loss RUS Stulova Kristina 2114.36
6.3 White Loss RUS Stulova Kristina 2114.36
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2158.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Novikova Daria 1967.37
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2579.46
3 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2064.17
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2203.35
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2077.51
6 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2237.68
7 Black Loss RUS Stulova Kristina 2123.22
9 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2064.27
10 Black Win RUS Stulova Veronika 1988.56
11 White Win RUS Stoyanov Egor 1959.22
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2164.23
Round Color Result Opponent
B1 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2200.05
B3 White Loss RUS Metreveli Maksim 2274.57
B4 White Loss EST Moor Karl-Mattias 2057.17
B5 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2428.57
B6 Black Loss CHN Mao Weiming 2145.51
B7 Black Loss EST Kolk Kuno 2263.82
B8 White Loss CHN Kang Tingrui 2319.19
B9 Black Win CHN Zhan Liyang 2063.30
B10 White Loss RUS Orlov Maxim 2300.70
b11 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2302.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2167.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1671.21
2 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2063.16
3 Black Win RUS Sidorov Mikhail 1906.89
4 White Win RUS Stoyanov Egor 1950.39
5 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2121.81
6 Black Win RUS Lashko Kira 2346.74
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2060.39
8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2213.88
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2581.22
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2190.57
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1788.95
B2 White Win RUS Lapin Ivan 1908.49
B3 Black Draw RUS Danilin Ivan 2421.42
B4 Black Win RUS Metreveli Maksim 2252.75
B5 White Loss RUS Fedotov Denis 2569.08
B6 Black Loss RUS Orlov Maxim 2267.00
B7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2053.12
B8 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2209.58
B9 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1900.85
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2198.01
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Lashko Kira 2377.61
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2560.35
3 Black Win RUS Stulova Veronika 1977.65
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2211.44
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2114.30
6 Black Loss RUS Stulova Kristina 2120.51
7 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2047.18
8 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2126.99
9 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2174.83
10 Black Loss RUS Semenov Oleg 2351.81
11 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2335.62
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2200.25
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stoyanov Egor 1930.24
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2559.30
4 White Draw RUS Yusupmurzin Danila 2210.45
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2113.42
6 White Win RUS Stulova Kristina 2119.99
7 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2086.66
8 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2127.86
9 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2173.28
10 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2060.12
11 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2046.87
12 White Win RUS Stulova Veronika 1977.19
13 White Win RUS Novikova Daria 1908.77
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2202.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Daria 1792.16
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1971.83
3 White Win RUS Prokopets Tatyana 2072.71
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2553.56
5 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2166.01
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2520.79
7 Black Win RUS Stulova Kristina 2121.80
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2203.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1785.93
2 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1889.31
3 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2180.83
4 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2130.54
5 White Win RUS Buslakova Anastasja 1713.59
6 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1814.58
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2047.05
8 White Win RUS Matushkina Ksenia 2094.87
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2203.33
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Naumov Egor 1915.63
2.2 Black Win RUS Naumov Egor 1915.63
3.1 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2046.98
3.2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2046.98
4.2 White Win RUS Stulova Kristina 2125.33
4.2 White Loss RUS Stulova Kristina 2125.33
4.3 White Win RUS Stulova Kristina 2125.33
6.1 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2107.12
6.2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2107.12
6.3 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2107.12
Swedish Open Team Championship
Date 2017-11-19 Rating 2203.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Murumaa Magnus 1911.58
2 White Win EST Moor Karl-Mattias 1988.62
3 White Loss EST Purk Tauri 2331.02
4 White Win SWE Florentzson Adam 1627.63
5 White Win SWE Fanell Jan 1992.17
7 White Loss EST Kolk Kuno 2267.38
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2203.55
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1780.90
2 Black Loss RUS Kachaev Denis 2476.75
3 White Loss RUS Mikhailov Alexey 2368.89
4 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1920.17
5 Black Loss RUS Lisyutin Alexander 2202.66
6 Black Draw RUS Stoyanov Kirill 2047.22
7 Black Loss RUS Orlov Maxim 2226.21
8 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1948.25
9 Black Win RUS Sirategyan Karen 2246.38
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2209.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1857.33
2 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1811.85
3 Black Win RUS Stulova Darya 2053.32
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2518.58
5 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2097.44
6 Black Loss RUS Stulova Kristina 2127.75
7 Black Win RUS Novikova Daria 1897.80
8 White Loss RUS Lashko Kira 2410.08
9 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2128.77
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2212.76
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss GRE Pestov Arseni 2184.24
C2 White Loss EST Ikla Markus 2126.44
C3 White Win EST Narva Jaan Oskar 1886.35
C4 Black Win GRE Efthimakis Ahileas 1755.03
C5 Black Win RUS Gromov Danila 1983.57
C6 White Win RUS Epifanov Evgenii 1944.96
C7 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2222.15
C8 Black Win EST Narva Mart 1988.84
C9 White Win EST Moor Karl-Mattias 1982.44
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 2215.60
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2125.25
2 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1751.01
3 White Win RUS Gromov Danila 1975.85
4 White Win RUS Stoyanov Kirill 2044.05
5 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1844.11
6 Black Win RUS Danilin Ivan 2421.66
8 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1789.53
9 White Win RUS Talanov Nikita 1613.38
10 White Win RUS Reznik Grigorii 1879.66
11 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1916.18
13 Black Win RUS Dik Kirill 1692.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2214.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1877.12
2 Black Win RUS Stulova Kristina 2096.40
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2526.70
4 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2068.47
5 White Win RUS Kozlova Viktoriia 1956.55
6 White Draw RUS Lashko Kira 2441.60
7 White Loss RUS Semenov Oleg 2360.13
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2210.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Postnikov Fedor 2051.94
2 Black Loss RUS Metreveli Irina 2312.17
3 Black Win RUS Metreveli Maksim 2171.58
4 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2321.59
5 Black Loss RUS Danilin Ivan 2419.91
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2042.86
7 White Win RUS Salnikova Nonna 2174.03
8 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2311.05
9 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2154.83
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2207.63
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2271.64
A2 White Win EST Moor Karl-Mattias 1918.43
A3 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2125.12
A4 Black Win EST Lohmus Kristofer 2209.53
A5 White Win EST Holtsman Kris 2017.60
A6 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2152.88
A7 Black Win EST Heidmets Mark 2092.88
A8 White Loss EST Purk Tauri 2297.47
A9 Black Win RUS Epifanov Evgenii 1939.67
A10 White Loss RUS Danilin Ivan 2413.26
A11 Black Loss RUS Nebolsin Aleksei 2120.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2208.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Daria 1776.02
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2071.51
3 White Win RUS Novikova Daria 1873.29
4 White Loss RUS Lashko Kira 2446.09
5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2043.86
6 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2538.05
7 White Win RUS Oborina Anastasja 2340.86
8 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2150.00
9 White Win RUS Vostryakov Alexey 2217.18
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2202.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fedoseyev Arseniy 2082.38
2 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2249.40
3 Black Win RUS Metreveli Maksim 2130.04
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2060.32
5 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2134.33
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2510.52
7 Black Loss RUS Danilin Ivan 2397.15
8 Black Loss RUS Postnikov Dmitrii 2043.68
9 Black Draw RUS Arzybov Vladislav 1895.36
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2202.41
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vostryakov Alexey 2221.94
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2057.29
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2508.96
4 White Loss RUS Lashko Kira 2455.39
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2130.70
7 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2121.04
8 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2116.33
9 White Loss RUS Semenov Oleg 2325.86
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2201.27
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Mikryukov Mikhail 2320.95
2 White Win RUS Oborina Anastasja 2327.45
3 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2222.04
4 Black Win RUS Kurdina Olga 2309.08
5 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2112.65
6 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2067.83
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2124.69
8 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2056.81
9 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2056.77
10 White Loss RUS Kryuchok Roman 2542.88
11 White Win RUS Lashko Kira 2452.90
12 Black Loss RUS Fedotov Denis 2502.86
13 White Loss RUS Semenov Oleg 2323.18
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2199.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1850.43
2 White Win RUS Prokopets Tatyana 2068.88
3 White Win RUS Novikova Daria 1868.89
4 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1997.71
5 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2075.71
6 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2068.92
7 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2113.29
8 Black Win RUS Stulova Darya 2065.94
10 Black Loss RUS Stulova Kristina 2034.45
10 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2122.07
11 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2056.14
12 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2058.24
13 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1924.87
14 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1955.45
15 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1788.82
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2193.94
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Epifanov Dmitry 2638.00
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2543.26
3 Black Loss EST Lents Johann 2589.39
4 White Win EST Murumaa Magnus 1857.34
5 Black Win EST Piik Sander 2019.42
6 White Loss RUS Makarov Pavel 2531.28
7 White Win RUS Moiseyev Kirill 2161.95
8 Black Loss RUS Artemyev Sergey 2511.48
9 White Loss RUS Kuleshov Mikhail 2160.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2192.42
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1736.75
2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 1995.78
3 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2387.24
4 Black Win RUS Shabanov Ivan 1623.67
5 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1790.16
6 Black Win RUS Stulova Darya 2066.33
7 White Win RUS Molotova Anastasja 2001.82
8 White Win RUS Semenov Oleg 2317.56
Open Swedish Team Championship
Date 2015-11-15 Rating 2175.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Kolar Karl-Ustav 1965.26
2 White Loss SWE Jonsson Peter 2313.67
3 Black Win EST Narva Regina 1650.02
4 Black Loss SWE Eriksson Bjorn 2223.70
5 Black Win EST Pukk Oskar 1710.91
F1 White Loss SWE Jonsson Peter 2313.67
F2 White Win SWE Nyberg Bengt 1959.88
F3 Black Win SWE Sandstrom Richard 2275.95
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2142.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Balabhai Viktor 2395.74
2 Black Loss RUS Barykin Victor 2430.01
3 White Loss TPE Huang Yen-Hua 2395.65
4 White Loss EST Mesila Villem 2492.57
5 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1750.34
6 White Win RUS Fedoseyev Arseniy 2079.66
7 White Win SWE Jonsson Peter 2312.11
8 White Loss CHN Huang Xiuyi 2124.40
9 White Loss RUS Berezin Roman 2430.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2134.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1630.02
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2525.03
3 Black Win RUS Stulova Veronika 1810.19
4 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1833.35
5 Black Loss RUS Kozlova Viktoriia 1961.43
6 White Loss RUS Grigoriev Roman 1945.03
7 Black Win RUS Viatkina Maria 1847.56
8 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2078.81
9 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2037.32
10 Black Win RUS Stulova Kristina 1982.99
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2109.80
Round Color Result Opponent
B1 White Loss EST Kolk Kuno 2255.99
B2 Black Win TUR Kilinclar Alkin 1623.39
B3 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2188.65
B4 White Loss RUS Karpov Fyodor 2082.59
B5 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2211.35
B6 Black Win TUR Dincer Emre 1648.20
B7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2022.47
B8 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2149.14
B9 Black Loss EST Olumets Erko 2077.31
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2104.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Metreveli Maksim 2051.16
2 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2181.53
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2433.31
4 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2148.08
5 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2208.71
6 White Win RUS Suhanov Arkadyi 1900.63
7 White Draw RUS Shabanov Ruslan 2014.91
9 White Draw RUS Semenov Oleg 2291.07
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2092.92
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Kristina 1957.58
2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2036.51
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2119.27
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2008.46
5 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2074.51
6 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2035.34
7 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2098.82
8 White Win RUS Stulova Darya 2074.40
9 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2008.05
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2088.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1725.47
2 White Loss RUS Lashko Kira 2405.24
3 Black Win RUS Stulova Veronika 1764.92
4 Black Loss RUS Kurdina Olga 2361.11
5 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 1957.94
6 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2034.55
7 Black Win RUS Popova Daria 1784.97
8 White Win RUS Viatkina Maria 1828.67
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2073.08
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 2034.69
2 Black Win RUS Fedoseyev Arseniy 2074.81
3 White Loss RUS Glibin Aleksey 2053.35
4 White Loss RUS Semenov Oleg 2257.77
5 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1943.00
6 Black Loss RUS Suhanov Arkadyi 1902.03
7 White Loss RUS Nikonova Natalya 2246.24
8 Black Win RUS Lapin Ivan 1831.75
9 Black Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2151.90
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2059.14
Round Color Result Opponent
C1 Black Draw EST Ikla Markus 2064.90
C2 White Win RUS Makhin Matvei 1716.73
C3 White Win RUS Fedoseyev Arseniy 2075.12
C4 White Loss CHN Tang Xudong 2463.49
C5 Black Loss CHN Kang Tingrui 2141.61
C6 Black Win EST Raag Ardi 1842.89
C7 Black Win CHN Zheng Xinrui 1930.71
C8 Black Loss CHN Xu Yikuan 2420.71
C9 Black Loss CHN Tao Junji 2077.34
C10 White Win EST Tiivel Siim 1896.79
C11 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1977.49
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2056.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Kolk Kuno 2209.43
2 White Loss EST Taimla Tunnet 2758.10
3 White Win EST Narva Mart 1857.38
4 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2137.86
5 Black Loss EST Pozderova Elina 1977.02
6 Black Win EST Tiivel Tuuli 1958.32
7 White Loss EST Lohmus Kristofer 2103.26
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2056.20
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Narva Mart 1857.15
2 Black Loss RUS Rachitskaya Viktoria 2227.08
3 White Win EST Kiviberg Emma-Lotta 1556.97
4 Black Win EST Kolar Karl-Ustav 1826.54
5 White Loss RUS Lashko Kira 2372.48
6 White Win RUS Metreveli Maksim 1988.39
7 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2290.03
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2053.65
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Yusupmurzina Darya 1845.54
2 Black Win RUS Zhernovaia Elena 1791.97
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2351.37
4 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1768.22
5 White Win RUS Metreveli Maksim 1983.47
6 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2303.09
7 White Win RUS Prokopets Tatyana 2085.41
8 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2215.50
9 Black Loss RUS Stulova Darya 2067.42
10 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1971.42
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 2038.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1762.50
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1946.44
3 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1705.88
4 Black Win RUS Tikhomirov Stepan 1966.09
5 White Win RUS Mityagin Anton 1765.04
6 White Win RUS Danilin Ivan 2271.09
7 White Win RUS Naumov Egor 1818.77
8 Black Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2073.99
9 White Loss RUS Metreveli Maksim 1952.65
10 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1740.08
11 White Draw RUS Nikolaev Nikita 2073.22
13 White Win RUS Musikhin Leonid 1947.97
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2032.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2394.32
2 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1737.44
3 Black Win RUS Korolyova Natalya 1686.93
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 2063.83
5 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2196.94
6 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2037.39
7 Black Win RUS Lapin Ivan 1823.00
8 White Win RUS Kuznetsov Artem 1763.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2013.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kurdina Olga 2367.84
2 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1800.73
3 Black Win RUS Popova Daria 1772.07
4 White Loss RUS Lebedeva Tatjana 2148.54
5 Black Win RUS Kulin Maxim 1745.78
6 White Win RUS Stoyanov Kirill 1935.33
7 White Loss RUS Karpov Fyodor 2099.81
8 White Win RUS Stulova Darya 2057.32
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 1993.58
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Volkov Sergey 2340.71
2 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2261.45
3 White Win RUS Prokopets Tatyana 2025.68
4 White Loss RUS Semenov Oleg 2169.81
5 White Loss RUS Lashko Kira 2373.43
6 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2089.91
7 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1960.15
8 White Loss RUS Strezhnev Mikhail 1833.60
9 Black Loss RUS Glibina Ekaterina 1943.02
10 Black Win RUS Fedoseyev Arseniy 2065.09
11 White Win RUS Glibin Aleksey 2026.64
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1961.10
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Zhukova Iana 1739.41
2 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2277.11
3 Black Win EST Olumets Erko 2075.52
4 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1952.94
5 White Loss EST Tiivel Siim 1853.67
6 White Loss EST Lillemaa Argo 2209.11
7 White Win EST Holtsman Kris 1960.80
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1960.09
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Parjasaar Elerin 1765.88
2 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1794.89
3 White Loss EST Savik Aki 1752.46
4 Black Loss RUS Kurdina Olga 2363.93
5 White Loss RUS Metreveli Georgiy 2164.14
6 White Win RUS Mahina Elena 1583.04
7 White Win RUS Popova Daria 1752.97
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1959.37
Round Color Result Opponent
C1 Black Win RUS Tikhomirov Stepan 1949.18
C2 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1888.21
C3 White Loss GRE Pestov Arseni 2020.15
C4 Black Loss EST Holtsman Kris 1960.23
C5 White Win EST Moor Karl-Mattias 1745.21
C6 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 1936.78
C7 White Win EST Murumaa Mathias 1605.19
C8 White Loss EST Ikla Markus 1975.49
C9 White Win EST Kurgpold Reigo 1699.25
C10 Black Loss EST Narva Mart 1802.78
C11 Black Loss EST Muugamae Eric 1628.06