RUS Lebedeva Yelena

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2253.63, Rank: -

First game: 1994-08-20, Last game: 2003-11-11

Top rating: 2267.74 (2002-11-08)

Games: 84, Wins: 37, Draws: 8, Losses: 39

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 0

XII Russian Championship - First League
Date 2003-11-11 Rating 2253.63
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Lupin Aleksandr 1932.56
2 Black Loss RUS Melnikova Alyona 2097.91
3 Black Win RUS Serdyuk Andrey 2035.90
5 Black Loss RUS Savrasova Yulia 2477.31
6 Black Draw RUS Durandin Kirill 2118.16
8 Black Win RUS Sinyov Igor 2480.29
9 Black Draw RUS Ses Pavel 2254.72
10 Black Win RUS Nekrasov Evgeniy 2178.47
11 Black Loss RUS Salnikov Pavel 2443.94
XI Russian Championship, High League
Date 2003-02-21 Rating 2259.95
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Klimashin Alexander 2550.24
2 Black Loss RUS Mikhailov Alexander 2492.06
3 White Loss RUS Vershinin Pavel 2369.37
4 Black Loss RUS Chingin Konstantin 2591.33
5 White Draw RUS Savrasova Yulia 2421.33
6 Black Loss RUS Makarov Pavel 2413.56
7 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2278.77
8 Black Loss RUS Nekrasov Denis 2358.56
9 White Win RUS Nikonov Konstantin 2436.51
10 White Draw RUS Salnikov Pavel 2426.99
11 White Draw RUS Artemyev Sergey 2345.02
XI Russian Championship, First League
Date 2002-11-08 Rating 2267.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Balabhai Viktor 2160.87
2 Black Loss EST Soosõrv Ants 2439.71
3 White Win RUS Vodolazsky Konstantin 2035.21
4 Black Win RUS Grishnin Stepan 2018.00
5 Black Loss EST Lents Johann 2329.31
6 White Win RUS Epifanov Dmitry 2100.02
7 White Win RUS Vershinin Pavel 2362.74
8 Black Win RUS Makarov Pavel 2412.71
9 Black Loss RUS Klimashin Alexander 2553.69
10 White Win RUS Sokolova Anastasiya 2109.93
11 Black Draw RUS Karasyov Maxim 2418.84
11th Russian Youth Championship C-Group
Date 2002-03-30 Rating 2251.12
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Chizhkina Yelena 2227.83
3 White Loss RUS Savrasova Yulia 2363.74
4 White Win RUS Sorokina Oksana 2221.26
5 Black Win RUS Sokolova Anastasiya 2101.73
6 White Win RUS Yudina Maria 1961.90
7 Black Win RUS Leshukova Anastasia 2147.14
9 Black Win RUS Timokhina Nadezhda 1941.22
10th Russian Youth Championship, A and C groups
Date 2001-03-30 Rating 2182.32
Round Color Result Opponent
C1 White Loss RUS Sokolova Anastasiya 2077.77
C2 White Loss RUS Kocheshkova Olga 1980.78
C3 Black Win RUS Timokhina Nadezhda 1915.69
C6 White Win RUS Sorokina Oksana 2214.43
C8 White Loss RUS Gross Anna 2135.92
IX Russian Championship among women
Date 2001-02-06 Rating 2177.34
Round Color Result Opponent
Black Win RUS Chizhkina Yelena 2214.72
IX Russian Championship, First League
Date 2000-10-07 Rating 2160.67
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Artemyev Sergey 2149.58
3 Black Win RUS Erenberg Yulia 1961.62
4 White Loss RUS Makarov Pavel 2319.71
5 White Loss RUS Leshukova Anastasia 2146.81
6 Black Win RUS Korolyov Alexey 2032.89
7 White Draw RUS Metreveli Irina 2206.15
8 Black Win RUS Kareyeva Yevgenia 1994.64
9 White Win RUS Nikonova Natalya 2140.52
11 White Loss RUS Nekrasov Denis 2316.03
Youth World Championship
Date 2000-08-04 Rating 2148.28
Round Color Result Opponent
C2 White Win RUS Sorokina Oksana 2195.85
C3 Black Loss RUS Skalozubova Yelena 2018.79
C4 Black Win RUS Kocheshkova Olga 1984.77
C5 Black Win EST Tuvikene Maris 1966.38
C9 Black Win RUS Kocheshkova Olga 1984.77
9th Russian Youth Championship
Date 2000-03-30 Rating 2116.98
Round Color Result Opponent
Black Loss RUS Osepjants Alexandr 1977.66
Black Loss RUS Chingin Konstantin 2434.02
White Loss RUS Shevelyov Sergey 2324.82
Black Loss RUS Karasyov Maxim 2214.54
VIII Russian Championship, First League
Date 1999-11-20 Rating 2098.57
Round Color Result Opponent
4 Black Loss RUS Skuridin Alexey 2327.19
VII Russian championship among women
Date 1999-05-03 Rating 2073.47
Round Color Result Opponent
Black Loss RUS Nikonova Natalya 2124.76
VII Russian Championship, First League
Date 1998-11-13 Rating 2057.54
Round Color Result Opponent
3 Black Loss RUS Kareyev Vladislav 2348.43
Youth Russian Championship
Date 1998-03-30 Rating 2038.97
Round Color Result Opponent
C6 Black Win RUS Kareyeva Yevgenia 1947.47
VI Russian Championship, First League
Date 1997-10-31 Rating 2022.61
Round Color Result Opponent
10 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2101.30
World Championship WT
Date 1997-08-06 Rating 2015.72
Round Color Result Opponent
Black Win UKR Yakovleva Alyona 1772.30
1 White Loss LAT Balanova Jelena 2091.53
2 Black Win RUS Salnikova Nonna 2086.13
6 Black Win RUS Skuridina Olga 1895.03
8 White Win RUS Nikonova Natalya 2080.39
10 White Loss RUS Metreveli Irina 2161.07
Youth World Championship
Date 1996-08-05 Rating 1958.45
Round Color Result Opponent
C8 Black Win JPN Tatsutomi Mutsumi 1731.91
North regional tournament
Date 1995-09-27 Rating 1904.51
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Kareyev Vladislav 2101.48
8 Black Loss RUS Varakin Pavel 1983.22
The 3nd Russian Championship, among Women
Date 1995-05-02 Rating 1885.96
Round Color Result Opponent
Black Loss RUS Surovegina Ekaterina 1958.37
Black Win RUS Sidelnikova Tatiana 1671.53
White Loss RUS Metreveli Irina 2142.09
White Loss RUS Skuridina Olga 1909.66
Black Loss RUS Nikonova Natalya 1956.44
White Win RUS Bikmetova Anna 1691.00
Black Loss RUS Salnikova Nonna 2038.82
North reginal tournament
Date 1994-08-20 Rating 1878.07
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Skuridina Olga 1892.20