RUS Yusupmurzin Danila

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2191.72, Rank: 295

First game: 2012-01-06, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2211.44 (2018-02-09)

Games: 525, Wins: 259, Draws: 33, Losses: 233

Gy1: 40, Gy2: 56, Gy5: 278

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2191.72
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Burtsev Peter 2391.22
B2 Black Win RUS Makhin Matvei 1752.26
B3 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2117.42
B4 Black Win RUS Semenov Andrei 1716.33
B5 Black Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1991.15
B6 Black Win RUS Kulin Maxim 1802.72
B7 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2124.25
B8 Black Loss RUS Gromov Danila 2319.51
B9 White Draw RUS Arzybov Vladislav 1946.28
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2193.10
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Churikova Daria 1854.13
2 White Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2279.39
3 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1898.76
3 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1898.76
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2368.58
5 White Win RUS Burtsev Nikolai 2253.09
6 Black Loss RUS Volkov Sergey 2323.96
7 White Win RUS Sidorov Mikhail 2120.76
8 Black Win RUS Balabhai Viktor 2477.03
9 Black Draw RUS Katsev Ilya 2343.48
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2189.59
Round Color Result Opponent
M1 Black Win RUS Vereshagin Dmitrii 1676.06
M2 White Win RUS Noskov Pavel 1950.97
M3 White Win RUS Naumov Egor 2042.02
M4 Black Win RUS Mikryukov Sergey 1947.92
M5 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2265.09
M6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2123.34
M7 Black Win RUS Fokichev Egor 1972.68
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2185.41
Round Color Result Opponent
1 Black Loss JPN Fujita Maiko 2253.30
2 Black Loss RUS Piruakov Artem 1627.99
3 White Draw RUS Kuvaev Vyacheslav 1988.73
4 Black Loss RUS Sidorov Mikhail 2113.61
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2186.13
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1655.26
B3 Black Win RUS Shabanov Ivan 1707.95
B4 White Win RUS Dyachkov Nikita 2117.74
B5 White Win RUS Stoyanov Kirill 2121.32
B6 Black Win RUS Naumov Egor 2039.69
B7 White Win RUS Bykov Dmitrii 1747.80
B8 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1987.19
B9 Black Win RUS Kulin Maxim 1769.54
B10 Black Win RUS Semenov Andrei 1730.15
B11 Black Win RUS Makhin Matvei 1758.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2176.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kulin Maxim 1761.88
2 White Win RUS Prokopets Tatyana 2100.49
3 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2299.08
4 White Win RUS Novikova Daria 1958.64
5 White Loss RUS Kryuchok Roman 2474.78
6 Black Loss RUS Stulova Veronika 2001.95
7 Black Win RUS Maximov Nikolay 2129.00
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2175.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Savvateev Mikhail 1976.96
2 White Loss RUS Barykin Victor 2315.61
3 White Loss RUS Buszkowski Ludwik 2033.12
4 White Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1975.02
5 White Loss RUS Chernyi Anton 2039.65
6 Black Win RUS Shkarupa Maria 1784.79
7 Black Win RUS Sonina Vladislava 1831.98
8 Black Win RUS Troitsky Vsevolod 2032.23
9 White Draw RUS Arzybov Vladislav 1985.22
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2190.66
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokichev Egor 1857.52
2 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2071.79
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2296.92
4 White Win RUS Sidorov Mikhail 1989.90
5 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1935.92
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2038.12
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2598.86
8 White Loss RUS Metreveli Maksim 2291.57
9 White Draw RUS Stoyanov Egor 2044.78
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2199.70
Round Color Result Opponent
AB1 White Win RUS Potapov Maxim 1832.32
AB2 Black Win RUS Naumov Egor 1980.81
AB3 White Loss RUS Fedotov Denis 2591.47
AB4 White Loss RUS Metreveli Maksim 2291.99
AB5 Black Win RUS Lapin Ivan 1896.00
AB6 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1979.48
AB7 Black Loss RUS Orlov Maxim 2355.13
AB8 White Draw RUS Semenov Oleg 2303.78
AB9 Black Win RUS Kovalyov Mikhail 1541.57
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2205.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Egor 2001.54
2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2080.02
3 White Win RUS Stoyanov Kirill 2081.31
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2584.57
5 White Win RUS Dyachkov Nikita 2145.22
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2267.59
7 White Win RUS Novikova Daria 1975.65
8 White Win RUS Shabanov Ruslan 2057.01
9 Black Draw RUS Stulova Kristina 2105.36
10 White Win RUS Matushkina Ksenia 2068.51
11 Black Win RUS Stulova Veronika 1991.77
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2206.50
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Muugamae Eric 1889.52
2 White Win RUS Molotova Anastasja 1949.82
3 White Loss RUS Lashko Kira 2331.13
4 White Win RUS Metreveli Maksim 2292.53
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2581.24
6 White Loss RUS Metreveli Georgiy 2108.09
7 White Win RUS Shangina Alexandra 1874.28
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2208.10
Round Color Result Opponent
5.1 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2071.30
5.2 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2071.30
6.1 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2068.24
6.2 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2068.24
7.1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2255.54
7.2 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2255.54
Swedish Open Team Championship
Date 2018-11-18 Rating 2208.30
Round Color Result Opponent
2 White Win EST Ilu Timo 2445.63
3 White Win EST Karlsson Irene 2088.79
4 White Win EST Ikla Markus 2223.12
5 White Win SWE Eriksson Bjorn 2245.19
6 White Loss SWE Karlsson Stefan 2529.35
7 White Draw EST Rahumagi Brenet 2259.09
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2206.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1980.36
2 White Loss RUS Barykin Victor 2334.40
3 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2068.48
4 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1982.60
5 Black Draw RUS Buszkowski Ludwik 2049.14
6 White Win RUS Stoyanov Egor 1970.77
7 Black Loss RUS Smirnov Evgeny 2370.17
8 Black Win RUS Sadova Taisia 2153.17
9 Black Loss RUS Orlov Maxim 2324.97
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2203.35
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Egor 1959.22
2 Black Win RUS Novikova Daria 1967.37
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2579.46
4 White Win RUS Dyachkov Nikita 2158.29
5 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2064.17
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2077.51
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2237.68
8 White Loss RUS Stulova Kristina 2123.22
9 Black Draw RUS Matushkina Ksenia 2069.32
10 White Win RUS Stoyanov Kirill 2064.27
11 Black Win RUS Stulova Veronika 1988.56
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2200.05
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2164.23
B2 White Win RUS Metreveli Maksim 2274.57
B3 White Win EST Moor Karl-Mattias 2057.17
B4 White Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2428.57
B5 Black Loss CHN Mao Weiming 2145.51
B6 White Win EST Kolk Kuno 2263.82
B7 White Loss CHN Kang Tingrui 2319.19
B8 White Loss CHN Zhan Liyang 2063.30
B9 White Loss RUS Orlov Maxim 2300.70
b10 White Loss EST Lohmus Kristofer 2302.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2200.34
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokicheva Anna 1802.21
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1950.39
3 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2213.88
4 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2063.16
5 White Win RUS Prokopyev Andrei 1926.53
6 White Win RUS Shangina Alexandra 1861.42
7 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1794.78
8 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2087.28
9 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2094.11
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2209.58
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Arzybov Vladislav 1965.17
B2 White Loss RUS Danilin Ivan 2421.42
B3 White Win RUS Reznik Grigorii 1868.38
B4 White Win RUS Lapin Ivan 1908.49
B5 Black Draw RUS Orlov Maxim 2267.00
B6 White Loss RUS Fedotov Denis 2569.08
B7 White Win RUS Gromov Danila 2088.37
B8 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2190.57
B9 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2252.75
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2211.44
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2335.62
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2377.61
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2560.35
4 White Win RUS Dyachkov Nikita 2198.01
5 Black Win RUS Stulova Veronika 1977.65
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2114.30
7 White Win RUS Stulova Kristina 2120.51
8 White Win RUS Stoyanov Kirill 2047.18
9 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 2126.99
10 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2174.83
11 White Win RUS Semenov Oleg 2351.81
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2210.45
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Novikova Daria 1908.77
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1930.24
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2559.30
4 Black Draw RUS Dyachkov Nikita 2200.25
6 White Win RUS Shabanov Ruslan 2113.42
7 Black Draw RUS Stulova Kristina 2119.99
8 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2086.66
9 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 2127.86
10 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2173.28
11 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2060.12
12 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2046.87
13 Black Win RUS Stulova Veronika 1977.19
Larix 2018, masters tournament
Date 2018-01-28 Rating 2209.71
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2558.78
2 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2616.04
3 White Win RUS Golosov Viktor 2475.76
4 Black Loss RUS Nikonova Natalya 2175.43
5 Black Loss RUS Nebolsin Aleksei 2135.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2204.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1787.79
2 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2166.01
3 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2339.97
4 Black Win RUS Stulova Veronika 1971.83
5 Black Win RUS Metreveli Maksim 2245.49
6 Black Loss RUS Lashko Kira 2383.13
7 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2130.07
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2200.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sidorov Mikhail 1870.27
2 White Win RUS Stoyanov Egor 1928.18
3 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2069.11
4 White Win RUS Naumov Egor 1918.13
5 White Win RUS Stoyanov Kirill 2047.05
6 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2094.87
7 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2130.54
8 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2160.15
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2196.82
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Noskov Pavel 1730.48
2.2 White Win RUS Noskov Pavel 1730.48
3.1 White Win RUS Shangina Alexandra 1851.72
3.2 Black Win RUS Shangina Alexandra 1851.72
4.1 White Draw RUS Vohtomina Vladislava 2129.67
5.2 White Loss RUS Fedotov Denis 2542.01
6.1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2542.01
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2191.79
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Gromov Danila 2041.89
2 Black Draw RUS Smirnov Evgeny 2368.98
3 Black Loss RUS Volkov Sergey 2323.75
4 White Loss RUS Mikhailov Alexey 2368.89
5 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1920.17
6 Black Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2180.98
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2047.22
8 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2068.47
9 Black Loss RUS Orlov Maxim 2226.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2168.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1884.53
2 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1766.49
3 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2518.58
4 White Win RUS Naumov Egor 1894.33
5 White Loss RUS Popova Daria 1794.22
5 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2066.20
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2360.92
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2128.77
8 White Win RUS Serebryannikova Darya 1811.85
9 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1857.33
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2166.74
Round Color Result Opponent
A1 Black Win EST Raag Ardi 2006.51
A2 White Loss EST Taimla Tunnet 2693.58
A3 Black Loss EST Heidmets Mark 2042.30
A4 White Loss EST Hõbemägi Martin 2584.65
A5 White Loss EST Karlsson Irene 2083.26
A6 White Win EST Moor Karl-Mattias 1984.80
A7 White Loss EST Tiivel Tuuli 1974.69
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2163.44
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss EST Mesila Villem 2527.13
AB2 Black Win EST Kolk Kuno 2246.03
AB3 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2343.93
AB4 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2199.76
AB5 Black Draw EST Heidmets Mark 2053.91
AB6 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2095.68
AB8 Black Win EST Kolar Johan-Eerik 1684.78
AB9 Black Win GRE Erentraut Andrei 1726.36
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2161.41
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Lapin Ivan 1876.43
3 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2554.99
4 White Win RUS Ponezhin Gennady 2152.54
5 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1897.04
6 Black Win RUS Orlov Maxim 2143.17
7 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2525.61
8 White Draw RUS Postnikov Fedor 2058.40
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2523.55
10 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2094.51
11 Black Win RUS Glibin Aleksey 2079.06
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2155.67
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2433.94
2 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2553.57
3 Black Loss RUS Nikonov Konstantin 2621.57
4 Black Loss RUS Radzevelyuk Alexander 2370.12
5 White Loss RUS Danilin Ivan 2422.12
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2364.42
7 White Loss RUS Epifanov Dmitry 2617.79
8 White Loss RUS Salnikov Pavel 2556.88
9 White Loss RUS Fedorkin Oleg 2639.18
10 White Loss RUS Mikhailov Alexander 2491.99
11 Black Loss RUS Fedotov Denis 2520.04
12 Black Loss RUS Makarov Pavel 2561.89
13 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2328.23
14 White Loss RUS Filinov Vladimir 2376.68
15 White Loss RUS Karasyov Maxim 2559.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2154.35
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1657.40
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2526.70
2 White Win RUS Kurdina Olga 2279.83
3 Black Win RUS Grigoriev Roman 1964.18
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2356.53
4 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2085.97
5 Black Draw RUS Stulova Kristina 2096.40
6 Black Win RUS Makhina Alla 1799.21
7 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2141.35
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2154.83
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Irina 2312.17
2 White Loss RUS Danilin Ivan 2419.91
3 White Win RUS Buszkowski Ludwik 2100.25
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2081.17
5 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2394.16
6 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2174.03
7 Black Win RUS Lapin Ivan 1870.06
9 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2210.70
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2152.88
Round Color Result Opponent
A1 White Loss RUS Metreveli Maksim 2150.10
A2 Black Win RUS Glibin Aleksey 2077.40
A3 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2042.80
A4 Black Win EST Piik Sander 2045.68
A5 White Loss EST Heidmets Mark 2092.88
A6 White Win RUS Dyachkov Nikita 2207.63
A7 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2324.37
A8 White Loss RUS Karpov Fyodor 2149.28
A9 White Win EST Holtsman Kris 2017.60
A10 Black Win EST Lohmus Kristofer 2209.53
A11 White Draw RUS Fedotov Denis 2515.59
DH5 Black Loss CHN Fan Shihao 2144.15
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2151.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1769.23
2 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1958.29
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2446.09
4 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2071.51
5 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 2049.64
6 White Draw RUS Oborina Anastasja 2340.86
7 Black Draw RUS Matushkina Ksenia 2150.00
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2515.54
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2134.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Orlov Maxim 2064.99
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2510.52
3 White Win RUS Lapin Ivan 1877.42
4 Black Win RUS Postnikov Dmitrii 2043.68
5 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2202.75
6 White Win RUS Ponezhin Gennady 2116.14
7 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2130.04
8 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2249.40
9 Black Win RUS Kokachev Artem 1729.06
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2130.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2121.04
2 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1740.62
3 White Win RUS Vostryakov Alexey 2221.94
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2508.96
5 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2123.97
6 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2202.41
7 Black Win RUS Lapin Ivan 1876.00
8 Black Win RUS Stulova Darya 2068.01
9 White Loss RUS Lashko Kira 2455.39
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2124.69
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2323.18
2 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2320.95
3 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2327.45
4 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2222.04
5 Black Win RUS Kurdina Olga 2309.08
6 Black Win RUS Ponezhin Gennady 2112.65
7 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2201.27
8 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2067.83
9 White Win RUS Stoyanov Kirill 2056.81
10 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2056.77
11 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2542.88
12 Black Loss RUS Lashko Kira 2452.90
13 Black Loss RUS Fedotov Denis 2502.86
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2122.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Darya 2065.94
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1850.43
3 Black Win RUS Stulova Kristina 2034.45
4 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2056.14
5 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2058.24
6 White Win RUS Kuzmina Alexandra 1924.87
7 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1955.45
8 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1788.82
10 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2199.09
10 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2068.88
11 Black Win RUS Novikova Daria 1868.89
12 White Win RUS Yusupmurzina Darya 1997.71
13 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2075.71
14 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2068.92
15 White Win RUS Matushkina Ksenia 2113.29
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2116.99
Round Color Result Opponent
2 White Draw RUS Semenov Oleg 2318.19
3 White Loss EST Lillemaa Argo 2204.14
4 White Win EST Murumaa Mathias 1749.58
5 Black Loss EST Ikla Markus 2083.31
6 Black Draw RUS Magdeev Igor 2257.66
7 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2378.27
8 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2403.72
9 White Win RUS Kalnitsky Oleg 2087.74
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2115.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Veronika 1578.19
2 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2320.00
3 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1847.94
5 Black Win RUS Semenov Oleg 2317.56
6 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2326.08
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2314.58
8 White Win RUS Molotova Anastasja 2001.82
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2094.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2475.50
2 White Loss RUS Lisyutin Alexander 2154.23
3 Black Loss RUS Nikonova Natalya 2250.39
4 White Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 2010.94
5 White Win RUS Lapin Ivan 1865.18
6 Black Loss RUS Kuleshov Mikhail 2156.08
7 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2123.24
8 White Loss RUS Semenov Oleg 2313.57
9 White Loss RUS Katsev Ilya 2257.41
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2078.81
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kulina Daria 1611.25
2 White Win RUS Fedotov Denis 2448.11
3 Black Loss RUS Kurdina Olga 2348.23
4 Black Win RUS Kokachev Artem 1733.65
4 Black Win RUS Kokachev Artem 1733.65
5 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 2086.79
6 White Win RUS Stulova Darya 2072.09
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2434.96
8 White Draw RUS Dyachkov Nikita 2134.34
9 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1913.18
10 Black Win RUS Shangina Alexandra 1841.91
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2052.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1767.32
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2433.31
3 Black Win RUS Metreveli Maksim 2051.16
4 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2181.53
5 Black Draw RUS Karpov Fyodor 2082.74
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2291.07
8 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2148.08
9 White Draw RUS Shabanov Ruslan 2014.91
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2035.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Darya 2074.40
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2008.05
3 White Loss RUS Stulova Kristina 1957.58
4 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2036.51
5 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2119.27
6 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2092.92
7 White Win RUS Matushkina Ksenia 2074.51
8 White Draw RUS Shabanov Ruslan 2008.46
9 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2098.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2031.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sokolov Mikhail 1668.14
2 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2297.08
3 White Win RUS Viatkina Maria 1828.67
4 White Loss RUS Karpov Fyodor 2084.05
5 Black Win RUS Naumov Egor 1832.87
5 Black Win RUS Naumov Egor 1832.87
6 White Loss RUS Fedotov Denis 2422.38
7 White Win RUS Porokhina Ekaterina 1957.94
8 Black Loss RUS Stulova Kristina 1957.34
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2018.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1902.03
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2509.02
3 White Loss RUS Nikolaev Nikita 2085.70
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 2106.20
5 Black Loss RUS Danilin Ivan 2291.20
6 White Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2074.81
7 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1978.21
8 White Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2151.90
9 White Loss RUS Volkov Sergey 2361.40
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 1997.99
Round Color Result Opponent
B1 White Win EST Holtsman Kris 1975.01
B2 White Loss EST Lillemaa Argo 2261.30
B3 Black Loss CHN Lin Qianhao 2145.19
B4 White Loss EST Olumets Erko 2065.99
B5 Black Win EST Rahumagi Brenet 2121.41
B6 White Loss RUS Karpov Fyodor 2094.11
B7 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2141.37
B8 White Loss EST Kolk Kuno 2209.94
B9 Black Loss EST Heidmets Mark 2042.45
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 1995.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Parjasaar Elerin 1778.11
2 White Loss EST Holtsman Kris 1976.11
3 White Loss EST Ikla Markus 2061.38
4 Black Win EST Berg Brigite-Christine 1741.08
6 Black Loss EST Tiivel Siim 1898.21
7 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2062.91
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 1994.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Murumaa Magnus 1815.89
2 Black Win EST Pukk Oskar 1625.30
3 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2306.12
4 White Win EST Narva Mart 1857.15
5 White Loss EST Reinik Liise-Marie 2030.91
6 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2519.95
7 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2350.78
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1993.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Korolyova Natalya 1693.74
3 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1837.21
4 White Win RUS Popova Daria 1786.03
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2351.37
6 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2051.38
7 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1713.37
8 White Win RUS Popova Polina 1762.71
9 White Win RUS Metreveli Maksim 1983.47
10 Black Win RUS Semenov Oleg 2228.41
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1966.73
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2200.02
3 White Win RUS Lapin Ivan 1821.50
4 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2421.01
5 White Win RUS Karpov Fyodor 2095.29
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2530.14
7 White Loss RUS Semenov Oleg 2203.04
8 Black Loss RUS Suhanov Arkadyi 1901.49
9 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 2006.93
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1962.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shilov Nikita 1742.09
2 White Loss RUS Semenov Oleg 2198.34
3 Black Loss RUS Lapin Ivan 1823.00
4 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2024.99
5 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2063.83
6 Black Loss RUS Suhanov Arkadyi 1901.52
7 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1755.31
8 Black Win RUS Hodzinskaya Zhanna 1551.12
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 1956.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Darya 2058.38
2 White Loss RUS Stulova Kristina 1907.91
3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1973.12
4 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2029.47
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2053.58
6 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2035.14
7 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2017.90
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1954.63
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shabanov Ivan 1644.17
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2184.56
3 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 1880.44
4 White Loss RUS Kryuchok Roman 2540.05
5 Black Win RUS Grigoriev Roman 1960.68
6 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2368.53
7 Black Loss RUS Zhukova Iana 1748.88
8 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1816.24
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1938.66
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Oborina Anastasja 2348.95
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2161.31
4 Black Loss RUS Stulova Kristina 1897.48
5 White Win RUS Grigoriev Roman 1951.49
6 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1954.85
7 White Loss RUS Kinozerov Kirill 1915.09
8 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1827.00
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1936.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Metreveli Georgiy 2164.35
2 White Win RUS Ogneva Julia 1756.86
3 White Loss EST Tiivel Tuuli 1931.93
4 Black Loss RUS Novikova Daria 1834.32
5 White Loss EST Narva Mart 1803.57
6 Black Win EST Kiviberg Emma-Lotta 1568.66
7 White Win EST Tannebaum Rasmus 1857.06
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1936.98
Round Color Result Opponent
1 White Loss EST Rahumagi Brenet 2016.93
2 White Win EST Lohmus Kristofer 1990.76
3 Black Win EST Reinik Liise-Marie 2008.12
4 White Loss EST Hõbemägi Martin 2511.59
5 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1998.21
6 White Win EST Savik Aki 1752.46
7 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1752.84
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1936.78
Round Color Result Opponent
C1 White Win EST Murumaa Magnus 1782.77
C2 Black Loss EST Holtsman Kris 1960.23
C3 White Win EST Kurgpold Reigo 1699.25
C4 White Loss GRE Pestov Arseni 2020.15
C5 White Win EST Murumaa Mathias 1605.19
C6 White Win RUS Dyachkov Nikita 1959.37
C7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2336.55
C8 Black Win EST Narva Mart 1802.78
C9 Black Win EST Ikla Markus 1975.49
C10 Black Loss EST Heidmets Mark 2049.08
C11 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1888.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1909.18
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Novikov Nikolay 2351.04
2 Black Win RUS Porokhina Ekaterina 1838.80
3 White Loss RUS Savrasov Ruslan 2109.58
4 White Loss RUS Vorobjev Matvey 1868.44
5 White Win RUS Bykova Anastasya 1643.46
6 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 1983.87
7 Black Loss RUS Stulova Kristina 1859.21
8 White Win RUS Potapov Maxim 1881.03
9 Black Win RUS Vasyukova Polina 1714.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1868.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2046.08
2 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 1978.55
4 White Loss RUS Spirichev Vladislav 1962.65
5 White Win RUS Mikryukova Diana 1664.33
6 White Loss RUS Stulova Darya 1945.76
7 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1923.33
8 White Win RUS Novikova Daria 1773.90
9 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1924.99