RUS Ponezhin Gennady

Place: Konosha, Russia

Rating: 2150.11, Rank: 310

First game: 2011-07-10, Last game: 2017-12-15

Top rating: 2150.11 (2017-12-15)

Games: 309, Wins: 146, Draws: 15, Losses: 148

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 96

Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2150.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Barabanov Daniil 1603.52
2 Black Win RUS Popova Daria 1737.82
3 White Win RUS Dyachkov Nikita 2163.50
4 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2051.25
5 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2011.58
6 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2090.38
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2530.39
8 White Draw RUS Stulova Kristina 2082.80
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2146.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2520.90
2 Black Win RUS Orlov Maxim 2193.14
3 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2530.73
4 Black Win RUS Sadova Taisia 2069.55
5 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2154.76
7 White Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2115.45
8 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2060.20
9 Black Loss RUS Volkov Sergey 2292.16
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2127.22
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win GRE Paizis Manolis 1717.73
AB2 White Win GRE Erentraut Andrei 1709.09
AB3 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2368.49
AB4 Black Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2319.34
AB5 White Loss EST Lohmus Kristofer 2222.16
AB6 Black Win EST Heidmets Mark 2021.57
AB7 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2162.94
AB8 White Win RUS Vostryakov Alexey 2166.49
AB9 White Loss EST Kolk Kuno 2219.08
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2123.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2505.92
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2057.90
3 Black Win RUS Glibin Aleksey 2052.74
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2128.57
5 White Win RUS Lapin Ivan 1835.64
6 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2530.37
8 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1868.66
9 Black Loss RUS Orlov Maxim 2111.73
10 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2502.78
11 White Win RUS Postnikov Fedor 2030.54
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2098.38
Round Color Result Opponent
A1 White Win RUS Glibin Aleksey 2051.90
A2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2130.28
A3 White Win RUS Dyachkov Nikita 2178.51
A4 Black Loss EST Mesila Villem 2497.57
A5 White Loss EST Piik Sander 2016.05
A6 Black Win EST Tiivel Siim 1866.64
A7 White Win EST Holtsman Kris 1987.02
A8 Black Loss EST Olumets Erko 2079.56
A9 White Win EST Kallikorm Kevin Kaido 1822.41
A10 White Loss EST Purk Tauri 2271.94
A11 Black Loss EST Heidmets Mark 2062.65
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2090.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Lapin Ivan 1841.22
2 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2017.37
3 Black Loss RUS Postnikov Dmitrii 2014.45
4 Black Win RUS Fedoseyev Arseniy 2055.35
5 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2226.66
6 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2106.55
7 Black Loss RUS Postnikov Fedor 2016.68
8 White Win RUS Kokachev Artem 1695.69
9 White Loss RUS Danilin Ivan 2375.60
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2091.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2497.62
2 Black Win RUS Kulin Maxim 1722.28
3 White Win RUS Stoyanov Kirill 2018.43
4 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2032.13
5 White Win RUS Lapin Ivan 1839.93
6 White Loss RUS Lashko Kira 2433.05
7 Black Win RUS Karpov Fyodor 2101.50
8 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2176.30
9 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2195.44
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2088.15
Round Color Result Opponent
4 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2038.18
5 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2175.70
6 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2097.52
7 Black Draw RUS Stoyanov Kirill 2019.25
8 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2027.37
9 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2524.09
10 Black Loss RUS Lashko Kira 2431.01
11 White Loss RUS Fedotov Denis 2490.72
13 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2307.09
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2088.61
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Karasyov Maxim 2528.77
2 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2198.21
3 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2267.68
4 White Loss EST Soosõrv Ants 2664.69
6 Black Loss RUS Nikonova Natalya 2224.20
9 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1937.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2089.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kokachev Artem 1697.83
2 Black Win RUS Kulin Maxim 1724.53
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2480.25
4 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2198.56
5 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2018.44
6 Black Loss RUS Prokopyev Ruslan 2013.24
7 Black Loss RUS Pestereva Maria 2195.15
8 Black Win RUS Naumov Egor 1806.25
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2100.92
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Berezin Roman 2417.69
2 Black Draw RUS Lapin Ivan 1829.51
3 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2310.37
4 White Win RUS Kuleshov Mikhail 2134.60
5 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2386.78
6 White Loss RUS Katsev Ilya 2234.43
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2068.96
8 Black Win RUS Rumyantseva Ekaterina 1989.45
9 Black Loss RUS Tarannikov Yuriy 2604.20
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2116.75
Round Color Result Opponent
1 Black Loss TPE Lin Liu-Min 2484.57
2 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1719.44
3 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2340.27
4 Black Win UZB Khramov Andrey 2182.71
5 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2247.75
6 Black Win RUS Balabhai Viktor 2377.52
7 Black Loss CHN Huang Xiuyi 2104.63
8 Black Win RUS Fedoseyev Arseniy 2054.86
9 Black Loss MAC Sun In 2358.43
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2131.04
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1996.68
B2 Black Loss EST Kolk Kuno 2227.51
B3 White Win RUS Vostryakov Alexey 2189.57
B4 White Win EST Olumets Erko 2051.98
B5 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2229.91
B6 White Win RUS Metreveli Maksim 2038.94
B7 White Win TUR Yilmaz Oguzhan 1552.90
B8 White Win RUS Dyachkov Nikita 2090.95
B9 Black Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2167.72
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2130.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1876.25
2 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2268.15
3 White Win RUS Shlyundikov Alexander 1931.01
4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2086.55
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2420.92
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2187.57
7 Black Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2160.70
8 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2029.42
9 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1735.86
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2121.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Viatkina Maria 1791.33
2 Black Win RUS Novikova Daria 1834.92
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2495.65
4 White Draw RUS Romanov Sergey 2082.61
5 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1949.03
6 White Win RUS Vostryakov Alexey 2185.79
7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2411.16
8 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 2079.09
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2111.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Salnikov Pavel 2536.15
2 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2344.43
3 Black Loss RUS Volkov Sergey 2343.64
4 Black Loss RUS Danilin Ivan 2269.72
5 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1960.76
6 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2082.94
7 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1783.23
8 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1960.14
9 Black Win RUS Lapin Ivan 1794.87
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2106.58
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss EST Lillemaa Argo 2241.53
B2 Black Win RUS Lapin Ivan 1787.17
B3 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1972.48
B4 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2122.73
B5 White Loss CHN Yin Zhouhao 2287.16
B6 Black Win EST Olumets Erko 2043.04
B7 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2081.60
B9 Black Loss CHN Sun Jiahong 2183.90
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2105.96
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Tiivel Tuuli 1932.92
2 White Loss EST Lillemaa Argo 2242.32
3 Black Win EST Raag Ardi 1793.75
4 Black Win EST Heidmets Mark 2015.38
5 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2292.92
6 Black Win EST Pozderova Elina 1916.86
7 White Win EST Kolk Kuno 2171.98
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2105.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Piik Sander 1883.86
2 Black Loss EST Tiivel Tuuli 1933.16
3 White Loss EST Reinik Liise-Marie 2030.57
5 White Win EST Örd Laura 1644.11
6 White Win EST Tiivel Siim 1859.39
7 Black Loss EST Väljataga Paul 2280.77
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2104.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Piruakov Artem 1613.52
2 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1940.26
3 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2044.55
4 White Win RUS Korolyova Natalya 1668.58
5 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1815.57
6 White Win RUS Popova Polina 1660.06
7 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1970.34
8 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2284.98
9 White Loss RUS Oborina Anastasja 2335.39
10 White Loss RUS Kryuchok Roman 2513.90
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2101.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2405.01
2 White Win RUS Glibin Aleksey 2014.34
3 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1877.66
4 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2181.92
5 Black Loss RUS Postnikov Fedor 1999.11
6 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1995.00
7 Black Win RUS Kryuchok Roman 2519.71
8 White Win RUS Fedotov Denis 2386.37
9 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2183.54
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2088.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Daria 1750.93
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2349.96
3 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1948.88
4 White Win RUS Matushkina Ksenia 2019.71
5 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 2014.36
6 Black Loss RUS Grigoriev Roman 1933.22
7 Black Win RUS Novikova Daria 1834.40
8 White Win RUS Tarabrina Elizaveta 1733.27
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2081.36
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1817.48
2 White Loss RUS Kachaev Denis 2429.60
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2161.65
4 Black Loss RUS Glibin Aleksey 2009.37
5 Black Loss RUS Lisyutin Alexandr 2153.78
6 Black Win RUS Dyachkov Nikita 1979.15
7 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2151.88
8 White Draw RUS Prokopets Tatyana 2008.69
9 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1940.04
10 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2245.34
11 White Win RUS Glibina Ekaterina 1923.74
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2077.01
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2197.80
2 Black Win RUS Rachitskaya Viktoria 2197.80
3 White Win RUS Oborina Anastasja 2341.90
4 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1996.33
5 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2512.71
7 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 2008.00
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2075.21
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Ikla Markus 1961.39
2 White Win EST Parjasaar Elerin 1739.43
3 Black Win EST Lohmus Kristofer 1971.15
4 White Win EST Kolk Kuno 2148.38
5 White Win EST Lillemaa Argo 2192.00
6 White Loss RUS Kurdina Olga 2348.58
7 Black Win EST Narva Mai 2096.90
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2074.57
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Metreveli Maksim 1863.47
2 Black Win RUS Popova Daria 1731.99
3 Black Win RUS Stulova Darya 2033.41
4 White Loss RUS Lashko Kira 2378.53
5 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2500.56
6 White Win EST Rahumagi Brenet 1998.40
7 Black Win EST Tannebaum Rasmus 1834.60
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2073.67
Round Color Result Opponent
B1 Black Win RUS Postnikov Fedor 1971.14
B2 Black Win RUS Glibin Aleksey 1995.25
B3 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2140.79
B4 White Win RUS Shabanov Ruslan 1932.16
B5 White Loss EST Hõbemägi Martin 2500.39
B6 Black Draw EST Lillemaa Argo 2190.63
B7 White Loss EST Kolk Paul 2124.34
B8 Black Win EST Lohmus Kristofer 1969.39
B9 Black Loss EST Kolk Kuno 2147.41
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2042.72
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2124.57
2 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2111.91
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 1905.27
4 White Loss RUS Strezhnev Mikhail 1795.40
5 White Win RUS Glibin Aleksey 1980.61
6 Black Win RUS Egorov Vladislav 1663.85
7 White Loss RUS Postnikov Fedor 1970.53
МФ1 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1905.27
МФ2 White Win RUS Egorov Vladislav 1663.85
МФ3 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1795.40
МФ3 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1795.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2016.66
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kurdina Olga 2338.31
2 White Win RUS Novozhilova Polina 1781.74
3 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2224.06
4 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1939.96
5 White Win RUS Romanov Sergey 2057.88
6 Black Loss RUS Rachitskaya Viktoria 2203.37
7 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2284.50
8 White Win RUS Spirichev Vladislav 1956.81
9 Black Win RUS Vorobjev Matvey 1846.94
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 1994.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Smirnov Evgeny 2374.77
2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1941.70
3 Black Loss RUS Reibandt Vitaly 1996.08
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2273.05
5 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1867.86
6 Black Win RUS Glibin Aleksey 1942.83
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2346.02
8 Black Loss RUS Makhina Alla 1761.85
9 White Loss RUS Glibina Ekaterina 1927.31
10 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2106.30
11 Black Win RUS Buszkowski Ludwik 2050.25
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1969.05
Round Color Result Opponent
C1 Black Win EST Narva Mart 1801.22
C2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2270.25
C3 White Win RUS Fridman Mikhail 1802.04
C4 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1778.26
C5 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1885.10
C6 Black Draw RUS Bazalisky Artyomi 1682.93
C8 White Loss EST Olumets Erko 2026.39
C9 Black Win EST Tiivel Siim 1776.92
C10 White Draw RUS Shabanov Ruslan 1840.97
C11 Black Win RUS Georgiev Filip 1742.86
C12 White Win EST Holtsman Kris 1911.73
C13 Black Win GRE Pestov Arseni 1943.72
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1949.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2327.10
2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1907.65
3 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2081.30
4 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1701.43
5 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1934.05
6 White Loss RUS Spirichev Vladislav 1958.24
7 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1963.54
8 White Win RUS Karpov Fyodor 1999.07
9 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1789.05
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1932.76
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2470.06
5 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2074.24
8 White Loss RUS Kurdina Olga 2296.38
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1852.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2364.05
2 Black Loss RUS Karpov Fyodor 1957.01
3 White Loss RUS Arefyev Andrey 1913.95
4 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1791.33
5 White Loss RUS Stulova Darya 1923.54
6 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1841.84
7 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1757.09
8 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1954.99
9 Black Loss RUS Makhina Alla 1760.34
10 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2027.67
11 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2233.30
VLADIMIR OPEN 2011
Date 2011-08-19 Rating 1834.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2340.95
2 Black Loss RUS Rachitsky Dmitry 1835.69
3 White Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1923.88
5 White Loss RUS Chernenko Lidiya 1861.05
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2163.55
7 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1787.53
8 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2274.72
9 White Loss LAT Semjonov Dmitrij 2105.45
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1828.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1868.73
2 White Draw RUS Shabanov Ruslan 1773.09
3 Black Loss RUS Spirichev Vladislav 1947.96
4 White Loss RUS Serebryannikova Anzhelika 1734.20
5 White Loss RUS Chernenko Lidiya 1860.17
7 Black Loss RUS Rachitsky Dmitry 1835.38
9 White Win RUS Stulova Kristina 1760.95