RUS Novikova Daria

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1951.65, Rank: 582

First game: 2011-07-10, Last game: 2021-01-05

Top rating: 1977.02 (2019-01-05)

Games: 315, Wins: 116, Draws: 15, Losses: 184

Gy1: 4, Gy2: 20, Gy5: 147

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1951.65
Round Color Result Opponent
W1 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2114.87
W5 Black Loss RUS Yudina Maria 2154.94
W6 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2367.53
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1954.24
Round Color Result Opponent
White Draw RUS Matushkina Ksenia 2120.54
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 1956.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss CHN Cao Xueyu 2171.77
2 Black Win RUS Linich Anastasia 1902.18
3 Black Loss RUS Stulova Veronika 1992.30
4 Black Win TUR Zencir Pelin 1494.02
5 White Win CHN Huang Xiangning 2229.58
6 White Loss RUS Stulova Kristina 2085.09
7 White Draw RUS Stulova Darya 1999.79
8 Black Win RUS Makhina Alla 1672.76
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2128.64
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1958.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Alisa 1702.19
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1999.18
3 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2123.54
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2176.60
5 Black Loss RUS Fokicheva Anna 1915.24
6 White Loss RUS Yudina Maria 2144.14
7 White Win RUS Mikryukov Sergey 1808.00
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1964.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makarova Daria 1767.85
2 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2038.11
3 Black Win RUS Geletyuk Konstantin 1673.38
5 White Loss RUS Shangina Alexandra 1887.40
6 White Win RUS Fokichev Egor 1857.51
8 Black Loss RUS Sidorov Mikhail 1989.89
9 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2086.34
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1973.40
Round Color Result Opponent
EF1 Black Draw RUS Makhina Alla 1696.91
EF2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2045.63
EF3 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1972.78
EF4 Black Draw RUS Kazanina Daria 1735.90
EF5 Black Win RUS Stulova Darya 1969.45
EF6 Black Win RUS Stulova Kristina 2094.05
EF7 Black Win RUS Novichkova Viktoriia 1601.24
EF8 Black Loss RUS Pirozhnikova Alisa 1763.92
EF9 Black Win RUS Oborina Anastasja 2292.73
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 1972.39
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Kristina 2101.23
2 Black Draw RUS Sonina Vladislava 1807.83
3 Black Win RUS Sonina Marina 1924.30
4 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1972.67
5 Black Loss RUS Shkarupa Maria 1775.15
6 White Loss RUS Sadova Taisia 2165.74
7 Black Loss RUS Stulova Darya 1970.60
8 White Loss RUS Metreveli Irina 2349.61
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 1975.64
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2584.56
2 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2068.50
3 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2145.21
4 Black Loss RUS Stulova Veronika 1991.77
5 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2267.58
6 Black Win RUS Stoyanov Egor 2001.53
7 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2205.32
8 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2080.02
9 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2057.00
10 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2081.30
11 White Win RUS Stulova Kristina 2105.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1977.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Pavlovskiy Egor 1632.72
2 White Loss RUS Semenov Oleg 2320.77
3 Black Win RUS Noskov Pavel 1808.33
4 Black Win RUS Stulova Veronika 1992.97
5 Black Win RUS Stulova Darya 1974.69
6 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2076.95
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2331.12
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1974.08
Round Color Result Opponent
4.1 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1780.21
4.2 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1780.21
5.1 White Win RUS Shabanov Ruslan 2065.63
5.2 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2065.63
5.3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2065.63
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 1967.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2158.28
2 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2203.34
3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2077.50
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2237.68
5 Black Loss RUS Stulova Kristina 2123.21
6 White Win RUS Matushkina Ksenia 2069.31
7 White Win RUS Stoyanov Kirill 2064.27
8 Black Win RUS Stulova Veronika 1988.55
9 White Win RUS Stoyanov Egor 1959.22
10 White Win RUS Porokhina Ekaterina 2064.16
11 Black Loss RUS Fedotov Denis 2579.45
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1951.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Alisa 1680.02
2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2271.79
3 Black Loss RUS Agarkov Dmitrii 1785.73
4 Black Win RUS Makarova Daria 1721.22
5 White Win RUS Fokicheva Anna 1802.20
6 Black Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1794.78
7 Black Win RUS Naumov Egor 1938.03
9 Black Win RUS Stulova Kristina 2126.27
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 1913.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Sadova Taisia 2125.52
2 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2179.81
3 Black Win RUS Kachaeva Ilona 1981.11
4 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 2057.34
5 Black Loss RUS Sonina Marina 1876.21
8 Black Win RUS Oborina Anastasja 2318.17
9 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2180.73
10 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2081.96
11 Black Loss RUS Sonina Vladislava 1724.78
12 Black Loss RUS Stulova Kristina 2122.73
13 Black Loss RUS Lashko Kira 2374.21
14 White Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2183.43
15 Black Loss RUS Knyazeva Ekaterina 1950.64
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 1908.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2210.45
2 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2113.42
3 Black Loss RUS Stulova Kristina 2119.98
4 White Win RUS Matushkina Ksenia 2086.65
5 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2127.86
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2173.27
7 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2060.12
8 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2046.87
9 Black Win RUS Stulova Veronika 1977.19
11 Black Loss RUS Stoyanov Egor 1930.24
12 White Loss RUS Fedotov Denis 2559.30
13 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2200.25
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1905.61
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Popova Veronika 1551.85
2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2245.49
3 White Loss RUS Mezhenkov Dmitry 1787.79
4 Black Loss RUS Sidorov Mikhail 1873.91
5 Black Win RUS Kulina Daria 1633.24
6 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2090.78
7 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1652.89
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1904.22
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Shestakova Valeria 1760.22
2.2 White Win RUS Shestakova Valeria 1760.22
3.1 Black Loss RUS Stulova Kristina 2125.32
3.2 Black Loss RUS Stulova Kristina 2125.32
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1897.79
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2344.94
4 White Win RUS Makarova Daria 1683.77
5 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1766.49
6 White Win RUS Popova Daria 1794.22
7 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2209.89
8 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1878.13
9 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2066.19
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 1891.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2057.49
2 Black Win RUS Sonina Marina 1794.60
3 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1932.83
4 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2132.90
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2359.39
6 White Loss RUS Stulova Kristina 2107.07
7 Black Loss RUS Stulova Darya 2062.37
8 White Win RUS Volkova Sofia 1843.09
9 White Loss RUS Lashko Kira 2437.66
10 White Win RUS Novichkova Viktoriia 1617.60
11 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2089.50
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1888.28
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Muugamae Eric 1871.57
2 White Loss RUS Porokhina Ekaterina 2060.25
3 Black Win RUS Fokicheva Anna 1722.83
4 Black Win RUS Naumov Egor 1866.04
5 Black Win RUS Shangina Alexandra 1856.43
6 White Draw RUS Metreveli Maksim 2187.20
7 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2059.27
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1873.29
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1928.78
3 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2208.65
4 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2043.51
5 White Loss RUS Stoyanov Egor 1837.65
6 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1638.56
7 White Draw RUS Serebryannikova Darya 1816.58
8 Black Loss RUS Lapin Ivan 1876.59
9 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2018.62
Youth Russian Championship, group E
Date 2016-03-30 Rating 1871.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1670.78
2 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2062.87
3 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2082.13
4 White Loss RUS Stulova Kristina 2053.80
5 White Loss RUS Knyazeva Ekaterina 1888.52
6 Black Win RUS Kazanina Daria 1708.75
7 White Win RUS Popova Daria 1752.28
8 Black Draw RUS Stulova Darya 2070.05
9 White Win RUS Matushkina Ksenia 2124.69
The 24nd Russian Championship, among Women
Date 2016-02-28 Rating 1869.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2322.42
2 White Loss RUS Salnikova Nonna 2185.56
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2065.76
4 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2063.57
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2332.08
6 White Loss RUS Lashko Kira 2454.94
7 Black Loss RUS Stulova Darya 2067.84
9 Black Loss RUS Stulova Kristina 2046.07
10 White Loss RUS Kurdina Olga 2305.00
11 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1919.95
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 1868.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1955.45
2 White Win RUS Kuznetsov Artem 1788.82
3 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2199.09
4 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2068.88
5 Black Win RUS Stulova Veronika 1850.43
6 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 1997.71
7 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2075.70
8 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2068.91
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2113.28
10 Black Loss RUS Stulova Darya 2065.94
11 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2122.06
12 White Win RUS Stulova Kristina 2034.45
13 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2056.14
14 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2058.24
15 White Loss RUS Kuzmina Alexandra 1924.86
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1869.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1623.67
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2543.31
3 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1954.95
4 Black Loss RUS Molotova Anastasja 2001.82
5 White Draw RUS Shangina Alexandra 1863.35
6 Black Loss RUS Stulova Kristina 2027.62
7 Black Win RUS Kulin Maxim 1766.58
8 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2108.18
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1870.22
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Glebov Valentin 1561.99
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2324.54
3 White Win RUS Kulin Maxim 1757.87
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2448.11
5 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2051.53
6 Black Loss RUS Shangina Alexandra 1841.91
7 White Win RUS Kulina Daria 1611.24
8 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1725.73
9 White Win RUS Stulova Kristina 1982.99
10 Black Win RUS Stulova Veronika 1810.19
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-02-28 Rating 1858.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1652.80
2 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2099.87
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2414.16
4 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2037.65
5 Black Loss RUS Knyazeva Ekaterina 1828.56
6 White Draw RUS Stulova Kristina 1962.35
7 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2118.43
8 Black Loss RUS Stulova Darya 2072.26
9 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1954.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1859.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Fedotov Denis 2422.38
2 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2136.72
3 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1768.90
4 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2007.76
5 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1813.78
5 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1813.78
6 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2005.96
7 Black Loss RUS Viatkina Maria 1828.67
8 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2071.19
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1855.92
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2215.50
3 White Loss RUS Metreveli Maksim 1983.47
4 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1845.53
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2400.77
6 Black Win RUS Shabanov Ivan 1628.66
7 Black Win RUS Musaev Vladislav 1674.61
8 White Draw RUS Korolyova Natalya 1693.73
9 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1807.69
10 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2060.38
Youth Russian Championship,group E
Date 2014-03-29 Rating 1857.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1902.81
3 Black Win RUS Stulova Darya 2061.93
4 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2069.07
5 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2281.11
6 White Loss RUS Lashko Kira 2369.95
7 White Loss RUS Stulova Kristina 1918.98
8 White Win RUS Korolyova Natalya 1686.66
9 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2037.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1849.67
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2381.18
2 White Win RUS Naumov Egor 1806.80
3 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 2023.25
4 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1764.07
5 Black Win RUS Piruakov Artem 1653.61
6 White Win RUS Kulin Maxim 1745.77
7 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2097.44
7 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2184.56
8 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1706.14
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1832.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Karpov Fyodor 2080.58
2 White Loss RUS Strezhnev Mikhail 1827.00
3 White Loss RUS Utkin Dmitryi 1727.47
4 White Win RUS Grigoriev Roman 1951.49
5 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 2009.70
6 White Loss RUS Stulova Kristina 1897.47
7 Black Loss RUS Lapin Ivan 1819.32
8 Black Loss RUS Sokovoi Oleg 1644.48
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1834.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Narva Mai 2114.91
2 White Win RUS Sokovoi Oleg 1643.63
3 White Loss EST Kolk Kuno 2170.06
4 White Win RUS Yusupmurzin Danila 1936.99
5 White Loss EST Holtsman Kris 1960.80
6 White Win EST Tiivel Siim 1853.66
7 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2017.46
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1834.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semenov Oleg 2149.05
2 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1752.84
3 Black Loss EST Olumets Erko 2075.47
4 White Loss EST Lillemaa Argo 2208.37
5 White Win RUS Mahina Elena 1583.04
6 Black Draw EST Reinik Liise-Marie 2008.12
7 White Win RUS Stoyanov Kirill 1888.96
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1834.41
Round Color Result Opponent
F1 White Loss RUS Popova Daria 1752.46
F2 Black Win RUS Zhukova Iana 1739.00
F3 White Win EST Kiis Katriin 1710.60
F4 White Loss EST Tiivel Tuuli 1931.30
F5 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2039.77
F6 White Loss RUS Matushkina Ksenia 1998.71
F7 White Win RUS Kuzmina Alexandra 1794.63
F9 Black Win RUS Stulova Kristina 1894.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1827.75
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2238.61
2 White Win RUS Stulova Kristina 1859.20
3 White Loss RUS Romanov Sergey 2073.15
4 White Loss RUS Stulova Darya 2014.49
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 1945.78
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1832.90
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1964.21
8 Black Draw RUS Makhina Alla 1783.80
9 Black Win RUS Novozhilova Polina 1771.61
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1809.34
Round Color Result Opponent
F1 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 1995.01
F2 Black Win RUS Stulova Kristina 1836.28
F3 Black Win RUS Novozhilova Polina 1757.03
F4 White Loss RUS Matushkina Ksenia 1932.33
F6 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1930.67
F7 Black Loss EST Tiivel Tuuli 1902.10
F8 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1859.19
F9 Black Win RUS Popova Daria 1727.90
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1794.14
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2254.87
8 White Loss RUS Stulova Darya 1967.46
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1773.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Novikov Nikolay 2337.83
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1923.33
4 Black Loss RUS Chernenko Lidiya 1879.15
5 Black Win RUS Stulova Kristina 1801.98
6 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 1978.54
7 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2302.37
7 Black Loss RUS Evdokimova Ksenija 1827.03
8 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 1868.08
9 Black Loss RUS Serebryannikova Anzhelika 1734.18
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1764.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2029.11
2 Black Loss RUS Spirichev Vladislav 1960.59
4 White Loss RUS Mikryukova Diana 1682.46
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1787.16
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1881.44
8 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1934.95