RUS Vohtomina Vladislava

Place: Podyuga, Russia

Rating: 2058.54, Rank: 406

First game: 2011-07-10, Last game: 2018-07-22

Top rating: 2069.86 (2017-12-15)

Games: 336, Wins: 185, Draws: 29, Losses: 122

Gy1: 0, Gy2: 18, Gy5: 166

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2058.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makarova Daria 1593.06
2 Black Loss RUS Naumov Egor 1849.10
3 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1450.43
4 Black Win RUS Kulin Maxim 1686.36
5 White Win RUS Dyachkov Nikita 2106.53
6 White Loss RUS Stulova Kristina 2054.46
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2062.85
Round Color Result Opponent
E1 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1875.83
E2 Black Win RUS Kazanina Daria 1641.10
E3 White Loss RUS Stulova Veronika 1902.63
E4 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1676.59
E5 White Win RUS Sadova Taisia 2074.25
E6 Black Draw RUS Tolstoguzova Sofia 2129.68
E7 White Win RUS Sonina Marina 1817.78
E8 White Win RUS Popova Maria 1628.31
E9 White Win RUS Shangina Alexandra 1758.15
E11 Black Draw RUS Shkarupa Maria 1703.71
E12 White Draw RUS Stulova Kristina 2056.93
E13 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2012.48
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2065.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1982.64
2 Black Win RUS Stulova Veronika 1904.23
3 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2116.51
4 White Loss RUS Semyonov Oleg 2324.38
5 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2295.30
6 White Loss RUS Lashko Kira 2338.64
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2531.20
8 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2145.66
9 White Draw RUS Yusupmurzin Danila 2151.97
10 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2050.99
11 White Win RUS Stulova Kristina 2049.49
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2066.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2115.00
2 White Win RUS Porohina Ekaterina 1981.66
3 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1982.57
4 Black Win RUS Stulova Veronika 1903.97
5 Black Win RUS Novikova Daria 1835.92
6 Black Win RUS Stoyanov Egor 1851.94
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2530.33
8 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2147.76
9 White Draw RUS Yusupmurzin Danila 2151.21
10 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2050.14
11 White Win RUS Stulova Kristina 2049.43
12 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2016.31
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2069.05
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kulina Daria 1540.09
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2494.90
3 Black Win RUS Naumov Egor 1839.57
4 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1621.97
5 White Loss RUS Lashko Kira 2344.69
6 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1738.59
7 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2146.34
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2069.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kulina Daria 1541.47
2 Black Draw RUS Bykov Dmitrii 1737.89
3 Black Win RUS Lapin Ivan 1831.62
4 White Win RUS Dyachkov Nikita 2150.52
5 White Win RUS Stulova Kristina 2056.01
6 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2135.28
7 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2142.28
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2519.43
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2069.21
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1737.42
2.2 White Win RUS Bykov Dmitrii 1737.42
3.1 White Win RUS Kuznetsov Artem 1808.22
3.2 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1808.22
3.3 White Win RUS Kuznetsov Artem 1808.22
4.1 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2139.18
4.2 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2099.44
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2059.72
Round Color Result Opponent
7 Black Win RUS Startsev Masksim 1591.32
8 Black Win RUS Startsev Artem 1549.08
9 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1693.04
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2051.86
Round Color Result Opponent
EF2 White Win RUS Makhina Alla 1728.38
EF3 Black Win RUS Stulova Darya 1997.68
EF3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1999.46
EF4 White Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2117.25
EF5 Black Win GRE Ibragim Jasmin 1519.23
EF6 White Draw RUS Sadova Taisia 2058.25
EF7 White Loss RUS Stulova Kristina 2058.75
EF8 Black Win GRE Mihailidi Kristina 1792.10
EF9 Black Win GRE Bojga Maria 1761.34
Youth Russian Championship, group G
Date 2017-03-30 Rating 2049.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1812.55
2 White Win RUS Glibina Anna 1726.39
3 Black Win RUS Stulova Veronika 1856.60
4 White Win RUS Sonina Marina 1745.60
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 2065.24
6 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1870.68
7 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1660.75
8 Black Draw RUS Sadova Taisia 2056.36
9 White Loss RUS Kazanina Daria 1660.87
10 Black Win RUS Popova Maria 1621.51
11 White Draw RUS Tolstoguzova Sofia 2113.07
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2046.18
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokicheva Anna 1629.35
2 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2291.86
3 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1807.57
4 White Loss RUS Semyonov Oleg 2327.27
5 White Draw RUS Makhina Alla 1747.68
6 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1670.63
7 White Win RUS Porohina Ekaterina 1986.07
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2038.61
Round Color Result Opponent
E1 Black Loss CHN Wang Qingqing 2544.36
E2 Black Win EST Örd Laura 1589.53
E3 Black Loss EST Mumm Kristina 1831.69
E5 Black Win EST Topkin Anna-Brigita 1667.89
E6 White Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2063.55
E7 Black Win RUS Novichkova Viktoriia 1548.53
E8 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2286.16
E9 White Win RUS Popova Daria 1715.84
E10 White Draw RUS Lashko Kira 2420.84
E11 Black Win EST Kolk Mari 1875.28
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2038.31
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fokichev Egor 1639.07
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2422.04
3 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1650.71
4 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1913.91
5 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1994.64
6 White Win RUS Kuznetsov Artem 1756.24
7 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1886.36
8 Black Win RUS Shangina Alexandra 1799.61
9 White Win RUS Metreveli Maksim 2113.18
Youth Russian Championship, group E
Date 2016-03-30 Rating 2034.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1833.63
2 Black Win RUS Stulova Kristina 2003.06
3 White Win RUS Novikova Daria 1818.94
4 Black Win RUS Kazanina Daria 1652.74
5 Black Win RUS Popova Daria 1694.50
6 Black Loss RUS Stulova Darya 2022.34
7 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2071.05
8 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1615.47
9 White Win RUS Prokopets Tatyana 2014.09
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2031.99
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kulin Maxim 1703.05
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2487.91
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2016.55
4 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2011.15
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2030.07
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2014.41
2 White Loss RUS Kuzmina Alexandra 1880.86
3 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1909.08
4 White Win RUS Kuznetsov Artem 1736.05
5 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2158.80
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 2021.62
7 Black Win RUS Novikova Daria 1818.43
8 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1949.17
9 Black Win RUS Stulova Veronika 1797.52
10 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2024.68
11 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2062.70
12 White Win RUS Stulova Darya 2020.33
13 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2074.26
14 White Loss RUS Stulova Kristina 1984.77
15 Black Win RUS Shabanov Ruslan 2012.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2030.26
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stoyanov Egor 1698.70
2 White Loss RUS Lashko Kira 2423.60
3 White Loss RUS Kuznetsov Artem 1737.69
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 1947.56
5 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1779.52
6 White Loss RUS Molotova Anastasja 1964.13
7 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1762.45
8 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1951.66
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2047.24
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Pastuhov Ruslan 1677.31
2 White Loss RUS Grigoriev Roman 1902.41
3 White Win RUS Kuznetsov Artem 1733.94
4 White Win RUS Porohina Ekaterina 1939.94
5 White Draw RUS Yusupmurzin Danila 2037.23
6 White Loss RUS Oborina Anastasja 2292.75
7 White Draw RUS Stulova Kristina 1934.87
8 White Loss RUS Kozlova Viktoriia 1917.19
9 Black Win RUS Viatkina Maria 1788.11
10 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1996.80
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2058.78
Round Color Result Opponent
E1 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2066.77
E2 White Draw RUS Lashko Kira 2400.03
E3 Black Win EST Kolk Mari 1852.25
E4 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1713.08
E5 Black Win EST Tiivel Tuuli 1922.39
E6 White Loss RUS Stulova Kristina 1924.63
E7 Black Win EST Örd Laura 1634.17
E8 White Win RUS Stulova Darya 2036.93
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-02-28 Rating 2066.03
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Kristina 1915.19
2 Black Win RUS Novikova Daria 1816.66
3 White Win RUS Stulova Darya 2039.32
4 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1911.50
5 White Win RUS Pirozhnikova Alisa 1601.42
6 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2076.78
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2391.71
8 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1999.76
9 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1782.10
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2066.39
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2388.48
2 White Win RUS Oborina Anastasja 2296.03
2 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2291.77
3 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2291.77
4 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2366.85
5 Black Win RUS Semyonov Oleg 2255.61
6 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2177.47
7 White Win RUS Prokopets Tatyana 2076.73
9 White Loss RUS Stulova Darya 2042.13
10 White Loss RUS Kryuchok Roman 2486.32
11 White Loss RUS Fedotov Denis 2405.94
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2066.38
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Shabanov Ruslan 1970.81
2 White Win RUS Stulova Darya 2043.02
3 White Win RUS Stoyanov Kirill 1966.25
4 White Win RUS Stulova Kristina 1910.33
5 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1999.29
6 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2078.54
7 White Win RUS Dyachkov Nikita 2055.76
8 White Win RUS Matushkina Ksenia 2036.24
9 White Win RUS Yusupmurzin Danila 1998.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2063.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1722.85
2 White Win RUS Stulova Kristina 1909.87
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2384.31
4 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1711.44
4 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1711.44
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2321.93
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2321.93
6 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2033.63
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2176.93
8 White Draw RUS Ponezhin Gennady 2111.47
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2029.77
Round Color Result Opponent
F1 Black Win EST Kaljumae Kristina Katarina 1574.70
F2 Black Loss CHN Qiu Yujin 2181.45
F3 Black Loss CHN Bai Ruonan 1822.70
F4 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2032.28
F5 White Win EST Laur Ingel 1441.05
F6 White Win RUS Kuzmina Alexandra 1804.85
F7 Black Win EST Koni Kirke 1738.71
F8 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1737.56
F9 Black Win RUS Popova Daria 1749.54
F10 White Loss CHN Fan Xuanzuo 2393.55
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2027.80
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Pozderova Elina 1905.97
2 White Loss SWE Karlsson Stefan 2472.91
3 Black Loss EST Kolk Kuno 2161.76
4 Black Win EST Tiivel Tuuli 1921.27
5 Black Win EST Kilk Oliver 1863.99
6 Black Loss EST Heidmets Mark 2004.55
7 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1957.78
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2027.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2101.34
2 Black Loss EST Pozderova Elina 1906.07
3 White Loss EST Rahumagi Brenet 2090.00
4 Black Win EST Murumaa Magnus 1748.34
5 Black Win EST Laur Ingel 1442.01
6 Black Loss EST Lohmus Kristofer 2068.45
7 White Win RUS Makhin Matvei 1643.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2026.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1573.56
2 Black Draw RUS Fedotov Denis 2385.68
3 White Win RUS Ponezhin Gennady 2094.93
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 2204.91
5 Black Loss RUS Lashko Kira 2356.27
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1960.37
8 White Win RUS Matushkina Ksenia 2029.51
9 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2191.85
10 White Win RUS Stulova Darya 2032.89
Youth Russian Championship,group F
Date 2014-03-29 Rating 1995.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2020.31
2 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1791.53
3 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1761.57
5 Black Win RUS Konoplitskaja Polina 1518.69
6 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1837.22
7 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1718.79
8 Black Draw RUS Popova Daria 1742.52
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1991.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1692.10
2 White Draw RUS Lashko Kira 2352.86
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2032.35
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 1932.35
5 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1717.61
6 White Win RUS Korolyova Natalya 1649.51
7 Black Win RUS Karpov Fyodor 2068.04
8 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2177.17
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 1981.25
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1938.60
3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2021.86
4 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2003.17
5 White Win RUS Stulova Kristina 1851.29
6 Black Loss RUS Stulova Darya 2032.84
7 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 1926.87
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1979.64
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Zhukova Iana 1712.80
2 Black Loss RUS Stulova Kristina 1849.50
3 White Loss RUS Semyonov Oleg 2164.05
4 Black Win RUS Sarhadov Andrey 1789.42
4 White Loss RUS Popova Daria 1736.53
5 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1887.59
6 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1741.70
7 White Loss RUS Grigoriev Roman 1920.93
8 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1844.83
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1991.32
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kuznetsov Artem 1724.32
2 White Win RUS Stoyanov Kirill 1852.68
3 Black Win RUS Metreveli Maksim 1854.95
5 White Draw RUS Matushkina Ksenia 1987.91
6 Black Win RUS Zhukova Iana 1704.88
7 White Win RUS Porohina Ekaterina 1803.21
8 White Win RUS Sarhadov Andrey 1788.10
9 Black Win RUS Shabanov Ivan 1610.36
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1990.60
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Mahina Elena 1551.25
2 Black Win RUS Metreveli Georgiy 2126.92
3 White Loss RUS Semyonov Oleg 2136.51
4 Black Win EST Ikla Markus 1951.37
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2347.44
6 White Loss EST Kolk Kuno 2139.49
7 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1848.35
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1990.52
Round Color Result Opponent
1 White Draw EST Kolk Kaia 2004.61
2 Black Win RUS Makhin Matvei 1642.48
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2319.46
4 Black Loss EST Kolk Kuno 2139.02
5 Black Win RUS Sokovoi Oleg 1606.22
6 White Loss RUS Stulova Darya 2023.24
7 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1966.45
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1990.48
Round Color Result Opponent
F1 White Win EST Tiivel Tuuli 1898.99
F3 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1982.29
F4 White Win RUS Kuzmina Alexandra 1760.54
F5 Black Win RUS Novikova Daria 1812.00
F6 Black Win RUS Stulova Kristina 1839.61
F7 Black Win RUS Popova Daria 1717.83
F8 White Win RUS Zhukova Iana 1703.18
F9 White Draw EST Kiis Katriin 1679.05
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1966.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Pestereva Maria 2211.85
2 Black Draw RUS Potapov Maxim 1838.49
3 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1930.93
4 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2011.22
5 Black Loss RUS Kinozerov Kirill 1897.09
7 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1864.23
8 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1927.23
9 Black Draw RUS Semyonov Oleg 2086.94
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1958.01
Round Color Result Opponent
F1 White Win RUS Novikova Daria 1786.32
F2 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1902.20
F3 Black Loss EST Tiivel Tuuli 1873.25
F4 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1811.72
F5 Black Win RUS Popova Daria 1695.90
F7 Black Loss RUS Stulova Kristina 1805.75
F8 Black Win RUS Novozhilova Polina 1752.96
F9 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1913.21
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1956.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2325.98
2 Black Loss RUS Stulova Kristina 1804.30
3 White Win RUS Makhina Alla 1753.73
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2376.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1946.20
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2366.86
2 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1837.61
3 White Loss RUS Lashko Kira 2261.83
4 Black Loss RUS Evdokimova Ksenija 1787.63
5 Black Win RUS Makhina Alla 1747.43
6 White Win RUS Novikova Daria 1751.43
7 White Loss RUS Pestereva Maria 2230.95
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2025.83
9 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2048.97
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1937.45
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Lashko Kira 2209.23
3 White Draw RUS Stulova Darya 1902.79
4 White Draw RUS Semyonov Oleg 2007.63
5 White Win RUS Spirichev Vladislav 1941.00
6 White Loss RUS Fedotov Denis 2148.29
7 Black Win RUS Kaspirovich Maxim 1656.13
7 Black Win RUS Kaspirovich Maxim 1656.13
8 White Loss RUS Karpov Fyodor 1919.39
9 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1934.14