RUS Karpov Fyodor

Place: Konosha, Russia

Rating: 2148.40, Rank: 316

First game: 2010-06-30, Last game: 2018-01-05

Top rating: 2150.22 (2017-08-12)

Games: 312, Wins: 138, Draws: 17, Losses: 157

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 100

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2148.40
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Bykov Dmitrii 1738.42
2 White Win RUS Kurchitskii Dmitrii 1382.71
3 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1819.85
4 White Loss RUS Porohina Ekaterina 1986.80
5 White Win RUS Kulin Maxim 1700.59
6 White Win RUS Oborina Anastasja 2273.46
7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2203.17
World Championship BT
Date 2017-08-12 Rating 2150.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Hõbemägi Martin 2555.05
2 White Draw TPE Chang Ming-Jun 1764.18
3 Black Loss TPE Chen Ko-Han 2506.45
4 White Loss MAC Wai Chan Keong 2594.55
5 Black Loss SWE Jonsson Peter 2208.46
6 Black Win JPN Tatsutomi Hiroyuki 1975.47
7 White Loss JPN Tachi Masaya 2463.91
8 White Win TPE Kuo Sheng-Pin 1807.36
9 White Win CHN Tao Tao 1712.24
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2149.75
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win EST Heidmets Mark 2019.88
AB2 Black Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2308.49
AB3 Black Loss EST Mesila Villem 2497.80
AB4 Black Loss EST Kolk Kuno 2206.04
AB5 Black Win GRE Paizis Manolis 1712.18
AB6 Black Win EST Lohmus Kristofer 2209.32
AB7 White Win RUS Ponezhin Gennady 2113.62
AB8 White Win EST Topkin Georg-Romet 2357.28
AB9 White Draw RUS Fedotov Denis 2497.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2129.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1760.50
2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2079.29
3 White Win RUS Prokopyev Ruslan 1979.14
4 Black Win RUS Stulova Darya 2009.61
5 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2034.92
6 Black Win RUS Stulova Kristina 2039.77
7 White Loss RUS Maximov Nikolay 2120.91
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2110.90
Round Color Result Opponent
A1 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2024.52
A2 White Win EST Tiivel Siim 1851.19
A3 White Win EST Kallikorm Kevin Kaido 1805.68
A4 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2116.57
A5 Black Draw RUS Glibin Aleksey 2039.10
A6 White Loss EST Lohmus Kristofer 2161.11
A7 White Win EST Piik Sander 2002.91
A8 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2104.93
A9 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2234.11
A10 Black Win RUS Orlov Maxim 2042.37
A11 White Loss RUS Danilin Ivan 2381.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2109.64
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Mezhenkov Dmitry 1651.31
2 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1994.35
3 White Win RUS Kryuchok Roman 2509.97
4 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2308.57
5 Black Win RUS Stulova Veronika 1829.17
6 Black Loss RUS Lashko Kira 2422.15
7 Black Draw RUS Stulova Kristina 2017.41
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2300.43
9 White Win RUS Kuznetsov Artem 1756.55
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2091.97
Round Color Result Opponent
1 Black Draw RUS Glibin Aleksey 2025.94
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2429.88
3 White Win RUS Kozlova Viktoriia 1906.24
4 White Loss RUS Semyonov Oleg 2295.93
6 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1893.12
7 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2181.23
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2297.19
9 White Win RUS Kurdina Olga 2259.76
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2088.34
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Stulova Darya 2020.93
2 Black Win RUS Lapin Ivan 1823.66
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2428.95
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2014.37
5 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2081.68
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2487.90
7 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2078.73
8 Black Loss RUS Stulova Kristina 1998.43
9 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2068.45
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2081.11
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kozhin Mikhail 2628.11
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2471.98
4 Black Win EST Muugamae Eric 1758.21
5 White Win EST Kolar Karl-Ustav 1923.57
6 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2368.56
7 Black Loss RUS Arevkov Maxim 2317.24
8 White Loss RUS Berezin Roman 2411.71
9 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1977.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2080.80
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1751.29
2 White Win RUS Molotova Anastasja 1964.09
3 White Loss RUS Semyonov Oleg 2284.80
4 Black Win RUS Stoyanov Egor 1699.38
5 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1947.91
6 White Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2286.96
7 Black Draw RUS Sorokina Oksana 2367.86
8 Black Win RUS Pestereva Maria 2197.37
Open Swedish Team Championship
Date 2015-11-15 Rating 2070.30
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Ikla Markus 2032.26
2 White Loss SWE Nyberg Bengt 1924.66
4 Black Win SWE Widman Linnea 1900.68
5 White Win EST Moller Andrus 1675.43
F1 Black Win SWE Nyberg Bengt 1924.66
F2 White Loss SWE Sandstrom Richard 2250.57
F3 White Loss SWE Jonsson Peter 2286.84
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2058.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss TPE Huang Yen-Hua 2379.81
2 White Loss SWE Jonsson Peter 2286.34
3 White Loss JPN Tachi Masaya 2401.07
4 White Loss CHN Huang Xiuyi 2095.81
6 Black Win RUS Stoyanova Anastasiya 1705.12
7 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2368.43
8 Black Win RUS Lapin Ivan 1808.58
9 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1986.09
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2055.72
Round Color Result Opponent
B1 Black Win TUR Kilinclar Alkin 1594.25
B2 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1982.64
B3 White Win EST Muugamae Eric 1709.43
B4 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2072.17
B5 Black Loss EST Kolk Kuno 2216.18
B6 Black Loss EST Topkin Georg-Romet 2215.93
B7 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2025.84
B8 Black Win TUR Yilmaz Oguzhan 1549.53
B9 Black Win TUR Dincer Emre 1612.39
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2057.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semyonov Oleg 2262.05
2 White Win RUS Suhanov Arkadyi 1863.51
3 Black Win RUS Lapin Ivan 1797.06
4 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2177.54
5 White Draw RUS Yusupmurzin Danila 2010.01
6 White Loss RUS Shlyundikov Alexander 1921.26
7 Black Win RUS Utkin Dmitryi 1718.90
8 White Draw RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2149.80
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2412.04
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2061.94
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Lapin Ivan 1792.22
2 Black Loss RUS Prokopyev Ruslan 2007.37
3 White Win RUS Metreveli Maksim 1998.84
4 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1989.78
5 White Loss RUS Molotova Anastasja 1986.00
5 Black Win RUS Molotova Anastasja 1986.00
6 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2289.68
8 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1841.35
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2068.38
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss CHN Yuan Jiayin 2292.70
B2 Black Loss EST Heidmets Mark 2003.74
B3 White Win RUS Lapin Ivan 1774.03
B4 White Win EST Holtsman Kris 1936.41
B5 White Win RUS Shabanov Ruslan 1958.87
B6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1957.10
B7 White Win RUS Ponezhin Gennady 2095.95
B8 Black Loss CHN Yin Zhouhao 2278.94
B9 Black Draw RUS Fedotov Denis 2389.93
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2067.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Väljataga Paul 2271.79
2 Black Loss EST Berg Brigite-Christine 1705.55
3 Black Win RUS Popova Daria 1750.76
4 Black Loss EST Ikla Markus 2025.11
5 Black Loss EST Kolk Kuno 2161.49
6 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1747.32
7 White Win RUS Stulova Darya 2032.92
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2068.12
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Murumaa Mathias 1598.43
2 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2505.47
3 Black Win EST Piik Sander 1871.99
4 White Win EST Holtsman Kris 1937.49
5 Black Loss RUS Kurdina Olga 2333.74
6 White Win EST Narva Mart 1812.26
7 White Draw RUS Lashko Kira 2356.68
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2068.04
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2512.66
2 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2181.06
4 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2099.42
5 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 1929.92
6 White Win RUS Postnikov Fedor 1989.69
7 White Loss RUS Fedotov Denis 2378.58
8 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1983.05
9 Black Win RUS Lapin Ivan 1777.83
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2067.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Hodzinskaya Zhanna 1522.26
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2376.36
3 Black Win RUS Tarabrina Elizaveta 1718.21
4 Black Win RUS Lapin Ivan 1779.67
5 Black Loss RUS Stulova Darya 2032.82
6 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2176.83
7 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 1990.99
8 Black Win RUS Yurina Lyudmila 1504.52
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2070.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Golomaryov Anthony 2392.10
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2521.21
4 Black Loss EST Narva Mai 2102.61
5 Black Win EST Lohmus Kristofer 2032.21
6 Black Win RUS Sumarokova Aleksandra 2251.11
7 White Loss JPN Kawamura Norihiko 2572.15
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2071.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Naumov Egor 1767.65
2 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2247.89
3 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1780.93
4 Black Win RUS Novozhilova Polina 1776.57
5 Black Loss RUS Stulova Darya 2032.92
6 Black Win RUS Mikryukov Mikhail 2279.71
7 Black Win RUS Dyachkov Nikita 1986.41
8 White Win RUS Semyonov Oleg 2163.50
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2049.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Novikova Daria 1810.96
2 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2251.10
3 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1898.34
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2343.03
5 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1800.14
6 Black Loss RUS Kurdina Olga 2344.11
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1839.96
9 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1970.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2010.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2476.15
2 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2128.48
3 Black Win RUS Potapov Maxim 1838.07
4 White Win RUS Vohtomina Vladislava 1966.39
5 White Loss RUS Spirichev Vladislav 1947.48
6 White Win RUS Makhina Alla 1753.92
7 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 1970.46
8 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1823.02
9 White Win RUS Kinozerov Kirill 1896.80
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1984.01
Round Color Result Opponent
B1 Black Win EST Kolk Kuno 2009.76
B2 Black Loss EST Lillemaa Argo 2119.90
B3 Black Loss RUS Spirichev Vladislav 1956.11
B4 Black Draw EST Rahumagi Brenet 1906.63
B5 Black Loss RUS Yakushkin Nikolay 1869.95
B7 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1958.01
B8 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2467.01
B9 White Loss EST Hõbemägi Martin 2430.97
B10 White Loss RUS Semyonov Oleg 2063.28
B11 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2084.10
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1981.17
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2376.21
2 Black Win RUS Makhina Alla 1753.78
3 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2214.12
4 White Loss RUS Spirichev Vladislav 1953.92
5 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1808.41
7 White Win RUS Fedotov Denis 2257.46
8 White Loss RUS Pestereva Maria 2229.97
9 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2081.36
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1974.84
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1891.73
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2321.46
3 Black Win RUS Kaspirovich Maxim 1650.41
4 Black Loss RUS Prokopyev Ruslan 1954.46
5 White Win RUS Spirichev Vladislav 1949.19
6 White Loss RUS Kurdina Olga 2300.07
7 White Loss RUS Strezhnev Mikhail 1778.94
8 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 1941.23
9 White Loss RUS Bovkonyuk Pavel 1839.15
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1971.52
Round Color Result Opponent
3 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2049.33
4 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1951.24
6 White Win RUS Kurdina Olga 2295.61
7 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2476.41
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2236.71
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 1964.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Glibin Aleksey 1901.84
2 Black Loss RUS Puh Alexander 2062.98
3 Black Loss RUS Sumarokov Evgeny 2508.15
4 White Loss RUS Smirnov Evgeny 2373.73
5 White Win RUS Vostryakov Alexey 2057.78
6 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2462.15
7 White Win RUS Semyonov Oleg 2038.76
8 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1950.01
9 White Loss RUS Merkulov Artyom 2471.79
10 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1945.17
11 White Win RUS Bovkonyuk Pavel 1832.97
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 1962.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kurdina Olga 2289.85
2 White Loss RUS Lashko Kira 2286.06
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2057.10
4 White Win RUS Semyonov Oleg 2037.28
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1915.17
7 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1949.07
8 White Loss RUS Stulova Darya 1935.07
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2461.55
10 White Loss RUS Merkulov Artyom 2471.55
11 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2377.18
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1943.72
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2476.69
2 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2025.59
3 White Loss RUS Stulova Kristina 1786.41
4 Black Win RUS Makhina Alla 1747.42
5 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1833.27
6 White Loss RUS Romanov Sergey 2029.67
7 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2048.71
8 White Draw RUS Nogovitsin Alexander 1948.36
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1936.67
Round Color Result Opponent
1/8 White Loss RUS Kurdina Olga 2260.66
1/8 White Loss RUS Kurdina Olga 2260.66
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1934.54
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Filinov Vladimir 2420.20
2 White Win RUS Ponezhin Gennady 1844.48
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2435.64
4 Black Win RUS Fedotov Denis 2173.94
5 White Loss RUS Kachaev Denis 2326.91
6 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1780.10
7 Black Loss RUS Lashko Kira 2242.27
8 White Loss RUS Semyonov Vladimir 2225.17
9 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1886.52
10 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1831.43
11 Black Loss RUS Makhina Alla 1751.13
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 1921.48
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2016.21
B1 White Draw EST Lillemaa Argo 2004.38
B2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2016.21
B3 Black Loss EST Staub Rain 1851.66
B4 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2406.70
B6 Black Win RUS Shlyundikov Alexander 1815.72
B7 Black Win EST Rahumagi Brenet 1869.45
B10 White Loss RUS Merkulov Artyom 2498.01
B11 White Loss RUS Semyonov Oleg 2011.82
E8 Black Win EST Reimann Margus 1603.19
b5 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1935.14
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1919.18
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2010.65
3 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1909.40
4 Black Win RUS Stulova Kristina 1769.35
5 Black Win RUS Dynin Ilja 1698.29
6 White Loss RUS Litvinova Alina 1897.41
7 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1698.83
8 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1937.27
9 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2185.96
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 1907.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kurdina Olga 2204.68
2 White Win RUS Belous Polina 1810.75
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2355.47
4 White Win RUS Semyonov Oleg 1987.86
5 Black Loss RUS Lashko Kira 2161.24
6 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2162.18
7 White Win RUS Prokopets Tatyana 1822.25
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2289.48
9 White Loss RUS Merkulov Artyom 2494.10
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1891.39
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2340.35
2 White Loss RUS Salnikova Nonna 2195.20
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 1963.21
4 Black Win RUS Semyonov Oleg 1980.26
5 Black Loss RUS Litvinova Alina 1869.82
6 Black Loss RUS Lashko Kira 2115.07
7 White Draw RUS Nogovitsin Alexander 1903.49
8 Black Loss RUS Komarov Sergey 1641.80
9 Black Win RUS Kinozjorov Kiril 1752.94
10 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2241.08
11 White Loss RUS Kryuchok Roman 2313.10
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1887.37
Round Color Result Opponent
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2239.73
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2077.32
10 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2291.67