RUS Nogovitsin Alexander

Place: Konosha, Russia

Rating: 1905.09, Rank: 580

First game: 2010-01-10, Last game: 2019-03-30

Top rating: 2012.15 (2014-01-05)

Games: 218, Wins: 76, Draws: 9, Losses: 133

Gy1: 0, Gy2: 9, Gy5: 51

Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1905.09
Round Color Result Opponent
AB1 White Win RUS Kovalyov Mikhail 1519.83
AB2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2268.03
AB3 Black Win RUS Vaneev Maxim 1808.61
AB4 White Draw RUS Lapin Ivan 1864.46
AB5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2309.48
AB6 White Draw RUS Kinelovskiy Nikita 2062.46
AB7 White Loss RUS Fedotov Denis 2577.39
AB8 White Win RUS Potapov Maxim 1799.65
AB9 Black Loss RUS Orlov Maxim 2334.73
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1886.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2294.02
2 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2058.50
3 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2502.85
4 White Loss RUS Semyonov Oleg 2338.69
5 Black Win RUS Stulova Darya 1980.94
6 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2156.51
7 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2085.45
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1879.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makhina Alla 1765.08
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2527.07
3 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1849.93
4 Black Loss RUS Fetiukov Vladiclava 1612.23
6 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1621.55
7 White Loss RUS Stulova Darya 2028.89
8 Black Win RUS Popova Daria 1763.86
9 White Win RUS Stoyanov Egor 1883.04
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 1878.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Postnikov Fedor 2042.21
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2514.17
3 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2074.31
4 Black Loss RUS Glibin Aleksey 2063.84
5 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2141.96
6 White Loss RUS Lapin Ivan 1851.69
7 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2542.82
8 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2136.49
10 White Loss RUS Orlov Maxim 2124.61
11 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2513.11
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1911.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1606.82
2 Black Loss RUS Novikova Daria 1851.98
3 Black Draw RUS Grigoriev Roman 1936.46
4 White Win RUS Kulin Maxim 1749.60
5 White Win RUS Kozlova Viktoriia 1931.35
6 White Draw RUS Vostryakov Alexey 2201.26
7 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2071.02
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2505.36
9 Black Loss RUS Litvinova Yulia 2148.94
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 1916.57
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kurdina Olga 2286.27
2 White Loss RUS Glibin Aleksey 2048.83
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2444.98
4 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1935.51
5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2316.36
6 White Loss RUS Karpov Fyodor 2116.12
8 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2206.22
9 White Loss RUS Oborina Anastasja 2320.93
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1953.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1784.83
2 White Loss RUS Molotova Anastasja 2010.54
3 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 1936.27
4 Black Loss RUS Stulova Kristina 1939.07
5 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2130.57
6 White Win RUS Kulin Maxim 1724.18
7 Black Win RUS Naumov Egor 1815.31
8 White Loss RUS Metreveli Maksim 2020.84
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 1964.93
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2507.00
2 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1887.68
3 White Loss RUS Kurdina Olga 2353.91
4 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 2023.46
5 White Win RUS Ponezhin Gennady 2119.96
6 Black Loss RUS Glibin Aleksey 2041.87
7 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2010.69
8 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1795.43
9 White Win RUS Fedoseyev Arseniy 2062.03
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1995.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Suhanov Arkadyi 1887.73
2 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 1969.41
3 White Loss RUS Glibin Aleksey 2022.47
5 Black Win RUS Lapin Ivan 1802.18
6 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2106.96
7 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2118.60
8 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2090.28
9 White Win RUS Yusupmurzin Danila 1964.24
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2001.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Pastuhov Ruslan 1691.07
2 Black Win RUS Lapin Ivan 1803.97
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2394.36
4 Black Loss RUS Stulova Darya 2049.25
5 White Win RUS Stulova Kristina 1893.97
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 2055.72
8 White Loss RUS Lashko Kira 2368.66
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2009.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kurdina Olga 2356.21
2 White Loss RUS Serdyukov Egor 2494.70
3 Black Loss JPN Kawamura Norihiko 2582.12
4 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2260.81
5 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2260.81
6 White Win RUS Katsev Ilya 2192.52
7 White Win EST Lohmus Kristofer 2051.67
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2012.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Piruakov Artem 1650.76
2 White Loss RUS Sorokina Oksana 2364.09
3 Black Win RUS Novikova Daria 1837.68
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 2037.20
5 White Win RUS Ponezhin Gennady 2092.80
6 White Win RUS Shabanov Ruslan 1958.37
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2344.49
8 White Win RUS Sumarokova Aleksandra 2257.86
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1999.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sokovoi Oleg 1628.37
2 White Loss RUS Stulova Darya 2029.10
3 White Loss RUS Evdokimova Ksenija 1861.65
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2345.46
5 Black Win RUS Novikova Daria 1821.66
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 2003.84
7 White Win RUS Ponezhin Gennady 2077.53
8 White Loss RUS Lashko Kira 2386.14
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1968.24
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2093.35
B2 Black Win EST Kolk Kuno 2024.48
B3 White Loss EST Lillemaa Argo 2133.66
B4 White Win RUS Spirichev Vladislav 1970.97
B5 White Win EST Rahumagi Brenet 1920.90
B6 Black Win RUS Yakushkin Nikolay 1881.58
B7 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2014.48
B9 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2478.94
B10 White Loss EST Hõbemägi Martin 2442.46
B11 White Loss RUS Semyonov Oleg 2074.75
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1965.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2300.22
2 Black Win RUS Semyonov Oleg 2070.59
3 White Loss RUS Maximov Nikolay 2210.02
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 1938.73
5 Black Loss RUS Pestereva Maria 2214.20
6 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1842.80
7 Black Loss RUS Makhina Alla 1771.56
8 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1839.41
9 White Loss RUS Stulova Darya 1972.73
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1964.71
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2488.22
3 White Win RUS Bovkonyuk Pavel 1856.18
4 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1795.78
5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2066.97
6 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1940.32
7 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 1954.44
8 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1911.40
9 Black Win RUS Spirichev Vladislav 1963.92
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1962.73
Round Color Result Opponent
4 White Loss RUS Karpov Fyodor 2001.42
9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2476.10
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 1962.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Smirnov Evgeny 2386.89
2 White Loss RUS Merkulov Artyom 2481.55
3 Black Draw RUS Spirichev Vladislav 1959.45
4 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1849.66
5 White Win RUS Glibin Aleksey 1916.60
6 Black Loss RUS Puh Alexander 2075.14
7 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2519.21
8 White Win RUS Karpov Fyodor 1994.00
9 White Win RUS Vostryakov Alexey 2069.16
10 White Loss RUS Kryuchok Roman 2474.17
11 White Draw RUS Semyonov Oleg 2051.63
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 1961.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2387.54
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2298.24
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2298.16
4 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2068.55
5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2050.19
6 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1930.80
7 White Loss RUS Karpov Fyodor 1992.39
9 White Win RUS Stulova Darya 1947.45
10 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2473.58
11 Black Loss RUS Merkulov Artyom 2481.27
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1960.78
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Savrasova Yulia 2472.19
2 Black Win RUS Shabanov Ruslan 1807.91
3 White Loss RUS Romanov Sergey 2043.94
4 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1916.74
5 Black Draw RUS Stulova Darya 1937.87
6 Black Loss RUS Pestereva Maria 2213.20
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1790.88
8 Black Draw RUS Karpov Fyodor 1974.70
9 Black Win RUS Mikryukova Diana 1657.10
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1958.82
Round Color Result Opponent
1/8 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2373.63
1/8 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2373.63
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1958.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Taiblin Yuriy 2351.16
2 Black Loss RUS Lashko Kira 2254.28
3 Black Win RUS Strezhnev Mikhail 1763.38
4 Black Win RUS Kurdina Olga 2265.16
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2186.99
6 Black Loss RUS Magdeev Igor 2148.97
7 Black Loss RUS Semyonov Vladimir 2239.43
8 Black Win RUS Ponezhin Gennady 1857.54
9 White Win RUS Arefyev Andrey 1919.64
10 Black Loss RUS Antonov Andrey 1985.65
11 White Win RUS Prokopets Tatyana 1901.22
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 1948.22
Round Color Result Opponent
B1 Black Win EST Rahumagi Brenet 1882.83
B2 Black Win EST Reimann Margus 1615.01
B3 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2339.28
B3 White Loss RUS Merkulov Artyom 2505.67
B6 White Win EST Lillemaa Argo 2016.44
B8 Black Loss EST Staub Rain 1863.72
B9 White Loss RUS Kryuchok Roman 2419.58
B10 White Loss RUS Semyonov Oleg 2025.32
b4 White Loss RUS Merkulov Artyom 2505.67
b5 Black Loss RUS Karpov Fyodor 1946.73
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1947.08
Round Color Result Opponent
2 Black Loss RUS Rachitskaya Viktoria 2192.87
3 White Win RUS Kaspirovich Maxim 1669.65
4 Black Loss RUS Lashko Kira 2220.94
5 Black Win RUS Serebryannikova Anzhelika 1739.28
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 2023.07
7 White Loss RUS Pestereva Maria 2211.52
8 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2197.13
9 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1961.17
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 1932.55
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Litvinova Yulia 2118.73
2 White Win RUS Semyonov Oleg 2001.45
3 White Loss RUS Kurdina Olga 2214.86
4 Black Loss RUS Belous Polina 1822.33
5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1835.71
6 Black Win RUS Vostryakov Alexey 1990.43
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2300.24
8 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2369.28
9 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2173.21
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1917.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semyonov Vladimir 2253.84
2 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2321.20
3 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2267.76
4 Black Loss RUS Kinozerov Kirill 1839.26
5 Black Loss RUS Semyonov Oleg 1994.01
6 Black Win RUS Komarov Sergey 1667.65
7 Black Draw RUS Karpov Fyodor 1914.01
8 White Loss RUS Litvinova Alina 1884.46
9 White Loss RUS Lashko Kira 2126.76
10 White Loss RUS Salnikova Nonna 2206.53
11 White Win RUS Vostryakov Alexey 1976.76
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1916.27
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Savrasova Yulia 2550.92
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1914.69
Round Color Result Opponent
6 Black Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2334.47