RUS Shabanov Ruslan

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1982.31, Rank: 481

First game: 2010-06-14, Last game: 2020-01-04

Top rating: 2053.98 (2018-02-09)

Games: 523, Wins: 219, Draws: 29, Losses: 275

Gy1: 16, Gy2: 76, Gy5: 283

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1982.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Buslakova Anastasja 1621.35
2 White Loss RUS Novikova Daria 1868.05
3 Black Win RUS Shangina Alexandra 1764.75
4 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2026.18
5 Black Win RUS Kulin Maxim 1652.19
6 White Loss RUS Naumov Egor 1922.33
7 Black Win RUS Fokicheva Anna 1671.45
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1997.81
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shabanov Ivan 1490.10
2 Black Win RUS Novikova Daria 1876.80
3 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1970.89
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2567.80
5 Black Win RUS Stulova Kristina 2039.66
6 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2116.47
7 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1811.66
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2241.51
9 Black Loss RUS Naumov Egor 1909.51
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2004.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1906.34
2 Black Win RUS Stoyanov Egor 1908.13
3 White Win RUS Porohina Ekaterina 1994.13
4 White Loss RUS Stoyanov Kirill 1985.71
5 White Loss RUS Fedotov Denis 2550.81
6 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2074.98
7 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2200.19
8 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2135.73
9 White Loss RUS Novikova Daria 1892.86
10 Black Loss RUS Stulova Kristina 2042.06
11 White Win RUS Matushkina Ksenia 1985.63
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2007.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Naumov Egor 1878.27
2 Black Win RUS Makarova Daria 1617.12
3 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1683.08
4 Black Loss RUS Yusupmurzina Darya 2197.34
5 Black Draw RUS Stulova Kristina 2043.26
6 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1983.77
7 Black Win RUS Oborina Anastasja 2237.22
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2009.89
Round Color Result Opponent
5.1 Black Loss RUS Novikova Daria 1892.82
5.2 White Win RUS Novikova Daria 1892.82
5.3 Black Win RUS Novikova Daria 1892.82
6.1 Black Loss RUS Stulova Veronika 1911.21
6.2 Black Loss RUS Stulova Veronika 1911.21
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2019.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Stulova Veronika 1907.17
2 White Win RUS Stoyanov Egor 1872.20
3 Black Win RUS Novikova Daria 1887.43
4 White Loss RUS Fedotov Denis 2545.53
5 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2093.38
6 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2136.20
7 White Win RUS Porohina Ekaterina 1982.05
8 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2176.48
9 White Loss RUS Stulova Kristina 2056.76
10 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1990.53
11 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1979.66
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2025.87
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss CHN Zhu Tianyi 2409.44
A2 White Loss EST Hõbemägi Martin 2499.75
A3 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2231.81
A4 Black Loss CHN Zhu Tianyi 2409.44
A5 White Loss EST Hõbemägi Martin 2499.75
A6 White Loss EST Rahumagi Brenet 2231.81
A7 White Loss EST Rahumagi Brenet 2231.81
A8 White Loss EST Rahumagi Brenet 2231.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2028.66
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Makhin Matvei 1718.19
2 Black Win RUS Semenov Andrei 1472.25
3 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1707.43
4 Black Loss RUS Simanovskaia Anastasia 1400.56
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 2026.25
5 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 1996.29
6 Black Win RUS Fokichev Egor 1740.64
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2112.47
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2112.47
8 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2134.42
9 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2225.15
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2050.61
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Vostryakov Alexey 2122.18
2 Black Win RUS Stulova Darya 1932.40
3 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2262.16
4 Black Draw RUS Prokopets Tatyana 2019.44
5 Black Win RUS Kryuchok Roman 2493.12
6 White Loss RUS Semyonov Oleg 2321.16
7 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1857.24
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2053.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Semyonov Oleg 2323.71
2 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2293.53
3 Black Loss RUS Lashko Kira 2343.83
4 Black Win RUS Fedotov Denis 2529.47
5 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2145.27
6 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2151.10
7 Black Loss RUS Stulova Veronika 1903.76
8 White Win RUS Stulova Kristina 2051.09
9 White Win RUS Stoyanov Kirill 1977.01
10 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2064.89
11 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2116.29
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2052.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Stulova Veronika 1903.48
2 Black Win RUS Novikova Daria 1835.33
3 Black Win RUS Stoyanov Egor 1850.26
4 Black Loss RUS Fedotov Denis 2528.62
5 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2147.35
6 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2150.33
8 White Win RUS Stulova Kristina 2050.95
9 White Draw RUS Matushkina Ksenia 2015.59
10 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2065.84
11 White Win RUS Yusupmurzina Darya 2114.75
12 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1980.86
13 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1977.11
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2049.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sidorov Mikhail 1778.23
2 White Win RUS Shangina Alexandra 1760.79
3 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2272.84
4 Black Loss RUS Stulova Darya 1957.68
5 White Win RUS Matushkina Ksenia 2020.37
6 White Loss RUS Stulova Veronika 1898.48
7 Black Win RUS Molotova Anastasja 1921.31
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2047.25
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Potapov Maxim 1766.15
2 White Win RUS Makarova Daria 1572.28
3 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1706.23
4 White Win RUS Tsehanovich Daria 1555.60
5 Black Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1811.67
6 White Win RUS Prokopyev Andrei 1822.57
7 Black Win RUS Stulova Veronika 1894.38
8 Black Win RUS Stoyanov Egor 1849.55
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2046.40
Round Color Result Opponent
2.1 White Win RUS Vostryakova Yulia 1539.62
2.2 Black Win RUS Vostryakova Yulia 1539.62
3.1 Black Loss RUS Tsehanovich Valeria 1811.87
3.2 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1811.87
3.3 Black Win RUS Tsehanovich Valeria 1811.87
4.1 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2099.06
4.2 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2099.06
4.3 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 2099.06
5.1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2513.72
5.2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2513.72
6.1 White Win RUS Dyachkov Nikita 2150.43
6.2 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2150.43
6.3 White Win RUS Dyachkov Nikita 2150.43
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2043.27
Round Color Result Opponent
Black Draw RUS Mezhenkov Dmitry 1702.95
1 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2494.81
2 White Win RUS Kuvaev Vyacheslav 1811.56
3 Black Loss RUS Filinov Vladimir 2386.39
4 Black Win RUS Mezhenkov Dmitry 1702.95
5 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2190.73
6 Black Draw RUS Arzybov Vladislav 1910.03
7 Black Loss RUS Gromov Danila 1958.27
8 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2130.39
9 Black Win RUS Noskov Pavel 1615.47
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2040.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2377.72
2 White Loss RUS Stulova Kristina 2065.52
2 Black Win RUS Fetiukov Vladiclava 1567.96
3 White Win RUS Shabanov Ivan 1563.57
4 Black Win RUS Bykova Ylia 1328.48
5 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2158.97
6 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1747.78
7 White Win RUS Fokicheva Anna 1642.56
8 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2296.66
9 Black Win RUS Makhina Alla 1718.96
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2041.77
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss EST Purk Tauri 2290.97
AB2 White Win RUS Vostryakov Alexey 2150.95
AB3 White Loss EST Heidmets Mark 2017.82
AB4 Black Win GRE Erentraut Andrei 1702.24
AB5 White Loss EST Topkin Georg-Romet 2355.73
AB6 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2111.81
AB7 White Loss RUS Semyonov Oleg 2328.58
AB8 White Loss RUS Fedotov Denis 2496.41
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2041.61
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2519.88
2 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2109.26
3 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1850.73
4 Black Win RUS Orlov Maxim 2091.42
5 Black Loss RUS Kryuchok Roman 2496.41
6 Black Win RUS Postnikov Fedor 2016.19
7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2494.22
9 White Win RUS Glibin Aleksey 2038.50
10 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2110.68
11 Black Win RUS Lapin Ivan 1813.31
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2035.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Agarkov Dmitrii 1559.85
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2168.61
3 Black Loss RUS Bykov Dmitrii 1725.46
3 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1758.69
4 White Win RUS Yusupmurzin Danila 2104.79
5 Black Win RUS Karpov Fyodor 2128.31
6 White Loss RUS Kryuchok Roman 2497.45
7 Black Loss RUS Stulova Darya 2008.88
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2031.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Semyonov Oleg 2322.29
2 Black Draw RUS Lisyutin Alexandr 2141.94
3 Black Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2262.16
4 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2105.90
6 White Win RUS Rumyantseva Ekaterina 1961.22
7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2134.46
8 White Loss RUS Metreveli Irina 2276.77
9 White Win RUS Lapin Ivan 1811.35
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2024.31
Round Color Result Opponent
A1 Black Win RUS Karpov Fyodor 2109.97
A2 White Draw EST Kolk Kuno 2194.49
A3 Black Loss EST Heidmets Mark 2053.37
A4 White Loss EST Olumets Erko 2063.55
A5 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 1991.20
A6 White Win RUS Nebolsin Aleksei 2069.58
A7 White Loss RUS Glibin Aleksey 2038.08
A8 Black Loss EST Murumaa Magnus 1823.81
A9 Black Win EST Kolar Karl-Ustav 1941.85
A10 Black Win EST Soosaar Carlos 1687.84
A11 White Draw EST Piik Sander 2001.06
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2023.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Makarova Daria 1550.99
2 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2164.59
3 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1787.64
4 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2103.33
5 Black Win RUS Shabanov Ivan 1559.68
6 Black Win RUS Shelginskih Mikhail 1774.52
7 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2005.35
8 White Loss RUS Semyonov Oleg 2308.23
9 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1994.12
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2015.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Postnikov Dmitrii 1999.11
2 White Win RUS Danilin Ivan 2363.09
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2489.26
4 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2160.73
5 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2095.72
6 Black Draw RUS Orlov Maxim 2017.95
7 White Loss RUS Kokachev Artem 1679.32
8 White Loss RUS Arzybov Vladislav 1855.45
9 White Win RUS Fedoseyev Arseniy 2040.52
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2014.14
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kokachev Artem 1678.11
2 White Loss RUS Lashko Kira 2428.99
3 White Win RUS Semyonov Oleg 2292.46
4 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2087.57
5 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2182.82
6 White Win RUS Kuznetsov Artem 1741.40
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1997.95
8 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2015.77
9 Black Loss RUS Fedotov Denis 2487.03
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2012.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2426.39
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2480.24
3 White Win RUS Semyonov Oleg 2290.06
4 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2295.62
5 White Loss RUS Oborina Anastasja 2290.18
6 White Win RUS Vostryakov Alexey 2183.68
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2268.89
8 White Win RUS Ponezhin Gennady 2075.25
9 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2159.99
10 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2075.36
11 Black Loss RUS Stoyanov Kirill 2011.72
12 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2022.74
13 White Loss RUS Kryuchok Roman 2515.32
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2011.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 2024.04
2 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2061.85
3 White Draw RUS Stulova Darya 2019.55
4 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2073.34
5 White Loss RUS Stulova Kristina 1984.20
6 Black Win RUS Stulova Veronika 1796.60
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2013.17
8 White Win RUS Kuzmina Alexandra 1880.05
9 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1908.27
10 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1735.18
11 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2157.92
12 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2020.84
13 Black Win RUS Novikova Daria 1817.59
14 White Win RUS Yusupmurzina Darya 1948.24
15 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2029.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2009.22
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Yusupmurzin Konstantin 1659.79
1 White Draw RUS Yusupmurzin Konstantin 1659.79
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2274.67
3 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1752.65
4 White Loss RUS Prokopyev Ruslan 2000.42
5 Black Win RUS Kokachev Artem 1681.42
6 Black Win RUS Naumov Egor 1788.13
7 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2059.49
8 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2186.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1996.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Smirnov Aleksandr 1482.32
2 White Loss RUS Lashko Kira 2409.89
3 Black Win RUS Sokolov Mikhail 1637.31
4 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1711.54
5 White Win RUS Stulova Darya 2032.44
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2425.28
7 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1916.41
8 White Loss RUS Kurdina Olga 2309.57
9 Black Win RUS Dyachkov Nikita 2095.16
10 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2046.43
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 1982.73
Round Color Result Opponent
B1 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2119.27
B2 White Win RUS Karpov Fyodor 2055.19
B3 Black Loss EST Olumets Erko 2039.14
B4 White Loss RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2156.32
B5 Black Win TUR Dincer Emre 1609.66
B6 Black Win EST Muugamae Eric 1707.96
B7 White Win RUS Dyachkov Nikita 2071.39
B8 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2179.19
B9 Black Win TUR Yilmaz Oguzhan 1546.69
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 1975.68
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Fedotov Denis 2411.59
2 Black Loss RUS Metreveli Maksim 2014.84
3 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1719.35
4 Black Loss RUS Suhanov Arkadyi 1862.81
6 White Loss RUS Utkin Dmitryi 1717.60
7 Black Draw RUS Dyachkov Nikita 2066.13
8 Black Win RUS Lapin Ivan 1796.05
9 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 2013.27
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 1970.14
Round Color Result Opponent
1 White Draw RUS Vohtomina Vladislava 2065.63
2 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2077.77
3 Black Loss RUS Stulova Darya 2042.30
4 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2054.92
5 White Draw RUS Stoyanov Kirill 1965.30
6 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2035.46
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1909.69
8 Black Draw RUS Yusupmurzin Danila 1997.84
9 White Draw RUS Shiryaevskaya Daria 1998.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1969.73
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Bykova Anastasya 1555.43
2 Black Draw RUS Vostryakov Alexey 2176.78
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2402.17
4 Black Win RUS Novikova Daria 1818.80
5 White Loss RUS Romanov Sergey 2111.08
5 White Loss RUS Romanov Sergey 2111.08
6 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1843.55
7 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2032.86
8 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2289.29
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 1958.65
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2210.79
B2 Black Win EST Topkin Georg-Romet 2105.56
B3 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2095.82
B4 White Win EST Heidmets Mark 2003.16
B5 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2068.02
B6 White Loss EST Kolk Kuno 2162.22
B7 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1859.09
B8 Black Loss EST Rahumagi Brenet 2091.24
B9 White Win EST Holtsman Kris 1935.68
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 1957.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss EST Tiivel Siim 1845.60
2 White Loss EST Lohmus Kristofer 2068.13
3 White Win EST Kolar Karl-Ustav 1762.87
4 Black Win EST Kiviberg Emma-Lotta 1507.62
5 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1736.40
6 Black Loss EST Olumets Erko 2031.10
7 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2027.08
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 1957.06
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Heidmets Mark 2003.71
2 Black Loss EST Kolk Kuno 2160.87
3 White Win EST Sonist Siim Artur 1649.43
4 Black Win EST Tiivel Siim 1845.41
5 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2549.72
6 Black Win EST Sonist Siim Artur 1649.43
6 White Loss EST Reinik Liise-Marie 1998.31
7 White Loss EST Ikla Markus 2023.77
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1956.43
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Viatkina Maria 1749.06
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2326.28
3 White Win RUS Shangina Alexandra 1754.34
4 Black Win RUS Porohina Ekaterina 1857.61
5 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2008.36
6 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1723.76
7 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2094.28
8 Black Win RUS Popova Daria 1749.09
9 White Loss RUS Fedotov Denis 2384.98
10 Black Win RUS Metreveli Maksim 1946.52
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1945.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2378.29
2 White Win RUS Nogovitsin Alexander 1982.71
3 White Loss RUS Postnikov Fedor 1989.45
4 Black Loss RUS Lapin Ivan 1777.00
5 Black Win RUS Suhanov Arkadyi 1864.84
6 White Win RUS Lavrik-Karmazin Maksim 2099.30
8 White Loss RUS Kryuchok Roman 2511.91
9 White Loss RUS Golomaryov Anthony 2397.13
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 1939.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2330.34
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2369.96
3 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2283.51
4 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2172.64
5 White Loss RUS Semyonov Oleg 2170.82
6 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2003.68
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2025.16
9 White Win RUS Matushkina Ksenia 2009.26
10 White Loss RUS Kurdina Olga 2338.36
11 White Loss RUS Kryuchok Roman 2520.42
12 White Win RUS Sorokina Oksana 2347.53
13 Black Loss RUS Lashko Kira 2352.70
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 1938.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 1980.59
2 Black Loss RUS Stulova Darya 2032.34
3 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1926.22
4 White Win RUS Stulova Kristina 1850.71
5 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2008.43
6 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2021.28
7 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2002.56
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1934.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Stulova Veronika 1634.06
2 Black Draw RUS Semyonov Oleg 2163.58
3 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2078.77
4 Black Win RUS Shangina Alexandra 1738.37
5 White Win RUS Stulova Kristina 1848.92
6 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 2002.49
7 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2348.53
8 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1997.27
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 1925.12
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Metreveli Irina 2370.88
2 White Loss RUS Salnikova Nonna 2232.49
3 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1806.64
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2336.55
5 White Loss RUS Fedoseyev Arseniy 2031.51
6 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1992.42
7 Black Win RUS Dyachkov Nikita 1965.12
8 Black Loss RUS Glibina Ekaterina 1912.62
9 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2071.78
10 White Loss RUS Semyonov Oleg 2151.92
11 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2164.30
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1918.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Evdokimova Ksenija 1835.96
2 White Win RUS Stulova Kristina 1839.71
3 Black Loss RUS Kurdina Olga 2343.22
4 White Loss RUS Strezhnev Mikhail 1800.11
5 Black Win RUS Kinozerov Kirill 1898.26
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1900.08
7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2335.88
8 Black Win RUS Lapin Ivan 1777.88
9 Black Win RUS Stulova Darya 2025.30
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1916.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Metreveli Maksim 1850.42
2 Black Draw EST Tannebaum Rasmus 1823.53
3 Black Win RUS Stulova Kristina 1839.26
4 White Win RUS Dyachkov Nikita 1931.88
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2319.52
6 White Loss EST Hõbemägi Martin 2493.74
7 White Win RUS Vostryakov Alexey 2150.95
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1916.14
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Savik Aki 1722.79
2 Black Win RUS Stulova Kristina 1839.25
3 Black Loss EST Holtsman Kris 1920.35
4 White Loss RUS Matushkina Ksenia 1982.38
5 White Win EST Parjasaar Elerin 1726.03
6 Black Loss EST Lillemaa Argo 2184.01
7 White Loss EST Kolk Kaia 2004.90
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1915.48
Round Color Result Opponent
B1 White Loss EST Lillemaa Argo 2183.35
B2 Black Win EST Olumets Erko 2046.30
B3 White Draw EST Rahumagi Brenet 1988.23
B4 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2064.62
B5 White Win EST Lohmus Kristofer 1958.36
B6 White Win RUS Glibin Aleksey 1986.18
B7 Black Loss EST Kolk Kuno 2138.00
B8 Black Loss EST Hõbemägi Martin 2493.40
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 1885.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Egorov Vladislav 1654.99
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2137.26
3 Black Loss RUS Ponezhin Gennady 2033.95
4 White Loss RUS Glibin Aleksey 1972.02
5 White Loss RUS Postnikov Fedor 1962.53
6 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2111.74
7 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1784.86
МФ1 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2033.95
МФ2 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1784.86
МФ3 White Win RUS Egorov Vladislav 1654.99
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1863.98
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2343.80
2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 1926.71
3 Black Win RUS Bykova Anastasya 1606.24
4 White Win RUS Prokopyev Ruslan 1969.98
5 Black Loss RUS Fedotov Denis 2277.01
6 Black Loss RUS Evdokimova Ksenija 1822.60
7 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 1965.99
8 White Loss RUS Kinozerov Kirill 1896.68
9 White Win RUS Popova Daria 1699.12
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 1852.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Taiblin Yuriy 2312.94
2 White Loss RUS Reibandt Vitaly 1989.71
3 White Draw RUS Glibina Ekaterina 1917.70
4 White Loss RUS Postnikov Fedor 1969.59
5 White Win RUS Ponezhin Gennady 1985.82
6 White Loss RUS Salnikova Nonna 2184.17
7 White Win RUS Makhina Alla 1751.17
8 White Loss RUS Buszkowski Ludwik 2041.37
9 White Win RUS Glibin Aleksey 1934.37
10 Black Loss RUS Smirnov Evgeny 2367.34
11 White Win RUS Prokopets Tatyana 1929.67
European Championship Open
Date 2012-08-23 Rating 1829.64
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2286.38
2 Black Loss RUS Kalyakin Dmitrii 2032.67
3 White Loss RUS Kartashev Daniil 2351.41
4 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2090.22
5 Black Win EST Savik Aki 1717.47
6 Black Loss RUS Balabhai Viktor 2420.75
7 White Draw RUS Sumarokova Aleksandra 2214.48
8 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1920.17
9 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1919.71
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 1828.15
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2286.32
2 Black Loss RUS Kalyakin Dmitrii 2032.69
4 White Loss RUS Kurdina Olga 2308.37
5 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2088.78
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 1919.41
7 Black Loss RUS Rumyantseva Ekaterina 1919.25
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1827.69
Round Color Result Opponent
C1 White Loss RUS Georgiev Filip 1735.22
C2 Black Loss EST Holtsman Kris 1902.41
C3 White Loss RUS Pestov Arseni 1935.61
C4 White Draw EST Narva Mart 1781.76
C5 White Loss RUS Fedotov Denis 2263.54
C6 White Win RUS Fridman Mikhail 1792.51
C7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1767.99
C8 White Win RUS Kinozerov Kirill 1893.61
C9 Black Win RUS Bazalisky Artyomi 1675.14
C10 Black Draw RUS Ponezhin Gennady 1960.54
C11 Black Loss EST Olumets Erko 2018.26
C12 White Win EST Tiivel Siim 1767.12
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1822.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Litvinova Yulia 2116.49
2 Black Draw RUS Stulova Darya 1961.19
3 White Loss RUS Stulova Kristina 1803.85
4 Black Loss RUS Evdokimova Ksenija 1808.09
5 White Win RUS Makhina Alla 1753.35
6 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1955.40
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1921.88
8 White Loss RUS Semyonov Oleg 2059.00
9 White Loss RUS Spirichev Vladislav 1953.96
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1816.49
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2370.47
2 White Loss RUS Strezhnev Mikhail 1778.90
3 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1891.63
4 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2277.59
5 White Win RUS Serebryannikova Darya 1689.77
6 Black Loss RUS Bovkonyuk Pavel 1838.62
7 Black Loss RUS Evdokimova Ksenija 1805.69
8 Black Win RUS Kaspirovich Maxim 1650.23
9 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2080.68
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1810.10
Round Color Result Opponent
3 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2072.37
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1789.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Fedotov Denis 2190.70
2 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1948.38
3 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1898.08
4 Black Loss RUS Bovkonyuk Pavel 1832.96
5 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1687.03
6 Black Win RUS Makhina Alla 1747.06
7 White Win RUS Mikryukova Diana 1643.85
8 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1787.29
9 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1900.64
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1780.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kachaev Denis 2326.29
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2037.93
3 White Win RUS Bovkonyuk Pavel 1831.14
4 White Win RUS Ponezhin Gennady 1844.55
5 White Loss RUS Salnikova Nonna 2190.94
6 White Loss RUS Karpov Fyodor 1934.57
7 White Loss RUS Antonov Andrey 1974.87
8 White Loss RUS Arefyev Andrey 1906.36
9 White Loss RUS Kachaeva Ilona 1896.71
10 White Win RUS Strezhnev Mikhail 1747.47
11 Black Loss RUS Semyonov Oleg 2020.06
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1762.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Mikryukov Mikhail 2268.73
2 Black Draw RUS Ponezhin Gennady 1821.22
4 Black Loss RUS Dynin Ilja 1698.25
6 White Loss RUS Novikova Daria 1741.87
8 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 1860.56
9 White Loss RUS Mikryukova Diana 1662.46
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1764.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kurdina Olga 2159.52
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1764.93
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sirategyan Karen 2308.42
2 Black Loss RUS Suslov Sergey 2051.20
3 White Loss RUS Semyonov Oleg 1965.71
4 White Win RUS Kozhemjakina Lidia 1633.06
5 White Loss RUS Sadelov Igor 1912.86
6 White Win RUS Prokopets Tatyana 1790.89
7 White Loss RUS Didenko Andrey 1990.11
8 White Loss RUS Kurdina Olga 2156.39