RUS Stulova Darya

Place: Podyuga, Russia

Rating: 1975.93, Rank: 522

First game: 2010-06-14, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2062.10 (2015-01-06)

Games: 467, Wins: 219, Draws: 18, Losses: 230

Gy1: 18, Gy2: 24, Gy5: 134

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1975.93
Round Color Result Opponent
E1 White Loss RUS Lashko Kira 2241.52
E2 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2075.44
E4 White Loss RUS Lashko Kira 2241.52
E5 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2075.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1976.42
Round Color Result Opponent
W2 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2101.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1978.16
Round Color Result Opponent
E11 Black Win RUS Lashko Kira 2237.19
E12 Black Win RUS Lashko Kira 2237.19
E21 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2079.69
E22 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2079.69
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 1974.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1950.35
2 Black Loss CHN Liu Xun 2343.33
3 Black Win TUR Zencir Pelin 1471.84
4 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2108.74
5 White Win RUS Sadova Taisia 2107.46
6 Black Loss CHN Cao Xueyu 2146.83
7 Black Draw RUS Novikova Daria 1926.46
8 Black Loss RUS Stulova Kristina 2060.65
9 Black Win RUS Stulova Veronika 1962.06
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1957.81
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kazantsev Konstantin 1726.53
2 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2112.66
3 White Loss RUS Kuvaev Vyacheslav 1912.65
4 White Loss RUS Lashko Kira 2264.63
5 White Win RUS Simanovskaia Anastasia 1681.47
6 Black Win RUS Buslakova Darya 1689.50
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1945.27
Round Color Result Opponent
EF1 White Win RUS Stulova Kristina 2070.59
EF2 Black Win RUS Pirozhnikova Alisa 1741.02
EF3 White Win RUS Makhina Alla 1666.08
EF4 White Loss RUS Knyazeva Ekaterina 1951.46
EF5 White Loss RUS Novikova Daria 1946.66
EF6 Black Win RUS Novichkova Viktoriia 1575.40
EF7 White Loss RUS Oborina Anastasja 2273.99
EF8 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2025.25
EF9 Black Loss RUS Kazanina Daria 1714.02
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 1946.57
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Tolstoguzova Daria 2020.52
3 White Win RUS Shkarupa Maria 1748.06
4 White Win RUS Sonina Vladislava 1778.20
5 Black Loss RUS Kachaeva Ilona 1951.51
6 White Loss RUS Sonina Marina 1899.97
7 White Win RUS Novikova Daria 1946.01
8 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2158.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1950.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Semenov Andrei 1615.34
2 Black Win RUS Potapov Maxim 1816.69
3 White Loss RUS Oborina Anastasja 2273.27
4 White Win EST Muugamae Eric 1869.08
5 White Loss RUS Novikova Daria 1951.04
6 White Loss RUS Yudina Maria 2111.01
7 Black Win RUS Vostriakova Yulia 1697.02
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 1963.29
Round Color Result Opponent
E8 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2309.46
E9 White Loss CHN Liu Xun 2387.65
E10 Black Win RUS Makhina Alla 1692.04
EF1 Black Win RUS Makhina Alla 1692.04
EF2 White Loss CHN Liu Xun 2387.65
EF3 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2074.44
EF4 Black Loss EST Kolk Mari 1834.94
EF5 White Loss RUS Stulova Kristina 2103.92
EF6 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2309.46
EF7 White Win EST Reimand Hanna-Kai 1884.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1965.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Semenov Andrei 1608.84
2 Black Win RUS Makhin Matvei 1780.16
3 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2150.89
4 White Win RUS Noskov Pavel 1755.02
5 White Loss RUS Stulova Kristina 2104.48
6 White Loss RUS Stoyanov Egor 1925.61
7 White Win RUS Fokichev Egor 1822.26
8 White Win RUS Shangina Alexandra 1832.35
9 Black Loss RUS Prokopyev Andrei 1902.16
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1987.25
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2502.10
2 White Loss RUS Shabanov Ruslan 2089.04
3 White Loss RUS Semenov Oleg 2329.82
4 Black Win RUS Oborina Anastasja 2295.92
5 White Loss RUS Nogovitsin Alexander 1889.53
6 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2063.53
7 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2158.93
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2009.38
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Yudina Polina 1543.41
2 White Loss RUS Lashko Kira 2365.10
3 Black Win RUS Bykov Dmitrii 1789.31
4 White Win RUS Shabanov Ruslan 2089.64
5 White Win RUS Vostryakov Alexey 2164.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2033.95
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Agarkov Dmitrii 1664.16
3 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2191.64
4 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1865.78
5 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2328.04
6 White Win RUS Tsehanovich Valeria 1863.74
7 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2181.86
7 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1881.59
8 White Win RUS Stulova Veronika 1920.29
9 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2038.81
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2040.27
Round Color Result Opponent
EF1 White Win RUS Pirozhnikova Alisa 1702.35
EF2 White Win GRE Panagasidi Eleni 1755.70
EF3 White Loss RUS Vohtomina Vladislava 2090.14
EF4 Black Win RUS Popova Daria 1774.20
EF5 White Loss RUS Sadova Taisia 2094.78
EF6 Black Win RUS Stulova Kristina 2100.28
EF7 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2038.84
EF8 Black Win GRE Bojga Maria 1786.41
EF9 White Loss RUS Tolstoguzova Sofia 2151.57
Youth Russian Championship, group E,F
Date 2017-03-30 Rating 2044.06
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Oborina Anastasja 2343.81
2 White Win RUS Glibina Ekaterina 1893.26
4 Black Loss RUS Kurdina Olga 2267.26
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2037.66
6 Black Win RUS Stulova Kristina 2094.55
7 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1793.09
8 White Loss RUS Oborina Anastasja 2343.81
9 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1893.26
11 White Loss RUS Kurdina Olga 2267.26
12 Black Draw RUS Prokopets Tatyana 2037.66
13 Black Draw RUS Stulova Kristina 2094.55
14 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1793.09
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2044.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Knyazeva Ekaterina 1914.57
2 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2114.76
3 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2343.31
4 White Loss RUS Stulova Kristina 2089.20
5 White Loss RUS Lashko Kira 2421.86
6 Black Win RUS Volkova Sofia 1824.25
7 White Win RUS Novikova Daria 1871.73
8 Black Win RUS Novichkova Viktoriia 1597.24
9 White Loss RUS Yusupmurzina Darya 2072.33
10 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2039.04
11 White Win RUS Sonina Marina 1776.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2048.54
Round Color Result Opponent
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2340.78
3 White Win RUS Kuznetsov Artem 1816.73
4 White Loss RUS Karpov Fyodor 2154.76
5 White Win EST Muugamae Eric 1855.00
6 White Win RUS Molotova Anastasja 1954.42
7 White Win RUS Shabanov Ruslan 2069.08
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2051.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Vasilieva Ekaterina 1524.82
2 Black Loss RUS Fedotov Denis 2502.90
3 Black Win RUS Shangina Alexandra 1846.23
4 Black Loss RUS Stulova Veronika 1868.42
5 Black Win RUS Prokopyev Andrei 1826.51
6 White Win RUS Lapin Ivan 1859.93
7 Black Loss RUS Kuzmina Alexandra 1943.65
8 White Win RUS Grigoriev Roman 1937.95
9 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1933.85
Youth Russian Championship, group E
Date 2016-03-30 Rating 2054.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Popova Daria 1735.21
2 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1871.95
3 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2109.04
4 White Win RUS Pirozhnikova Alisa 1652.88
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2045.62
6 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2066.22
7 Black Loss RUS Stulova Kristina 2037.89
8 White Draw RUS Novikova Daria 1854.49
9 Black Win RUS Kazanina Daria 1690.81
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2052.31
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2110.52
2 Black Win RUS Kokachev Artem 1713.08
3 Black Loss RUS Lapin Ivan 1860.45
4 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2105.53
5 White Win RUS Kuznetsov Artem 1779.48
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2312.64
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 2042.42
8 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2116.33
9 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2047.51
The 24nd Russian Championship, among Women
Date 2016-02-28 Rating 2052.19
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Salnikova Nonna 2172.36
2 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2048.59
3 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2048.31
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2318.23
5 White Loss RUS Lashko Kira 2441.18
7 White Win RUS Novikova Daria 1852.59
8 White Draw RUS Stulova Kristina 2030.35
9 White Loss RUS Kurdina Olga 2291.51
10 Black Loss RUS Glibina Ekaterina 1905.38
11 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2307.81
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2050.49
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Yusupmurzin Danila 2107.90
2 White Loss RUS Stulova Kristina 2018.90
3 Black Draw RUS Shabanov Ruslan 2041.44
4 White Loss RUS Stoyanov Kirill 2043.60
5 Black Win RUS Kuzmina Alexandra 1910.40
6 Black Loss RUS Kozlova Viktoriia 1940.26
7 White Win RUS Kuznetsov Artem 1772.64
8 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2185.13
9 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2051.68
10 White Win RUS Novikova Daria 1852.52
11 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1982.23
12 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2060.21
13 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2053.82
14 White Win RUS Matushkina Ksenia 2098.02
15 Black Win RUS Stulova Veronika 1833.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2051.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Tsehanovich Daria 1598.57
2 White Loss RUS Semenov Oleg 2304.69
3 Black Win RUS Shangina Alexandra 1845.63
4 White Loss RUS Kurdina Olga 2301.38
5 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1800.36
6 White Loss RUS Dyachkov Nikita 2178.60
7 Black Loss RUS Porokhina Ekaterina 1999.75
8 Black Win RUS Matushkina Ksenia 2094.95
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2057.72
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kulin Maxim 1740.80
2 Black Win RUS Kozlova Viktoriia 1946.81
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2513.52
4 Black Win RUS Grigoriev Roman 1931.88
5 Black Loss RUS Shabanov Ruslan 2023.65
6 Black Loss RUS Yusupmurzin Danila 2065.50
7 Black Win RUS Kuznetsov Artem 1768.22
8 Black Win RUS Yusupmurzina Darya 1939.46
9 White Win RUS Makhina Alla 1802.67
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2058.69
Round Color Result Opponent
E1 White Loss RUS Lashko Kira 2411.39
E2 White Win EST Kolk Mari 1859.31
E3 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1746.55
E4 White Win EST Tiivel Tuuli 1950.24
E5 Black Win RUS Stulova Kristina 1957.84
E6 Black Loss EST Örd Laura 1669.79
E8 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2081.47
E9 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2090.01
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-02-28 Rating 2058.76
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Kozlova Viktoriia 1939.96
2 White Win RUS Pirozhnikova Alisa 1636.14
3 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2086.58
4 White Loss RUS Lashko Kira 2402.20
5 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2024.02
6 White Win RUS Knyazeva Ekaterina 1814.00
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1948.58
8 White Win RUS Novikova Daria 1844.12
9 Black Draw RUS Prokopets Tatyana 2098.29
The 23nd Russian Championship, among Women
Date 2015-02-19 Rating 2058.69
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2023.21
2 White Loss RUS Lashko Kira 2400.77
3 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2301.36
4 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2098.32
5 White Loss RUS Salnikova Nonna 2245.62
6 Black Draw RUS Shiryaevskaya Daria 2023.21
7 White Loss RUS Lashko Kira 2400.77
8 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2301.36
9 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2098.32
10 Black Loss RUS Salnikova Nonna 2245.62
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2060.77
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Fedotov Denis 2415.43
2 White Loss RUS Lashko Kira 2398.58
3 White Win RUS Oborina Anastasja 2312.02
4 White Draw RUS Mikryukov Mikhail 2301.24
5 Black Loss RUS Sorokina Oksana 2375.75
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2271.76
7 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2195.21
8 Black Win RUS Prokopets Tatyana 2097.70
9 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2086.22
11 White Loss RUS Kryuchok Roman 2496.18
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2061.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 2022.87
2 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2085.77
3 White Win RUS Shabanov Ruslan 1995.80
4 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1995.41
5 Black Win RUS Stulova Kristina 1944.03
6 Black Draw RUS Shiryaevskaya Daria 2023.09
7 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2099.22
8 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2080.69
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2061.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2062.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Glebov Valentin 1546.96
4 White Win RUS Kuznetsov Artem 1754.81
4 White Win RUS Kuznetsov Artem 1754.81
5 White Win RUS Popova Daria 1771.03
5 Black Win RUS Popova Daria 1771.03
6 White Win RUS Molotova Anastasja 2011.65
7 Black Win RUS Metreveli Maksim 2022.12
8 White Loss RUS Romanov Sergey 2092.59
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2057.96
Round Color Result Opponent
E1 White Win EST Örd Laura 1664.50
E2 Black Loss CHN Huang Xinyi 2173.98
E3 Black Win EST Pozderova Elina 1964.49
E4 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2295.36
E5 Black Loss CHN Jin Yichan 2249.44
E6 Black Win EST Kolk Mari 1862.15
E7 White Loss EST Parjasaar Elerin 1767.28
E8 White Win CHN Gao Junqing 1944.56
E9 White Win EST Tiivel Tuuli 1946.37
E10 White Win RUS Prokopets Tatyana 2076.58
E11 White Win RUS Lashko Kira 2363.96
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2056.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Laur Ingel 1514.33
2 Black Loss EST Ilu Timo 2460.11
3 White Win EST Pukk Oskar 1613.11
4 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2294.72
5 White Win EST Olumets Erko 2054.61
6 Black Win EST Murumaa Magnus 1804.49
7 Black Loss RUS Karpov Fyodor 2083.09
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2056.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win EST Väljataga Paul 2270.92
2 White Loss EST Hõbemägi Martin 2552.71
3 Black Loss EST Pozderova Elina 1966.53
4 White Win EST Rahumagi Brenet 2108.28
5 Black Loss EST Heidmets Mark 2031.85
6 Black Win EST Rahumagi Brenet 2108.28
6 Black Loss EST Holtsman Kris 1965.09
7 White Loss EST Kaljumae Kristina Katarina 1690.15
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2055.48
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Ustinova Milana 1589.58
2 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2291.78
3 Black Win RUS Naumov Egor 1815.87
4 Black Win RUS Kulin Maxim 1732.45
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 2070.67
6 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2204.65
7 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1894.94
8 Black Loss RUS Semenov Oleg 2218.24
9 White Win RUS Dyachkov Nikita 2042.41
9 White Loss RUS Matushkina Ksenia 2048.36
10 Black Loss RUS Vohtomina Vladislava 2039.44
Youth Russian Championship,group E
Date 2014-03-29 Rating 2050.51
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 2025.83
2 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1891.85
3 White Loss RUS Novikova Daria 1845.52
5 Black Loss RUS Prokopets Tatyana 2056.02
6 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2270.32
7 White Draw RUS Lashko Kira 2359.52
8 Black Win RUS Stulova Kristina 1907.15
9 Black Win RUS Korolyova Natalya 1675.24
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2049.53
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yurina Lyudmila 1524.56
2 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2186.58
3 White Win RUS Kuznetsov Artem 1751.08
4 White Win RUS Nogovitsin Alexander 2001.26
5 White Win RUS Karpov Fyodor 2084.86
6 Black Loss RUS Fedotov Denis 2384.51
7 White Loss RUS Lashko Kira 2360.10
8 White Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2025.92
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 2047.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1945.53
2 White Win RUS Shabanov Ruslan 1962.22
3 Black Loss RUS Matushkina Ksenia 2018.14
4 White Loss RUS Prokopets Tatyana 2041.37
5 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 2023.91
6 White Win RUS Vohtomina Vladislava 2006.61
7 Black Win RUS Stulova Kristina 1896.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2046.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Sarhadov Andrey 1816.10
2 White Loss RUS Kryuchok Roman 2528.93
3 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1924.39
4 White Win RUS Vostryakov Alexey 2174.47
5 White Win RUS Karpov Fyodor 2089.79
6 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2256.00
7 Black Loss RUS Fedotov Denis 2371.50
8 Black Loss RUS Dyachkov Nikita 2003.08
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2029.46
Round Color Result Opponent
2 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1999.46
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2515.33
5 Black Win RUS Lapin Ivan 1808.33
6 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2151.92
7 White Loss RUS Lashko Kira 2381.58
9 White Loss RUS Shabanov Ruslan 1944.75
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2028.25
Round Color Result Opponent
1 Black Loss EST Kolk Kuno 2160.88
2 White Loss EST Hõbemägi Martin 2503.39
3 Black Win RUS Makhin Matvei 1688.41
4 White Win EST Lohmus Kristofer 1981.86
5 Black Win EST Reimand Hanna-Kai 1742.03
6 White Loss EST Reinik Liise-Marie 1999.14
7 Black Loss EST Olumets Erko 2065.96
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2028.18
Round Color Result Opponent
1 White Win EST Reimand Hanna-Kai 1741.98
2 White Win RUS Prokopets Tatyana 1998.12
3 White Loss RUS Ponezhin Gennady 2072.83
4 Black Loss EST Olumets Erko 2065.92
5 White Loss EST Lillemaa Argo 2199.33
6 Black Win RUS Vohtomina Vladislava 2029.47
7 White Win EST Ikla Markus 1966.16
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2028.03
Round Color Result Opponent
E1 Black Win EST Kolk Mari 1826.84
E2 White Loss RUS Evdokimova Ksenija 1879.58
E3 Black Win EST Jogimaa Carmen 1707.55
E4 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1997.51
E6 White Win EST Reinik Liise-Marie 1998.56
E7 Black Win EST Parjasaar Elerin 1755.44
E8 White Loss RUS Lashko Kira 2381.86
E9 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1987.28
Youth Russian Championship,group E
Date 2013-03-30 Rating 2022.44
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Lashko Kira 2376.98
2 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1870.15
4 Black Win RUS Shiryaevskaya Daria 1963.56
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 1967.58
6 White Loss RUS Lashko Kira 2376.98
7 White Win RUS Evdokimova Ksenija 1870.15
9 White Win RUS Shiryaevskaya Daria 1963.56
10 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1967.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2005.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Lashko Kira 2362.91
2 Black Loss RUS Serdyukov Egor 2524.82
4 Black Win RUS Novikova Daria 1817.60
5 White Loss RUS Pestereva Maria 2201.58
5 White Win RUS Popova Daria 1722.31
6 Black Loss RUS Novozhilova Polina 1761.69
7 Black Win RUS Matushkina Ksenia 1935.63
8 White Draw RUS Shiryaevskaya Daria 1950.99
9 White Win RUS Spirichev Vladislav 1961.98
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1975.41
Round Color Result Opponent
E1 White Draw RUS Prokopets Tatyana 1935.91
E2 White Loss RUS Lashko Kira 2338.66
E3 Black Loss EST Narva Mai 2093.44
E4 Black Loss EST Reinik Liise-Marie 1991.34
E5 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2224.85
E6 White Win RUS Oborina Anastasja 2384.72
E7 Black Loss RUS Kurdina Olga 2313.30
E8 White Loss RUS Zhukova Alexandra 1829.83
E9 Black Win RUS Makhina Alla 1772.57
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1972.68
Round Color Result Opponent
2 White Draw RUS Shabanov Ruslan 1843.38
3 White Win RUS Semenov Oleg 2070.28
4 White Loss RUS Krayeva Tatyana 2299.36
5 White Win RUS Prokopets Tatyana 1938.17
6 White Loss RUS Spirichev Vladislav 1968.35
7 Black Loss RUS Vostryakov Alexey 2090.11
8 White Loss RUS Fedotov Denis 2267.87
9 Black Win RUS Nogovitsin Alexander 1966.02
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1967.93
Round Color Result Opponent
1 White Win RUS Serebryannikova Darya 1711.70
2 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2224.29
3 White Win RUS Serebryannikova Anzhelika 1711.75
4 White Loss RUS Oborina Anastasja 2385.26
5 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1843.06
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2066.64
7 White Loss RUS Merkulov Artyom 2486.88
8 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1857.11
9 White Win RUS Prokopyev Ruslan 1960.76
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1959.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win RUS Kokachev Artem 1721.88
2 White Win RUS Barutkin Vladislav 1798.51
3 White Loss RUS Lashko Kira 2320.11
4 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1836.70
5 Black Loss RUS Stulova Kristina 1814.88
6 Black Loss RUS Strezhnev Mikhail 1791.49
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2301.59
7 Black Win RUS Stoyanov Kirill 1793.08
8 Black Win RUS Novikova Daria 1784.74
9 Black Win RUS Parmenov Nikita 1798.51
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 1953.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Merkulov Artyom 2482.52
2 White Loss RUS Fedotov Denis 2238.99
3 White Loss RUS Kryuchok Roman 2475.01
4 White Win RUS Prokopets Tatyana 1931.57
5 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2386.59
6 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2075.06
7 White Loss RUS Kurdina Olga 2299.71
8 White Loss RUS Semenov Oleg 2055.72
9 Black Loss RUS Lashko Kira 2310.23
Youth Russian Championship, groups D, E
Date 2012-03-30 Rating 1949.02
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2219.32
2 Black Win RUS Glibina Ekaterina 1936.18
3 Black Loss RUS Krayeva Tatyana 2299.12
4 Black Loss RUS Oborina Anastasja 2386.38
5 Black Win RUS Makhina Alla 1764.35
7 White Win RUS Litvinova Yulia 2117.50
8 White Loss RUS Kurdina Olga 2298.41
9 Black Win RUS Uarova Nyurguiana 1581.43
10 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1931.25
11 White Draw RUS Lashko Kira 2298.89
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 1947.35
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Merkulov Artyom 2480.05
2 White Loss RUS Oborina Anastasja 2386.41
3 White Loss RUS Kurdina Olga 2297.19
4 White Loss RUS Lashko Kira 2296.79
5 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2067.77
6 White Loss RUS Semenov Oleg 2049.78
7 White Loss RUS Prokopets Tatyana 1930.32
8 Black Win RUS Karpov Fyodor 1991.63
9 Black Loss RUS Nogovitsin Alexander 1960.98
11 White Loss RUS Kryuchok Roman 2472.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1937.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Sumarokov Evgeny 2514.50
2 Black Draw RUS Serebryannikova Darya 1707.35
3 White Win RUS Mikryukova Diana 1657.31
5 White Draw RUS Nogovitsin Alexander 1960.62
6 Black Win RUS Yusupmurzin Danila 1859.77
7 White Win RUS Bovkonyuk Pavel 1850.34
8 White Loss RUS Vostryakov Alexey 2059.98
9 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1818.67
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1929.82
Round Color Result Opponent
1/8 White Loss RUS Fedotov Denis 2189.13
1/8 White Loss RUS Fedotov Denis 2189.13
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1927.49
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2446.93
2 White Loss RUS Kurdina Olga 2264.29
3 White Loss RUS Fedotov Denis 2184.73
4 Black Loss RUS Strezhnev Mikhail 1762.83
5 Black Win RUS Ponezhin Gennady 1857.04
6 White Loss RUS Kachaeva Ilona 1911.02
7 Black Win RUS Makhina Alla 1767.69
8 Black Win RUS Bovkonyuk Pavel 1848.15
9 Black Loss RUS Antonov Andrey 1985.29
10 Black Loss RUS Sirategyan Karen 2314.65
11 White Win RUS Arefyev Andrey 1919.18
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1915.24
Round Color Result Opponent
2 White Win RUS Mikryukova Diana 1675.60
3 Black Draw RUS Vohtomina Vladislava 1959.18
3 Black Loss RUS Fedotov Denis 2158.85
4 Black Loss RUS Mikryukov Mikhail 2276.94
5 Black Win RUS Serebryannikova Darya 1717.75
6 White Loss RUS Sumarokova Aleksandra 2196.43
7 Black Loss RUS Shiryaevskaya Daria 1926.75
8 Black Loss RUS Serebryannikova Anzhelika 1739.59
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1909.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss RUS Kryuchok Roman 2309.16
2 Black Loss RUS Savrasov Ruslan 2066.86
7 Black Loss RUS Litvinova Yulia 2055.44
8 Black Loss RUS Fedotov Denis 2087.72
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1910.16
Round Color Result Opponent
1 Black Loss RUS Poltaratsky Nikolay 2350.93
2 Black Win RUS Semenov Oleg 1978.81
3 Black Win RUS Prokopets Tatyana 1803.63
4 Black Loss RUS Taiblin Yuriy 2347.57
5 White Loss RUS Serdyukov Egor 2452.16
6 Black Win RUS Evdokimova Ksenija 1766.53
7 White Loss RUS Sadelov Igor 1922.90
8 Black Win RUS Kozhemjakina Lidia 1644.56